Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 25 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenia mieszkań i domów - kruczki, haczyki i rozbieżności w OWU

Średnia ocena: 4.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

W zakresie ubezpieczenia nieruchomości znajduje się nawet kilkadziesiąt zdarzeń losowych. Jeśli jedno z nich spowoduje zniszczenie mienia, wtedy towarzystwo gwarantuje wypłatę odszkodowania. Jednak nie zawsze szkoda oznacza pieniądze z polisy.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Powodem, dla którego nie otrzymamy odszkodowania jest najczęściej zbyt wąski zakres ochrony. Lokatorzy, chcąc wydać na polisę jak najmniej, decydują się na minimalną ochronę, czyli wariant podstawowy – a ten oznacza w praktyce ubezpieczenie tylko murów.
 
Czy wystarczy zatem rozszerzyć zakres ochrony i dokupić niezbędne opcje jak kradzież z włamaniem, przepięcie, powódź czy stłuczenie? Każdy dodatek zwiększa szansę na otrzymanie świadczenia, ale zarazem posiada pewne ograniczenia zapisane w regulaminie polisy mieszkaniowej.


Wyłączenia odpowiedzialności - jak czytać OWU?


W dokumencie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia towarzystwa ograniczają swoją odpowiedzialność o niektóre przedmioty czy zdarzenia. Wyłączenia są dostępne jeszcze przed zawarciem umowy, więc każdy przyszły ubezpieczony może zapoznać się z wytycznymi na stronie internetowej pobierając odpowiedni plik.
 
Wyłączeń w praktyce może być nawet 100 i więcej, jeśli zsumować te ogólne i te z każdego rozszerzenia. Wyłączenia dotyczą zarówno ryzyk nazwanych jak i wszystkich ryzyk (All Risk). Każde towarzystwo ma prawo ustalać własny zakres wyłączeń, ale czytając kilka różnych OWU łatwo znaleźć powtarzające się przypadki. Są to m.in.:
 • złoto w sztabach,
 • przedmioty wartościowe przechowywane w budynkach gospodarczych,
 • mienie znajdujące się na niezabudowanym tarasie,
 • graffiti na murach domu,
 • wirusy komputerowe w domowym sprzęcie,
 • powódź, jeśli nieruchomość jest położona na terenie zalewowym,
 • zawilgocenie ścian.
 
Oprócz typowych wyłączeń w dokumentach OWU kryją się też pojęcia, których nieznajomość działa na niekorzyść ubezpieczonego. Tymi pojęciami są karencja i franszyza, oznaczające ograniczenie czasowe i kwotowe.
 
KARENCJA– ma zastosowanie głównie przy powodzi; przez pierwsze 30 dni od podpisania umowy towarzystwa (m.in. Allianz, Compensa, HDI) nie uznają takiej szkody. U innych ubezpieczycieli karencja pojawia się sporadycznie. Dotyczy zalania nieruchomości należącej do osoby trzeciej (15 dni – Concordia) czy poważnego zachorowania (60 dni – Compensa).
 
FRANSZYZA– towarzystwa nie wypłacą odszkodowania, jeśli straty nie przekroczyły określonego pułapu, np. 100 zł (sprzęt elektroniczny – Uniqa), 200 zł (stłuczenie szyby – Interrisk), 500 zł (roślinność ogrodowa – Warta). Wtedy jest to franszyza integralna. Innym rodzajem jest franszyza redukcyjna, czyli pomniejszenie odszkodowania o wartość wskazaną w OWU – Interpolska potrąca 150 zł przy wypłacie za zniszczenie nagrobka, Concordia 500 zł przy drugim zalaniu, a Gothaer w zależności od szkody stosuje przedział 150 zł – 1000 zł.Zastanów się dwa razy, jakie zagrożenia mogą pojawić się w związku z przedmiotem ubezpieczenia. Jakie zjawiska atmosferyczne, sytuacje losowe warto uwzględnić w polisie?

 

Zalanie domu i mieszkania - skąd pochodzi woda?


Wyciek wody zwany powszechnie zalaniem to jedno z podstawowych ryzyk spotykanych w polisach mieszkaniowych gdy przedmiotem ubezpieczenia jest zarówno dom, mieszkanie, budynek w budowie, jak i domek letniskowy czy garaż wolnostojący.
 
Jednak towarzystwa ubezpieczeń traktują zalanie jako element umowy głównej lub jako rozszerzenie. Definicję zalania warto sprawdzić w OWU, pamiętając że wydostanie się wody może być spowodowane przez różne zdarzenia, które także należy mieć wykupione, aby otrzymać odszkodowanie:
 • nieumyślne pozostawienie otwartych kranów,
 • powódź,
 • deszcz nawalny,
 • śnieg,
 • awaria instalacji,
 • zalanie sąsiada (OC w życiu prywatnym),
 • zalanie w wyniku akcji ratowniczej,
 • stłuczenie akwarium,
 • przebicie łóżka wodnego.
 
Posiadanie wielu rozszerzeń w przypadku zalania jest korzystne ze względu na skalę zagrożenia – na skutek wycieku wody bez względu na źródło zniszczeniu ulegają nie tylko mury nieruchomości, ale i stałe elementy, a przede wszystkim wyposażenie.

 
Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Limity odpowiedzialności w polisie mieszkaniowej - na co uważać?


To, co nie jest wyłączone z odpowiedzialności, może być ograniczone – czasowo lub ilościowo. W dodatku to samo zdarzenie w różnych towarzystwach zdarzenie ma inne limity, np.:

 • ubezpieczenie NNW– maksymalny wiek lokatora wynosi 60 lat (Compensa), 67 lat (HDI) i 70 lat (Gothaer);
 • nieużytkowanie budynku– gdy dom czy mieszkanie były opustoszałe przez dłużej niż 45 dni (Aviva), 60 dni (Proama), 90 dni (Generali), a w tym czasie doszło np. do kradzieży biżuterii;
 • dozór mienia – usługa w ramach wykupionego assistance może trwać przez najwyżej 48 godzin (Link4), 72 godziny (Interpolska), 5 dni (HDI);
 • suma ubezpieczenia –za skradzione przedmioty wartościowe odpowiedzialność maksymalna w wysokości 10% (Allianz), 15% (TUW) i 30% (Compensa),
 
Oprócz limitów kwotowych i liczbowych występują także wagowe (5 kg – ciężar bezzałogowych modeli wodnych i powietrznych w PZU  - OC w życiu prywatnym), odległościowe (100 km – zakwaterowanie zastępcze w Allianz – assistance), czy objętościowe (100 l – pojemność akwarium i terrarium w Link4 – stłuczenie).


Solidne drzwi i alarm - jakie wymogi stawiają towarzystwa?

Część ubezpieczycieli szczegółowo określa normy, jakie trzeba spełnić przy ubezpieczeniu domu lub mieszkania. Niektóre wymogi są związane także z wysokością sumy ubezpieczenia. 

Firma ubezpieczeniowa Szczegółowe wymagania
 

PZU

 
Alarm lub monitoring – jeśli SU ruchomości domowych przekracza 200 000 zł
 
 INTERRISK  
Domek letniskowy – opcja do dokupienia przy posiadaniu ubezpieczenia nieruchomości z mieniem ruchomym
 
 WARTA  
Suma ubezpieczenia – dla mieszkania wynosi 200 000 zł
 
 INTERPOLSKA  
Deszcz nawalny – jeśli współczynnik wydajności wynosił min. 4 (4 l/m² w ciągu 1 minuty)
 
 TUW  
Szyba antywłamaniowa – w drzwiach wejściowych, minimalna norma P2/P2A, jeśli SU ruchomości i elementów stałych wynosi 50 000 – 100 000 zł
 

 Tabela 1. Wybrane wymogi stosowane przez TU. Stan na 23.04.2018 r.
 

Aby być pewnym otrzymania świadczenia w ramach wykupionej ochrony warto stosować się do kilku poniższych zasad:

 1. zbieranie rachunków za zakupione ruchomości,
 2. dokumentowanie posiadanego majątku (foto),
 3. zgłaszanie ubezpieczycielowi wszystkich kosztownych przedmioty zakupionych podczas trwania umowy,
 4. zabezpieczanie drzwi i okien przez ingerencją osób z zewnątrz,
 5. utrzymywanie w dobrym stanie rynien, dachu, komina (regularne przeglądy techniczne),
 6. zadbanie o wymaganą liczbę i standard zamków w drzwiach.

 

   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
556239
6
1
2
3
0
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy