Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu domu w budowie?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Nieruchomość jeszcze na etapie budowy też można ubezpieczyć. Warto to zrobić, bo niedokończony budynek narażony jest na wiele szkód. Wyjaśniamy, jak działa ubezpieczenie domu w budowie i przy okazji sprawdzamy, ile kosztuje taka polisa.

   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Jeśli chcemy ubezpieczyć nieruchomość, przy której trwają prace budowlane, warto dowiedzieć się, jakie dokładnie obiekty ubezpieczyciele uważają za domy w budowie. Termin ten odnosi się nie tylko do budowy, ale również: przebudowy, rozbudowy, remontu czy modernizacji. Dotyczy on domów wolnostojących, mieszkań, garażów wolnostojących i innych obiektów tzw. małej architektury.
 

Co oznacza dom w budowie dla ubezpieczyciela?

Termin „dom w budowie” dla towarzystw ubezpieczeniowych oznacza nie tylko nieruchomość w procesie budowy, ale także nieruchomość rozbudowywaną, przebudowywaną, modernizowaną oraz remontowaną – z naruszaniem konstrukcji ścian nośnych.

Zanim wybierzemy odpowiednie ubezpieczenie domu w budowie dla swojej nieruchomości, warto też dowiedzieć się, jak ubezpieczyciele rozumieją poszczególne etapy budowy domu – określają oni 5 etapów tego procesu.

Etapy budowy domu i ich charakterystyka

1
Stan zerowy
 • działka została wyrównana
 • przygotowane są fundamenty i drenaż pod budowę

2
Stan surowy otwarty

 • postawione są ściany zewnętrzne i wewnętrzne
 • obecne są stropy
 • postawione są schody  
 • stworzone jest pokrycie dachu

3
Stan surowy zamknięty

 • wstawione są drzwi zewnętrzne oraz garażowe
 • wstawione są okna
 • obecne są zamki w drzwiach zewnętrznych, które można zamknąć na klucz

4
Stan deweloperski

 • wykonane są przyłącza i instalacje wewnętrzne
 • wykonane są tynki i wylewki
 • ocieplone są ściany i poddasza

5
Stan "pod klucz"

 • dom jest gotowy do odbioru
 • dom wyposażony jest m.in. w: posadzki, panele podłogowe, gniazdka i inne elementy wykończenia wnętrz

Tabela 1. Oprac. własne.
 

Jak ubezpieczyć dom w budowie?

Jeśli chcemy ubezpieczyć dom, który stawiamy od postaw, przebudowujemy lub rozbudujemy w takim stopniu, że naruszamy jego konstrukcję, konieczne będzie wykupienie indywidualnej polisy – ubezpieczenia domu w budowie – dedykowanej takim właśnie obiektom. Jeśli jednak, w domu przeprowadzamy remont bez naruszania ścian nośnych, wówczas wystarczy nam zwykła polisa mieszkaniowa.

Aby wykupić ubezpieczenie domu w budowie, nie musimy odwiedzać siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego. Możemy zakupić polisę mieszkaniową online – wygodnie i w pełni bezpiecznie.

Można to zrobić za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych lub przez konsultanta telefonicznego. W obu przypadkach wszelkie niezbędne dokumenty otrzymamy na swoją skrzynkę mailową, a opłaty za składkę dokonamy przelewem internetowym. 

Dom w budowie – co można ubezpieczyć?

Ubezpieczenie domu w budowie chroni przede wszystkim mury i stałe elementy nieruchomości. Taki rodzaj ubezpieczenia nie obejmuje najczęściej ruchomości domowych (wyposażenia nieprzytwierdzonego na stałe do ścian czy podłóg).
 

Dom w budowie – od jakich ryzyk chroni polisa?

Ubezpieczenie domu w budowie zabezpieczy naszą nieruchomość głównie przed tymi zdarzeniami losowymi, na które najbardziej jest ona narażona:

 • pożar,
 • uderzenie pioruna,
 • wybuch,
 • dym i sadza,
 • osuwanie i zapadanie się ziemi,
 • zalanie,
 • powódź,
 • huragan,
 • upadek drzew i masztów,
 • grad,
 • akcja ratownicza.

Podstawowe ubezpieczenie domu w budowie nie obejmuje kradzieży z włamaniem – do tej polisy mieszkaniowej ta opcja dostępna jest jako rozszerzenie. Abyśmy mogli skorzystać z dodatku Kradzież z włamaniem, nasza nieruchomość musi spełnić ważny warunek – plac budowy musi być zabezpieczony (ogrodzony), a sam budynek powinien być w stanie zamkniętym, tzn. posiadać dach oraz okna i drzwi, które można zamknąć.

W ramach dodatku Kradzież z włamaniem do ubezpieczenie domu w budowie możemy chronić maszyny, sprzęt, narzędzia i materiały budowlane.
Do ubezpieczenia domu w budowie, możemy też dokupić inne rozszerzenia, m.in. na wypadek: przepięcia, wandalizmu i stłuczenia przedmiotów szklanych.
 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

To, ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie, zależy od rodzaju nieruchomości, jaką ubezpieczamy i od wybranego zakresu ochrony.

W kalkulatorze polis mieszkaniowych można łatwo sprawdzić ceny ubezpieczenia domu w budowie. Przeprowadziliśmy taką kalkulację dla przykładowej nieruchomości.

Założyliśmy, że chcemy ubezpieczyć 100-metrowy dom w budowie we Wrocławiu, o wartości 700 000 zł. W tym przypadku najtańsze ubezpieczenie domu w budowie można nabyć już w kwocie 643 zł za rok – oferta Generali. W tej cenie otrzymujemy dodatkowo ochronę nieruchomości na wypadek dewastacji oraz Home Assistance – pomoc fachowców przy szkodzie, np. bezpłatne usługi firmy hydrauliczne, a także pakiet medyczny. Nieco droższą polisę mieszkaniową zaproponowała Benefia – 690 zł za rok. UNIQA oferuje nam ubezpieczenie domu w budowie za 751 zł za rok ochrony, a w tym pakiet medyczny.

Towarzystwa ubezpieczeniowe takie jak: PZU, Link4, Europa i mtu24.pl nie przedstawiły w kalkulatorze swoich ofert, być może ze względu na specyfikę ubezpieczanej nieruchomości. Możemy jednak łatwo uzyskać informację na ten temat, kontaktując się z konsultantem TU, u którego chcielibyśmy się ubezpieczyć.

Patrząc na to, jak wiele wart jest dom w budowie i biorąc pod uwagę fakt, że większość z nas lokuje w takiej nieruchomości oszczędności całego życia, warto zainwestować te 600-700 zł rocznie i w razie nagłej sytuacji, która spowoduje szkody w budowanym domu, nie być stratnym. Ubezpieczenie domu w budowie daje duże poczucie bezpieczeństwa – Michał Ratajczak, specjalista od ubezpieczeń nieruchomości w Rankomat.pl.

Ubezpieczenia domu w budowie – ceny i przykładowe oferty

TU

Składka roczna

Dodatkowo w polisie

Generali

643 zł Home Assistance, Dewastacja, Pakiet medyczny

Benefia

690 zł -

UNIQA

751 zł Pakiet medyczny

mtu24.pl

Składka wyliczana indywidualnie

Europa

Link4

PZU

Tabela 2. Oprac. na podstawie ubezpieczeniaonline.pl 08.04.2024 r.

 

Jak porównywać polisy domu w budowie?

Oczywiście, cena jest bardzo istotnym kryterium porównawczym, ale nie tylko ona powinna decydować o wyborze tej, a nie innej polisy. Ubezpieczenie domu w budowie, w porównaniu do innych produktów ubezpieczeniowych, jest bardzo tanie. Pamiętajmy, że podane w tabeli składki dotyczą całego roku. 
 
Zestawiając ze sobą polisy, oprócz wspomnianej ceny, powinniśmy zwrócić uwagę na:

 • liczbę ryzyk, przed którymi będziemy chronieni i czy znajdują się wśród nich te kluczowe z naszego punktu widzenia - chodzi tutaj np. o powódź, która jest w stanie spustoszyć posesję i spowodować ogromne straty, a niekoniecznie dostępna jest w podstawie polisy;
   
 • liczbę dodatkowych świadczeń, które są wliczone w cenę - niektóre towarzystwa do polisy dla domu w budowie dołączają np. pakiet assistance albo OC w życiu prywatnym, co daje ubezpieczonemu dodatkowe korzyści;
   
 • wyłączenia i limity odpowiedzialności, które zawsze szczegółowo opisane są w OWU polisy - to konkretne zdarzenia, za które nie uzyskamy odszkodowania, a także ograniczenia kwotowe – przykładowo brak możliwości uzyskania rekompensaty za stratę, która jest mniejsza niż 200 zł;
   
 • warunki, jakie musimy spełnić, żeby móc skorzystać z wartościowych rozszerzeń, takich jak chociażby kradzież z włamaniem.

 

Ile dostanę odszkodowania za zniszczenie i kradzież podczas budowy?

To, jak duże odszkodowanie możemy otrzymać za szkody poniesiony w domu w budowie, zależy od zapisów w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).W tym dokumencie zawarte są m.in. zasady wyceny szkód.

U większości ubezpieczycieli, przy ubezpieczeniu domu w budowie, odszkodowanie wyliczane jest na podstawie tzw. wartości odtworzeniowej, czyli otrzymujemy odszkodowanie, które pozwala odtworzyć nieruchomość to takiego stanu, w jakim była przed szkodą. 

Dla wysokości odszkodowania bardzo ważne jest także odpowiednie ustalenie sumy ubezpieczenia – jeszcze na etapie podpisywania umowy na ubezpieczenie domu w budowie.  Suma ubezpieczenia powinna być równowartością całego naszego ubezpieczanego mienia, z uwzględnieniem kosztów robót budowlanych, instalacyjnych lub elektrycznych zaplanowanych do wykonania w okresie ochrony ubezpieczeniowej. 

WAŻNE!
Warto zachować faktury i rachunki za materiały i wykonane prace – będziemy musieli załączyć je do zgłoszenia dla towarzystwa ubezpieczeniowego w razie wystąpienia szkody.
 

Kiedy ubezpieczenie domu w budowie nie działa?

Istnieją sytuacje, w których ubezpieczenie domu w budowie nie zadziała, pomimo regularnie opłacanych składek. Sytuacje te tzw. „wyłączenia odpowiedzialności” – jeśli się pojawią i spowodują szkodę w naszej nieruchomości, za straty nie otrzymamy odszkodowania, bo ubezpieczyciel wyraźnie zaznaczył w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, że nie poczuwa się do odpowiedzialności za nie.

Wyłączenia odpowiedzialności w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą być nieco inne.

Najczęstsze wyłączenia odpowiedzialności przy ubezpieczeniu domu w budowie to:

 • szkody spowodowane umyślnie,
 • szkody spowodowane błędami konstrukcyjnymi,
 • szkody powstałe podczas wykonywania prac bez odpowiednich pozwoleń,
 • szkody spowodowane przez pojazdy mechaniczne używane przy budowie,
 • zalanie, jeśli nieruchomość nie była w stanie zamkniętym.

Niektóre towarzystwa nie ubezpieczają także domów w budowie na wypadek wybranych ryzyk, np. od deszczu nawalnego, silnego wiatru czy gradu. Warto dokładnie sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności, zanim podpiszemy umowę na ubezpieczenie domu w budowie.
 

Co zrobić, kiedy budowa się kończy, a polisa jest ważna?

Trudno jest precyzyjnie zaplanować okres, w jakim prowadzone będą prace budowlane, a opóźnienia są w tej branży na porządku dziennym. Umowę z ubezpieczycielem podpisuje się zazwyczaj na rok, a później można ją odnowić lub zmienić ubezpieczyciela. W sytuacji, w której budowa się zakończyła, budynek został oddany do użytkowania, a polisa nadal obowiązuje, możemy zastosować jedno z dwóch rozwiązań:

 1. Zmienić przedmiot umowyz domu w budowie na polisę mieszkaniową. Żeby składka się zgadzała, dotychczasowy zakres ochrony możemy uzupełnić o niedostępne wcześniej rozszerzenia.
 2. Wynegocjować z ubezpieczycielem zwrot niewykorzystanej składki.

To, czy będziemy mogli wybrać jeden z tych wariantów i na jakich zasadach zmienią się wcześniejsze ustalenia, zależy już od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny wielu towarzystw i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie domu w budowie możemy wykupić nie tylko dla nieruchomości stawianej od podstaw, ale także dla domu w przebudowie, rozbudowie czy w remoncie
 
2. Ubezpieczenie domu w budowie zabezpieczy nieruchomość przede wszystkim na wypadek zdarzeń losowych, tj. powódź, huragan czy zapadanie się ziemi
 
3. Jeśli zależy nam ubezpieczeniu domu w budowie na wypadek kradzieży z włamaniem, możemy wykupić takie rozszerzenie do polisy mieszkaniowej, ale tylko jeśli budowla jest już w stanie zamkniętym – posiada dach oraz okna i drzwi, które można zamknąć
 
4. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia domu w budowie należy sprawdzić tzw. wyłączenia odpowiedzialności – sytuacje, za które ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domu w budowie

 1. Czy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?

  Ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe tylko dla tych właścicieli nieruchomości, którzy pod budowę zaciągnęli kredyt hipoteczny – obowiązek zakupu takiej polisy mieszkaniowej narzuca na nas bank.

 2. Czy ubezpieczę wyposażenie w budowanym domu?

  Większość TU nie ubezpiecza wyposażenia w domu w budowie ze względu na większe ryzyko zniszczenia oraz kradzieży takiego mienia. Zwykle jednak, w ramach ubezpieczenia domu w budowie (jeśli jest on w stanie zamkniętym), możemy ubezpieczyć przechowywane wewnątrz nieruchomości maszyny, narzędzia i materiały budowlane.

 3. W jaki sposób ubezpieczyciel wylicza wysokość odszkodowania?

  W ramach ubezpieczenia domu w budowie przysługuje nam zwykle odszkodowanie obliczane na podstawie tzw. „wartości odtworzeniowej” – otrzymujemy sumę pieniędzy, która pozwala nam przewrócić nieruchomość do stanu sprzed szkody.

 4. Co oprócz domu mogę ubezpieczyć na etapie budowy?

  W ramach ubezpieczenia domu w budowie można ubezpieczyć także mieszkanie w przebudowie lub podczas gruntownego remontu (z naruszeniem ścian konstrukcji nośnej), budynek gospodarczy oraz garaż wolnostojący.

 5. Czy remont to też budowa?

  Remont jest przez ubezpieczycieli uważany za budowę, jeśli modernizujemy, przebudowujemy lub rozbudujemy nieruchomość w takim stopniu, że znacznie naruszamy jej konstrukcję (naruszamy ściany nośne) – wówczas mieszkanie lub dom, w którym wykonywane są tego typu prace, możemy chronić w ramach ubezpieczenia domu w budowie.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia