Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Co to jest ubezpieczenie budowlane?

Inwestycja w budowę domu to poważna decyzja, która generuje duże koszty. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób można ją efektywnie chronić. Ubezpieczenie budowlane jest produktem stworzonym właśnie w tym celu.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie mieszkania lub domu to rozwiązanie stosowane w przypadku nieruchomości nie tylko już zamieszkanych, ale i dopiero stawianych. W niektórych przypadkach taka polisa jest koniecznością, jeśli źródłem inwestycji jest kredyt hipoteczny.
 
Ubezpieczenie budowlane (ubezpieczenie ryzyk budowlanych) dotyczy ochrony finansowej budowy na różnych etapach – w momencie wznoszenia nieruchomości od podstaw, jak też jego rozbudowy i przebudowy.

 

Polisa budowlana - jakie budynki ubezpieczamy? 


Podstawowym przedmiotem ubezpieczenia budowlanego jest powstający budynek mieszkalny. Jednak równolegle na działce budowlanej wznoszone mogą być również inne zabudowania i one również są chronione przez polisę. Chodzi tutaj o budynki gospodarcze, takie jak szopa czy garaż, a także innego typu budowle (np. altana, basen, ogrodzenie).
 
Pamiętajmy, że sam grunt nie jest objęty ubezpieczeniem. Wyjątkiem jest zapadanie i osuwanie się ziemi, w wyniku czego inwestycja zostaje naruszona, ale tylko wtedy, jeśli do zdarzenia doszło przez czynniki naturalne. Te same szkody wywołane przez prace budowlane nie są chronione z polisy. Także skażenie gruntu np. chemikaliami z zewnętrznego wycieku nie jest przedmiotem ubezpieczenia.

 

Od którego momentu można ubezpieczać dom w budowie?


Inwestycję budowlaną można ubezpieczyć na bardzo wczesnym etapie, już w momencie rozpoczęcia prac przygotowawczych lub też pierwszych prac budowlanych. Kluczowe jest udokumentowanie tego faktu za pomocą wpisu do dziennika robót.
 
Górną granicą obowiązywania polisy jest ostateczne zakończenie prac budowlanych i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
 
Szczegółowy termin podaje ubezpieczyciel w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), z którym możemy się zapoznać jeszcze przed zawarciem umowy.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Czy ubezpieczenie budowlane jest obowiązkowe?


Jeśli budowę domu finansujemy ze środków własnych (bez kredytu), to zakup ubezpieczenia budowlanego jest kwestią całkowicie dobrowolną i tylko od nas zależy, czy się na nie zdecydujemy i w jakim zakresie. Mimo wszystko warto mieć polisę co najmniej z 2 powodów:
 
 • niskiej ceny – składka roczna zaczyna się od 100 zł;
 • gwarancji finansowej ochrony za zniszczenie inwestycji – polisa chroni w podstawie na wypadek nawet kilkudziesięciu zdarzeń losowych.
 
Inaczej jest w przypadku budowy domu z kredytu hipotecznego. Banki oczekują od swoich klientów zabezpieczenia budowy odpowiednią polisą. To, czy będzie ona musiała mieć wymiar podstawowy (ochrona murów przed zniszczeniem), czy też rozszerzony (np. dodatkowe ubezpieczenie na wypadek kradzieży z włamaniem) jest już kwestią indywidualną i zależy od specyfiki banku. Zazwyczaj wystarczy zakres podstawowy.
 


Co obejmuje polisa, a czego nie? 


Oferty ubezpieczycieli różnią się nie tylko wielkością składek, ale również zakresem obowiązywania polisy. Warto więc zestawiać je ze sobą i porównywać, zwracając szczególną uwagę na limity i wyłączenia odpowiedzialności. Najczęściej podstawowy wariant umowy odnosi się do murów i elementów stałych domu w budowie (również innych nieruchomości na terenie budowy).
 
W polisie budowlanej uwzględnione są standardowe wypadki losowe, czyli:
 
 • pożar,
 • wystąpienie huraganu,
 • osuwiska ziemne i zapadanie się gruntu,
 • upadek statku powietrznego,
 • zalanie i powódź,
 • eksplozje,
 • opady gradu,
 • uderzenie pioruna.
 
Poza ubezpieczeniem w wariancie podstawowym znajdują się wszelkie ruchomości (materiały budowlane, narzędzia itp.) oraz efekty działalności lokatorów. W standardzie nie mieście się też okoliczność kradzieży z włamaniem.
 
Ubezpieczyciele standardowo wyłączają z odpowiedzialności szkody, jakie mogą wywołać przesiąkające wody gruntowe, a także te, które są skutkiem działań niezgodnych z obowiązującym prawem budowlanym:
 
 • szkody wywołane celowo lub przez niedbalstwo,
 • szkody na skutek nieprzestrzegania przepisów BHP,
 • szkody pod wpływem alkoholu.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie od kradzieży i inne dodatkowe warianty


Sprzęt i materiały znajdujące się na terenie budowy to łakomy kąsek dla złodzieja. Warto więc pomyśleć o wykupieniu dodatku do standardowego ubezpieczenia, aby zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży.

Niestety, odnosi się on zazwyczaj budynku zadaszonego, w którym możliwe jest zamknięcie narzędzi, materiałów budowlanych oraz elementów składowych. Powstający budynek musi być co najmniej na etapie surowym zamkniętym, czyli posiadać dach, okna oraz drzwi ze sprawnymi zamkami. 


Ile kosztuje ubezpieczenie budowlane – przykładowe wyliczenie składek


Ubezpieczenie domu w budowie obejmuje mniejszy zakres zdarzeń, niż zabezpieczenie w ten sposób domu ukończonego i już zamieszkanego. Ma to bezpośrednie przełożenie na wielkość składek. Polisa na inwestycję budowlaną zawsze będzie tańsza od polisy na zamieszkały budynek, jeśli oczywiście porównujemy podobne metraże, standardy, lokalizacje itd.
 
Stawki u poszczególnych ubezpieczycieli są zróżnicowane i zależne od wielu czynników, takich, jak wartość inwestycji, lokalizacja, metraż i konstrukcja budynku. Załóżmy, że chodzi o następującą nieruchomość:
 
 • dom z podpiwniczeniem,
 • 140 m²,
 • wartość inwestycji 600 000 zł.
 
Z kalkulacji przeprowadzeni 12.12.2018 wynika, że polisa o tych parametrach to wydatek co najmniej 204 zł rocznie. Ubezpieczenie oferowane przez Link4 zawiera także assistance. Znacznie drożej kosztuje polisa Concordia – 540 zł. W obu przypadkach zakres ochrony dotyczy murów i stałych elementów na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych.


Co zrobić, kiedy polisa wygasa, a budowa nie jest ukończona?


Większość budynków powstaje w minimum dwa sezony, jednak planowana data zakończenia prac może przesunąć się w czasie i przestanie pokrywać się z terminem obowiązywania polisy. Ubezpieczenie budowlane wykupuje się na 12 miesięcy, ale później można je przedłużyć o kolejny rok, pozostając przy ofercie pierwotnego ubezpieczyciela bądź też zmieniając ofertę.
 
Jeśli ubezpieczony budynek zostanie skończony, a polisa obowiązywać będzie jeszcze przez dłuższy okres, to właściciel może albo zamienić ją na ubezpieczenie domu mieszkalnego (dopłacając różnicę w składkach), albo zwrócić się o zwrot niewykorzystanych środków. W tej kwestii decyduje towarzystwo ubezpieczeń.  

 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Polisa budowlana może dotyczyć domu, mieszkania i innej nieruchomości

2. Ubezpieczenie domu w budowie działa zazwyczaj już od momentu stawiania fundamentów

3. W polisie budowlanej kradzież z włamaniem dotyczy narzędzi lub materiałów budowlanych

4. Polsa jest obowiązkowa, jeśli źródłem finansowania inwestycji jest kredyt hipoteczny
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy