Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Składka za ubezpieczenie domu zależy od miasta?

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od wartości nieruchomości, a na nią z kolei wpływa lokalizacja. Zestawiliśmy ze sobą ceny domów z trzech różnych miast i porównaliśmy koszty polisy.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Wysokość składki ubezpieczeniowej domu jest wypadkową wielu czynników. Wśród nich można wyróżnić kilka grup:

1. Lokatorzy – chodzi tutaj o ich liczbę oraz wiek. Istotne dla ubezpieczyciela są, przede wszystkim, dzieci, ponieważ często generują szkody. Osoby na stałe mieszkające w domu, który jest objęty polisą, mogą być chronione przez dodatki takie, jak: OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie NNW, pomoc prawna czy assistance. Każde z tych rozszerzeń zwiększa wysokość składki. Nie zapominajmy też o działalności gospodarczej, którą prowadzi się na terenie ubezpieczonej nieruchomości – to również dodatkowy koszt.

2. Polisa – sama jej konstrukcja ma kluczowe znaczenie dla kosztów, jakie musimy ponieść. Cena polisy zależy od tego, co chcemy ubezpieczyć (elementy stałe, ruchomości, dodatki, rozszerzenia itd.), na jaką kwotę (suma ubezpieczenia) i od jakiego typu zdarzeń (zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, przepięcie, powódź itd.).

3. Lokalizacja (miasto)– w różnych miastach różnie kształtują się ceny nieruchomości. Przykładowo dom położony w centrum Gdańska może być dużo droższy od identycznego budynku znajdującego się peryferiach Słupska. Ma to bezpośrednie przełożenie na wysokość składki – im wartość rynkowa nieruchomości jest wyższa, tym więcej trzeba zapłacić za jej ubezpieczenie.


Wielkość miasta a wysokość polisy


Im większe miasto, tym droższe nieruchomości, więc też droższe polisy – tak wygląda ogólna zasada. Są też stosunkowo niewielkie miasta, w których ceny domów potrafią być bardzo wysokie. Dobrym przykładem może być tutaj Kazimierz Dolny czy Sopot, a także kilka jeszcze mniejszych nadmorskich kurortów, takich jak Jastarnia. Jak wynajem wpływa na cenę polisy?


Wynajem to kolejny czynnik, który winduje ceny nieruchomości, a więc też ceny polisy. Chodzi tutaj zarówno o wynajem krótko, jak i długookresowy. Z tym pierwszym spotykamy się, przede wszystkim, w miejscowościach turystycznych, a drugi jest domeną większych aglomeracji i dotyczy m. in studentów. Na prowincji, gdzie nie ma dużego ruchu turystycznego mieszkania wynajmuje się głównie pracownikom sezonowym. 


Czy popyt na nieruchomości winduje ceny?


Kolejnym czynnikiem, o jakim trzeba tutaj wspomnieć, jest popyt na nieruchomości. Ten wskaźnik zależny od aktualnych tendencji rynkowych, czyli np. poziomu rozwoju aglomeracji, powstawania nowych miejsc pracy czy liczby dostępnych mieszkań i planowanych inwestycji budowlanych.

Dla tej prawidłowości dobrym przykładem jest aktualna sytuacja w Gdańsku, gdzie poczyniono liczne inwestycje w centrum miasta, a to w skali roku przyczyniło się wzrostu cen nieruchomości aż o 21% (źródło: szybko.pl, stan na 25.05.2019 r.).

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Ile kosztuje dom w małym, średnim i dużym mieście?

Zestawiliśmy ze sobą ceny domów w trzech miastach o wyraźnie różnej populacji. Pod uwagę wzięliśmy oferty dla pochodzących z rynku wtórnego domów wolnostojących, zbudowanych po roku 2000, których powierzchnia użytkowa wynosi 150 m2. W tabeli umieściliśmy najtańsze z aktualnie dostępnych domów.

Porównanie cen domów

Miasto Liczba ludności (przybliżona) Cena domu Cena za m2

POZNAŃ

537 000 800 000 zł 5 198 zł

ZIELONA GÓRA
 
140 000 650 000 zł 4 561 zł

CIECHOCINEK
 
10 000 410 000 zł 2 733 zł

Tabela 1. Na podstawie obliczeń z krn.pl w dniu 25.04.2019 r.

Poznań to piąte pod względem populacji miasto w Polsce, dobrze rozwinięte gospodarczo i prężnie się rozwijające. Najtańszy aktualnie dostępny dom spełniający ww. kryteria kosztuje tutaj 800 000 zł, czyli 150 000 drożej, niż w znacznie mniejszej Zielonej Górze i prawie o połowę więcej, niż w niewielkim Ciechocinku. To pokazuje dobitnie, że lokalizacja ma bardzo duże znaczenie w kontekście wartości nieruchomości.  

 

Porównanie ubezpieczeń


Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń Rankomat.pl wyliczyliśmy polisy mieszkaniowe dla trzech identycznych domów położonych w Poznaniu, Zielonej Górze i Ciechocinku. Kryteria, jakie zastosowaliśmy:

 • Dom wolnostojący o powierzchni 150 m2;
 • Zbudowany w 2000 roku;
 • Konstrukcja niepalna;
 • Bez generalnego remontu;
 • Budynek własnościowy, nie wynajmowany;
 • Brak działalności gospodarczej;
 • Trzech lokatorów, w tym jeden nieletni;
 • Trwałe zamieszkanie;
 • Bez cesji na rzecz banku
 • Wcześniej nie ubezpieczany, zero strat;
 • Ubezpieczenie murów i ruchomości;
 • Ochrona przed zdarzeniami losowymi;
 • Ubezpieczenie elementów stałych na 200 000 zł, ruchomości na 20 000 zł.

 
W tabeli umieściliśmy trzy najtańsze polisy dla każdego z domów oraz szacowaną wartość nieruchomości, jaką wskazał nam kalkulator ubezpieczeń.

Porównanie ubezpieczeń domu – Poznań, Zielona Góra, Ciechocinek

Miasto

Ulica Cena nieruchomości Najtańsze polisy
 POZNAŃ  Naramowicka  420 000 zł

 Link4
287 zł

 Link4
319 zł

 
Inter Polska
387 zł
 

ZIELONA GÓRA

 Bohaterów Westerplatte  380 000 zł  
Inter Polska 
327 zł
 
 
Link4
328 zł
 
 
Link4
360 zł
 

CIECHOCINEK

 3 Maja  330 000 zł  
Inter Polska 
303 zł
 

 Inter Polska 
 344 zł
 
 
Link4
377 zł
 

 Tabela 2. Na podstawie porównywarki rankomat.pl. Ceny z dnia 25.04.2019 r.

 
Zwróćmy uwagę, jak kształtują się ceny nieruchomości dla takich samych parametrów domu – Poznań 420, Zielona Góra 380, Ciechocinek 330 tysięcy złotych. Zależność między lokalizacją a wartością jest wyraźnie zauważalna.
 
Co ciekawe, najtańsza polisa dostępna jest w stolicy Wielkopolski (Link4, 286,58 zł), a najdroższa w Zielonej Górze (Inter, 327 zł). Spójrzmy jednak na trzecią w kolejności ofertę dla Poznania (Inter, 387 zł) – jest ona o ponad 100 zł droższa od tej, jaką oferuje Link4. Najwyraźniej jeden z ubezpieczycieli dla takiego domu, jaki rozpatrywaliśmy, przygotował bardzo atrakcyjne ubezpieczenie i nie jest adekwatne do stawek, jakie mają pozostałe towarzystwa. 
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Wartość nieruchomości zależna jest m. in. od miasta, w którym się znajduje
 
2. Lokalizacja nieruchomości ma więc też bezpośrednie przełożenie na cenę polisy mieszkaniowej
 
3. Na wysokość składki wpływają też kształt polisy oraz lokatorzy
 
4. Najdroższe ubezpieczenia są w miastach o dużej populacji i rozwiniętych gospodarczo, w których popyt na nieruchomości jest wysoki
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
7
7
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy