Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 45 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Czy to się w ogóle opłaca? Wiele osób przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu swojego majątku zadaje właśnie to pytanie. To kilkaset złotych rocznie, ale wszystko zależy od wybranej polisy i posiadanej nieruchomości.

Jeśli nadal Was to nie przekonuje, to zastanówcie się, ile kosztują odnowienie lub wyremontowanie mieszkania albo odbudowanie zniszczonego po pożarze domu? Jaki będzie koszt odkupienia utraconej biżuterii czy sprzętu elektronicznego skradzionego podczas włamania? Wiadomo bowiem, że roczna składka nie stanowi równowartości rekompensaty za wszystkie wspomniane zdarzenia, nawet za ich część. Mało tego, nawet dziesięć rocznych składek nie będzie równowartością świadczeń, które oferuje polisa. 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Co wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej?


Dla każdego kupującego bardzo ważne będzie poznanie potencjalnej wysokości składki na ubezpieczenie domu czy mieszkania. Jej ostateczna wysokość zależy od wielu zmiennych, związanych z:
 • przedmiotem ubezpieczenia – domem,
 • konstrukcją polisy,
 • osobą ubezpieczającego – lokatora.

Gdy chcemy ubezpieczyć dom, musimy podać, czy jest to dom:
 • wolnostojący,
 • typu bliźniak,
 • dom w zabudowie szeregowej.
Trzeba też określić, czy ma on konstrukcję palną czy niepalną. Towarzystwa ubezpieczeniowe nakładają wyższe składki na ubezpieczenie domu drewnianego, a niższe w przypadku chęci objęcia taką samą polisą nieruchomości murowanej. Inna składka dotyczyć będzie budynku już wybudowanego i budynku znajdującego się w fazie budowy, inna dla domu, a jeszcze inna dla mieszkania.

Pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki na ubezpieczenie domu brane są takie czynniki dotyczące obiektu ubezpieczenia, jak:
 • rok budowy nieruchomości,
 • tytuł prawny do lokalu mieszkalnego,
 • podpiwniczenie budynku,
 • powierzchnia domu lub mieszkania,
 • fakt, że nieruchomość jest wynajmowana osobom trzecim,
 • liczba powodzi w okolicach nieruchomości – liczona od „wielkiej powodzi w Polsce” z roku 1997.
Im wyższa jest wartość nieruchomości, tym analogicznie wyższa powinna być suma gwarantowana w polisie, aby była ona adekwatna do niej. Wyższa suma gwarancyjna powoduje wzrost składki ubezpieczeniowej. Wycenę nieruchomości na potrzeby zawarcia umowy o ubezpieczenie domu warto wykonać na podstawie aktualnej wartości rynkowej.

Dla towarzystw ubezpieczeniowych ważne przy wyliczaniu kosztów ubezpieczenia domu będą także czynniki związane z lokatorem, takie jak:
 • data urodzenia ubezpieczającego;
 • liczba osób w gospodarstwie domowym;
 • liczba osób nieletnich zamieszkujących nieruchomość;
 • prowadzenie działalności gospodarczej w ubezpieczanej nieruchomości;
 • historia ubezpieczenia – fakt ubezpieczenia np. samochodu w tym samym towarzystwie, liczba szkód ubezpieczeniowych w danym czasookresie, np. 3 lat;
 • konieczność dokonania cesji praw z ubezpieczenia na rzecz banku – jako zabezpieczenia spłaty kredytu hipotecznego.
Na koniec przy wyliczaniu składki ubezpieczyciel bierze pod uwagę zmienne typu zabezpieczenie własne nieruchomości, jak alarm, monitoring czy montaż drzwi i okien antywłamaniowych. Wtedy składka na ubezpieczenie może być niższa, nawet jeśli powiększymy polisę o ryzyko kradzieży z włamaniem.

Zakres ubezpieczenia i suma gwarancyjna oferowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe to parametry, które mocno wpływają na wysokość składki na polisę. W zakresie ochrony ubezpieczeniowej mogą znaleźć się:
 • ubezpieczenie murów i dachu;
 • ubezpieczenie nieruchomości, ruchomości domowych i stałych elementów także przed kradzieżą;
 • ubezpieczenie nieruchomości i ruchomości, we wszechstronny sposób, z wysoką sumą ubezpieczenia.
Finalny koszt ponoszony przez ubezpieczającego tytułem składki na polisę domu może być różny, w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, a nawet w tej samej firmie, ale przy różnej konfiguracji ubezpieczenia. W efekcie dom można ubezpieczyć za 100 zł na rok, a można i za 1000 zł rocznie   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Sprawdź, ile może kosztować polisa


Przy kalkulacji kosztów przykładowego ubezpieczenia domu weźmy pod uwagę nieruchomość będącą domem wolnostojącym, o konstrukcji palnej z podpiwniczeniem. Przy obliczaniu kosztów ubezpieczenia na podstawie kalkulatora musimy podać również takie parametry, jak:
 • data urodzenia ubezpieczającego,
 • liczba nieletnich zamieszkujących nieruchomości,
 • powierzchnia użytkowa nieruchomości,
 • rok budowy,
 • liczba powodzi od 1997 roku,
 • tytuł prawny,
 • fakt wynajmowania nieruchomości,
 • adres nieruchomości,
 • liczba szkód zgłoszonych w ostatnim roku,
 • wartość nieruchomości.

Przyjmijmy trzy warianty ubezpieczenia nieruchomości:
 1. Powierzchnia 90 m2 i wartość 450 000 zł,
 2. Powierzchnia 110 m2 i wartość 550 000 zł,
 3. Powierzchnia 130 m2 i wartość 700 000 zł.
 
Dla obliczeń przyjęliśmy, że ubezpieczającym jest osoba w wieku 38 lat, w domu mieszka dwójka nieletnich, a nieruchomość znajduje się w Częstochowie. Nie była dotknięta powodzią, jest własnością ubezpieczającego, który nie wymaga cesji z ubezpieczenia i nie zgłaszał szkód. To pierwsze ubezpieczenie nieruchomości.
 

WARIANT I
Powierzchnia 90 m2 i wartość 450 000 zł

W pierwszym wariancie kalkulator wyliczył koszt ubezpieczenia domu w kwocie od 392 zł wzwyż. Taką stawkę wyliczyło Link4 DOM. Nieco więcej, bo 411 zł rocznie, trzeba za polisę zapłacić w Concordia Ubezpieczenia.

WARIANT II
Powierzchnia 110 m2 i wartość 550 000 zł

W drugim wariancie przy wartości nieruchomości rzędu 550 000 zł i 110 mkw powierzchni najniższa składka roczna zaoferowana została przez Concordia Ubezpieczenia w kwocie 477 zł. InterPolska INTER Lokum proponuje polisę dla takiej nieruchomości za 706 zł rocznie.
 

WARIANT III
Powierzchnia 10 m2 i wartość 700 000 zł

Jeśli przyjmiemy trzeci z zadanych wariantów ubezpieczenia nieruchomości, składka wyniesie minimum 576 zł w Concordia Ubezpieczenia, a w InterPolska - 846 zł na rok.
 
W każdym z powyższych przypadków przyjęliśmy wariant ubezpieczenia, w którym ochroną ubezpieczeniową objęte są nie tylko mury domu, ale i ruchomości domowe oraz stałe elementy, a odpowiedzialność ubezpieczyciela dotyczy ryzyka wystąpienia zdarzeń losowych oraz kradzieży. 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

W jaki sposób obniżyć koszt ubezpieczenia?


Koszty ubezpieczenia można dodatkowo obniżyć. W jaki sposób? Wystarczy wybrać odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe oraz zdecydować się na dostosowany do potrzeb zakres polisy. Należy przemyśleć wszystko przed dokonaniem ostatecznego zakupu, by można było obniżyć koszt ubezpieczenia. Kolejność powinna być taka, by najpierw określić odpowiednią dla siebie polisę:

 • co ma ochraniać?
 • jaki ma być zakres ochrony?
 • jakie zdarzenia stanowią zagrożenie?

Po ustaleniu potrzeb należy poszukać różnych opcji wyceny i ofert dostępnych w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. W ten sposób można uzyskać składkę, która będzie stanowić przedmiot porównania.

Jeżeli wszystkie warunki dostępnych ofert będą takie same, a jedyne, co będzie je różnić, to właśnie składka, wówczas nie ma konieczności, by wybierać tę najdroższą. Wręcz przeciwnie, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybranie polisy najtańszej – koszt ubezpieczenia domu wcale nie musi być wysoki. Wystarczy dobrze poszukać i porównać ze sobą co najmniej kilka ofert. 

 

Pamiętaj - cena to nie wszystko

Błędem popełnianym przez wielu klientów chcących ubezpieczyć swoje mieszkanie lub dom jest zwracanie uwagi wyłącznie na cenę ubezpieczenia. Tymczasem bardzo tanie ubezpieczenie może wynikać z ograniczenia odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia przed podpisaniem umowy trzeba przeczytać, jakie wyłączenia obowiązują i kiedy ubezpieczyciel będzie mógł zgodnie z prawem odmówić wypłaty odszkodowania. Interesować powinny nas też wszelkie limity i wymogi dodatkowe, jakie należy spełnić, aby otrzymać z ubezpieczenia pożądaną wypłatę.
 
Obiektem zainteresowania klienta powinien być zakres ubezpieczenia. Od liczby rozszerzeń polisy zależy z jednej strony, jaka będzie składka, ale i to, czy w perspektywie wystąpienia różnych szkód firma ubezpieczeniowa wypłaci stosowne świadczenia. Najtańsze ubezpieczenia mają w swoim zakresie ochrony tylko podstawową ochronę, np. ochronę murów domu w razie pożaru. Jeśli jednak dom zostanie doszczętnie okradziony, wówczas ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
 
Suma ubezpieczenia jest bardzo ważna dla przyszłych odszkodowań. Racjonalnie jest tak ją oszacować, aby była ona adekwatna do wartości nieruchomości i ruchomości, jakie się w niej znajdują.
 
Wysokość odszkodowania może być obliczana w polisie według wartości odtworzeniowej, odpowiadającej kosztom poniesionym w celu przywrócenia mienia do stanu sprzed wystąpienia szkody lub według wartości rzeczywistej, czyli kwoty pomniejszonej o zużycie ubezpieczonego mienia. 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
 1. Polisa ubezpieczenia nieruchomości może przydać się w wielu różnych sytuacjach, ale odszkodowanie wypłacane jest tylko w przypadku wystąpienia szkody ubezpieczeniowej
   
 2. Koszty polisy zależą od zmiennych dotyczących domu, polisy i samego lokatora
   
 3. Przy analizowaniu kosztów ubezpieczenia mieszkania należy wziąć pod uwagę w szczególności zakres ochrony ubezpieczeniowej i wysokość sumy gwarancyjnej
   
 4. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia zawsze trzeba zapoznać się szczegółowo z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy