Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Czy warto brać kredyt hipoteczny? A może lepszy wynajem?

Średnia wartość kredytu hipotecznego w 2018 r. wyniosła ponad 247 tys. zł, a Polacy zadłużyli się na 56 mln zł. W tym czasie banki odnotowały najwyższą od 10 lat liczbę hipotek. Ale czy zadłużenie rzeczywiście jest lepsze niż wynajem?

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Własny dom lub mieszkania daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Zwykle jednak to największa inwestycja w życiu, która wymaga posiadania lub zdobycia kapitału.Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że rośnie liczba kredytobiorców, wartość kredytu (w 2018 r. to o 15,2 proc. więcej niż rok wcześniej), a przy tym większość spłaca kredyt przed czasem. Przeciętnie kredytobiorcy zadłużają się na 26 lat, najczęściej jednak spłacają pożyczkę w 13 lat. 
 

Niskie stopy procentowe i wysoki głód mieszkaniowy


Do zaciągania kredytów zachęca Polaków przede wszystkim niski poziom stóp procentowych. A także ogromne zapotrzebowanie. Z raportu przygotowanego przezHRE Think Tank wynika, że w Polsce brakuje obecnie 2,1 mln mieszkań.

I problem stale się pogłębia – analitycy przewidują, że do 2030 r. zapotrzebowanie wzrośnie do poziomu kolejnych 600 tys. mieszkań. Powodem tego zjawiska ma być rosnąca liczba gospodarstw domowych, poprawiająca się sytuacja dochodowa Polaków i ciągły rozwój rynku kredytów hipotecznych.


Co zrobić, żeby dostać kredyt hipoteczny?


Kredyt hipoteczny możemy zaciągnąć na zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej. Oferuje go niemal każdy bank. Ale nie każda osobamoże go otrzymać – trzeba spełnić szereg warunków - przede wszystkim posiadać zdolność kredytową, czyli możliwość spłaty kredytu. Zależy ona od kilku czynników, m.in.:
  • dochodów (z tytułu umowy o pracę, umowy o dzieło lub działalności gospodarczej) – muszą być legalne i regularne,
  • comiesięcznych zobowiązań finansowych (wysokości rat innych zaciągniętych pożyczek, alimentów, obciążeń na karcie kredytowej itp.),
  • liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ile trzeba zarabiać, by otrzymać kredyt hipoteczny? Już niewielkie, ale regularne dochody,  mogą nam zapewnić możliwość wzięcia kredytu. Oczywiście im więcej zarabiamy, tym lepszą ofertę możemy otrzymać od banku. Małżeństwo osiągające co miesiąc dochody na poziomie ok. 3 tys. na osobę, może już uzyskać kredyt hipoteczny.
 
Prócz dobrej i stabilnej sytuacji finansowej, banki wymagają również nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu hipotecznego. Kwota, o którą wnioskujemy musi być adekwatna do wartościowi tego mienia. Profesjonalnej wyceny dokonuje rzeczoznawca. 


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Rata kredytu – przykładowa kalkulacja


Sprawdziliśmy, ile wyniosłaby rata kredytu hipotecznego na kwotę 500 tys. zł dla par o różnych zarobkach: 3 tys., 4 tys. i 10 tys. miesięcznie brutto na osobę. Na potrzeby analizy przyjęliśmy, że każda z par kredytobiorców nie spłaca żadnych innych rat, a oprocentowanie ich kredytu wynosi 3,5% (mniej więcej tyle, ile proponuje większość banków).

Koszty kredytu na 15, 25 i 35 lat


Miesięczny dochód brutto
 
Wartość kredytu Oprocentowanie Okres kredytowania Rata

3 000 zł
 
500 000 zł 3,5% 35 lat 2 066 zł

5 000 zł
 
500 000 zł 3,5% 25 lat 2 503 zł

10 000 zł
 
500 000 zł 3,5% 15 lat 3 574 zł

Tabela 1. Oprac. własne.


Kredyt hipoteczny na kwotę 500 tys. zł może już umożliwić kupno mieszkania o powierzchni ok. 50 m² w Warszawie. Jak się okazuje, raty oscylowałyby w granicach 2-3 tys. zł miesięcznie, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi miesięczny koszt wynajęcia kawalerki w stolicy.

Wniosek? Kredyt hipoteczny, choć jest zobowiązaniem finansowym na długie lata, okazuje się jednak lepszym rozwiązaniem niż długofalowy wynajem. Miesięczne opłaty są podobne lub nawet niższe, a ostatecznie zyskujemy nieruchomość na własność.

Kredyt hipoteczny pozwala na zakup nieruchomości, która, w przeciwieństwie do samochodu czy telewizora, ma duże szanse zyskać na wartości. Zakup nieruchomości daje stabilność i poczucie bezpieczeństwa w życiu. A w końcu mieszkanie to majątek, który możemy pozostawić w spadku naszym dzieciom. Jeśli więc brak nam perspektyw na własne M, a nasza sytuacja finansowa jest pewna i stabilna, warto wziąć tę opcje pod uwagę.

Jeśli kredyt, to i ubezpieczenie


Mamy obowiązek ubezpieczyć nieruchomość, która stanowi zabezpieczenie kredytu. Nie wymaga tego prawo, ale banki. To jaki będzie zakres polisy, zależy od zaleceń banku. Zwykle jest to zakres podstawowy – zabezpieczenie stałych elementów budynku na wypadek pożaru, uderzenia pioruna, eksplozji, implozji, uderzenia statku powietrznego, zalania, itp.

Jeśli dojdzie do zdarzenia wymienionego w umowie polisy, i tym samym do uszkodzenia nieruchomości, jest ona chroniona finansowo – odszkodowanie częściowo lub całkowicie pokryje poniesione straty.

Większość banków współpracuje z towarzystwami ubezpieczeniowymi i to ich ofertę przedstawia klientom. Nie musimy jednak z niej korzystać. Mamy prawo wyboru oferty w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Polisa ubezpieczeniowa i kredyt hipoteczny w jednym miejscu, to rozwiązanie wygodne, bo na naszej głowie jest mniej formalności. Z drugiej strony taka decyzja niesie ze sobą ryzyko zakupu ubezpieczenia z wyższą składką niż u konkurencji.

To jednak nie jedyne obowiązkowe ubezpieczenie, do którego obligują nas banki przy kredycie hipotecznym. Kolejnym jest ubezpieczenie, które stanowi ochronę na wypadek  niewypłacalności kredytobiorcy w okresie pomostowym. Tę polisę jesteśmy zobligowani opłacać zwykle przez kilka (maksymalnie przez kilkanaście) miesięcy – do czasu prawomocnego wpisania hipoteki w księdze wieczystej. W tym przypadku nie mamy możliwości wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego – tu decyduje bank.
 
Jeżeli nasz wkład własny w zakupioną nieruchomość jest niski, będziemy musieli wykupić jeszcze jedną polisę. Banki z reguły udzielają kredytów do 80% wartości nieruchomości, resztę stanowi wkład własny. Jeżeli go nie mamy, możemy ubezpieczyć brakującą kwotę, jednak w wysokości nie większej niż 15%. Składkę takiej polisy mamy obowiązek opłacać do momentu aż saldo naszego zadłużenie spadnie poniżej 80% wymaganych przez bank.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.
To warto wiedzieć
1. Już niewielkie, ale regularne dochody,  mogą nam zapewnić możliwość wzięcia kredytu

2. Kredyt hipoteczny pozwala na zakup nieruchomości, która, w przeciwieństwie do samochodu czy telewizora, ma duże szanse zyskać na wartości

3. Większość banków współpracuje z towarzystwami ubezpieczeniowymi i to ich ofertę przedstawia klientom

4. Mamy obowiązek ubezpieczyć nieruchomość, która stanowi zabezpieczenie kredytu
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
9
4
6
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy