Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj Notice: Undefined index: 0 in /var/www/ubezpieczeniaonline.pl/new/_nowe/_classes/helper.php on line 446 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Od czego zależy koszt ubezpieczenia mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania to sposób na zabezpieczenie majątku na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Posiadanie takiego produktu powoduje, że w razie nawet przykrego zdarzenia możesz odtworzyć swoje rzeczy, nie płacąc ze swojego prywatnego konta.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

W pierwszej kolejności należy rozważyć, od czego zależy koszt ubezpieczenia mieszkania? Co powoduje, że składka wynosi właśnie tyle, skąd bierze się ta wartość i na jakiej podstawie jest ona obliczana?


Od towarzystwa ubezpieczeniowego zależy wszystko


Pierwszym czynnikiem, który decyduje o tym, jaki jest koszt ubezpieczenia mieszkania jest towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym polisa jest kupowana. Każde z towarzystw wycenia swoje produkty inaczej, indywidualnie.

Każde towarzystwo ma swoje własne koszty utrzymania, a oferowane produkty mają pomóc te koszty opłacić. Składka ma również wystarczyć na wypłatę sumy ubezpieczenia, na którą się klient umówił z towarzystwem. Wszystko to wpływa na szacunki, a osoby odpowiedzialne w towarzystwie za ustalanie składek, muszą to wkalkulować. Właśnie dlatego można dostrzec różnice cenowe między poszczególnymi ofertami.


Zakres ochrony a cena polisy


Na to, jaki jest koszt ubezpieczenia, wpływa również kształt zawartej polisy. To bardzo ważne elementy, ponieważ im bardziej rozbudowana jest polisa, tym więcej musi ona kosztować – firma rekompensuje sobie koszty udzielonej ochrony.

Pierwszy element to czas trwania umowy ubezpieczenia. Zazwyczaj okres, na jaki jest zwierana umowa, to rok. Niekiedy można zawrzeć polisę na dwa lata. Wówczas zmieniają się nieco koszty takiego ubezpieczenia. Dłuższa umowa zazwyczaj jest nieco tańsza, z uwagi na dłuższą lojalność klienta.

Druga rzecz, która wpływa na koszty ubezpieczenia mieszkania to jego zakres. Co dane ubezpieczenie w sobie zawiera? Czy są to tylko podstawowe ryzyka, czy dołączono do nich również różne pozostałe? Czy ubezpieczenie zawiera w sobie tylko sprecyzowane ryzyka, wymienione z nazwy, czy zostało skonstruowane również na ryzyka nienazwane, co zdecydowanie poszerza jego zakres? Czy ubezpieczenie odpowiada również za ruchomości? Jeżeli tak, to za jakie? Wszystkie te elementy, te aspekty są niezwykle istotne i wpływają na wysokość ceny. Naturalnie, im więcej opcji zostanie włączonych, tym ubezpieczenie będzie droższe. Im mniej, tym tańsze, ale może okazać się niewystarczające. Szczególnie, że wzrost ceny jest znacznie mniejszy wobec tego, jak bardzo rośnie zakres ochrony.

Składka ubezpieczeniowa zasadniczo zmienia się wraz ze zmieniającą się wartością sumy ubezpieczenia. Im większa suma, tym wyższa składka i odwrotnie. Z tym że, suma ubezpieczenia powinna być tutaj najważniejsza. Ubezpieczenie ma chronić. Ma zabezpieczać na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Jego zadanie polega na tym, że nawet po takim zdarzeniu, ubezpieczony nie czuje jego finansowych skutków. Suma ubezpieczenia musi więc być adekwatna do wartości przedmiotów, które są zabezpieczane. W przeciwnym razie, ubezpieczenie może okazać się bezużyteczne albo tylko częściowo użyteczne, to nie o to przecież chodzi. Stąd też, gdy decydujemy się na ubezpieczenie mieszkania koszt należy brać pod uwagę, ale nie powinien być on najważniejszym czynnikiem, który wpływa na decyzję.

Koszty ubezpieczenia zależne są również od tego, w jakim trybie opłacana jest składka ubezpieczeniowa. Co do zasady, firmy ubezpieczeniowe zalecają płatność jednorazową, z góry. W drodze wyjątku pozwalają na rozłożenie tej płatności na dwie lub cztery raty. Wówczas jednak stosowana jest procentowa zwyżka za taką płatność. Przy dwóch ratach zwyżka jest nieco mniejsza niż przy czterech.

Ostatnim elementem, który osadzony jest w samej polisie, jest ocena ryzyka ubezpieczeniowego. Firma bierze tu pod uwagę lokalizację nieruchomości (czy znajduje się np. na terenach zalewowych), sposób jej zabezpieczenia antykradzieżowego, czy rodzaj konstrukcji budynku (palna/niepalna). 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Lokator też ma wpływ a składkę


Nie bez znaczenia jest historia ubezpieczeniowa ubezpieczonego, który przystępuje do polisy. Należy więc wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:
  • bezszkodowość/liczba zlikwidowanych szkód;
  • staż ubezpieczeniowy;
  • ilość osób objętych polisą.
Jeżeli ubezpieczony ma za sobą pozytywną historię ubezpieczeniową, nie ma na koncie żadnych szkód ubezpieczeniowych, to może liczyć na pewną zniżkę. Jeżeli jednak w ostatnim roku doszło do zdarzenia i była realizowana wypłata odszkodowania, to wówczas może się okazać, że składka będzie nieco wyższa.

Z tym też wiąże się staż ubezpieczeniowy. Historia szkód może być przeanalizowana tylko, jeżeli ktoś już miał ubezpieczenie. Na zniżki można liczyć również wtedy, gdy ubezpieczenie jest kontynuowane w tej samej firmie. Dzięki temu że klient jest lojalny i ponawia polisę w tym samym towarzystwie, zyskuje swego rodzaju bonifikatę w postaci kilkuprocentowej zniżki.

Jeżeli w gospodarstwie domowym, które jest objęte ochroną ubezpieczeniową, mieszkają osoby niepełnoletnie, wówczas ubezpieczyciel może podnieść koszty świadczonej ochrony. Wiąże się to z tym, że dzieci wiążą się z większym ryzykiem (ryzyko wybicia szyby, ryzyko spowodowania innych zniszczeń). Im więcej więc dzieci w ubezpieczonym mieszkaniu, tym wyższa może być składka ubezpieczeniowa.


Koszt ubezpieczenia mieszkania to wypadkowa kilku różnorodnych czynników. Wiele elementów wpływa na jego wysokość i dzięki temu, w pewnych granicach można nim manipulować. O ile na stawki wyjściowe, które są ustalane przez towarzystwo, klient nie ma wpływu. O tyle zakres ubezpieczenia oraz ustalone sumy można swobodnie modelować. Najważniejsze jednakże jest to, by dobrać takie ubezpieczenie, którego koszt i zakres będą adekwatne. Takie ubezpieczenie, za które warto będzie zapłacić ustaloną kwotę. Wówczas, nie będzie ono wydawało ani zbyt drogie, ani zbyt tanie, a wykupiona polisa pozwoli spać spokojnie, bo cały majątek będzie za jej pomocą zabezpieczony. A to właśnie jest najważniejsze.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Koszt ubezpieczenia jest ważny, ale nie powinien być czynnikiem decydującym o wyborze polisy

2. Na wysokość składki wpływają elementy konstruujące polisę (suma ubezpieczenia, zakres itp.)

3. Historia ubezpieczonego i jego staż w towarzystwie ubezpieczeniowym mogą zmniejszyć składkę

4. Odpowiednie zabezpieczenie budynku gwarantuje zniżkę, ale znaczenie ma również rodzaj mienia, jego wartość oraz lokalizacja nieruchomości
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
735797
7
9
1
8
6
4

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy