Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie domu bez odbioru technicznego - czy jest to możliwe?

Formalnie budowa lub przebudowa domu kończy się w momencie uzyskania odbioru technicznego, czyli uzyskania zgody na zamieszkanie budynku. Wprowadzając się bez uzyskania odbioru, narażamy się na grzywnę 10 000 zł.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Przed uzyskaniem odpowiedniego zezwolenia od Nadzoru Budowlanego będziemy mogli ubezpieczyć nieruchomość, ale tylko w ograniczonym wymiarze. Wyjaśniamy, na jakich zasadach można ubezpieczyć nieruchomość przed dopełnieniem tej formalności, a także opisujemy procedurę samego odbioru. 

 

Na czym polega odbiór techniczny domu?


Ostateczną zgodę na zamieszkanie nieruchomości wydaje Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Zanim jednak złożymy do tej instytucji stosowny wniosek, musimy uzyskać kilka innych dokumentów:

 • dziennik budowy (uzupełniany przez kierownika budowy);
 • oświadczenie kierownika budowy o zgodności rodzaju prowadzonych prac z pozwoleniem na budowę;
 • protokół od inspekcji kominiarskiej;
 • protokół potwierdzający szczelność instalacji gazowej;
 • protokół potwierdzający sprawność instalacji elektrycznej;
 • protokół potwierdzający sprawność instalacji wodno-kanalizacyjnej;
 • zezwolenie od Państwowej Straży Pożarnej;
 • zezwolenie od Państwowej Inspekcji Pracy;
 • zezwolenie od Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska;
 • zezwolenie od Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 
Kompletną dokumentację składamy do odpowiedniego działu urzędu gminy lub miasta wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy. Nadzór Budowlany na rozpatrzenie naszego wniosku ma 21 dni.
 
Dopóki wszystkie te formalności nie zostaną dopełnione, nie powinno się wprowadzać do nowopowstałego domu. Grozi to nie tylko karami finansowymi, ale również utratą zdrowia lub życia.

 

Co grozi za mieszkanie w domu bez odbioru technicznego?


Zamieszkanie w domu, który nie przeszedł przeglądu technicznego, jest nie tylko nielegalne, ale i niebezpieczne. Chociaż tak liczne formalności mogą być przez nas postrzegane jako uciążliwe, to jednak ich istnienie ma głęboki sens. W domu, który ma np. wady konstrukcyjne albo niesprawne instalacje, może dojść do tragedii. Sami często nie jesteśmy w stanie ocenić, czy w budynku wszystko jest wykonane poprawnie i czy nie zagraża on życiu i zdrowiu lokatorów. Dlatego też musimy zaangażować w to odpowiednie służby i instytucje – tylko eksperci są w stanie rzetelnie ocenić, czy dom nadaje się do zamieszkania.
 
Za zamieszkanie w domu, który nie przeszedł jeszcze odbioru technicznego przewidziane są też duże kary finansowe, nawet do 10 000 zł. 

 

Czy za szkodę w domu bez odbioru technicznego dostaniemy pieniądze z polisy?


Przypomnijmy, że budynek, który nie przeszedł przeglądu technicznego, nawet jeśli jego budowa została już zakończona, formalnie nadal jest domem w budowie. Szkody, które zaistnieją na jego obszarze przed uzyskaniem pozwolenia na zamieszkanie, mogą być uznane, ale odnośnie tych sytuacji, które są opisane w OWU polisy dla domu w budowie.
 
Posłużmy się przykładem. Mury i elementy stałe domu w budowie są ubezpieczone przed ogniem i innymi zdarzeniami losowymi. Wybucha pożar, a ogień trawi wszystko, co znajdowało się na posesji i we wnętrzu budynku. Towarzystwo wypłaci nam wówczas odszkodowanie za ubezpieczone mienie, czyli mury i elementy stałe. Straty poniesione na ruchomościach domowych będziemy musieli pokryć już jednak z własnej kieszeni. 


Jakie są etapy wznoszenia domu? 


Odbiór techniczny, czyli oficjalna „przepustka” do zamieszkania domu, jest zwieńczeniem długookresowych działań. Prześledźmy, jakie prace należy wykonać i jakich formalności dopełnić, żeby możliwe było uzyskanie zezwolenia od Nadzoru Budowlanego.
 
Chociaż domy budowane są w różnych technologiach, to jednak podstawowy harmonogram prac jest raczej uniwersalny. W pierwszej kolejności trzeba dopełnić wszystkich kwestii formalnych, uzyskać stosowne pozwolenia oraz złożyć wniosek o zgodę na budowę. Później grodzi się działkę, wykonuje prace geodezyjne oraz buduje fundamenty. W dalszej kolejności doprowadza się budynek do stanu surowego otwartego – powstają wówczas ściany, stropy, wierzba dachowa, schody betonowe, komin, itp.. Później inwestycję należy doprowadzić do stanu surowego zamkniętego (staje się przestrzenią zamkniętą dzięki drzwiom i oknom), przetestować poszczególne instalacje czy posprzątać plac budowy. Zostają nam już tylko prace montażowe i wykończeniowe oraz dopełnienie ostatnich kwestii formalnych, czyli przede wszystkim uzyskanie zgody na zamieszkanie.

Etapy budowy domu jednorodzinnego

   
Etap
 
 Podejmowane działania
1 Przygotowania formalne
 • zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów,
 • określenie specyfikacji budynku,
 • uzyskanie zgody na budowę
2 Stan zerowy
 •  ogrodzenie działki,
 • prace geodezyjne,
 • budowa fundamentów.
3 Stan surowy otwarty
 • wykonanie ścian zewnętrznych, stropów, schodów betonowych;
 • tworzenie wierzby dachowej, komina, pokrycia dachowego, okien dachowych.
4 Stan surowy zamknięty
 • wykonanie instalacji (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej);
 • osadzenie drzwi zewnętrznych;
 • wykonanie stolarki okiennej;
 • testowanie instalacji;
 • uporządkowanie placu budowy;
 • montaż docelowego ogrodzenia;
 • położenie suchych tynków.
5  Wykończenie oraz prace montażowe
 • budowa ścian działowych;
 • tynkowanie i gładź gipsowa;
 • położenie podłóg;
 • biały montaż w łazience;
 • malowanie ścian;
 • instalacja oświetlenia i ogrzewania;
 • inne prace wykończeniowe;
 • opcjonalnie: ocieplenie elewacji zewnętrznej.
6 Zakończenie budowy
 • dopełnienie ostatnich formalności zwieńczone uzyskaniem zgody na zamieszkanie.

Źródło: kb.pl.
 

Ubezpieczenie domu w budowie – na czym polega?


Ubezpieczenie nieruchomości może dotyczyć nie tylko mieszkania lub domu, ale również domu w budowie, czyli po prostu inwestycji budowlanej. Kiedy finansujemy budowę wyłącznie z własnych środków, to taka polisa jest nieobowiązkowa. Jeśli jednak posiłkujemy się kredytem, to bank będzie chciał wymusić na nas zakup ubezpieczenia, uzależniając udzielenie pożyczki od nabycia i scedowania na niego polisy. W ten sposób kredytodawca zabezpiecza swoje interesy i jest to powszechnie stosowana praktyka.  
 
Polisa dla domu w budowie jest relatywnie tania, co wiąże się też z ograniczonym zakresem ochrony.Przedmiotem ubezpieczenia są tutaj mury i elementy stałe, a ochrona odnosi się do większego lub mniejszego katalogu zdarzeń losowych (ogień, huragan, zalanie, powódź, uderzenie pioruna, eksplozja, itd.). Takie polisy z reguły nie posiadają rozszerzeń dla lokatorów, czyli OC w życiu prywatnym, Home Assistance, NNW, pomocy prawnej, itp.. Kradzież z włamaniem, czyli jeden z najpopularniejszych i najbardziej wartościowych dodatków, dostępna jest dopiero w momencie, w którym dom jest na etapie surowym zamkniętym i odnosi się tylko do wybranych przedmiotów (materiałów budowlanych, narzędzi i elementów składowych).
 
PAMIĘTAJ!
Budynek, który nie uzyskał jeszcze odbioru technicznego, przez towarzystwa ubezpieczeniowe uznawany jest za tzw. dom w budowie, a polisa dla takiej nieruchomości jest nieco inna, niż zazwyczaj.  

 

Jak zmienić polisę dla domu w budowie na zwykłą?


Polisę dla domu w budowie najczęściej nabywa się na okres 12 miesięcy. Jeśli do tego czasu prace nie zostaną zakończone, ubezpieczenie można przedłużyć w tym samym towarzystwie lub skorzystać z konkurencyjnej oferty, jeśli ta okaże się atrakcyjniejsza. Budowa może jednak skończyć się przed terminem obowiązywania umowy i co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?
 
W takich okolicznościach możliwe są dwa rozwiązania:
 

 1. Rozwiązanie umowy z towarzystwem i uzyskanie zwrotu niewykorzystanej składki.
 2. Zmiana w polisie przedmiotu ubezpieczenia na dom mieszkalny.

 
W drugim przypadku konieczne może okazać się dopłacenie pewnej sumy, bo składka dla domu w budowie – z racji okrojonego zakresu ochrony – najczęściej jest niższa, niż normalnie. Będziemy wówczas mogli uzupełnić ubezpieczenie o interesujące nas dodatki, czyli np. ruchomości domowe, kradzież z włamaniem, OC w życiu prywatnym czy Home Assistance.
 
O ile w OWU polisy dla domu w budowie nie ma konkretnych zapisów dotyczących omawianej sytuacji, to wszelkie zmiany w umowie muszą być zaakceptowane przez ubezpieczyciela. Zawsze warto jednak przynajmniej spróbować porozumieć się z towarzystwem, żeby nie stracić niewykorzystanej składki lub też zapewnić sobie lepszą ochronę z polisy. 

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Zarówno polisę dla domu w budowie, jak i dla budynku już gotowego do zamieszkania, warto dobrać pod kątem zawartości i ceny. Szerokie ubezpieczenie wymaga wykupienia przynajmniej kilku rozszerzeń, takich jak ruchomości domowe, powódź, kradzież z włamaniem czy OC w życiu prywatnym. W momencie, w którym zdecydujesz, jaki zakres ubezpieczenia Cię interesuje, postaraj się znaleźć taki produkt w jak najlepszej cenie. Żeby nie przepłacić , sprawdź najpierw wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ze sobą ceny 18 towarzystw i znajdziesz najkorzystniejsze rozwiązanie konkretnie dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Polisa dla domu w budowie chroni mienie w ograniczony sposób

2. Formalnym zakończeniem prac budowlanych jest uzyskanie odbioru technicznego

3. Polisę dla domu w budowie można zamienić na zwykłą polisę mieszkaniową za zgodą towarzystwa i po dopłaceniu różnicy w składce

4. Za zamieszkanie w domu bez odbioru technicznego grożą wysokie kary finansowe
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy