Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Dobre ubezpieczenie domu nie musi być drogie

Na rynku ubezpieczeń panuje spora konkurencja, co sprawia, że ceny polis mieszkaniowych potrafią być atrakcyjne. Zestawiliśmy ze sobą różne oferty, wskazaliśmy kluczowe prawidłowości i wyliczyliśmy przykładowe składki.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisy mieszkaniowe należą do najtańszych spośród produktów ubezpieczeniowych, a nieruchomości w Polsce są drogie i często stanowią znaczny procent całego naszego majątku. Trudno się więc dziwić, że blisko 80% naszych rodaków decyduje się na wspomnianą formę ubezpieczenia. Połowa z nich ubezpiecza swoje cztery kąty od co najmniej ośmiu lat. Można więc śmiało powiedzieć, że polisa mieszkaniowa stała w Polsce standardem.

 

Ile wydajemy na ubezpieczenie domu?


W skali roku na składki z tytułu ubezpieczenia nieruchomości wydajemy średnio między 100 a 200 zł, co w przeliczeniu na jeden miesiąc stanowi naprawdę niewielki wydatek. Większość umów, bo aż 74%, podpisywanych jest na rok, co zdaje się być rozsądną decyzją, ponieważ po tym okresie na rynku mogą pojawić się ciekawsze oferty, z których warto skorzystać i zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe.
 
Polisa mieszkaniowa za niewielkie pieniądze daje nie tylko realną ochronę, ale podnosi nasze poczucie bezpieczeństwa, a tej wartości nie da się przeliczyć na pieniądze. 81% Polaków uważa, że ubezpieczenie nieruchomości jest opłacalne. Oczywiście, polisa często jest wymagana przez bank, który udziela nam kredytu hipotecznego. Warto ją jednak mieć również z innych powodów – żeby chronić się przed częstymi zdarzeniami (zalanie, kradzież z włamaniem czy pożar) czy też żeby móc korzystać z dodatkowych usług (assistance czy pomoc prawna) (wszystkie dane liczbowe za Money.pl).  

 

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego


Decydując się na zakup domu z kredytem hipotecznym, musimy wykupić dla niego polisę. Sprawdziliśmy, ile kosztują najtańsze i najdroższe polisy dla trzech wariantów nieruchomości, które różnią się od siebie tylko metrażem i wartością.
                                                                                                                              
Wspólne elementy wszystkich trzech nieruchomości przedstawiają się w następujący sposób:

  • Dom wolnostojący,
  • Rok budowy: 2018,
  • Konstrukcja niepalna,
  • Akt własności,
  • Cesja na bank,
  • Dwóch pełnoletnich lokatorów,
  • Trwałe zamieszkany i nie wynajmowany,
  •  Bez działalności gospodarczej,
  • Ubezpieczenie murów od zdarzeń losowych,
  • Lokalizacja: miasto 120 000 mieszkańców.

 
Spełniająca te cechy nieruchomość jest stosunkowo tania i był to celowy zabieg, ponieważ w wyliczeniach chcieliśmy sprawdzić najtańsze dostępne oferty ubezpieczeniowe.

Polisy dla kredytu hipotecznego

Nieruchomość  Najtańsza polisa  
Najdroższa polisa
 
 
Dom 100 m2
Wartość: 250 000 zł
 
 Inter Polska
146 zł
 Generali
417 zł
 
Dom 120 m2
Wartość: 350 000 zł
 
 Inter Polska
195 zł
 Generali
563 zł
 
Dom: 140 m2
Wartość: 450 000 zł
 
 
Inter Polska
243 zł
 
 Generali
637 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na: 8.06.2019 r.).

Najtańsze polisy dla trzech rodzajów nieruchomości kosztują odpowiednio: 146, 195 i 243 zł. Jak widać, nawet sporych rozmiarów dom o relatywnie dużej wartości można ubezpieczyć niewielkie pieniądze – w przeliczeniu na jeden miesiąc to tylko niewiele ponad 20 zł.
  
Najkosztowniejsze oferty są droższe od omówionych wyżej o odpowiednio 271, 368 i 394 zł. Różnice wynikają z wielu czynników, wśród których kluczową rolę odgrywa zakres ochrony. Szukając dla siebie optymalnego rozwiązania nie powinniśmy w ciemno decydować się na najtańszy wariant, ponieważ nawet za kilka złotych więcej możemy uzyskać znacznie lepsze warunki


 

Kompleksowa ochrona nieruchomości


W poprzednim wyliczeniu przedstawiliśmy tanie polisy charakteryzujące się zawężonym zakresem ochrony – ubezpieczenie murów od zdarzeń losowych. W tym miejscu zestawimy ze sobą oferty zabezpieczające dom w zdecydowanie bardziej kompleksowy sposób.
 
Zakres ochrony zwiększyliśmy o elementy stałe i ruchomości, a także kradzież z włamaniem.Pozostałe parametry są bez zmian. 

Szeroka ochrona nieruchomości – porównanie polis

Nieruchomość  Najtańsza polisa  
Najdroższa polisa
 
 
Dom 100 m2
Wartość: 250 000 zł
 
SU ruchomości i elementów stałych: 20 000 zł
 
 Proama
232 zł
 
 Inter Polska
478 zł
 
Dom 120 m2
Wartość: 350 000 zł
 
SU ruchomości i elementów stałych: 30 000 zł
 
 Proama
314 zł
 Inter Polska
654 zł
 
Dom: 140 m2
Wartość: 450 000 zł
 
SU ruchomości i elementów stałych: 50 000 zł
 
 Proama
371 zł
 Inter Polska
946 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na: 8.06.2019 r.).

Wzrost cen jest widoczny we wszystkich rozpatrywanych wariantach, chociaż trudno go nazwać drastycznym. 371 zł za polisę dla domu wartego 450 000 zł, która uwzględnia elementy stałe i ruchomości, to nadal atrakcyjna propozycja. Pamiętajmy, że mienie ruchome to bardzo szeroki zbiór przedmiotów, w skład którego wchodzą m. in.: sprzęt elektroniczny, sprzęt AGD i RTV, akcesoria sportowe i turystyczne, kosztowności, gotówka, komputery czy zwierzęta domowe. Kradzież z włamaniem to też cenne rozszerzenie, które nie tylko zabezpiecza nasz majątek, ale również daje większe poczucie bezpieczeństwa.
 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Konstrukcja palna i niepalna - jaka różnica?


W kolejnym wyliczeniu skupimy się na konstrukcji budynku, którą dzieli się na palną i niepalną. Do tej pory rozpatrywaliśmy tylko domy zbudowane z materiałów odpornych na ogień. Tym razem dla wszystkich trzech wariantów wybraliśmy konstrukcję palną, którą można spotkać przy domach zbudowanych z bali, zaprojektowanych w oparciu o technologię kanadyjską, skandynawską lub podobną. Pozostałe parametry pozostają bez zmian.

Dom z konstrukcją palną – ile za polisę?

 Nieruchomość  Najtańsza polisa  
Najdroższa polisa
 
 
Dom 100 m2
Wartość: 250 000 zł
 
SU ruchomości i elementów stałych: 20 000 zł
 
 Link4
402 zł
 Inter Polska
587 zł
 
Dom 120 m2
Wartość: 350 000 zł
 
SU ruchomości i elementów stałych: 30 000 zł
 
 Link4
551 zł
 Inter Polska
865 zł
 
Dom: 140 m2
Wartość: 450 000 zł
 
SU ruchomości i elementów stałych: 50 000 zł
 
 Link4
786 zł
 Inter Polska
1 227 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na: 8.06.2019 r.).

Pożar jest zdarzeniem występującym dość często i bardzo niebezpiecznym, ponieważ ogień często doprowadza do maksymalnych zniszczeń, doszczętnie niszcząc nieruchomości i znajdujące się w nim mienie. Nie można się więc dziwić, że ubezpieczyciele niechętnie oferują polisy dla domów o konstrukcji palnej (niektóre towarzystwa w ogóle tego nie robią) i odpowiednio zwiększają wysokość składki dla takich nieruchomości.
 
100, 200, a nawet 300 zł – tyle mogą wynosić różnice w cenie dla domów o identycznych parametrach, różniących się jedynie stopniem palności konstrukcji.Warto więc inwestować w materiały budowlane, które są odporne na pożar. Zwiększymy w ten sposób nie tylko wysokość składki ubezpieczeniowej, ale również bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.
 
Warto zwrócić uwagę, że dla różnych wariantów różne towarzystwa mają oferty najbardziej kuszące pod względem cenowym. W pierwszym wyliczeniu na plan pierwszy wysuwają się oferty Inter Polska, w drugim Proamy, a w trzecim Link4. Konkurencja na rynku nieruchomości jest coraz większa i trudno jest wskazać jednego zdecydowane lidera wśród towarzystw. Zawsze warto więc zestawiać ze sobą konkurencyjne oferty, bazując przy tym na konkretnym profilu nieruchomości, a nie na opiniach o poszczególnych firmach. 
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. 80% Polaków posiada polisę mieszkaniową, za którą średnio płaci 100-200 zł w skali roku

2. Ubezpieczenia do kredytu hipotecznego są relatywnie tanie, ale mają wąski zakres ochrony

3. Poszerzenie polisy o ruchomości, elementy stałe i kradzież z włamaniem zapewnia pełniejszą ochronę

4. Domy o konstrukcji niepalnej trudniej jest ubezpieczyć i więcej trzeba za nie zapłacić 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
7
3
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy