Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Assistance - w czym może Ci pomóc i gdzie obowiązuje?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Awaria samochodu, kolizja drogowa, kradzież auta? Te nieprzyjemne sytuacje mogą przydarzyć się każdemu kierowcy. Ne pozostanie on jednak bez pomocy, jeśli wykupi ubezpieczenie assistance.

Zakres usług oferowanych przez ubezpieczycieli zależy od wybranego wariantu ochrony. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia? I jak nie pogubić się w ofertach?

Porównaj polisy OC/AC

Zakres ubezpieczenia assistance


Do podstawowych usług pomocowych zapewnianych przez ubezpieczycieli w ramach ASS należą:
●       naprawa samochodu w miejscu wystąpienia awarii lub kolizji,
●       holowanie pojazdu.
 
Firmy ubezpieczeniowe dodają do oferowanych produktów również usługi dodatkowe, takie jak na przykład:
●       zapewnienie samochodu zastępczego,
●       zapewnienie noclegu lub umożliwienie kontynuacji podróży,
●       pomoc tłumacza,
●       pomoc prawna,
●       pomoc medyczna,
●       usługi „concierge”.
Naprawa samochodu w miejscu zdarzenia jest dostępna w podstawowych wariantach ubezpieczenia assistance. Warto jednak zwrócić uwagę na wprowadzane przez firmy ubezpieczeniowe limity. Na przykład w ubezpieczeniu dodawanym do OC gratis, ubezpieczyciel udzieli kierowcy pomocy tylko po wypadku.

Nawet w rozszerzonych wariantach ochrony występują ograniczenia. Przykładowo:
●       jeśli w aucie rozładuje się akumulator to niektóre towarzystwa sfinansują skorzystanie z bezpłatnego rozruchu silnika tylko raz lub dwa razy w trakcie trwania ochrony;
●       Link4 w podstawowym wariancie Auto Assistance wprowadza limit kwotowy w wysokości 400 złotych;
●       WARTA w wariancie „Standardowym” nie oferuje naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia, natomiast w wariancie „Złotym” wykona usługę tylko wtedy, gdy wydarzyła się ona ponad 25 kilometrów od miejsca zamieszkania kierowcy;
●       Hestia w wariancie „Mini” również nie oferuje naprawy auta, a w wariancie „standardowym” zorganizuje usługę maksymalnie 2 razy w okresie objętym ubezpieczeniem.


Holowanie pojazdu


Holowanie pojazdu jest zapewnione nawet w podstawowej (darmowej do OC) opcji ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji większośc ubezpieczycieli oferuje pomoc tylko po wypadku. Firmy ubezpieczeniowe uzależniają zakres oferowanej usługi od wariantu ubezpieczenia oraz miejsca, w którym wystąpiło zdarzenie. W wariantach podstawowych kierowca może liczyć na holowanie do najbliższego warsztatu, natomiast w wariantach „premium” limity wynoszą nawet do 1200 kilometrów lub w przypadku usług realizowanych na terytorium Polski, w ogóle nie występują.

Warto również zwrócić uwagę na warunki holowania pojazdów, które uległy awariom. Wbrew pozorom, mogą się one zdecydowanie różnić od tych oferowanych po kolizjach lub wypadkach. Przede wszystkim w wariantach podstawowych holowanie pojazdu unieruchomionego w wyniku awarii, może w ogóle nie być ujęte w zakresie oferowanej pomocy lub limit kilometrowy może być niższy od tego, który obowiązuje w przypadku innych zdarzeń losowych. Możliwe są także sytuacje, w których realizacja usługi jest uzależniona od odległości pomiędzy miejscem wystąpienia awarii a miejscem zamieszkania kierowcy. Doskonale pokazuje to oferta WARTY, która w swoim Assistance „Złotym” udziela pomocy tylko w przypadku awarii, która wydarzyła się dalej niż 25 kilometrów od miejsca zamieszkania klienta.


Pojazd zastępczy


Posiadacze ubezpieczenia assistance mogą także korzystać z zapewnianych przez firmy ubezpieczeniowe pojazdów zastępczych. Podobnie jak w przypadku holowania, dostępność i zakres usługi zależy od wybranego wariantu oraz rodzaju zdarzenia drogowego.

W wariantach podstawowych, firmy ubezpieczeniowe najczęściej w ogóle nie oferują wynajmu pojazdu zastępczego. Natomiast w wariantach wyższych można zauważyć duże różnice, które zależą od rodzaju zdarzenia.

Jak to wygląda w praktyce? WARTA w ramach Assistance standardowego nie zapewnia możliwości korzystania z pojazdu zastępczego. Natomiast w wariancie „Platynowym” właściciel ubezpieczonego pojazdu może wynająć samochód zastępczy po wypadku nawet na 30 dni, a po awarii na 5 dni. Analogiczne rozwiązania są stosowane przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe.


Zakres terytorialny ubezpieczenia assistance


Warto pamiętać, że ubezpieczenie assistance ma także ograniczenia terytorialne. Najczęściej występuje w dwóch wariantach. Pierwszy obejmuje wyłącznie terytorium Polski, a drugi rozszerzony jest o kraje europejskie. Przed zakupem produktu warto jednak zapoznać się ze szczegółową listą krajów, w których obowiązuje ochrona. Dlaczego? Ubezpieczyciele często stosują wyłączenia. Przykładowo PZU w wariancie rozszerzonym o kraje Europy nie świadczy usług assistance na terenie Rosji i Mołdawii, a Link4 rozszerza tę listę wyłączeń o Białoruś i Ukrainę.

Wart uwagi jest także fakt, że limity dotyczące usług organizowanych przez firmy ubezpieczeniowe, mogą być uzależnione od miejsca, w którym chcemy korzystać z usług assistance. Przykładowo, Link4 w ramach ubezpieczenia Auto Assistance Komfort oferuje usługę holowania w Polsce bez limitów kilometrowych. Natomiast holowanie poza terytorium naszego kraju ograniczone jest do 500 kilometrów.
 

W pakiecie czy osobno?Kiedy można kupić assistance? Mimo że na rynku dostępne są polisy obejmujące wyłącznie ubezpieczenie ASS, to najlepiej zdecydować się na ich kupno w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Dlaczego? Po pierwsze w przypadku pakietów, firmy ubezpieczeniowe oferują znacznie lepsze warunki ubezpieczenia i niższe ceny. Po drugie, część ubezpieczycieli w ogóle nie oferuje ubezpieczenia klientom, którzy nie zdecydują się za kupno obowiązkowego OC.

Porównaj polisy OC/AC

Jak wybrać ubezpieczenie assistance?


Wybierając ubezpieczenie assistance warto dokładnie zapoznać się z jak najszerszą gamą produktów oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe. Należy sprawdzić zakres usług, limity kilometrowe obowiązujące w przypadku usług holowania oraz maksymalne okresy użytkowania pojazdu zastępczego. Warto również skupić się na usługach dostępnych w przypadku awarii samochodu.

Taka szczegółowa analiza oferty pozwala na zakup produktu dostosowanego do własnych potrzeb, dzięki któremu w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń, ubezpieczyciel zapewni oczekiwaną pomoc.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
580424
6
3
6
4
9
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy