Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Polisa OC dla kierowców i dla lokatorów - na czym polega różnica?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Z pojęciem odpowiedzialności cywilnej można spotkać się w wielu produktach ubezpieczeniowych. Nie zawsze ta sama opcja oznacza identyczny zakres ochrony czy warunki wypłaty świadczenia. Ta różnica szczególnie zauważalna jest w polisach majątkowych.

Samochód i mieszkanie wchodzą w zakres ubezpieczeń majątkowych, jednak OC kierowcy w praktyce będzie zupełnie lub prawie zupełnie nieprzydatne w kontekście użytkowania domu czy mieszkania.
 
Wyjątek może stanowić sytuacja, w której dojdzie do uderzenia pojazdu w budynek mieszkalny – wtedy chroniony polisą jest kierowca, ale i poszkodowany lokator, którego mienie uległo zniszczeniu – pod warunkiem, że sam posiada ubezpieczenie w przynajmniej w podstawowym wariancie, czyli z uwzględnieniem zdarzeń losowych.

  

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Obowiązkowe OC dla kierowcy

Ubezpieczenie OC dla właścicieli pojazdów jest – w przeciwieństwie do OC mieszkaniowego – opcją obowiązkową. W dodatku zmotoryzowani muszą pamiętać o ciągłości posiadania takiej polisy i odnawianiu jej raz do roku.
 
Polisa OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje zdarzenia (szkody) wyrządzone osobom trzecim lub w stosunku do mienia (budynek, ogrodzenie, inny samochód) – pod tym względem widać podobieństwo obu rodzajów polis.
 
Koszt OC dla kierowcy jest zróżnicowany i zależy od rodzaju oraz pojemności silnika pojazdu, a także kilku innych czynników, jak:

  • wiek ubezpieczonego,
  • historia ubezpieczenia (szkodowość),
  • wartość pojazdu,
  • rok produkcji.

Zdecydowanie mniej zapłaci zatem użytkownik skutera niż kierowca samochodu dostawczego. Sposób naliczania OC dla lokatora jest nieco inny, o czym w dalszej części artykułu.


Dobrowolne OC dla lokatora

Odpowiedzialność cywilna w ubezpieczeniach nieruchomości to zwykle opcja dokupywana do umowy podstawowej. Przy czym, ani podstawa, ani rozszerzenia nie są produktami obowiązkowymi.
 
Jedynym odstępstwem od tej zasady jest zaciąganie kredytu hipotecznego, gdy bank wymaga dodatkowego zabezpieczenia, jakim jest polisa mieszkaniowa. Wówczas z reguły kredytobiorcy i tak decydują się na wersję podstawową, czyli najtańszą, aby nie zawyżać comiesięcznej raty kredytu.
 
Samo oc mieszkania nie jest możliwe do wykupienia. Trudno też obliczyć jego wartość, ponieważ sposób naliczania kolejnych rozszerzeń do podstawy odbywa się procentowo, a końcowe ubezpieczenie nieruchomości zależy od wielu czynników, w tym:

  • rodzaju nieruchomości,
  • wartości rynkowej,
  • roku budowy,
  • powierzchni użytkowej,
  • historii ubezpieczenia,
  • wykupionych rozszerzeń.

 
W przypadku odpowiedzialności cywilnej pod uwagę brana jest liczba nieletnich zamieszkujących gospodarstwo domowe. Ale czym właściwie jest ubezpieczenie oc w mieszkaniu czy domu? Najprościej mówiąc, to ochrona finansowa przed roszczeniami osób trzecich.
 
Taka ochrona przyda się w wielu sytuacjach, przy czym zakres ochrony zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Z reguły zakres jest powtarzalny i można go sprowadzić do kilku typowych zdarzeń:
 

Zalanie mieszkania sąsiada

To najczęstszy powód decydowania się na dokupienie OC. W  razie pęknięcia wężyka od pralki i zalania mieszkania położonego w niższej kondygnacji, winowajca jest chroniony finansowo przed roszczeniami sąsiada.
 

Pogryzienie przez psa

Posiadanie zwierzęcia domowego do nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Pies wymaga dodatkowo regularnych spacerów, podczas których może się zdarzyć, że pogryzie przypadkowego przechodnia lub innego psa. Wtedy ewentualne szkody na ciele czy odzieży będą pokryte z ubezpieczenia.
 

Uszkodzenie pojazdu

Dziecko, które uczy się jeździć na rowerze, nie zawsze będzie w pełni kontrolowało swoje początkowe poczynania. O przerysowanie zaparkowanego pod blokiem samochodu nietrudno, a koszty naprawy mogą przyprawić rodzica o zawrót głowy. Chyba że posiada on polisę z odpowiednim rozszerzeniem.
 

Spowodowanie uszkodzenia ciała

Ta sama sytuacja co opisana wyżej, może dotyczyć szkody osobowej.
 

Sport amatorski

Niektóre produkty obejmują także szkody wyrządzone podczas amatorskiego pływania żaglówką czy uprawiania gier zespołowych.

 
Warto pamiętać, że polisa OC może obowiązywać na terenie zarówno gospodarstwa domowego, miasta, całego kraju, jak i poza jego granicami. W przypadku sportów dobrze jest upewnić się, czy dany przypadek nie będzie podlegał pod ubezpieczenie turystyczne.

 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
499473
5
5
5
5
4
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy