Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

Assistance - w czym może Ci pomóc i gdzie obowiązuje?

Wymiana opony, brak benzyny lub problem z silnikiem na drodze? W kryzysowych sytuacjach przydaje się ubezpieczenie assistance. Jak dobrać zakres ochrony do swoich potrzeb? Wybierz polisę, korzystając z naszych wskazówek.

W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć całkiem spory wybór produktów ubezpieczeniowych, dedykowanych właścicielom pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie assistance to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które daje kierowcy poczucie bezpieczeństwa na drodze. W razie awarii pojazdu lub innych kłopotów może on liczyć na pomoc ubezpieczyciela, zgodnie z zapisami znajdującymi się w umowie.

Porównaj polisy OC/AC

 

Jaki jest zakres ubezpieczenia assistance?


Ponieważ assistance należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych, towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w oferowaniu zakresu usług. Najczęściej ubezpieczyciele proponują kierowcom:
 • pomoc techniczną. Polega ona na naprawie samochodu na miejscu zdarzenia, a jeżeli nie jest to możliwe, na holowaniu pojazdu do warsztatu lub na najbliższy parking. W ramach ubezpieczenia assistance kierowca może też liczyć na dostarczenie paliwa;
 • pomoc informacyjną. Pracownicy infolinii mogą udzielić ubezpieczonemu informacji o najbliższych warsztatach samochodowych czy hotelach;
 • pomoc medyczną. Polega ona na zorganizowaniu transportu medycznego lub doraźnej pomocy specjalisty, np. psychologa. Część towarzystw ubezpieczeniowych w ramach pomocy medycznej organizuje i pokrywa koszty opieki nad dziećmi lub zwierzętami podróżującymi wraz z poszkodowanym;
 • pomoc prawną. Ubezpieczony może liczyć na wsparcie prawnika, np. po spowodowaniu kolizji czy wypadku.
Szczegółowe informacje o zakresie pomocy oferowanej przez ubezpieczyciela znajdują się w OWU. Warto dokładnie zapoznać się z treścią tego dokumentu, aby mieć świadomość, w jakich sytuacjach można zwrócić się o pomoc do towarzystwa.


Ubezpieczenie assistance – wariant podstawowy czy rozszerzony?


Wielu ubezpieczycieli proponuje kierowcom assistance w dwóch pakietach – podstawowym i rozszerzonym. Różnice między nimi są znaczne. Przykładowo AXA oferuje kierowcom cztery pakiety assistance (Mini, Standard, Premium i Prestiż), które różnią się:
 • zakresem terytorialnym. Kierowcy, którzy wykupili pakiet Mini lub Standard mogą liczyć na pomoc ubezpieczyciela, gdy do zdarzenia doszło w Polsce. Pakiety Premium i Prestiż dają kierowcy poczucie bezpieczeństwa również na obszarze Europy (z wyłączeniem Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy);
 • limitem przy naprawie pojazdu na miejscu zdarzenia. Przykładowo pakiet Mini gwarantuje kierowcy usunięcie usterki na miejscu zdarzenia jedynie po wypadku, a limit kosztu naprawy wynosi 300 zł. Klienci korzystający z assistance Prestiż mogą liczyć na pomoc techniczną na terenie Europy zarówno w razie wypadku, jak i awarii. Limit kwot wynosi 600 zł (w Polsce) lub 500 euro (za granicą);
 • limitem przy holowaniu pojazdu. W przypadku assistance Mini limit wynosi 75 km (po wypadku). Kierowcy mający pakiet Premium mogą liczyć na holowanie do 200 km zarówno w razie awarii pojazdu, jak i po wypadku.
Różnice dotyczą także prawa ubezpieczonego do samochodu zastępczego czy zorganizowania opieki nad dziećmi podróżującymi z kierowcą.


Jak dobrać zakres ochrony do swoich potrzeb?


Chcesz czuć się bezpiecznie na drodze i dlatego rozważasz zakup ubezpieczenia assistance? Zanim podpiszesz umowę:
 • zapoznaj się z dostępnymi wariantami ubezpieczeń assistance i porównaj je pod względem limitów,
 • sprawdź zakres terytorialny ubezpieczenia ASS,
 • dowiedz się, czy pomoc w ramach tego ubezpieczenia otrzymasz wyłącznie w razie wypadku, czy również po stwierdzeniu awarii.


Aby nie przepłacać, sprawdź, czy towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje zniżkę przy zakupie ubezpieczenia assistance przez internet. To często spotykana praktyka. Jeżeli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej, kup ubezpieczenie ASS w pakiecie z innymi, np. OC.


Jak wezwać pomoc ASS?


Aby poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu i otrzymać niezbędną pomoc, wystarczy skontaktować się z centrum alarmowym danego towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku ubezpieczeń assistance szkody należy zgłaszać telefonicznie – to umożliwi możliwie najszybszą odpowiedź ubezpieczyciela.

W ramach ubezpieczenia assistance pomoc jest świadczona przez 24 godziny na dobę.


Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pomocy?


Każde towarzystwo ubezpieczeniowe wskazuje w OWU ograniczenia ochrony ubezpieczeniowej. Przykładowo firma Gothaer zastrzega sobie, że nie będzie ponosić odpowiedzialności m.in. wówczas, gdy:
 • ubezpieczony działał bez uprzedniego porozumienia się z pracownikami Centrum Alarmowego Gothaer, a brak zgłoszenia zdarzenia przyczynił się do zwiększenia kosztów usług assistance,
 • pojazd został unieruchomiony wskutek obciążenia ponad dopuszczalną masę całkowitą,
 • do wypadku doszło z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa ubezpieczonego.
Po zapoznaniu się zarówno z wyłączeniami, jak i zakresem ubezpieczenia assistance, będziesz mógł wybrać polisę, która da Ci poczucie bezpieczeństwa na drodze. W razie kłopotów ubezpieczyciel przyjdzie Ci z pomocą.

Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.
To warto wiedzieć
1. Każde towarzystwo może dowolnie kształtować warunki umowy ubezpieczenia ASS

2. Zanim kupisz polisę, sprawdź zakres ochrony i wyłączenia od odpowiedzialności

3. Pamiętaj, że niektóre zdarzenia są objęte limitem kwotowym lub ilościowym

4. Szkodę z polisy ASS zgłoś natychmiast (skontaktuj się z centrum alarmowym) - nie działaj na własną rękę!
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
7
7
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy