Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania - gdzie kupię?

Ceny polisy mieszkaniowej rozpoczynają się już od ok. 100 zł za rok ochrony. Warto jednak sprawdzić, czy najtańsze ubezpieczenie mieszkania rzeczywiście będzie zabezpieczało naszą nieruchomość w takim stopniu, w jakim tego potrzebujemy.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Dobra polisa mieszkaniowa to taka, w której niska cena idzie w parze z szerokim zakresem ochrony. Warto przyjrzeć się także zasadom zawartym w dokumencie OWU (dołączanym do polisy mieszkaniowej), może się bowiem okazać, że najtańsze ubezpieczenie mieszkania ma na przykład długą listę  wyłączeń odpowiedzialności – sytuacji, w których ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za szkodę i nie wypłaca rekompensaty.
 

Jak ubezpieczyć mieszkanie?

Cena polisy w dużej mierze zależy od liczby wykupionych ryzyk. Podstawowa polisa mieszkaniowa zabezpieczy naszą nieruchomość na wypadek kilkunastu różnych szkód, jak zalanie, pożar, wybuch, dym i sadza, huragan, intensywne opady, deszczu, śniegu, gradu, pękanie mrozowe itp. Ubezpieczenie w takiej formie chroni mury i stałe elementy nieruchomości, ale nie zabezpiecza mienia ruchomego w mieszkaniu. 

Dla tych, którzy chcą chronić całą nieruchomość, wraz z jej wyposażeniem, najlepszym rozwiązaniem będzie rozszerzona polisa mieszkaniowa. Nie będzie to już najtańsze ubezpieczenie mieszkania, ale ta opcja często jest niewiele droższa. Do rozszerzonego ubezpieczenia mieszkania możemy dobrać także dodatkowe ryzyka, które dadzą nam większe poczucie bezpieczeństwa. Wśród dodatków do polisy mieszkaniowej, warto zwrócić uwagę na ochronę na wypadek kradzieży z włamaniem, ubezpieczenie od przepięcia czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. A jeśli mieszkanie, które chcemy ubezpieczyć, znajduje się na parterze lub pierwszym piętrze, warto rozważyć także ubezpieczenie nieruchomości od powodzi.  

Wybierając polisę mieszkaniową, zwróćmy uwagę przede wszystkim na zakres ochrony – powinien on być dopasowany do charakteru nieruchomości i naszych potrzeb. Najtańsze ubezpieczenie mieszkania może nie zapewnić nam należytej ochrony finansowej.
 

Jakie są sposoby na najtańsze ubezpieczenie mieszkania?

Jeżeli zależy nam na najtańszym ubezpieczeniu mieszkania, warto poznać 3 sposoby na obniżenie składki dla polisę mieszkaniową. Dzięki temu, możemy znaleźć dobrą polisę mieszkaniową z odpowiednim zakresem ochrony, w przystępnej cenie. 

Sposób 1. Zakres ochrony

Im większy zakres ochrony ubezpieczenia mieszkania, tym składka na polisę mieszkaniową zwykle jest wyższa. Dlatego ważne jest, aby przemyśleć, od jakich ryzyk ubezpieczenie mieszkania ma chronić naszą nieruchomość.

Na poczet oszczędności, nie rezygnujemy z tego, co w polisie mieszkaniowej jest nam naprawdę potrzebne, tym bardziej, że niektóre dodatkowe rozszerzenia do ubezpieczenia mieszkania, to koszt wyższy o 50 zł rocznie. Jednocześnie zrezygnujmy z tych rozszerzeń, które z pewnością nam się nie przydadzą, np. jeśli mieszkanie ulokowane jest na 3. piętrze w bloku mieszkalnym, ubezpieczenie od powodzi nie przyda nam się i tylko niepotrzebnie podwyższy składkę.

Sposób 2. Porównanie ubezpieczeń przez zakupem

Ta sama lub bardzo podobna polisa mieszkaniowa może w różnych towarzystwach mieszkaniowych mieć zupełnie inną cenę – różnica w cenie za ten sam produkt może wynieść nawet kilkaset złotych. Dlatego jeśli chcemy znaleźć najtańsze ubezpieczenie mieszkania, warto skorzystać z internetowego kalkulatora polis mieszkaniowych. Kalkulator w kilka chwil pokaże nam oferty nawet kilkunastu różnych ubezpieczyciel i wśród nich będziemy mogli wytypować tę, która najbardziej nam odpowiada. 

Sposób 3. Zabezpieczenia własne

Jeżeli zdecydujemy się wykupić ubezpieczenie mieszkania na wypadek kradzieży z włamaniem, również możemy obniżyć wysokość składki na polisę mieszkaniową – nawet o 10-15%.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych przyznaje zniżki za tzw. „zabezpieczenia własne”, czyli wszystkie elementy zainstalowane w mieszkaniu, które mają za zadanie dodatkowo zabezpieczyć naszą nieruchomość przed włamaniem: rolety zewnętrzne, monitoring, alarm itp. Im więcej będzie takich zabezpieczeń w mieszkaniu, tym ubezpieczenie nieruchomości może być tańsze.
 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania?

Dla każdej nieruchomości towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie wyliczają wysokość składki na polisę mieszkaniowa. Na cenę ubezpieczenia mieszkania wypływa przede wszystkim:

 • wartość rynkowa nieruchomości,
 • wartość wyposażenie nieruchomości (mienia ruchomego),
 • lokalizacja,
 • ilość osób zamieszkujących w nieruchomości.

Prócz wartości ubezpieczanego mienia, przy wycenie polisy mieszkaniowej, ubezpieczyciele analizują także ryzyko wystąpienia szkód – im to ryzyko jest większe, tym ubezpieczenie mieszkania może być droższe. Np. zwykle więcej zapłacimy za ubezpieczenie drewnianego domu, bo dla TU taka konstrukcja budynku wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia pożaru.
 

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie mieszkania? Przykładowe składki

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania najszybciej i najwygodniej można znaleźć w kalkulatorze polis mieszkaniowych. Za pomocą takiego internetowego narzędzia sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania dla przykładowej nieruchomości. 

Sprawdziliśmy ceny zarówno za podstawowe ubezpieczenie mieszkania, jak i koszt rozszerzonego ubezpieczenia mieszkania wraz z ochroną na wypadek kradzieży z włamaniem. 

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest mieszkanie w Poznaniu, w bloku na piętrze pośrednim, warte 200 000 zł, z wyposażeniem o wartości 20 000 zł.
Najtańsze ubezpieczenie mieszkania – podstawowe – zaoferowało towarzystwo Benefia – 101 zł za rok ochrony. Nieco droższe okazały się tutaj mtu24.pl – 110 zł, Link4 – 135 zł i Proma – 140 zł. Najwięcej za podstawowe ubezpieczenie mieszkania musielibyśmy zapłacić w Inter Polska – 164 zł za rok oraz w Generali – 188 zł za rok. 

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania w wariancie rozszerzonym, wraz z ochroną na wypadek kradzieży z włamaniem, to koszt zaledwie o 87 zł więcej – 188 zł za rok – oferta Proamy. Nieco drożej jest w Generali i mtu24.pl (te dwa towarzystwa zaoferowały polisy mieszkaniowe w tej samej cenie) – 121 zł oraz w Link4 – 223 zł za rok. Najdroższe rozszerzone polisy mieszkaniowe zaproponowało Inter Polska – 338 zł za rok oraz Benefia – 342 zł za rok. Wyższe ceny w poszczególnych towarzystwach mogą być spowodowane większym zakresem ochrony lub bardziej korzystnymi zasadami działania polisy mieszkaniowej, np. wyższą sumą maksymalnego odszkodowania, które w razie szkody możemy uzyskać – warto i to zweryfikować, czytając dokument OWU.

Cena ubezpieczenia mieszkania – przykładowe oferty

TU

Polisa mieszkaniowa podstawowa Polisa mieszkaniowa rozszerzona
+ kradzież z włamaniem

Benefia

101 zł  342 zł

mtu24.pl

110 zł 221 zł

Link4

135 zł 223 zł

Proama

140 zł 188 zł

Inter Polska

164 zł 338 zł

Generali

188 zł 221 zł

Tabela 1. Oprac. na podst. ubezpieczeniaonline.pl Dane na dzień: 10.04.2022 r.

Szukając najtańszego ubezpieczenia mieszkania, dobrze jest rozważyć, czy nieco większa inwestycja w polisę mieszkaniową, w razie szkody, nie okaże się dużo bardziej opłacalna, bo uzyskamy odszkodowanie, które pozwoli na pokrycie wszystkich, a nie tylko niektórych, strat – Michał Ratajczak, specjalista ubezpieczeń nieruchomości w ubezpieczeniaonline.pl.
 

Czym grozi zaniżenie wartości mieszkania w polisie?

Jeśli mieszkanie jest warte 300 000 zł, na taką sumę ubezpieczenia powinna opiewać polisa. To znaczy, że w razie szkody całkowitej poszkodowany lokator otrzyma pełny zwrot kosztów. Wybór mniejszej sumy ubezpieczenia spowoduje, że odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie strat.

Natomiast zawyżenie sumy ubezpieczenia nie przyniesie poszkodowanemu dodatkowych korzyści finansowych. W polisach majątkowych, a mieszkaniowa do takich należy, chodzi bowiem o wyrównanie strat finansowych ubezpieczonego, a nie o zysk.

Suma ubezpieczenia jest stosowana także do stałych elementów, mienia ruchomego i OC w życiu prywatnym. Tyle maksymalnie można otrzymać za daną szkodę, ale i tu ważne jest dopasowanie sumy ubezpieczenia do rzeczywistej wartości np. mienia ruchomego.
 

Gdzie najtaniej ubezpieczyć mieszkanie?

Jeśli chcemy jak najtaniej ubezpieczyć mieszkanie, najlepiej poszukać polisy mieszkaniowej przez Internet. W kalkulatorze polis mieszkaniowych możemy porównać oferty różnych TU i wybrać tę najlepszą dla siebie. Z poziomu kalkulatora możemy też od razu dokonać zakupu, opłaty za ubezpieczenie mieszkania dokonamy bezpiecznym przelewem internetowym, a dokumenty otrzymamy na skrzynkę mailową – szybko i prosto.
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Tanie ubezpieczenia mieszkania - To warto wiedzieć
1. Najtańsze ubezpieczenie mieszkania powinno odpowiednio chronić naszą nieruchomość, przy wyborze polisy mieszkaniowej nie warto więc kierować się wyłącznie ceną, ale i zakresem ochrony

2. Istnieje kilka sposobów na obniżenie składki na polisę mieszkaniową, jednym z nich jest rezygnacja z tych rozszerzeń do ubezpieczenia, które nie są potrzebne naszej nieruchomości, np. ubezpieczenie od powodzi dla mieszkania na 3. piętrze

3. Na cenę ubezpieczenia mieszkania wpływa przede wszystkim wartość nieruchomości, ale ubezpieczyciele biorą pod uwagę także ryzyko wystąpienia szkód – im ryzyko jest większe, tym polisa mieszkaniowa może być droższa

4. Najtańsze ubezpieczenie mieszkania najłatwiej jest znaleźć za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych – to narzędzie pokaże nam w kilka chwil oferty nawet kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych

FAQ – najczęściej zadawane pytania o tanie ubezpieczenie mieszkania

 1. Jak zapłacić za ubezpieczenie mieszkania?

  Przy korzystaniu z porównywarki ubezpieczeń za polisę zapłacimy kartą debetową lub kredytową, blikiem czy za pomocą tradycyjnego przelewu internetowego.

 2. Od kiedy jest ważne ubezpieczenie mieszkania?

  Ubezpieczenie mieszkania zaczyna działać zwykle już od następnego dnia od podpisania umowy. Na niektóre ryzyka obowiązuje karencja, czyli czas, który musi minąć, aby ochrona nieruchomości zaczęła działać, w wielu TU karencja ustalana jest dla powodzi – zazwyczaj jest to od 2 tygodni do nawet 3 miesięcy.

 3. Czy ubezpieczę mieszkanie na wynajem?

  Tak, mieszkanie na wynajem można ubezpieczyć na takich samych zasadach jak lokal, w którym właściciel mieszka na stałe. Trzeba jednak zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi – w niektórych TU może to wpłynąć na wysokość składki na polisę mieszkaniową. Ubezpieczyciele oferują też specjalne dodatki do polisy mieszkaniowej dla wynajmowanej nieruchomości, np. OC wynajmującego.

 4. Czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe?

  Prawo nie narzuca właścicielom nieruchomości takiego obowiązku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na zakup nieruchomości zaciągamy kredyt hipoteczny albo mamy nieruchomość w ramach gospodarstwa rolnego powyżej 1 hektara.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
2
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia