Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu domu w budowie?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Dostępne na polskim rynku polisy mieszkaniowe dotyczą wielu rodzajów nieruchomości. O ile głównym przedmiotem ubezpieczenia może być dom, mieszkanie, garaż czy altana, to dzięki rozszerzeniom umowy ochrona będzie obejmowała także wyposażenie wnętrz.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

W przypadku „domu” jako pojęcia obecnego w dokumencie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia można spotkać się z kilkoma definicjami:
 
  • Dom – budynek trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty i dach, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, przeznaczony na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych (z OWU HDI),
 
  • Dom drewniany – budynek o konstrukcji palnej, w szczególności za materiał palny uważa się drewno, tzw. płyty obornickie, czyli płyty warstwowe wypełnione styropianem, pianką poliuretanową lub materiałem innym niż wełna mineralna (z OWU Concordia),
 
  • Dom letniskowy – budynek mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi, ruchomościami domowymi, budynkiem gospodarczym, garażem wolnostojącym, budowlami i ogrodzeniem wraz z jego elementami zainstalowanymi w sposób trwały przeznaczony do sezonowego wykorzystywania w celach rekreacyjnych, przy czym domem letniskowym nie jest altana (z OWU Generali)
 
  • Dom w budowie – (budowa) prowadzenie robót budowlanych polegających na wznoszeniu domu jednorodzinnego, mieszkania, garażu wolnostojącego lub obiektu małej architektury, w określonym miejscu a także ich przebudowie, remoncie, nadbudowie, modernizacji lub rozbudowie (z OWU Hestia)

 

Szukając odpowiedniej polisy w porównywarce ubezpieczeń łatwo natknąć się na określenie rodzaju domu: jednorodzinny, bliźniaczy, szeregowy itp. w przypadku domu w budowie (określanego też jako „budynek w budowie”) przyszły ubezpieczony ma wybór pomiędzy mieszkaniem a domem, bez konieczności precyzowania rodzaju zabudowy.

 
Z kolei porównywarka pozwalająca znaleźć ubezpieczenie domu w budowie na strzezdom.pl to wygodne narzędzie oferujące już gotowe pakiety.
 

Od czego zależy cena polisy domu w budowie?

 
Zawierając umowę z ubezpieczycielem trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, od których zależeć będzie wysokość składki., a więc czynnika decydującego przy wyborze ubezpieczenia w ogóle. Ale najpierw warto pokrótce omówić zasady zawierania ubezpieczenia domu w budowie.
 
Przy zakupie polisy mieszkaniowej (dom, mieszkanie, ruchomości) najczęściej spotykanym modelem jest 12-miesięczny okres obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej. Niektóre towarzystwa proponują także dłuższe umowy – na dwa lub nawet trzy lata, zapewniając o niezmiennej wysokości składki możliwej do spłaty w ratach. Są też oferty spersonalizowane, które polegają na możliwości wykupienia polisy wyłącznie na okres nieobecności właściciela budynku, np. na długi weekend czy urlop.
 
Polisa, której przedmiotem jest dom w budowie działa na nieco innych zasadach. Zwyczajowo stawianie budynku trwa 2 sezony. Wówczas umowa ubezpieczeniowa jest podpisywana na okres 12 miesięcy, a po ich upływie odnawiana na kolejny rok. Co, jeśli jednak odbiór domu nastąpi przed wygaśnięciem umowy? Wtedy należy powiadomić o tym fakcie ubezpieczyciela, który przekształci polisę z domu w budowie na polisę domu.
 
Na wysokość składki jeśli chodzi o ubezpieczenie domu, ubezpieczenie domu w budowie i ubezpieczenie mieszkania strzezdom.pl ma wpływ kilka czynników, z których warto sobie zdawać sprawę:
 
1) okres odpowiedzialności – umowy krótkotrwały mogą okazać się droższe od długoterminowych,
 
2) przedmiot ubezpieczenia – dom w budowie jest konstrukcją specyficzną, choć nie mniejszej wartości, bo ubezpieczenie może dotyczyć również kosztownych materiałów czy narzędzi budowlanych,
 
3) sumę ubezpieczenia (sumę gwarancyjną) – im wyższa wartość stawianego domu, tym większa składka końcowa,
 
4) zakres ubezpieczenia – umowa podstawowa chroni przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych, które mogą dotknąć mury i stałe elementy wyposażenia domu w budowie, szerszy zakres jest bardziej kompleksowy, ale i kosztowniejszy,
 
5) liczbę rat – czynnik najmniej oddziałujący na wysokość składki, która w większości przypadków jest uiszczana jednorazowo, raz do roku,
 
6) miejsce ubezpieczenia – głównym kryterium, jednak nie przez wszystkich ubezpieczycieli branym pod uwagę, jest tzw. strefa zalewowa, dlatego stawiając dom lepiej upewnić się czy nie istnieje bezpośrednie zagrożenie ze strony pobliskich zbiorników wodnych i rzek.
 

Sposoby na niską składkę ubezpieczenia

 
Przy obliczaniu składki ubezpieczyciele analizują różne dane, z których część odgrywa kluczową rolę, jak np. zabezpieczenia antywłamaniowe. Na terenie posesji, gdzie trwa budowa domu, poziom stosowanych zabezpieczeń nie zawsze jest wystarczający. To poważny błąd, ponieważ z jednej strony inwestycja jest narażona na zwiększone koszty w przypadku kradzieży i włamania.
 
Z kolei posiadanie odpowiednich zabezpieczeń (z atestem) nie tylko pozwoli obniżyć składkę ubezpieczenia, ale w razie szkody jaką jest kradzież z włamaniem ubezpieczonemu będzie łatwiej ubiegać się o odszkodowanie, ponieważ ze swojej strony dołożył starań, by uniknąć szkody.
 
Podsumowując, składka ubezpieczeniowa ulegnie obniżeniu w przypadku:
1) stosowania sprawnych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych przy ubezpieczeniu mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku;
 
2) zawarcia umowy ubezpieczenia w ramach pozostałych ubezpieczeń oferowanych przez tego samego ubezpieczyciela.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Dwie różne polisy w jednym towarzystwie są nieraz premiowane kilkunastoprocentową (lub wyższą) zniżką. Przykłady kombinacji: tańsza polisa mieszkaniowa dla posiadaczy samochodowego OC, rabat na zakup ubezpieczenia turystycznego przez właścicieli polisy mieszkaniowej itd.
 
Na preferencyjne warunki można tez liczyć przy zawieraniu ubezpieczenia domu, gdy wcześniej nieruchomość była chroniona z tytułu polisy dom w budowie. Wtedy świeżo upieczony lokator może również skorzystać z innych rozszerzeń, które nie dotyczyły wykańczanego domu.
 
Ważne!
Zakończenie budowy następuje z dniem uzyskania pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszenia zakończenia budowy zgodnie z prawem budowlanym. W takim domu można zamieszkać, o ile przeprowadzono całościowe lub częściowe odbiory prac budowlano-instalacyjnych lub doszło do fizycznego zakończenia budowy i prac związanych z budową.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
604939
6
6
1
0
0
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy