Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 25 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania - gdzie kupię?

Znalezienie taniej polisy mieszkaniowej jest ważne szczególnie dla tych, którzy kupują mieszkanie na kredyt. Ale nie zawsze szukanie oszczędności będzie się opłacać. Sprawdzamy, jak pogodzić przystępną cenę z zawartością polisy.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Idealna polisa mieszkaniowa to taka, która łączy niską składkę z szerokim zakresem ochrony. Chociaż na rynku ubezpieczeniowym można znaleźć produkty kosztujące nawet 80 zł rocznie, to charakteryzują się one bardzo skromną zawartością. Najtańsze polisy chronią jedynie ściany mieszkania na wypadek pożaru, zalania i innych zdarzeń.

Dlatego lepiej wydać na ubezpieczenie tego samego mieszkania nawet trzykrotnie więcej i zyskać ochronę stałych elementów czy wyposażenia – od ognia i innych zdarzeń losowych, jak również od kradzieży. Za kwotę 200-300 zł rocznie możliwe jest też posiadanie pakietu assistance oraz OC w życiu prywatnym.

   

3 sposoby na obniżenie składki za polisę mieszkaniową


Składka za ubezpieczenie mieszkania wcale nie musi być wysoka. Warto tylko pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym ta sama polisa może okazać się znacznie tańsza niż zaproponowana w danym towarzystwie ubezpieczeń.

Sposób 1: Zakres ochrony

W polisie mieszkaniowej można chronić ściany, stałe elementy, wyposażenie, a także zabezpieczyć się przed roszczeniami sąsiada poszkodowanego w zdarzeniu (np. przy zalaniu mieszkania położonego piętro niżej).

Szeroki zakres oznacza wyższą składkę, ale w dłuższej perspektywie posiadanie kilku rozszerzeń do umowy podstawowej może być… przejawem oszczędności. Jeśli polisa z dodatkiem ochrony mienia ruchomego od pożaru kosztuje rocznie 50 zł więcej od samej podstawy, wówczas w razie pojawienia się ognia w pomieszczeniu, możemy odzyskać także równowartość uszkodzonych mebli i innych sprzętów.

Także polisa wzbogacona o np. stłuczenie szyb, kradzież z włamaniem, powódź czy OC w życiu prywatnym zwiększa szansę otrzymania świadczenia za szkodę niż ubezpieczenie z zakresem podstawowym. A różnica w cenach obu wariantów to zaledwie 100-200 zł w skali roku.

Ale z zakresem nie należy też przesadzać. Wystarczą tylko te rozszerzenia, które rzeczywiście mogą się przydać. Powódź jako umowa dodatkowa w przypadku mieszkania położonego na co najmniej 2. piętrze raczej się nie sprawdzi.

Sposób 2: Porównanie ubezpieczeń przez zakupem

Miejsce zakupu polisy mieszkaniowej również ma znaczenie. Najtańszym sposobem jest wybór polisy z porównywarki online. Zasada działania takiego narzędzia jest prosta – do danych mieszkania i lokatora podanych w formularzu porównywarka dobiera oferty różnych towarzystw i w różnych wariantach. To oznacza, że pojedyncza kalkulacja może wskazać nawet 20 wyników!

Polisę mieszkaniową można też kupić za pomocą aplikacji u operatora telefonicznego, w banku czy agencji stacjonarnej. Jednak w każdym z tych miejsc oferta dotyczy tylko jednego ubezpieczyciela, a to być może konkurencyjne towarzystwo będzie posiadać polisę z tym samym zakresem w znacznie niższej cenie.

Sposób 3: Zabezpieczenia własne

Roczna składka może zostać obniżona o 10-15%, jeśli ubezpieczony sam ograniczy wystąpienie niektórych zdarzeń. Chodzi tu głównie o kradzież z włamaniem. Taki dodatek jest wykupywany z myślą o ochronie mienia ruchomego (mebli, sprzętu RTV, biżuterii itp.).

Jeśli zatem mieszkanie jest wyposażone w drzwi antywłamaniowe, alarm i monitoring, to za każde z nich (we wskazanych przez towarzystwo parametrach) ubezpieczyciel może naliczyć zniżkę.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Jak nie obniżać ceny ubezpieczenia?


Jeśli mieszkanie jest warte 300 000 zł, na taką sumę ubezpieczenia powinna opiewać polisa. To znaczy, że w razie szkody całkowitej poszkodowany lokator otrzyma pełny zwrot kosztów. Wybór mniejszej sumy ubezpieczenia spowoduje, że odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie strat.

Natomiast zawyżenie sumy ubezpieczenia nie przyniesie poszkodowanemu dodatkowych korzyści finansowych. W polisach majątkowych, a mieszkaniowa do takich należy, chodzi bowiem o wyrównanie strat finansowych ubezpieczonego, a nie o zysk.

Suma ubezpieczenia jest stosowana także do stałych elementów, mienia ruchomego i OC w życiu prywatnym. Tyle maksymalnie można otrzymać za daną szkodę, ale i tu ważne jest dopasowanie sumy ubezpieczenia do rzeczywistej wartości np. mienia ruchomego.


Lokalizacja, umowa i podtopienia również wpływają na wysokość składki


Istnieją jeszcze inne, mniej wpływowe czynniki, od których może zależeć wysokość składki. Niestety, nie każde z nich zależą od ubezpieczonego. W przypadku mieszkania ważna jest lokalizacja – jeśli nieruchomość znajduje się blisko rzek czy jezior, to składka z uwagi na ryzyko podtopień będzie nieco wyższa.

Cena polisy zależy też od historii ubezpieczenia i okresu umowy. Przy kontynuacji polisy w tym samym towarzystwie i bezszkodowej historii ubezpieczony zapłaci niższą składkę lub nie będzie go dotyczyła karencja (czasowy brak odpowiedzialności TU, np. 60 dni na powódź). A przy zawieraniu umów 2- lub nawet 3-letnich i opłaceniu całej składki z góry, możliwa jest zniżka do kilkunastu procent.

Także uważna lektura dokumentu OWU to być może największa oszczędność na polisie. Dzięki temu od razu wiadomo przed czym ubezpieczenie chroni, a w jakich okolicznościach będzie bezużyteczne.


Koszt ubezpieczenia nieruchomości - przykładowe mieszkania


Skoro najtańszą polisę mieszkaniową można kupić za pomocą porównywarki, sprawdźmy ile da się zaoszczędzić. Zestawiamy po 3 produkty w 3 profilach mieszkania różniących się między sobą metrażem i wartością. Inne wytyczne mieszkania oraz polisy pozostają wspólne:
 • mieszkanie na parterze,
 • mieszkanie bez piwnicy,
 • 2 osoby nieletnie w mieszkaniu,
 • rok budowy mieszkania – 2015,
 • mieszkanie z aktem własności,
 • mieszkanie znajduje się w Poznaniu (61-222),
 • ochrona murów i stałych elementów od zdarzeń losowych,
 • ochrona wyposażenia od zdarzeń losowych oraz od kradzieży,
 • OC w życiu prywatnym,
 • assistance (opcjonalnie),
 • drzwi antywłamaniowe jako zabezpieczenie własne,
 • kalkulacje z dnia 23.08.2018 r.
 

Ile kosztuje składka za ubezpieczenie mieszkania?


MIESZKANIE 1
250 000 zł,
35 m²

 

ubezpieczyciel
 
Link4 Concordia Inter
ruchomości i stałe elementy
(zdarzenia losowe i kradzież)
50 000 zł 30 000 zł 50 000 zł
OC w życiu prywatnym 30 000 zł 50 000 zł 50 000 zł

cena
 
193 zł 297 zł 297 zł
 MIESZKANIE 2 
400 000 zł
55 m²

 

ubezpieczyciel
 
Link4 Inter Concordia
ruchomości i stałe elementy
(zdarzenia losowe i kradzież)
50 000 zł 40 000 zł 30 000 zł
OC w życiu prywatnym 30 000 zł 50 000 zł 50 000 zł

cena
 
245 zł 377 zł 378 zł
 MIESZKANIE 3
600 000 zł
90 m²

 

ubezpieczyciel
 
Link4 Inter Concordia
ruchomości i stałe elementy
(zdarzenia losowe i kradzież)
50 000 zł 40 000 zł 30 000 zł
OC w życiu prywatnym 30 000 zł 50 000 zł 50 000 zł

cena
 
328 zł 484 zł 510 zł
 
KOMENTARZ:w każdym profilu różnica między najtańszą a najdroższą ofertą wynosi aż 54%. Tyle mniej można zapłacić za tę samą polisę korzystając z porównywarki ubezpieczeń mieszkania. Różnice dotyczą jedynie sum ubezpieczenia, a więc maksymalnej puli środków, z których wypłacane zostanie odszkodowanie. Dlatego czasem warto wybrać droższą polisę, ale na lepszych warunkach.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Większość lokatorów przy wyborze polisy mieszkaniowej kieruje się ceną
 
2. Oprócz ceny ważny jest zakres ochrony, któy powinien obejmować ściany, stałe elementy i wyposażenie
 
3. Wartościową polisę dla mieszkania można kupić już za ok. 250 zł rocznie
 
4. Sposobem na znalezienie dobrej polisy w niskiej cenie jest porównanie ofert w kalkulatorze ubezpieczeń online
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
720980
7
7
7
0
4
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy