Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 4 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Gdzie ubezpieczyć dom w budowie?

Wybudowanie domu to minimum 200 000 zł, a w trakcie trwania prac wystąpić mogą zdarzenia, które narażą nas na straty. Możemy się przed nimi uchronić wykupując odpowiednią polisę. Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić i na co zwrócić uwagę.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


W nomenklaturze budowlanej dom w budowie ma nieco inne znaczenie, niż pozornie mogłoby się zdawać. Chodzi tutaj zarówno o samą budowę, jak i rozbudowę, przebudowę czy remont generalny. Zakres polisy dla takiej nieruchomości jest węższy, a jej konstrukcja uproszczona.
 
Przekłada się to na cenę – przeważnie ubezpieczenie domu w budowie jest tańsze, niż ubezpieczenie domu już zamieszkanego. Z kolei średnio więcej zapłacimy za polisę dla inwestycji budowlanej, niż za polisę dla zamieszkanego mieszkania.
 
Na wysokość składki wpływ ma kilka czynników:
 • wartość nieruchomości,
 • powierzchnia użytkowa,
 • liczba i rodzaj rozszerzeń.


Dom w budowie – co możemy chronić, a co nie?


Polisa dla domu w budowie zazwyczaj chroni mury i elementy stałe przed podstawowymi zdarzeniami losowymi, takimi jak:
 • pożar,  
 • uderzenie pioruna, 
 • eksplozja i  implozja,
 • uderzenie lub upadek statku powietrznego,
 • silny wiatr,
 • grad,  
 • zalanie,   
 • deszcz nawalny,   
 • trzęsienie ziemi,   
 • obsunięcie się i zapadanie ziemi,
 • lawina,   
 • napór śniegu,   
 • dym i sadza,   
 • uderzenie pojazdu mechanicznego,
 • fala dźwiękowa,   
 • upadek drzew i masztów.
Każde towarzystwo ma nieco inny katalog zdarzeń losowych – czasem dane ryzyko znajduje się w podstawie, a czasem dostępne jest dopiero jako dodatkowo płatne rozszerzenie. Za przykład mogą posłużyć tutaj przepięcie i powódź.
 
Ubezpieczenie domu w budowie zazwyczaj nie posiada rozszerzeń dotyczących lokatorów, czyli OC w życiu prywatnym, assistance, opieki prawnej czy NNW. Jeśli chcemy zwiększyć zakres ochrony o kradzież z włamaniem, to budynek musi być minimum na etapie surowym zamkniętym, czyli posiadać ściany, dach, a także okna i drzwi zamykane na klucz. Ponadto, rozszerzenie to dotyczyć może tylko wybranych ruchomości, takich jak materiały budowlane, narzędzia i elementy składowe. 
 
 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?


Sprawdziliśmy ceny polisy dla trzech wariantów domu w budowie. Różnią się one tylko powierzchnią użytkową i wartością, pozostałe parametry są identyczne. W tabeli umieściliśmy po dwie najtańsze aktualnie oferty.
 

Dom w budowie – wyliczenia składek


Dom w budowie
 
 
Wariant I
 
 Wariant II  Wariant III
 
Wartość: 300 000 zł
Powierzchnia: 80 m2
 
 Wartość: 450 000 zł
Powierzchnia: 110 m2
 Wartość: 600 000 zł
Powierzchnia: 140 m2
 
Cechy wspólne nieruchomości:
 
podpiwniczenie
rok budowy: 2019
budynek własnościowy
miejscowość: Dąbrowa Górnicza
cesja na rzecz banku
 
 
Wysokość składki
 (na 12 miesięcy)
 
 
od 121 zł
Link4
 
od 171 zł
Link4
od 236 zł
Link4
 
do 270 zł
Concordia
 
do 405 zł
Concordia
do 540 zł
Concordia

Źródło: www.ubezpieczeniaonline.pl (stan na: 6.06.2019 r.).

 
We wszystkich trzech przypadkach najtańsze okazały się oferty Link4 i Concordii, z tym że za każdym razem Link4 ma zdecydowaną przewagę pod względem cenowym. Różnice są wyraźne i wynoszą odpowiednio 149, 234 i 304 zł. Nie musi to jednak oznaczać, że Link4 jest na chwilę obecną bezkonkurencyjny. Przy porównywaniu polis zawsze trzeba jeszcze sprawdzić, jaki jest zakres ochrony. Najtańsze oferty są zazwyczaj bardzo ubogie i zapewniają bezpieczeństwo tylko w minimalnym stopniu. 
 
 
Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Jak porównywać polisy?


Oczywiście, cena jest bardzo istotnym kryterium porównawczym, ale nie tylko ona powinna decydować o wyborze tej, a nie innej polisy. Ubezpieczenie domu w budowie, w porównaniu do innych produktów ubezpieczeniowych, jest bardzo tanie. Pamiętajmy, że podane w tabeli składki dotyczą całego roku. Dwie najtańsze oferty dla domu o wartości 300 000 zł to w przeliczeniu na jeden miesiąc to odpowiednio 11 i 22 zł. Nie można powiedzieć, że jest to duży koszt.
 
Zestawiając ze sobą polisy, oprócz wspomnianej ceny, powinniśmy zwrócić uwagę na:
 • Liczbę ryzyk, przed którymi będziemy chronieni i czy znajdują się wśród nich te kluczowe z naszego punktu widzenia. Chodzi tutaj np. o powódź, która jest w stanie spustoszyć posesję i spowodować ogromne straty, a niekoniecznie dostępna jest w podstawie polisy.
   
 • Liczbę i jakość dodatkowych świadczeń, które są wliczone w cenę. Niektóre towarzystwa do polisy dla domu w budowie dołączają np. pakiet assistance albo OC w życiu prywatnym, co daje ubezpieczonemu dodatkowe korzyści.
   
 • Wyłączenia i limity odpowiedzialności, które zawsze szczegółowo opisane są w OWU polisy. Chodzi tutaj o konkretne zdarzenia, za które nie uzyskamy odszkodowania, a także ograniczenia kwotowe – przykładowo brak możliwości uzyskania rekompensaty za stratę, która jest mniejsza niż 200 zł.
   
 • Warunki, jakie musimy spełnić, żeby móc skorzystać z wartościowych rozszerzeń, takich, jak chociażby kradzież z włamaniem.

Rozszerzenia dla domu w budowie - które się przydadzą?


Liczba dostępnych rozszerzeń dla domu w budowie jest mniejsza niż w przypadku zwykłej polisy mieszkaniowej. Jednym z kluczowych jest opisana wyżej kradzież z włamaniem. Poza tym, warto przemyśleć zabezpieczenie się chociażby przed przepięciem, powodzią czy wandalizmem.
 
Jeśli ubezpieczyciel stwarza możliwość wykupienia rozszerzeń dotyczących lokatorów, to również warto rozważyć skorzystanie z tego wariantu. Przykładowe OC w życiu prywatnym nie przyczyni się do zwiększenia ochrony nieruchomości, ale może przydać się nam w innych sytuacjach. 


Jak wycenić dom w budowie?


Żeby ubezpieczyć dom w budowie, trzeba go najpierw wycenić. Jest to nieco trudniejsze, niż w przypadku już zamieszkanego lokalu. Żeby ustalić sumy ubezpieczenia na właściwym poziomie, musimy zsumować ze sobą aktualną (na dzień podpisania umowy) wartość nieruchomości i kwotę, która przewidywalnie pokryje dalsze wydatki na budowę. Warto być tutaj precyzyjnym, żeby nie przepłacić za składkę albo zaryzykować otrzymanie niepełnego odszkodowania.  
 

Co zrobić, kiedy kończy się budowa, a umowa obowiązuje?


Polisę wykupuje się najczęściej na 12 miesięcy, a później można ją przedłużyć o kolejny rok. Może dojść do sytuacji sytuacji, w której prace zostaną zakończone (dom zostanie oddany do użytku), a polisa nadal będzie obowiązywać. Wówczas możemy zdecydować się na jeden z wariantów:

 1. Wynegocjować z towarzystwem zwrot niewykorzystanych składek.
 2. Przekształcić umowę dla domu w budowie na zwykłą polisę mieszkaniową.

Pierwszy wariant nie wymaga komentarza, przy drugim warto wspomnieć o możliwości poszerzenia nowej umowy o klauzule, które nas interesują, a które wcześniej nie były dostępne. Chodzi tutaj chociażby o ruchomości domowe czy ochronę lokatorów.  
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Pojęcie domu w budowie odnosi się też do przebudowy, nadbudowy czy remontu
 
2. Polisa dla domu w budowie obejmuje w podstawie mury i elementy stałe
 
3. Żeby ubezpieczyć inwestycję od kradzieży z włamaniem, dom musi być w stanie surowym zamkniętym
 
4. Polisa dla domu w budowie jest tańsza od ubezpieczenia domu już zamieszkanego
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy