Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 11 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Czy można otrzymać odszkodowanie za stłuczoną szybę?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Akwarium, okap, kabina prysznicowa, kominek, płyta indukcyjna – przedmiotów szklanych jest w każdej nieruchomości, nie licząc okien, bardzo dużo. Uszkodzenie takiej powierzchni oznacza wydatki, których można uniknąć posiadając właściwą polisę.

Rozszerzenia do umowy podstawowej zawsze warto posiadać, ale trzeba wiedzieć, które z nich będą rzeczywiste przydatne. Stłuczenie szyb to dobry pomysł na polisę, zwłaszcza gdy w domu czy mieszkaniu na co dzień przebywają dzieci – najczęstsi sprawcy nieświadomej szkody.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Umowa podstawowa i rozszerzona


To, ile wynosi odszkodowanie za stłuczoną szybę zależy nie tylko od wartości danego przedmiotu, ale sumy ubezpieczenia – taka szkoda jest wyliczana procentowo. Przy czym najbardziej istotną kwestią jest zakres ochrony i obecność w tym zakresie stłuczenia.
 
W produkcie Warta Dom 24+ stłuczenie przedmiotów szklanych jest rozumiane dwojako i zależy od rodzaju posiadanej umowy:
 • umowa podstawowa – stłuczenie jest traktowane jako zdarzenie losowe, ale odnosi się do murów, które nie są wykonane z tego tworzywa, dlatego lepiej wykupić odpowiednie rozszerzenia.
 • umowa rozszerzona –  stłuczenie dotyczy wybranych elementów stałych konstrukcji, czyli drzwi szklanych oraz szyb w stolarce drzwiowej lub okiennej w zakresie pęknięcia lub rozbicia; ponadto w ramach dokupionego assistance ubezpieczyciel organizuje pomoc interwencyjną różnych specjalistów, w tym szklarza. Usługa ta obejmuje organizację, dojazd i koszt robocizny, bez materiałów lub części zamiennych.
W przypadku chęci ubezpieczenia innego elementu stałego lub przedmiotu wykonanego ze szkła warto uważnie prześledzić definicję stłuczenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli dokumencie (najczęściej w formacie PDF) łatwym do pobrania na stronie internetowej ubezpieczyciela.


Co oznacza słuczenie w ubezpieczeniu?

Według słowniczka zawartego w produkcie ubezpieczenia nieruchomości Warta Dom stłuczenie oznacza pęknięcie lub rozbicie przedmiotu wykonanego w całości lub części ze szkła, w tym:

 • drzwi szklanych,
 • wewnętrznych lub zewnętrznych szyb w stolarce drzwiowej lub okiennej,
 • elementów szklanych stanowiących składową część mebli,
 • szklanych, ceramicznych lub kamiennych blatów oraz parapetów wewnętrznych,
 • szklanych, ceramicznych lub kamiennych okładzin ścian, słupów lub filarów,
 • luster zamontowanych na stałe,
 • ceramicznych, szklanych lub indukcyjnych płyt kuchennych,
 • szklanej osłony piekarnika,
 • szklanych lub plastikowych osłon/obudowy/drzwi kabiny prysznicowej, brodzika lub wanny,
 • zabudowy balkonów, loggi lub tarasów.

Stłuczenie jako zdarzenie losowe pojawia się w większości polis mieszkaniowych jako ubezpieczenie dodatkowe i może mieć odniesienie do stałych elementów konstrukcji, jak i tzw. ruchomości domowych. Co to oznacza w praktyce?
 
Przykład: właściciel domu wykupił polisę z podstawowym zakresem ochrony. W tym wariancie wypłata świadczenia nastąpi tylko wtedy, gdy któreś z wymienionych w umowie zdarzeń losowych (pożar, zalanie, wybuch) spowoduje uszkodzenie murów. Za szkody na przedmiotach szklanych ubezpieczony nie otrzyma finansowania. Mając rozszerzenie o stłuczenie, takie świadczenie by mu przysługiwało.
 

Stłuczenie a wypłata odszkodowania

Czasem wykupiona opcja stłuczenia może być powodem do wypłaty podwójnego świadczenia za szkodę. Dzieje się tak w konkretnych przypadkach, np. stłuczonego akwarium, o ile ubezpieczony posiada ważną opcję ubezpieczenia murów i ruchomości od zalania.
 
Istnieją też zdarzenia, w wyniku których ubezpieczony nie otrzyma kwoty w ramach odszkodowania, nawet jeśli posiada kilka rozszerzeń. Klasycznym przykładem jest tutaj stłuczenie szyby w szklarni czyli obiekcie małej architektury. Dzieje się tak na skutek zastosowania wyłączenia odpowiedzialności – w ubezpieczeniach majątkowych obiekty tymczasowe, do których zalicza się szklarnie, namioty i tunele foliowe, są pozbawione ochrony polisowej.
 
Innym wyłączeniem stosowanym w produkcie Warta Dom Komfort są szkody wyrządzone przez ubezpieczonego lub osoby pozostające z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym w związku ze stanem nietrzeźwości lub stanem po użyciu alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających. Zapis ten dotyczy także przedmów tłukących się lub w opakowaniu szklanym – potłuczenia lub utraty wartości uszkodzonego przedmiotu.
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
556104
6
1
2
1
7
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy