Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 28 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Polisa OC dla kierowców i dla lokatorów - na czym polega różnica?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Z pojęciem odpowiedzialności cywilnej można spotkać się w wielu produktach ubezpieczeniowych. Nie zawsze jednak ta sama opcja oznacza identyczny zakres ochrony i warunki wypłaty odszkodowania.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Samochód i mieszkanie wchodzą w zakres ubezpieczeń majątkowych, jednak OC dla kierowcy w praktyce nie ma zastosowania w kontekście nieruchomości.
 
Wyjątek może stanowić sytuacja, w której dojdzie do uderzenia pojazdu w budynek mieszkalny. Wówczas chroniony polisą jest zarówno kierowca, jak i poszkodowany lokator, którego mienie uległo zniszczeniu, ale tylko pod warunkiem, że posiada ubezpieczenie w minimum podstawowym zakresie (od zdarzeń losowych z uwzględnieniem tego konkretnego ryzyka).   

 

OC dla kierowcy - obowiązkowe

Ubezpieczenie OC dla właścicieli pojazdów jest – w przeciwieństwie do OC mieszkaniowego – opcją obowiązkową. W dodatku zmotoryzowani muszą pamiętać o ciągłości posiadania takiej polisy i odnawianiu jej raz do roku.
 
Polisa OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje zdarzenia (szkody) wyrządzone osobom trzecim lub w stosunku do mienia (budynek, ogrodzenie, inny samochód) – pod tym względem widać podobieństwo obu rodzajów polis.
 
Koszt OC dla kierowcy jest zróżnicowany i zależy od rodzaju oraz pojemności silnika pojazdu, a także kilku innych czynników, jak:

  • wiek ubezpieczonego,
  • historia ubezpieczenia (szkodowość),
  • wartość pojazdu,
  • rok produkcji.

Zdecydowanie mniej zapłaci zatem użytkownik skutera niż kierowca samochodu dostawczego. Sposób naliczania OC dla lokatora jest natomiast zupelnie inny.

 

OC dla lokatora - dobrowolne


Chociaż zdarzają się wyjątki, to jednak w większości przypadków OC w życiu prywatnym jest dodatkiem do podstawowej wersji polisy. Nawet jeśli podstawowe ubezpieczenie narzuca nam bank, co ma miejsce przy kredycie hipotecznym, to jednak wybranie tego dodatku zawsze leży w gestii ubezpieczonego. Nie zmienia to w niczym faktu, że warto przynajmniej pomyśleć o takiej ochronie, a jej posiadanie daje liczne korzyści.
 
OC w życiu prywatnym jest niedostępne samodzielnie. Żeby je wykupić, musimy posiadać polisę mieszkaniową przynajmniej w wersji podstawowej (ochrona murów przed zdarzeniami losowymi).
 
OC przy polisie mieszkaniowej pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim przez lokatorów.Liczba mnoga nie jest tutaj przypadkowa, ponieważ ubezpieczenie chroni wszystkich członków gospodarstwa domowego, a nawet pomoc domową. Jest to istotne szczególnie dla osób posiadających dzieci, które z zasady generują więcej szkód. Mało tego, chronionymi podmiotami są również zwierzęta domowe

 

Gdzie działa OC dla lokatorów?


Posiadając OC w życiu prywatnym jesteśmy chronieni na terenie ubezpieczonej posesji oraz poza nią, czyli np. podczas przebywania w domku letniskowym, na wycieczce czy na treningu. Polisa może obowiązywać na terenie kraju, ale i poza jego granicami. Ubezpieczyciele precyzują to zawsze w OWU, m. in. wpisując kraje lub regiony, w których ochrona nie działa.  

PRZYKŁAD
Warta wprowadziła OC w życiu prywatnym do podstawowej polisy mieszkaniowej. Obowiązuje ono na całym świecie, z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ochrona na terenie tych krajów dostępna jest w formie rozszerzenia.


   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

W jakich sytuacjach pomoże nam OC dla lokatora?


Przedmiotem ubezpieczenia są szkody wyrządzone na skutek rażącego niedbalstwa, a także szkody zaistniałe na terenie chodnika przy granicy posesji lub działki rekreacyjnej. Częstą przyczyną wykupywania tego dodatku jest zabezpieczenie się potencjalnymi roszczeniami ze strony poszkodowanych sąsiadów. Z tego też powodu ma ono zastosowanie szczególnie w budynkach wielokondygnacyjnych, gdzie skutecznie chroni np. przed zalaniem, które jest jedną z najczęstszych przyczyn wypłaty odszkodowania.

Przyjrzyjmy się konkretnym sytuacjom, w których OC w życiu prywatnym może okazać się przydatne.

Kiedy pomoże nam OC w życiu prywatnym?

 
Rodzaj zdarzenia
 
 Szczegóły
 Zalanie mieszkania sąsiada  
  • w razie pęknięcia wężyka od pralki i zalania mieszkania położonego na niższej kondygnacji,
  • sprawca jest chroniony finansowo przed roszczeniami sąsiada
Pogryzienie przez psa
  • kiedy wyprowadzamy nasze czworonoga zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której pogryzie przechodnia lub innego psa będącego czyjąś własnością
  • koszty leczenia pokrywa ubezpieczyciel.
 Uszkodzenie pojazdu i uszkodzenie ciała  
  • wskutek kolizji naszego roweru z zaparkowanym samochodem lub przechodniem
  • jeśli wina leży po naszej stronie, to nasz ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.
Sport amatorski
  • podczas uprawiania sportów drużynowych w czasie wolnym spowodowaliśmy kontuzję innego zawodnika
  • koszty leczenie pokryje nasze towarzystwo.  

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.
 

OC dla wynajmującego i najemcy


Polisa mieszkaniowa jest bardzo przydatna podczas wynajmowania mieszkania. Zarówno właściciel nieruchomości, jak i najemca powinni ją wykupić i zawrzeć w niej OC w życiu prywatnym.
 
Jeśli w wynajmowanym lokalu pęknie wężyk, a w skutek tego zdarzenie zostaną zalani sąsiedzi, to odpowiedzialność leży po stronie wynajmującego, ponieważ lokator nie jest winowajcą. Strata ta może jednak zostać w całości pokryta polisy wynajmującego, jeśli znajduje się w niej OC.
 
Kiedy zalanie albo inne tego typu zdarzenie będzie winą lokatora, to właściciel nie ponosi odpowiedzialności. Najemca posiadający ubezpieczenie cywilne nie musi się jednak martwić o rekompensatę strat, ponieważ pokryje je jego towarzystwo.
   
 

Zakres ubezpieczenia – czy zawsze taki sam?

 
Każdy ubezpieczyciel ma prawo nieco inaczej dookreślać OC w życiu prywatnym, uwzględniając w nim inne rodzaje zdarzeń, wyłączenia i limity odpowiedzialności. Przykładowo, polisa Inter Lokum w podstawie nie uwzględnia szkód wywołanych przez zwierzęta, ruchem rowerów i innych bezsilnikowych pojazdów lądowych, uprawianiem sportu czy działaniem osób zatrudnionych w gospodarstwie domowym. Wszystkie te zdarzenia są dość istotne dla ubezpieczenia cywilnego, a ich brak to spory minus.
 
OC może być również oferowane w kilku różnych wariantach. Tak jest w przypadku polisy Link4 Dom, gdzie do wyboru jest pakiet podstawowy i premium. Ten drugi obejmuje ochroną m. in. dodatkowo szkody wywołane jazdą na rowerze i na nartach. Ponadstandardowy wariant związany jest zawsze z większą stawką, ale różnice w cenie nie są duże.

 

Wyłączenia i limity odpowiedzialności – kiedy nie będzie odszkodowania?

 
Sytuacje, w których towarzystwo nie pokryje naszych strat, są zawsze szczegółowo opisane w OWU umowy. Przy OC w życiu prywatnym mogą to być m. in.:

  • Szkody wyrządzone przez zwierzęta dzikie albo należące do określonych gatunków (np. pszczoły, gatunki egzotyczne, psy obronne);
  • Choroby roznoszone przez domowników lub zwierzęta domowe;
  • Szkody wyrządzone ubezpieczonemu, domownikom lub bliskim ubezpieczonego;
  • Szkody zaistniałe w określonych państwach;
  • Szkody motoryzacyjne;
  • Szkody związane z posiadaniem i użytkowaniem broni oraz materiałów wybuchowych;
  • Starty odnoszące się do gotówki, biżuterii, papierów wartościowych czy kosztowności.

 
Istnieją również limity odpowiedzialności – odszkodowanie może być wypłacone do ustalonej kwoty lub tylko powyżej pewnej granicy, np. za szkody do 100 zł ubezpieczyciel nie odpowiada.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 


Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. OC w życiu prywatnym jest zawsze dobrowolnym ubezpieczeniem, a OC dla kierowców obowiązkowym

2. OC przy polisie mieszkaniowej może chronić wszystkich członków gospodarstwa domowego, pomoc domową oraz zwierzęta domowe

3. Ubezpieczenie cywilne lokatorów obowiązuje również poza terenem nieruchomości

4. Przy wynajmie mieszkania optymalną opcją jest posiadanie dwóch polis z OC – jedna dla właściciela, druga dla lokatora
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia