Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak chronić mieszkanie podczas urlopu?

Lokatorzy wypoczywający w zagranicznych kurortach to tysiące mieszkań pozostawionych bez opieki. Wiedzą o tym złodzieje, którzy w tym czasie kradną z mieszkań cenne przedmioty. Tych sytuacji można uniknąć lub odzyskać utraconą wartość z włamania.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Policyjne statystyki wyglądają obiecująco, bo liczba włamań do nieruchomości z roku na rok spada, jednak tego typu przestępstw wciąż notuje się sporo. W 1999 roku było to 369 000 przypadków, w 2009 roku prawie trzy razy mniej, bo 136 000, a w 2017 roku 65 000. To znaczy, że co roku złodzieje włamują się do nieruchomości zajmujących obszar średniej wielkości miasta.
 
 

Większość Polaków opuszcza mieszkanie w sierpniu


Sierpień jest miesiącem, w którym mieszkania najbardziej narażone są na włamanie. Wtedy właśnie najchętniej wybieramy się na wypoczynek (36%), zaraz po lipcu (30%) i wrześniu (22%) – wynika z raportu „Wakacje Polaków w 2017 roku” portalu hrs.com.

Z ciepłych miesięcy zupełnie niepopularny jest czerwiec (1%), o czym może świadczyć trwający rok szkolny w kontekście wyjazdów na urlop z dziećmi. Na wypoczynek po sezonie (październik-grudzień) decyduje się 8% Polaków, a 3% wybiera okres od stycznia do maja.

Z raportu hrs.com wynika także, że mieszkanie stoi puste najczęściej przez okres od 7 do 10 dni sierpnia.


Na urlopie nie dłużej niż tydzień


Mieszkanie z powodu wyjazdów na urlop opuszczamy najczęściej na okres do 7 dni. Taką odpowiedź w badaniu CBOS „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków 2017 roku i plany na rok 2018 wskazało 37% ankietowanych. 28% wybiera wypoczynek dłuższy, trwający od 8 do 14 dni, a 17% w przedziale 15-21 dni. Urlop ponad 30-dniowy deklarowało 8% Polaków.

Jednocześnie mieszkanie opuszczamy na coraz krótszy okres. Według danych raportu CBOS „Wyjazdy wypoczynkowe Polaków 2017 roku i plany na rok 2018” w roku 2017 średni czas trwania urlopu wynosił 2 tygodnie, podczas gdy jeszcze w 2014 roku było to 16 dni, w 2005 roku 18 dni i aż 20 dni w 2003 roku.


Od 25 do 240 zł za dzień urlopu


Zakładając, że jednak jesteśmy w gronie 9% tych, którzy spędzają urlop przez miesiąc bez przerwy, sprawdziliśmy, ile kosztowałoby wynajęcie 2-osobowego apartamentu w różnych rejonach świata.

Najtańsze jest New Delhi za zaledwie 1300 zł, ale już Moskwa kosztuje 3800 zł. Znacznie droższe jest Tokio za 6700 zł, a najdroższe z miast europejskich Paryż – 9500 zł. W rankingu ułożonym przez Deutsche Bank w 2018 roku stawkę podbija Nowy Jork z ceną 10 950 zł, a rekordowo drogi okazuje się Hong Kong – 14 300 zł.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Co jest narażone na kradzież z mieszkania?


Z mieszkań opuszczonych na kilka godzin, dni, tygodni czy miesięcy najczęściej znikają przedmioty mniejszych gabarytów, w tym drobny sprzęt RTV i AGD, sprzęt IT (prędzej laptop niż komputer stacjonarny) telefony, kolekcje (prędzej monety niż obrazy).

Z policyjnych raportów wynika, że nie brakuje chętnych na markową odzież czy alkohole. Dużo zależy od pośpiechu, liczby włamywaczy i sposobu dostania się do mieszkania (balkon, klatka schodowa, okno). Ważna cechą jest także poręczność, więc nie zawsze musi to być telewizor (zwłaszcza z dużą przekątną) czy sprzęt muzyczny (np. pianino). Policjanci wskazują na fakt, że dodatkową trudnością, oprócz logistycznej, może być spieniężenie i możliwość identyfikacji skradzionego przedmiotu.


Dolny Śląsk niebezpieczny dla lokatorów


Złodzieje najchętniej okradają mieszkania z dolnośląskiego, mazowieckiego i śląskiego. Nie jest to przypadek, bo te województwa należą do najbardziej majętnych. Odwrotna tendencja dotyczy obszarów mniej zamożnych – świętokrzyskiego, podlaskiego i podkarpackiego.

W 2017 roku dokonano ponad 10 000 tys. włamań na terenie Dolnego Śląska, a tylko 1146 w świętokrzyskiem. Pod względem wszystkich tego typu przestępstw bezpieczniej wypada mieszkać na północy niż na południu Polski.


Jak chronić mieszkanie przed włamaniem?


Okna antywłamaniowe, okucia do okien, rolety, kraty, nowe zamki i drzwi – lista zabezpieczeń antywłamaniowych jest długa. I kosztowna – za komplet zabezpieczeń przy 4 oknach zapłacimy od 8500 zł wzwyż. Przy wycenie pod uwagę wzięliśmy:
  • drzwi antywłamaniowe: 1100 – 5000 zł,
  • okno antywłamaniowe: 1000 – 3200 zł,
  • roletę antywłamaniowa: 500 – 1200 zł,
  • czujnik otwarcia drzwi/okien z WiFi: 120 – 150 zł
  • klamkę okienna na klucz: 35 zł
  • zestaw alarmowy: 600 zł
  • kamerę do monitoringu mieszkania: 600 zł
Ceny za zaplo.pl i spyshop.pl (25.05 2019 r.)

Warto najpierw ocenić mieszkanie pod kątem położenia. Znaczenie ma kondygnacja, status osiedla (strzeżone czy niestrzeżone) oraz tzw. ustawienia fabryczne. Z reguły mieszkania w nowym budownictwie są lepiej wyposażone w zabezpieczenia przed włamaniem, ale tylko z reguły.

Także na zabezpieczeniach nie ma co oszczędzać, więc jeśli montaż drzwi, to tylko profesjonalny, jeśli klasa zamka, to C (oceniane według czasu potrzebnego na jego sforsowanie, C=powyżej 6 minut).


Ubezpieczenie mieszkania tak, ale z dodatkami


Oprócz zabezpieczeń w mieszkaniu warto posiadać także odpowiednie ubezpieczenie. Dzięki temu możliwe będzie otrzymanie pieniędzy za sforsowanie kosztownych drzwi czy wybicie szyby w oknie podczas włamania.

Za polisą przemawia niska cena – za 12 miesięcy ochrony zapłacimy 200-300 zł. Ostateczna wysokość składki będzie zależała od kilku czynników, jak suma ubezpieczenia (nawet 100 000 zł za skradzione ruchomości) czy wybrany zakres ochrony (poza kradzieżą z włamaniem także ryzyko zalania, powodzi, przepięcia i innych zdarzeń, które mogą wystąpić podczas nieobecności lokatorów).

Przed zakupem polisy warto także doczytać w OWU, jakich sytuacjach polisa nie pomoże w uzyskaniu świadczenia za skradzione przedmioty. Mogą to być np. kolekcje czy trofea myśliwskie lub kradzież w mieszkaniu niezamieszkanym przez 60 dni pod rząd.

Z kolei za niektóre zabezpieczenia własne (alarm, monitoring, dozór) możemy uzyskać zniżkę na rocznej składce polisy, co łatwo sprawdzić w trakcie porównywania ofert.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.
To warto wiedzieć
1. Mieszkanie na czas urlopu zostawiamy bez opieki najczęściej w lipcu i sierpniu na okres tygodnia

2. Najniebezpieczniejszym regionem pod względem liczby włamań jest Dolny Śląsk, Mazowsze i Górny Śląsk

3. Mechaniczne zabezpieczenie mieszkania przed włamywaczem to koszt nawet kilku tysięcy złotych

4. Polisa kosztuje kilkanaście razy mniej i chroni mieszkanie nie tylko na czas urlopu, ale przez 12 miesięcy
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. W wolnym czasie uprawia trekking rowerowy na długich dystansach.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
7
7
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy