Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 48 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Poznań, Wrocław czy Warszawa - gdzie najtaniej za ubezpieczenie mieszkania?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Stolice Mazowsza, Wielkopolski i Dolnego Śląska znajdują się w czołówce polskich miast także pod względem kosztów życia i wartości mieszkań. Czy zestawienie największych ośrodków pod względem wysokości składki ubezpieczeniowej wygląda podobnie?

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Aby dowiedzieć się, w którym mieście najwięcej zapłacimy za tę samą polisę dla takiego samego mieszkania, trzeba będzie wykonać kalkulację składki. Pod uwagę trzeba wziąć kilka wspólnych wytycznych dotyczących mieszkania, w tym jego wartość.
 

 

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania?

Tu od razu należy uwzględnić lokalizację, a konkretnie odległość od centrum, ponieważ może się okazać, że ta sama wartość w Poznaniu, Wrocławiu czy Warszawie będzie oznaczało co Jak wygląda wartość rynkowa mieszkania w analizowanych miastach? Z raportu przygotowanego przez serwis otodom.pl wynika, że w czerwcu 2017 roku wielkość miejscowości wpływa na średnią cenę za metr kwadratowy mieszkania:

 • Warszawa – 1,7 mln mieszkańców,  średnia cena mieszkania wynosiła 7999 zł (rynek pierwotny) i 9188 zł (rynek wtórny). Ta różnica jest spowodowana przez lokalizację i odległość od centrum – nowe mieszkania powstają na obrzeżach Warszawy,
 • Wrocław – 640 tys. mieszkańców, różnic w mieszkaniach z rynku wtórnego i pierwotnego nie ma. W obu przypadkach średnia cena wynosi ok. 6230 zł. Tu również najdroższe są małe powierzchnie w przeliczeniu na metr kwadratowy,
 • Poznań – 550 tys. mieszkańców, mieszkania z rynku pierwotnego są droższe – średnia cena to 6210 zł/m2. Te z rynku wtórnego to wydatek poniżej progu 6000 zł.

 
W kalkulacji ubezpieczeń mieszkaniowych pod uwagę brana jest równieżpowierzchnia użytkowa. Na podstawie wspomnianego już raportu w czerwcu 2017 roku daje się zauważyć kilka interesujących tendencji dotyczących najniższych cen:

 • w Warszawie najtańsze mieszkania są z przedziału 38-60 m2 – z rynku pierwotnego na poziomie 7554 zł i wtórnego – 8679 zł,
 • we Wrocławiu im mieszkanie większe, tym średnia cena za m2 się zmniejsza – dla mieszkań o powierzchni 60-90 m2 z rynku pierwotnego to wartość 6025 zł, a dla wtórnego 5950 zł,
 • w Poznaniu występuje ta sama zależność co we Wrocławiu, z tym że średnia wartość m2 dla mieszkań z rynku pierwotnego wynosi 5879 zł, a dla rynku wtórnego 5648 zł.

 

Wysokość składki ubezpieczenia

Czy te dane będą miały odzwierciedlenie w wysokości składki ubezpieczenia? To zależy od składników wybranych do polisy mieszkaniowej. Najpierw jednak trzeba ustalić kilka wytycznych – dla ułatwienia będą to jednakowe parametry nieruchomości:

 • kondygnacja mieszkania: ostatnie piętro,
 • piwnica w tym samym budynku,
 • rok budowy: 2017,
 • powierzchnia użytkowa: 70 m2,
 • status prawny: akt własności,
 • wartość nieruchomości: 300 000 zł,
 • odległość od centrum miasta: ok. 4 km,
 • zabezpieczenia własne: monitoring.

 
Jakie przyjęto dodatkowe kryteria? Do wyliczenia składki zostały wzięte tylko nowe budynki przy ulicy Hawelańskiej w Poznaniu, Grabiszyńskiej we Wrocławiu i Krasińskiego w Warszawie. W każdym z 4 typów ochrony w kalkulatorze (S, M, L i XL) różniących się zakresem i sumami ubezpieczenia, wystąpiły przynajmniej 3 oferty, z których została wyciągnięta średnia cena.
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce ubezpieczeń na ubezpieczeniemieszkania.pl 18.10.2017  wynika, że cena polisy mieszkaniowej waha się od 134 zł do 525 zł. Składka zależy od wybranego wariantu ochrony, ale i miasta.

 

1.WARSZAWA

Średnia cena składki w pakiecie S to 172 zł, o 21 proc. więcej kosztuje pakiet M, a 37 proc. pakiet L. Za ubezpieczenie mieszkania w wariancie XL trzeba średnio zapłacić 371 zł.

 
2. WROCŁAW 

Cena pakietu S jest droższa o stawek warszawskich o 7 proc. i wynosi 185 zł. Analogicznie więcej trzeba zapłacić za pozostałe warianty, a za XL nawet 399 zł.
 

3.POZNAŃ

Średnie składki są bardzo zbliżone do tych, które występują dla polis mieszkaniowych w Warszawie, np. pakiet M za 210 zł i pakiet L za 288 zł.
 
 

Zgodnie z powyższymi kryteriami najtańsze polisy oferuje TU Link4 (w każdym pakiecie i dla każdego miasta) po 134 zł dla Poznania i Warszawy i 171 zł dla Wrocławia.
 
W średniej półce cenowej najczęściej pojawia się oferta Inter Polska – 185 zł w pakiecie S, 222 zł w pakiecie M i 401 zł w pakiecie XL (dla wszystkich miast).
 
Najdrożej w pakiecie S i M wypada Concordia, a w wariancie XL Warta – za polisę we Wrocławiu trzeba zapłacić nawet 525 zł.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
616618
6
7
2
6
8
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy