Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jak zdobyć wysokie odszkodowanie z polisy mieszkaniowej?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Przy zakupie polisy mieszkaniowej ubezpieczony kalkuluje możliwości uzyskania jak najwyższego odszkodowania. Oczywiście, nie chodzi tu o celowe dewastowanie własnego majątku po to, by tylko zyskać pieniądze ze świadczenia.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie mieszkania ma służyć pokryciu kosztów związanych z ewentualnymi zniszczeniami czy uszkodzeniami. Klient kupujący polisę zastanawia się więc, czy rzeczywiście ubezpieczenie, które właśnie kupuje, pomoże mu w tym zakresie. Czy wnioskowana suma ubezpieczenia starczy na pokrycie zniszczeń i naprawienie szkód. I czy kwota, która zostanie mu przekazana do wypłaty, będzie adekwatna do rozmiaru powstałych zniszczeń. 


Czym jest polisa mieszkaniowa?

To ubezpieczenie, którego zadaniem jest zabezpieczenie majątku osoby ubezpieczonej. Jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, wskutek którego mieszkanie zostanie zniszczone, poszkodowany otrzyma pieniądze, które pozwolą sfinansować remont oraz odkupić utracone lub zniszczone rzeczy.

O czym trzeba pamiętać, by polisa zadziałała w opisany sposób? Należy spełnić kilka warunków i wybrać:

  • szeroki zakres ubezpieczenia (umowa podstawowa i umowy dodatkowe);
  • szeroki zakres ryzyk ubezpieczeniowych (zdarzenia, które z dużym prawdopodobieństwem mogą mieć miejsce);
  • właściwą sumę ubezpieczenia, która starczy na pokrycie kosztów remontu i naprawy.


Wysokość sumy ubezpieczenia - dużo czy mało?


Decydując się na ubezpieczenie mieszkania odszkodowanie każdy otrzyma maksymalnie takie, jaka jest suma ubezpieczenia. Dlatego też powinna być ona starannie i dokładnie przemyślana i dopasowana do potrzeb klienta, do wartości mienia i do kosztów, jakie ewentualnie trzeba będzie ponieść w przypadku konieczności remontu.

Suma ubezpieczenia na 100% wartości mieszkania powinna odpowiadać jego rzeczywistej wartości. Nie warto tu nic zaniżać dla kilku złotych oszczędności. Jeżeli dom jest wart 200 tys. zł, taka powinna być suma ubezpieczenia. Tylko takie podejście sprawi, że w razie zdarzenia klient uzyska wysokie odszkodowanie z polisy mieszkaniowej.


Ubezpieczenie mieszkania na mniejszą kwotę spowoduje wypłatę mniejszego odszkodowania, więc nie warto ryzykować. Poza tym, w ubezpieczeniach majątkowych funkcjonuje zasada proporcjonalności. Jeżeli dom zostanie zniszczony w 50% a jedynie na 50% wartości był ubezpieczony (dom wart 400.000 ubezpieczono na 200.000), to klient otrzyma 50%, ale z sumy ubezpieczenia, a nie z wartości swoich szkód (w tym przypadku 100.000), czyli de facto, otrzyma zaledwie na połowę swoich finansowych potrzeb. Chcąc więc uzyskać wysokie odszkodowanie należy zadbać o to, by suma ubezpieczenia również była tutaj wysoka.

Warto również pamiętać, że ubezpieczenie ruchomości domowych powinno być zawarte na osobną sumę ubezpieczenia. Jeżeli sprzęty, w które wyposażone jest mieszkanie, mają w sumie wartość 20 000zł to na 20 000 zł należy je ubezpieczyć. Jeżeli w razie pożaru lub zalania zostaną uszkodzone, będzie je można wówczas odkupić. 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Nadubezpieczenie i niedoubezpieczenie


Ze zjawiskiem nadubezpieczenia mamy do czynienia wówczas, gdy suma ubezpieczenia przewyższa wartość mieszkania lub ruchomości domowych. Ubezpieczenie się na wyższą kwotę jest bezcelowe. W razie zdarzenia, rzeczoznawca z firmy ubezpieczeniowej i tak wycenia szkody, a wypłata odszkodowania jest tak oszacowana, by pozwolić na ich pokrycie. Nie będzie natomiast wyższa. Wiąże się to z zasadą, że ubezpieczenie ma służyć rekompensowaniu strat, a nie zarabianiu na zdarzeniach losowych. Jeżeli ubezpieczenie będzie zawyżone, wyższa będzie składka, ale wypłata i tak będzie proporcjonalna do szkód. Jest to więc niepotrzebne wydawanie pieniędzy.

Niedoubezpieczenie było wstępnie poruszone powyżej. Jest to sytuacja, gdy suma ubezpieczenia jest zbyt mała. Jeżeli dom jest wart 400 000 zł, a polisę zawarto na 200 000, to gdy dom zostanie zniszczony w 50%, poszkodowany otrzyma 50% sumy ubezpieczenia (50% z 200 000, czyli 100 000), a nie rzeczywistą wartość szkód (czyli 200 000zł), ponieważ taka wypłata możliwa jest, w opisanej sytuacji, tylko wtedy, gdy dom zostanie zniszczony w całości (czyli też nie wystarczy pieniędzy na odkupienie sobie mieszkania w podobnym standardzie).

Z uwagi na powyższe zagadnienia, bardzo ważne jest właściwe dobranie sumy ubezpieczenia. 


Ważny zakres ochrony ubezpieczenia


Nie bez znaczenia dla wartości odszkodowania jest również zakres udzielonej ochrony. Należy bowiem pamiętać, że suma ubezpieczenia w dużej mierze zależna jest od zakresu ochrony, podobnie, jak możliwości jej wypłaty. Może się bowiem zdarzyć tak, że mieszkanie będzie ubezpieczone na wysoką kwotę, która rzeczywiście zabezpiecza jego wartość. Jednak ryzyka objęte ochroną są bardzo starannie wybrane i wyselekcjonowane.

W takiej sytuacji, jeżeli dojdzie do zdarzenia, „zadziała” ryzyko, które nie zostało objęte ochroną, a towarzystwo i tak nie wypłaci odszkodowania. To przykład niedopasowania ubezpieczenia. Dlatego warto dopilnować odpowiednich kwot, w tym zakresu ochrony pod względem przedmiotów nią objętych – w przeciwnym razie ubezpieczenie będzie bezużyteczne.
 
Wybierając polisę na mieszkanie, chcąc uzyskać wysokie odszkodowanie z polisy, należy więc odpowiednio zintegrować co najmniej trzy jej elementy. Należy dopasować:
  • sumy ubezpieczenia,
  • zakres przedmiotowy polisy,
  • ryzyka dodatkowe.
Tylko w ten sposób można sobie zagwarantować oczekiwaną wypłatę i móc spać spokojnie, z pewnością, że nawet najpoważniejsze zdarzenie nie będzie dla ubezpieczonego sytuacją bez wyjścia. 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Polisa mieszkaniowa chroni Twój majątek i ma pomóc finansowo w likwidowaniu szkód spowodowanych zdarzeniem losowym

2. Suma ubezpieczenia w dużym stopniu decyduje o tym, czy ubezpieczenie mieszkania spełni swoją funkcję

3. Użyteczne ubezpieczenie mieszkania to takie, które zawarte jest na odpowiednią kwotę, chroni dostatecznie dużo elementów i obejmuje prawdopodobne zdarzenia ubezpieczeniowe (ryzyka)

4. Przecenienie wartości mieszkania (nadubezpieczenie) lub jego niedoszacowanie (niedoubezpieczenie) powoduje, że polisa jest mniej użyteczna
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia