Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Prowadzona działalność gospodarcza a ubezpieczenie mieszkania

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Siedziba firmy w mieszkaniu? Na taki krok decyduje się wielu przedsiębiorców, którzy nie chcą generować dodatkowych kosztów ani stać w porannych korkach do pracy. Sprawdzamy, czy możliwa jest ochrona mieszkania pełniącego jednocześnie rolę biura.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Oprócz biura może to być także magazyn czy punkt odbioru towaru. Bez względu na rodzaj działalności gospodarczej wiele osób przymierzających się do urządzenia ze swojego mieszkania miejsca pracy zastanawia się nad ochroną posiadanego mienia. To bardzo pragmatyczne podejście, bo kradzież czy wystąpienie pożaru będzie dotkliwą stratą dla lokatora – zarówno w roli właściciela, jak i najemcy.

 

Co można chronić z polisy mieszkaniowej?


Ubezpieczyciele dość niechętnie udzielają ochrony w mieszkaniach, które przeznaczone są na działalność gospodarczą, co nie znaczy, że na rynku polisowym takich ofert nie ma. Chronić możemy ściany (mury), stałe elementy i ruchomości, czyli wszystko to, co w przypadku zwykłego mieszkania.
Korzystając z mieszkania-firmy będziemy mogli wybrać także najczęściej pojawiające się w ofertach rozszerzenia:
 • OC w życiu prywatnym,
 • ochronę prawną,
 • assistance,
 • kradzież z włamaniem,
 • NNW.
Dodatek, który będzie szczególnie interesować przedsiębiorców prowadzących swą działalność w mieszkaniu to mienie ruchome. Sprzęt będący narzędziem pracy może jednak podlegać innym ustaleniom niż standardowe wyposażenie mieszkania – np. meble biurowe i meble prywatne to nieraz zupełnie inne mienie (wymagające zawarcia dwóch osobnych rozszerzeń).

 

Firma w mieszkaniu a wyłączenia odpowiedzialności


Miejsce prowadzenia działalności gospodarczej jest znacznie łatwiej ubezpieczyć w ramach polisy dla firm. Indywidualne ubezpieczenie mienia też będzie możliwe, ale należy liczyć się z ograniczeniami stosowanymi przez towarzystwa, jak:
 • Rodzaj mienia
  Chronione są przedmioty do prowadzenia działalności gospodarczej, ale inne niż sprzęt biurowy – taki warunek stawia PZU,
   
 • Powierzchnia użytkowa
  Przeznaczenie mieszkania na działalność gospodarczą nie może przekraczać 50% powierzchni użytkowej – zastrzega TU Generali,
   
 • Limit finansowy
  Szkody na mieniu do prowadzenia działalności gospodarczej będą wypłacone do kwoty 5000 zł – ustalają w warunkach umowy Warta i Aviva.


Zdecydowanie częściej spotkamy się z odmową ubezpieczenia mieszkania, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Wyłączone z ochrony mogą być całe mieszkania lub tylko część komercyjna albo mienie ruchome, którego ilość wskazuje na przeznaczenie handlowe.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Ile wynosi roczna składka?


Jeśli posiadamy w mieszkaniu dodatkowe mienie, które służy do czerpania zysków, wówczas wartość takiego mieszkania automatycznie wzrasta. Ubezpieczyciel ponosi większe ryzyko, stąd najczęściej  mieszkania przeznaczone na działalność gospodarczą mają wyższą składkę.

Różnica w cenie składki będzie widoczna, jeśli porównamy ze sobą to samo mieszkanie – z działalnością gospodarczą i bez działalności gospodarczej. W takim przypadku wartość nieruchomości będzie inna ze względu na wyższą wartość mienia ruchomego. Przyjmiemy, że 500 000 zł jest warte mieszkanie zwykle, a 600 000 zł mieszkanie „firmowe”.

Reszta szczegółów kalkulacji jest bez zmian - mieszkanie o powierzchni 100 m2 znajduje się w centrum Poznania, w budynku na parterze. Zakres polisy obejmuje ściany, stałe elementy i ruchomości. Mieszkanie jest wyposażone w drzwi antywłamaniowe, alarm i monitoring.

Wpływ przeznaczenia mieszkania na cenę polisy - przykładowe składki


TU
 
Mieszkanie
z działalnością gospodarczą
Mieszkanie
bez działalności gospodarczej

Link 4
Dom
 

355 zł

317 zł

Inter Polska
Inter Lokum
 

484 zł

430 zł

Concordia
Dom
 

510 zł

444 zł

Tabela 1. Różnica w cenach polisy mieszkaniowej. Stan na 10.04.2018 r.

 
KOMENTARZ: Podane ceny z kalkulacji mają charakter poglądowy i mogą różnić się w zależności od lokalizacji i wartości mieszkania. Jednak różnica w wysokości składki nie będzie duża – w tym przypadku wynosi od 11% (Link4 i Inter Polska) do 13% (Concordia). Najtańsza w zestawieniu oferta Link4 ma najniższe SU dla ruchomości od kradzieży – 10 000 zł, Inter Polska oferuje 15 000 zł. Podobnie jest z pakietem OC w życiu prywatnym: tam gdzie cena składki jest najniższa możemy liczyć na sumę 30 000 zł, w Concordii to 50 000 zł, ale już bez assistance jak w przypadku Inter Polska czy Link4.
 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Przeznaczenie mieszkania ma wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie

2. Towarzystwa stosują inną stawkę dla nieruchomości, w których ponad 50% powierzchnii użytkowej stanowi biuro czy inna forma działalności gospodarczej

3. Szkody na mieniu firmowym są uznawane do określonej wysokości, którą wyznacza ubezpieczyciel

4. Zakres ochrony dla mienia firmowego jest ten sam jak w przypadku innych ruchomości domowych wykorzystywanych w celach prywatnych
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Radosław Kowalski

2021-04-22 13:46:06

Dzień Dobry, mam pytanie dot. ubezpieczenia mieszkania 1. mieszkanie w stanie deweloperskim kupione na działalność, która obecnie jest zawieszona. Chciałbym ubezpieczyć to mieszkanie - czy możliwe jest zawarcie polisy na jednoosob. dział. gosp. zawieszoną ? Czy jeżeli zawrę polisę na osobę fizyczną (na siebie zamiast na swoją zawieszoną dział. gosp.), to zakład ubezpieczeń może mi odmówić wypłaty odszkodowania? Dziękuję za pomoc

Odpowiedź Redakcji

2021-04-23 16:30:03

Przy wyborze polisy w naszym kalkulatorze pojawia się pytanie o działalność gospodarczą w nieruchomości. W tym konkretnym przypadku należy zaznaczyć odpowiedź "Nie, ale jest zarejestrowana". W razie odwieszenia działalności wystarczy o tym fakcie poinformować ubezpieczyciela, u którego zostanie zawarta polisa.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia