Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ogólne Warunki Ubezpieczenia w PZU - poradnik krok po kroku

Średnia ocena: 3.50

Dziękujemy za oddanie głosu.

Dokument OWU to ta część ubezpieczenia, której nie lubi żaden klient towarzystwa. Kilkadziesiąt stron regulaminu napisanego językiem branżowym sprawia, że łatwo wpaść w pułapkę zakupu polisy, która nie będzie spełniała naszych oczekiwań.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Jeszcze zanim zajrzymy do OWU, warto sporządzić spis inwentarza oraz zastanowić się co właściwie chcemy chronić z polisy. Jeśli ma to być mieszkanie znajdujące się na środkowej kondygnacji, wtedy przedmiotem ubezpieczenia powinny być mury, ale i elementy stałe, jak i wyposażenie, czyli ruchomości. To na wypadek choćby zalania czy pożaru, gdy zniszczeniu ulegają praktycznie wszystkie części nieruchomości. 
 

 

Krok 1 - definicje

Podstawowa zasada lektury Ogólnych Warunków Ubezpieczenia brzmi: nie czytaj wszystkiego od deski do deski. Lepiej bowiem przyswoić mniejszą część, która będzie zrozumiała, niż przejrzeć pobieżnie całość. Zrozumiałe i przydatne okażą się definicje.Słownik pojęć jest elementem wspólnym wszystkich dokumentów OWU. Stąd dowiemy się, jakie zdarzenia losowe, jakie rodzaje instalacji czy nawet zwierząt domowych będą objęte ochroną w razie wypadku.
 
Produkt PZU Dom wymienia np. 15 rodzajów instalacji, które są brane pod uwagę przy ustalaniu zakresu ubezpieczenia, 16 rodzajów ruchomości, które mogą być przedmiotem umowy dodatkowej i kolejno 18 zdarzeń losowych (ogień, grad, lawina itd.) , jak i 14 rodzajów zwierząt domowych zaliczanych do ruchomości domowych.
 
Dzięki znajomości definicji z OWU wiemy z góry, w jaki sposób ubezpieczyciel interpretuje pojęcia z pozoru jasne i przejrzyste i możemy zapobiegać pewnym zdarzeniom, za które nie dostalibyśmy świadczenia z polisy.

 

Krok 2 - przedmiot ubezpieczenia

W polisie PZU Dom rozdział nr 3 jest poświęcony szczegółom całego produktu. Na tym etapie dowiemy się:

  • jakiego rodzaju nieruchomości możemy ubezpieczyć,
  • kiedy otrzymamy zwrot kosztów, np. z tytułu poszukiwania przyczyny zalania,
  • jaki jest zakres ubezpieczenia (od ryzyk nazwanych albo od wszystkich ryzyk),
  • w jakich sytuacjach nie otrzymamy świadczenia za szkodę,
  • w jaki sposób ustalana jest i modyfikowana suma ubezpieczenia,
  • jak ustala się wysokość odszkodowania.

 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Krok 3 - rozszerzenia, czyli umowy dodatkowe

Każda polisa mieszkaniowa składa się z umowy podstawowej i tzw. rozszerzeń. W skład podstawy wchodzą wymienione w konkretnym produkcie zdarzenia losowe. W polisie PZU Dom oprócz kilkunastu zdarzeń losowych, powinny nas zainteresować także dodatki, którym poświęcone są osobne rozdziały.
 
Rozdział 4 – Ubezpieczenie mienia ruchomego
Rozdział 5 – Ubezpieczenie szklanych przedmiotów od stłuczenia
Rozdział 6 – Ubezpieczenie OC
Rozdział 7 – Ubezpieczenie ochrony prawnej
Rozdział 8 – Ubezpieczenie NNW
Rozdział 9 – Assistance domowe
 
Konstrukcja każdego z rozdziałów jest podobna i opiera się na tych samych wytycznych: przedmiot i zakres ubezpieczenia, suma gwarancyjna, zasady ustalenia i wypłaty odszkodowania, sumy ubezpieczenia. To także limity odpowiedzialności oraz rodzaje i warianty dla danej umowy dodatkowej.
 

Krok 4 - wyłączenia odpowiedzialności

Wiedza na temat sytuacji i zdarzeń, za które nie dostaniemy odszkodowania z polisy jest bezcenna. Jeśli jej nie posiadamy choćby w minimalnym zakresie to prawdopodobnie zapłacimy składkę za polisą bez pokrycia. Wyłączenia odpowiedzialności można podzielić na ogólne – w OWU PZU Dom znajdujące się w Rozdziale o przedmiocie ubezpieczenia (nr 3) – a także na dodatkowe, czyli dla każdego z rozszerzeń z osobna.
 
Z ograniczeniami odpowiedzialności spotkamy się już na etapie definicji, np. dla hasła operacja chirurgiczna – nie będzie to punkcja, biopsja, iniekcja, nakłucie, cewnikowanie czy zgłębnikowanie. Podobnie z ubezpieczeniem ruchomości domowych od kradzieży – w rozdziale nr 4 wymienionych jest 17 rodzajów ruchomości, które nie będą objęte ochroną ubezpieczeniową, w tym m.in. trofea myśliwskie, karty płatnicze czy rękopisy.
 
Wyłączenia odpowiedzialności mogą dotyczyć sytuacji ogólnych, jak umyślne działanie właściciela polisy mieszkaniowej – w przypadku ubezpieczenia PZU Dom wyłączenia dotyczą także ryzyk nazwanych i wszystkich ryzyk - w zależności od wybranej przez nas formuły.
 
Lektura Ogólnych Warunków Ubezpieczeniowa jest dostępna przed zakupem polisy na stronie ubezpieczyciela i choć może się wydawać skomplikowana na pierwszy rzut oka, to jednak niemal identyczne fragmenty OWU są obecne w polisach innych towarzystw, dzięki czemu szybko znajdziemy rozeznanie w tego typu dokumentach. 

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
534450
5
9
0
5
1
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy