Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Jakie dokumenty do ubezpieczenia domu?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Większość formalności związanych z ubezpieczeniem domu załatwimy online. Tak będzie w przypadku zakupu polisy i zgłaszania szkody. A co w pozostałych sytuacjach? Sprawdzamy to na przykładzie polisy z kilkoma rozszerzeniami.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Rozszerzenia, czyli umowy dodatkowe są istotne także z punktu widzenia ewentualnych formalności. Jeśli ubezpieczenie domu obejmuje kradzież z włamaniem, trzeba pamiętać o odpowiednim postępowaniu, aby otrzymać świadczenie. W przypadku wykupienia samej podstawy pewne zdarzenia nas nie dotyczą, a tym dokumenty i odszkodowanie.

 

Dom jako przedmiot ubezpieczenia – na co zwracać uwagę?


To, ile czeka nas formalności związanych z ubezpieczeniem domu, zależy w głównej mierze od wybranego zakresu ochrony. Różnica dotyczy też stanu takiej nieruchomości:

 • dom zamieszkany (wolnostojącym szeregowy czy bliźniak) – możemy korzystać ze wszystkich elementów ochrony, formalności są uzależnione od liczby rozszerzeń,
 • dom w budowie – węższy zakres ochrony,
 • dom drewniany – wyższa składka, zakres ochrony taki sam jak dla domu murowanego,
 • dom na kredyt – formalności związane z ubezpieczeniem wymaganym przez bank,
 • dom na wsi – polisa obowiązkowa, jeśli całe gospodarstwo rolne przekracza obszar 1 ha.

Właściciel domu powinien pamiętać o spełnieniu określonych wymogów na każdym etapie ubezpieczenia. Jednym z podstawowych jest dbanie o regularne przeglądy instalacji grzewczej, kanalizacyjnej i innej. Taki dokument przyda się szczególnie w momencie szkody związanej z pożarem czy zalaniem. A jak wyglądają formalności w pozostałych sytuacjach?

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Kupujemy ubezpieczenie dla domu – online czy offline?


Pierwszą formalnością dotyczącą ubezpieczenia domu jest zakup polisy. Do wyboru mamy kilka miejsc: porównywarka, agent, bank czy aplikacja w telefonie. Ze wszystkich wymienionych metod tylko porównywarka daje możliwość zakupu ubezpieczenia w korzystnej cenie. Pozostałe rozwiązanie to w rzeczywistości zdanie się na jedna z zaproponowanych ofert. W efekcie nie wiemy, czy kupiona polisa jest opłacalna na tle konkurencyjnych ubezpieczeń.

Kupno ubezpieczenia domu przez porównywarkę jest bardzo proste. Nie trzeba nawet logować się do strony, tylko uzupełnić formularz, aby wyświetlić proponowane polisy mieszkaniowe.

Na tym etapie:
 • nie potrzebujemy drukować żadnych umów,
 • zakup ubezpieczenia domu odbywa się online,
 • składkę opłacamy przelewem bez wychodzenia z domu,
 • gotowa polisa trafia na skrzynkę mailową.


Ubezpieczenie domu przez 12 miesięcy – nie daj się zaskoczyć


Posiadanie ubezpieczenia domu to komfort psychiczny i realne zabezpieczenie naszych finansów w przypadku nawet niewielkiej szkody. Umowa z towarzystwem trwa zwykle 12 miesięcy, ale to nie znaczy, że możemy przez ten czas zdać się na łaskę losu.

Aby uzyskanie odszkodowania było prostsze i wypłacone w pełnej kwocie, warto pomyśleć o kilku formalnościach, jak:
 • przeglądy kominiarskie – dla posiadających piec czy kominek,
 • spis inwentarza – ułatwi wycenę po wystąpieniu kradzieży, zalania itp.,
 • faktury i rachunki – chodzi o udokumentowanie wartości cennych przedmiotów, np. biżuterii.
Jeśli nie posiadamy przedmiotów o szczególnie wysokiej wartości, wtedy przy ubezpieczaniu ich od zdarzeń losowych czy kradzieży zwrot za uszkodzone bądź skradzione mienie będzie opierał się na wartości zadeklarowanej. Chyba że dane towarzystwo stosuje metodę wartości uzgodnionej, np. maksymalnie do 15 000 zł.

W trakcie rwania 12-miesięcznej umowy może się zdarzyć zakup dodatkowych ruchomości, które również chcielibyśmy chronić z polisy. Wtedy jedyną formalnością jest kontakt z towarzystwem w celu podwyższenia sumy ubezpieczenia i wyrównania różnicy w składce.
 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!Zakończenie budowy domu – co z ubezpieczeniem?


Formalności związane z zakupem domu w budowie są takie same jak w przypadku domu już zamieszkałego. Okres umowy trwa również 12 miesięcy. A co, jeśli w trakcie trwania umowy na ubezpieczenie domu w budowy zakończymy inwestycję i wprowadzimy się do nowej nieruchomości? Wtedy rozwiązanie zależy od TU:
 • zakup nowej polisy – reszta składki przepada,
 • zmiana warunków polisy – wybieramy nowy zakres ochrony i dopłacamy różnicę w składce,
 • wygaśnięcie polisy – reszta składki za niewykorzystany okres jest zwracana.


Pożar, włamanie i inna zdarzenie – jak zgłosić szkodę?


Najwięcej formalności czeka nas w momencie zgłaszania szkody do ubezpieczyciela. Zaczynamy od udokumentowania szkody za pomocą zdjęć, które następnie załączamy w e-formularzu (dostępny na stronie towarzystwa). Istnieją jeszcze inne sposoby zawiadomienia TU, jak telefon, zwykły e-mail, SMS, chat czy osobista wizyta w placówce, jednak e-formularz jest metodą najszybszą i najprostszą. Bez względu za sposób zgłoszenia szkody musimy się spieszyć – mamy na to zwykle od 3 do 7 dni.

Ważnym dokumentem w razie wystąpienia pożaru, zalania czy przepięcia będzie protokół powypadkowy – ten uzyskamy od wezwanej na miejsce jednostki policji, straży pożarnej czy pogotowia gazowego.

A w razie kradzieży z włamaniem koniecznym będzie uzyskanie od policji notatki służbowej i kopia zawiadomienia o wszczętym dochodzeniu.
We wszystkich tych i innych sytuacjach przydadzą się m.in. dowody zakupu, paragony, faktury, gwarancje, wyceny rzeczoznawcy itp.
 

Koniec lub zmiana ubezpieczenia – co z resztą składki?


Gdy chcemy w trakcie trwania umowy z jakichś powodów zakończyć współpracę z towarzystwem lub zmienić warunki umowy, możliwości są te same, co w przypadku przejścia z ubezpieczenia domu w budowie na ubezpieczenie domu mieszkalnego.
Jedyną formalnością może okazać się tylko złożenie odpowiedniego wniosku do ubezpieczyciela – emailem lub osobiście.
O ile w razie zmiany warunków ubezpieczenia towarzystwo zaproponuje nam wyrównanie składki poprzez zwrot lub dopłatę, to rezygnacja z umowy w trakcie jej trwania może nie być opłacalna. Często towarzystwa za kontynowanie ochrony czy bezszkodową historię oferują zniżki nawet do kilkunastu procent.  
 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Podstawową formalnością przy ubezpieczeniu domu jest zlecanie regularnych przeglądów technicznych

2. Zakup uezpieczenia domu nie wymaga drukowania żadnych dokumentów

3. Szkodę można zgłosić także bez zbędnych formalności, dzięki e-formularzowi

4. Aby otrzymać pełne odszkodwanie, warto wcześniej udokumentować starty (zdjęcia, faktury, rachunki)
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
604939
6
6
1
0
0
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy