Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Czy można otrzymać odszkodowanie za stłuczoną szybę?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Akwarium, okap, kabina prysznicowa, kominek, płyta indukcyjna – przedmiotów szklanych jest w każdej nieruchomości, nie licząc okien, bardzo dużo. Uszkodzenie takiej powierzchni oznacza wydatki, których można uniknąć posiadając właściwą polisę.

Jednym z elementów ubezpieczenia domu i mieszkania jest możliwość ubezpieczenia różnego rodzaju szyb na wypadek stłuczenia. To polisa, która chroni szyby zewnętrzne i wewnętrzne w nieruchomości. Jak każde tego typu ubezpieczenie, została ona odpowiednio opisana i scharakteryzowana w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Istotne informacje dotyczą tego, za co można dostać odszkodowanie, czym jest stłuczenie, kiedy pieniądze nie zostaną wypłacone. 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Stłuczenie w polisie - na czym polega?


Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stłuczenie definiuje inaczej. Można jednak znaleźć pewne wspólne punkty i elementy, które znajdują się praktycznie w każdej definicji. Wśród nich jest informacja między innymi o tym, że stłuczenie to pęknięcie lub rozbicie przedmiotów, które są w całości wykonane ze szkła lub elementów szklanych, które są częścią ruchomości domowych lub stałych elementów konstrukcyjnych domu lub mieszkania. 

Co zatem może zostać objęte ochroną?
 • drzwi szklane;
 • szyby w stolarce drzwiowej lub okiennej, zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne;
 • elementy szklane, które stanowią część konstrukcyjną mebli;
 • blaty lub parapety wewnętrzne wykonane ze szła, ceramiki lub kamienia;
 • szklane, kamienne lub ceramiczne okładziny ścian, słupów lub filarów;
 • lustra zamontowane na stałe;
 • płyty kuchenne typu: ceramiczna, indukcyjna, elektryczna;
 • szklane drzwi pryszcznicowe;
 • szklane drzwiczki piekarnika;
 • szklana zabudowa tarasu lub balkonu;
 • niekiedy również akwaria i terraria.

Elementy szklane stanowią wyposażenie mieszkania nie tylko ubezpieczonego, ale również jego sąsiadów
. Ubezpieczenie od stłuczenia dotyczy wyłącznie tych przedmiotów lub ich elementów, które stanowią własność ubezpieczonego i znajdują się na terenie ubezpieczonej nieruchomości.
 
Jeżeli na skutek nierozważnego działania któregoś z domowników zostanie zniszczona szyba sąsiada, można to zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego i zawnioskować o wypłatę odszkodowania z zawartej polisy OC w życiu prywatnym. Pieniądze zostaną przekazane od razu poszkodowanemu. Z uzyskanych środków będzie on mógł naprawić szkodę, natomiast ubezpieczony nie poniesie dodatkowych kosztów finansowych. To bardzo korzystne rozwiązanie, które ma ogromne znaczenie. Tego rodzaju nieszczęśliwe zdarzenia nie są zależne od woli sprawców, warto więc się na nie przygotować poprzez ubezpieczenie.
 
Polisa OC w życiu prywatnym jest jednym z rozszerzeń ubezpieczenia nieruchomości. Powoduje ona pewne podwyższenie składki, ale ta zwyżka nie jest tak wysoka, by mogło to stanowić istotny problem. Ponadto, korzyści z posiadania takiego ubezpieczenia są znacznie większe niż koszt jego zawarcia, co stanowi kolejny argument za rozszerzeniem swojej ochrony ubezpieczeniowej. Polisa działa nie tylko w przypadku wybicia szyby, ale również w sytuacji spowodowania też innych szkód rzeczowych lub osobowych osobom trzecim.

   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Stłuczenie i dewastacja – to dwa różne zdarzenia

Najczęściej dewastacja to zdarzenie, które towarzyszy kradzieży z włamaniem. Jest to wykorzystywane do odróżnienia wandalizmu i graffiti, które w kilku towarzystwach traktowane są odrębnie od dewastacji.
 
Ubezpieczenie od dewastacji jest doskonałym uzupełnieniem polisy od stłuczenia. Stłuczenie może być spowodowane działaniem sił przyrody lub wypadkiem, do którego dochodzi w domu lub mieszkaniu. Sprawcą stłuczenia może być jednak sam lokator – oczywiście nie może to być stłuczenie celowe. W przypadku dewastacji, stłuczenie spowodowane jest przez osoby trzecie.
 
W przypadku ubezpieczenia kradzieży z włamaniem, które w niektórych firmach ubezpieczeniowych traktowane jest zupełnie niezależnie od dewastacji, stłuczenie może dodatkowo być objęte ochroną. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia warto to sprawdzić. Dzięki takiej opcji pieniądze będzie można wypłacić na różnych podstawach, co daje dodatkowe środki na naprawienie powstałej szkody. Jeżeli kradzież z włamaniem i dewastacja funkcjonują odrębnie, warto wykupić obydwa rozszerzenia dla zapewnienia sobie kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej. 

 

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za szybę?

 Decydując się na ubezpieczenie na wypadek stłuczenia, warto również szczegółowo przeanalizować wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacje, w których firma nie wypłaci odszkodowania.
 
Wśród nich najczęściej pojawia się celowe działanie, działanie pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Niekiedy jednak lista jest znacznie dłuższa, a wśród zdarzeń, które nie są objęte ochroną ubezpieczeniową znajdują się wówczas również takie okoliczności, jak nienależyte zabezpieczenie elementów szklanych, zaniedbanie w zakresie osadzenia tych elementów czy podobne sytuacje, które można potraktować jako zachowanie nienależytej staranności lub ostrożności, również mogą spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania.
 
Pieniądze nie zostaną wypłacone także w przypadku stłuczenia szyb w altankach, szklarniach i namiotach. Są to budynki zwane okresowymi, a jako takie nie podlegają ochronie ubezpieczeniowej, w związku z tym, wypłata pieniędzy się nie należy.
 
Podsumowując, ubezpieczenie od stłuczenia to polisa bardzo złożona i rozbudowana. Bywa bardzo różnorodnie zaprojektowana, zależnie od firmy ubezpieczeniowej, która świadczy tego rodzaju ochronę. Właśnie dlatego przed podpisaniem umowy trzeba się bardzo dokładnie i szczegółowo zapoznać z jej warunkami i wszystkimi postanowieniami. W przeciwnym razie można coś pominąć lub zawrzeć ubezpieczenie niepełne. Istotne jest również to, że pełne ubezpieczenie stłuczenia to również OC w życiu prywatnym, dewastacja i kradzież z włamaniem. 
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie stłuczenia dotyczy zarówno elementów konstrukcyjnych budynku, stałych elementów, jak i ruchomości domowych

2. Stłuczenie przedmiotów szklanych osobie trzeciej nie jest objęte ochroną od stłuczenia bez polisy OC w życiu prywatnym

3. Warto rozszerzyć ochronę o dewastację i kradzież z włamaniem – to sytuacje, w których również może dojść do stłuczenia

4. Niektóre sytuacje nie podlegają ochronie ubezpieczeniowej i trzeba je sprawdzić, zanim umowa zostanie zawarta
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Eeela

2020-08-03 11:11:41

Czy jesli lokator nieumyślnie stłucze szybę w oknie ( a na mieszkanie jest ubezp. z klau. nr 4 Szyby -odtworzeniowa, suma ub. do 2 tys), z tego ubezpieczenia może właściciel wymienić okno? Czy w przyszłym roku polisa ulegnie podwyższeniu składki?

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia