Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak ubezpieczyć dom z drewna?

Domy drewniane pomimo wielu zalet oznaczają większe ryzyko pożaru. Z tego powodu warto wykupić ubezpieczenie domu drewnianego. Sprawdziliśmy, które TU oferują ochronę dla domu z drewnianą konstrukcją i na jakich warunkach.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Co oznacza dom drewniany dla ubezpieczyciela?

Pojęcie „dom drewniany” może być różnie definiowane w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Zanim wykupimy konkretne ubezpieczenie domu drewnianego, warto sprawdzić, czym dokładnie jest dla ubezpieczyciela taki rodzaj nieruchomości. 

Przykładowo, TU Generali definiuje dom drewniany jako konstrukcję drewnianą, której elementy nośne (ściany, słupy, podciągi i ramy) wykonane są z drewna (budynki o konstrukcji szkieletowej drewnianej, budynki z bali drewnianych) oraz konstrukcja, której część drewniana stanowi więcej niż 50%.

Wszyscy ubezpieczyciele zamieszczają definicję domu drewnianego w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – dokumencie dołączanym do umowy. Dokument OWU możemy sprawdzić w Internecie, jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup polisy mieszkaniowej.

 

Czy ubezpieczenie domu drewnianego jest droższe niż murowanego?

Ubezpieczenie domu drewnianego jest zwykle nieco droższe niż polisa dla domu murowanego. Dzieje się tak dlatego, że drewniana konstrukcja domu, a także rodzaj pokrycia dachu, ma duże znaczenie przy ocenie ryzyka wystąpienia pożaru.

Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe dokonują oceny prawdopodobieństwa wystąpienia szkód i między innym na tej podstawie indywidualnie wyliczają wysokość składki za polisę mieszkaniową. Im większe jest ryzyko zniszczenia nieruchomości, tym ubezpieczenie zwykle jest droższe.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają ryzyko wystąpienia pożaru w nieruchomości na podstawie unijnej klasyfikacji ogniowej materiałów budowalnych. Podział ten to 7 podstawowych klas: A1, A2, B, C, D, E, F. Najbardziej bezpieczne są materiały oznaczone klasą A1, a następnie A2 i B. Te materiały budowlane, które zostały przypisane do klasy C, D, E i F mogą doprowadzać do gwałtownego rozprzestrzeniania się ognia. Drewno bez zabezpieczeń znajduje się w kategorii D – to element, który bierze istotny udział w pożarze. 

Domy z drewna uważane są przez ubezpieczycieli za konstrukcje palne i z tego powodu zwykle ubezpieczenie domu drewnianego jest droższe. Za konstrukcję niepalną towarzystwa ubezpieczeniowe uznają domy murowane – z cegły, betonu, pustaków.

 

Jak polisa mieszkaniowa chroni dom z drewna?

Ubezpieczenie domu drewnianego może mieć taki sam zakres, jak polisa dla domu murowanego. Do wyboru jest:

 • ubezpieczenie podstawowe – ochrona murów i elementów stałych nieruchomości;
 • ubezpieczenie rozszerzone – prócz murów i elementów stałych, chronione jest także wyposażenie domu.

Do polisy rozszerzonej możemy też dobrać rożne dodatkowe warianty ochrony, np. ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, ubezpieczenie od przepięć, ochronę na wypadek powodzi i wiele innych.

Ubezpieczenie domu drewnianego od pożaru dostępne jest już w podstawowej wersji polisy mieszkaniowej. W tym wariancie otrzymujemy także ochronę na wypadek wielu innych (około kilkunastu) zdarzeń losowych, tj. wybuch, zalanie, huragan, ulewny deszcz, upadek drzew i masztów, pękanie mrozowe itp.

Ubezpieczenie domu drewnianego warto wykupić w wersji rozszerzonej, zabezpieczona będzie wówczas nie tylko sama nieruchomość, ale także wyposażenie – praktycznie wszystko, co się w niej znajduję. Wyposażenie domu, nazywane przez ubezpieczycieli mieniem ruchomym, to m.in. sprzęt RTV, AGD, sprzęt audio, komputery, telefony komórkowe, meble, dywany, książki, ubrania, elementy wystroju wnętrz, a nawet zwierzęta domowe.

Jeśli planujemy wykupić ubezpieczenie domu drewnianego, warto rozważyć dodatek do polisy Home Assistance. W ramach tej ochrony ubezpieczyciel nie tylko pokryje straty spowodowane np. pożarem, ale także udzieli nam niezbędnego wsparcia.

Ubezpieczenie Home Assistance obejmuje zwykle:

 • zakwaterowanie w hotelu lub lokal zastępczy;
 • transport mieszkańców do hotelu/lokalu zastępczego;
 • całodobową opiekę nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi i zwierzętami domowymi;
 • zabezpieczenie, transport lub przechowanie ocalałego mienia;
 • całodobowy dozór mienia na miejscu zdarzenia;
 • utylizację zniszczonego mienia;
 • transport powrotny lokatorów oraz mienia do nieruchomości. 

A jeśli zależy nam na kompleksowym ubezpieczeniu domu drewnianego, możemy wykupić polisę All Risk – polisę, która chroni nieruchomość niemal od wszystkich ryzyk, nawet tych, które trudno przewidzieć. W wariancie All Risk możemy też ubezpieczyć nietypowe przedmioty przechowywane w domu lub w jego obrębie, np. basen ogrodowy czy kwiaty doniczkowe, a nawet rzeczy osobiste gości. Takie ubezpieczenie daje pełen komfort i duże poczucie bezpieczeństwa.

 

Kiedy brak odszkodowania w domu z drewna?

Każde ubezpieczenie posiada tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, które nie podlegają ochronie i za które odszkodowanie nie będzie nam się należeć.

Ubezpieczenie domu drewnianego, w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, również będzie posiadać takie wyłączenia. W poszczególnych TU wyłączenia odpowiedzialności mogą być jednak nieco odmienne, warto je sprawdzić jeszcze przed zakupem polisy mieszkaniowej. Znajdziemy jest zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

W OWU Generali w włączeniach odpowiedzialności znajdują się następujące szkody:

 • spowodowane użyciem materiałów wybuchowych i pirotechnicznych;
 • wywołane na skutek nieprawidłowego użytkowania sprzętu RTV/AGD, użytkowania go niezgodnie z instrukcją obsługi, użycia niewłaściwych materiałów eksploatacyjnych lub nieprawidłowego oprogramowania;
 • nieodpowiednią wymianą bezpieczników, gniazdek elektrycznych, przełączników i żarówek;
 • powstałe w wyniku braku odpowiedniej konserwacji ubezpieczonego mienia;
 • za które odpowiadają służby administracyjne, służby pogotowia technicznego, energetycznego, wodno–kanalizacyjnego lub gazowego;
 • spowodowane przez prowadzenie działalności gospodarczej w miejscu ubezpieczenia. 

Jak widać powyżej, w włączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciele zapisują zwykle sytuacje w których do szkody doszło z naszej winy lub przez nasze ewidentne zaniedbanie. Np. w większości TU nie otrzymamy odszkodowania za pożar domu z drewna, jeśli doszło do niego przez brak aktualnego przeglądu kominiarskiego.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu drewnianego?

W kalkulatorze polis mieszkaniowych Rankomat, sprawdziliśmy, ile kosztuje rozszerzone ubezpieczenie domu drewnianego (wraz z ochroną mienia ruchomego) dla przykładowej nieruchomości. 

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest dom drewniany o wartości 400 000 zł, z wyposażeniem o wartości 50 000 zł, o powierzchni 90 m2, zamieszkiwany przez 4 osoby.

Oferty ubezpieczenia domu drewnianego pokazały nam 3 towarzystwa ubezpieczeniowe. Najtańszą polisę zaproponowała Benefia – 303 zł za rok ochrony, a w tym dodatkowo: Home Assistance oraz ubezpieczenie na wypadek dewastacji. Inter Polska – 551 zł – i Link4 – 645 zł za rok ochrony – to już droższe polisy, a dodatki do ochrony są w tych towarzystwach takie samej jak w ofercie Benefii. Oferty pozostałych ubezpieczycieli – PZU, mtu24.pl, Europa Ubezpieczenia, Proama, Generali – dostępne są już bezpośrednio po kontakcie z towarzystwem.

Stopień palności materiałów, z których powstał dom, to tylko jeden z elementów, które mają wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Bardzo ważna jest także wartość nieruchomości. Im droższe mienie chcemy ubezpieczyć i im więcej ryzyk chcemy zawrzeć w polisie, tym więcej będziemy musieli zapłacić za ubezpieczenie

– wyjaśnia Leszek Drozdalski, specjalista od ubezpieczeń nieruchomości w Rankomat.

 

Cena za ubezpieczenie domu drewnianego – porównanie ofert

TU Składka roczna

Dodatkowa ochrona w polisie

Benefia

303 zł Home Assistance, Dewastacja

Inter Polska

551 zł
Link4

645 zł

PZU

Oferta dostępna po kontakcie z ubezpieczycielem

mtu24.pl

Europa

Proama

Generali

Źródło ubezpieczeniaonline.pl. Dane na dzień: 05.04.2022 r. 


Od czego zależy cena ubezpieczenia domu drewnianego?

Przy wyliczeniu ceny za ubezpieczenie domu drewnianego, prócz rodzaju konstrukcji nieruchomości, TU biorą pod uwagę także następujące czynniki:

 • rynkową wartość nieruchomości,
 • wartość mienia ruchomego,
 • lokalizację;
 • zabezpieczenia własne, tj. drzwi antywłamaniowe, alarmy itp. – im ich więcej, tym składka na polisę może być niższa,
 • historię ubezpieczenia nieruchomości – liczbę szkód w przeszłości, 
 • czy w nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza,
 • czy dom jest w budowie.

Każde TU nieco inaczej wylicza składki na ubezpieczenie nieruchomości i każde ma nieco inną politykę, stąd różne ceny za polisy. Aby nie przepłacić za ten sam lub bardzo podobny produkt, przed zakupem warto porównać oferty w kalkulatorze polis mieszkaniowych.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie domu drewnianego?

Ubezpieczenie domu drewnianego dobrze jest kupić przez Internet. Najlepiej skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowych – możemy w nim nie tylko porównać oferty, ale za jego pośrednictwem zakupić wybraną polisę mieszkaniową. Opłaty dokonamy bezpiecznym przelewem internetowym, a wszelkie niezbędne dokumenty zostaną automatycznie przesłane na naszą skrzynkę mailową. W ten sposób można ubezpieczyć drewniany dom szybko, wygodnie i w pełni bezpiecznie.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

FAQ Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domu drewnianego

Czy można ubezpieczyć drewniany dom w budowie?

Tak, na takich samych zasadach, jak dom murowany w budowie. Kiedy nieruchomość nie jest jeszcze w „stanie zamkniętym” możemy ubezpieczyć jedynie mury i stałe elementy – bez przedmiotów przechowanych wewnątrz budowli.

Jak obniżyć składkę za ubezpieczenie domu drewnianego?

Składkę na ubezpieczenie domu drewnianego możemy obniżyć, wykupując polisę na 3 lata z góry – większość TU oferuje wówczas zniżkę. A jeśli ubezpieczamy nieruchomość od kradzieży z włamaniem, wysokość składki obniży się, jeśli zainstalujemy w domu dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, np. rolety, alarm, kamery.

Czy można ubezpieczyć drewniany dom letniskowy?

Tak, dom letniskowy – zarówno drewniany, jak i murowany – również możemy ubezpieczyć. Taka ochrona dostępna jest tylko jako rozszerzenie do podstawowej polisy mieszkaniowej – na rynku ubezpieczeń nieruchomości ubezpieczenie domu letniskowego nie istnieje jako indywidualny produkt.

Czy ubezpieczenie domu drewnianego można kupić online?

Tak, a najlepiej zrobić to za pomocą kalkulatora – najpierw wpisujemy najważniejsze cechy nieruchomości, następnie porównujemy oferty i w następnym kroku przechodzimy do zakupu wybranej polisy mieszkaniowej.
 

To warto wiedzieć

1. Nie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym można wykupić ubezpieczenie domu drewnianego – niektórzy ubezpieczyciele nie oferują takiej ochrony ze względu na duże ryzyko wystąpienia pożaru

2. Ubezpieczenie domu drewnianego zwykle jest droższe niż ubezpieczenie domu murowanego

3. Przed zakupem ubezpieczenia domu drewnianego warto porównać przynajmniej kilka ofert i wybrać tę najbardziej korzystną

4. Zanim zdecydujemy się na konkretne ubezpieczenie domu drewnianego, warto sprawdzić listę wyłączeń odpowiedzialności w OWU

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
4
4
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia