Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ogólne Warunki Ubezpieczenia w PZU - poradnik krok po kroku

Średnia ocena: 4.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Jednym z produktów, pozwalających ubezpieczyć dom lub mieszkanie jest PZU Dom. To bardzo bogata i rozbudowana polisa, która kompleksowo chroni nieruchomość i znajdujące się w jej obrębie ruchomości.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Przed podpisaniem umowy warto jednak zapoznać się z najważniejszymi zasadami jej funkcjonowania. Zostały one zgromadzone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – dokumencie, który reguluje wszystkie kwestie związane z zawieraną polisą.
 

 

Na co zwracać uwagę w OWU?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia to bardzo obszerny dokument, który zawiera wiele istotnych informacji. Na szczęście został on tak uporządkowany, by łatwo było znaleźć to, co w danym momencie interesuje klienta. A na co powinien on zwrócić uwagę? Jest kilka elementów, które należy sprawdzić przed podpisaniem umowy. Oto najważniejsze z nich.
 
1. Sprawdź z czego składa się umowa podstawowa
To ważne, ponieważ od jej zakresu uzależnione są później dobierane rozszerzenia. Im szersza i bogatsza jest ta część ubezpieczenia, tym mniej dodatków trzeba będzie dołączać.
 
2. Ile ryzyk ujętych jest w ochronie dodatkowej?
Czy zabezpieczenie można rozszerzyć również na ruchomości domowe, garaż, altankę? Jak wiele można zyskać decydując się na wykupienie umów dodatkowych.
 
3. Czego dotyczą limity odpowiedzialności?
Wiele polis ubezpieczeniowych je zawiera. Chodzi przede wszystkim o to, że nie każde ubezpieczenie to studnia bez dna. Jeżeli w jednym roku polisowym ubezpieczony będzie miał wyjątkowego pecha i doświadczy kilku szkód, może się okazać, że w pewnym momencie firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty, ponieważ wyczerpie się właśnie przydzielony klientowi limit.
 
4. Wyłączenia odpowiedzialności
To te sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa nie bierze na siebie odpowiedzialności, za szkody. Ogólnie, wiele firm zamieszcza w tym miejscu te same zdarzenia, niekiedy jednak występują między nimi drobne różnice, o czym warto pamiętać. Żeby jednak wiedzieć, kiedy odszkodowanie się nie będzie należało, trzeba najpierw zapoznać się z wyłączeniami.

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia warto również przeczytać rozdział, który zatytułowany jest „Definicje”. Znaleźć tam można wyjaśnienia wszystkich ważnych pojęć, które używane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia oraz w umowie ubezpieczenia. Zapoznanie się z tym, jak firma ubezpieczeniowa interpretuje szkodę, zalanie, czy wspominane wcześniej rażące niedbalstwo, pozwala na racjonalne postępowanie i działanie – tak by wypełnić warunki stawiane przez firmę ubezpieczeniową, a w razie zdarzenia nie być rozczarowanym.
 

PZU Dom - umowa podstawowa

Umowa podstawowa z PZU Dom obejmuje swoim zakresem nieruchomość, która jest zlokalizowana na terenie Polski. Ubezpieczający musi mieć do niej prawo własności, współwłasności lub spółdzielcze prawo własności do lokalu lub domu jednorodzinnego.
 
Przedmiotem ubezpieczenia w PZU Dom może być więc:

 • mieszkanie;
 • dom jednorodzinny;
 • dom wielorodzinny;
 • dom letniskowy;
 • budynek niemieszkalny;

 
Ubezpieczenie obejmuje mury i stałe elementy nieruchomości. W części, która dotyczy również zakresu ochrony znaleźć można też informacje dotyczące tego, czego ochrona nie obejmuje, jakie przedmioty nie mogą zostać nią otoczone. Przyszły ubezpieczony dowie się też, w jakich sytuacjach firma ubezpieczeniowa zwróci koszty ubezpieczonemu. Koszty szukania przyczyny zdarzenia i likwidowania jego skutków zostaną pokryte z zawartego ubezpieczenia, oczywiście po spełnieniu określonych warunków, które również zostały spisane.

 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

PZU Dom - umowa dodatkowa


W części dotyczącej zakresu ubezpieczenia, zainteresowany polisą może się zapoznać ze szczegółowym zakresem ochrony, jaki można znaleźć w ramach ubezpieczenia PZU Dom. I tak, można ubezpieczyć się od wszystkich ryzyk lub w ramach wariantu Uniwersalnego. Z kolei Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk – chroni przed wszelkimi zdarzeniami ubezpieczeniowymi. Natomiast w ramach wariantu uniwersalnego można zawrzeć umowę na wypadek takich ryzyk, jak:

 • zdarzenia losowe;
 • przepięcia;
 • dewastacja;
 • kradzież z włamaniem.

 
Zakres i dostępność tych ryzyk uzależniona jest przede wszystkim od przedmiotu objętego ochroną. Na przykład domek letniskowy nie jest objęty ubezpieczeniem na wypadek dewastacji. Po opłaceniu składki dodatkowej można tę ochronę oczywiście rozszerzyć.
 
Polisa ubezpieczeniowa PZU Dom dodatkowo udostępnia, za dodatkową opłatą, ubezpieczenie na wypadek aktów terroryzmu, które dotychczas znajdowało się na liście bezwzględnych wyłączeń.

 

Wyłączenia odpowiedzialności w PZU

Kolejną bardzo istotną kwestią, która jest zawarta w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, są wyłączenia. To sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności za powstałe szkody.
 
Wśród nich znajdują się takie, gdy szkoda powstała, ponieważ działania budowlane zostały podjęte bez projektu lub niezgodnie z nim.
 
Inne wyłączenia to:

 • prace budowlane prowadzone są nielegalnie, bez ich zgłoszenia odpowiednim władzom;
 • zignorowanie obowiązkowych przeglądów technicznych;
 • zawilgocenie lub zagrzybienie podłoża, chyba że doszło do niego z powodu zalania;
 • zignorowanie obowiązkowej konserwacji instalacji;
 • zapadanie się ziemi na skutek robót ziemnych;
 • rażącego niedbalstwa lub zaniedbania ze strony ubezpieczonego;
 • i inne, które należy sprawdzić, przed podpisaniem umowy.

 
Na szczególną uwagę zasługuje punkt o rażącym niedbalstwie. To dość nieprecyzyjne określenie, które można dowolnie interpretować. Zasadniczo chodzi o te sytuacje, w których ubezpieczony nie dołożył wszelkich starań, by swoją nieruchomość zabezpieczyć.
 

PAMIĘTAJ!
Ustaloną sumę ubezpieczenia można również zmieniać – zwiększać lub zmniejszać. To pociąga za sobą oczywiście zmiany w składce ubezpieczeniowej. W przypadku, gdy wartość ubezpieczonego przedmiotu rośnie, można oczywiście zmienić sumę ubezpieczenia na wyższą, tak by spełniała ona w pełni oczekiwania i zaspokajała potrzeby ubezpieczonego.

 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Przed zawarciem umowy trzeba zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia

2. Należy zapoznać się ze szczegółowymi regulacjami dotyczącymi umowy podstawowej

3. Należy sprawdzić dostępne rozszerzenia ubezpieczenia

4. Ważnym elementem są definicje i możliwość dopasowywania umowy do zmieniającej się sytuacji ubezpieczonego

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
566783
6
2
2
8
5
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy