Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie domu - jaką firmę wybrać?

Trudno przeanalizować dokładnie wszystkie dostępne oferty, ale dzięki kilku prostym zabiegom możemy znaleźć polisę, która spełni nasze oczekiwania zarówno pod kątem zakresu ochrony, jak i wysokości składki.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


W ubezpieczeniu nieruchomości nie chodzi o to, aby je posiadać, ale aby otrzymać świadczenie za szkodę na mieniu. I choć polisy mieszkaniowe są jednymi z najtańszych na rynku, nie warto przepłacać za składkę. Podpowiemy gdzie szukać idealnego rozwiązania, w jaki sposób oszczędzić na składce nie tracąc nic z jakości ubezpieczenia i jak czytać regulamin polisy.

 

Wysoka suma ubezpieczenia i szeroki zakres czy niska składka?


Wybór firmy ubezpieczeniowej jest podyktowany ceną, jaką zapłacimy za składkę – pod tym twierdzeniem podpisuje się większość lokatorów. Oczywiście, cena jest sporą podpowiedzią przy dokonywaniu wyboru firmy ubezpieczeniowej, ale warto też porównać ze sobą kilka towarzystw i sprawdzić czym różnią się z pozoru te same oferty.

Aby znaleźć polisę optymalnie dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości finansowych, musimy zestawić ze sobą konkurencyjne oferty. Zanim jednak do tego przejdziemy, doprecyzujmy profil nieruchomości, którą chcemy ubezpieczyć.
 
We wszystkich poniższych wyliczeniach przyjęliśmy identyczne kryteria:   
 • dom wolnostojący o konstrukcji niepalnej,
 • zbudowany w 2010 roku,
 • o powierzchni 120 m2,
 • dwóch dorosłych lokatorów plus jeden nieletni,
 • budynek wyposażony w drzwi antywłamaniowe i zabezpieczenia okien,
 • własnościowy i stale zamieszkany,
 • bez działalności gospodarczej i nie wynajmowany.
 
Jedyne różnice, jakie wprowadziliśmy w trzech poniższych wariantach, dotyczą wartości nieruchomości oraz sum ubezpieczenia (SU), czyli górnych pułapów odszkodowania, na jakie możemy liczyć przy poniesionej stracie. 

 

 Dom o wartości: 400 000 zł

SU elementów stałych: 30 000 zł
SU wyposażenia: 20 000 zł


Tu i nazwa polisy
 
 Dodatkowo  Składka
 
Inter Polska
 Inter Lokum
 
przepięcie
assistance
 

 254 zł

 Proama
Dom
 
przepięcie
powódź
wandalizm i dewastacja
 

 336 zł

 Link4
Dom

przepięcie
assistance
wandalizm i dewastacja
 

 402 zł

 Źródło: rankomat.pl (stan na 30.05.2019 r.).


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


 

 Dom o wartości: 600 000 zł

SU elementów stałych: 50 000 zł
SU wyposażenia: 30 000 zł


Tu i nazwa polisy
 
 Dodatkowo  Składka
 Inter Polska
 Inter Lokum
 
przepięcie
assistance
 

 371 zł

 Proama
Dom
 
przepięcie
powódź
wandalizm i dewastacja
 

412 zł

Generali
Generali, z myślą o domu

przepięcie
assistance
powódź
wandalizm i dewastacja
 

 472 zł

 Źródło: rankomat.pl (stan na 30.05.2019 r.).


 

 Dom o wartości: 800 000 zł

SU elementów stałych: 70 000 zł
SU wyposażenia: 50 000 zł


Tu i nazwa polisy
 
 Dodatkowo  Składka
 Proama
Dom
 
przepięcie
powódź
wandalizm i dewastacja
 

 473 zł

Inter Polska
Inter Lokum
 
przepięcie
assistance
 

498 zł

Generali
Generali, z myślą o domu

przepięcie
assistance
powódź
wandalizm i dewastacja
 

 530 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na 30.05.2019 r.).

 
Jak widać, przy takich samych parametrach nieruchomości różne towarzystwa mają składki ustalone na różnych pułapach. W skali roku za praktycznie taką samą polisę możemy więc zapłacić nawet ponad dwieście złotych więcej, jeśli przed podpisaniem umowy nie zestawimy ze sobą konkurencyjnych ofert.
 
Wartość domu lub mieszkania powinna być adekwatna do wysokości sum ubezpieczenia. Przekłada się to oczywiście na wysokość składki – im nieruchomość jest droższa, tym więcej zapłacimy za jej ubezpieczenie. Więcej też możemy uzyskać z tytułu odszkodowania.
  
Przy wyborze polisy musimy zwracać uwagę również na zakres ochrony. Na powyższych przykładach widać wyraźnie, że niektóre towarzystwa już w podstawowej wersji umowy uwzględniają przepięcie, wandalizm czy nawet powódź (ryzyko często obwarowane dodatkowymi zapisami i ograniczeniami), podczas gdy inne mają je dostępne dopiero w rozszerzeniach.  
 
Reasumując, na wysokość składki wpływają trzy podstawowe kryteria:
 1. Wartość nieruchomości, do której powinny być dopasowane sumy ubezpieczenia.
 2. Zakres ochrony, w tym określone rozszerzenia.
 3. Czynnik ludzki, czyli lokatorzy i klauzule zapewniające im dodatkową ochronę i usługi (OC w życiu prywatnym, ochrona prawna, ubezpieczenie NWW, assistance itp.).   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Ogólne Warunki Ubezpieczenia - nie czytaj od deski do deski


Dokumentowi OWU powinniśmy przyjrzeć się gdy znamy już cenę ubezpieczenia domu. Jeśli polisa kosztuje np. 200 zł, dobrze wiedzieć, co kryje się za tak niską ceną. A kryje się niewiele, bo jest to zaledwie ochrona murów w razie wystąpienia pożaru, zalania, wybuchu i innego zdarzenia zawartego w ramach umowy podstawowej.
 
Wybierając wyższe kwoty, rzędu 300-400 zł za 12-miesięczną ochronę nieruchomości, możemy liczyć na szerszy zakres (nie tylko mury, ale i elementy stałe i ruchomości i nie tylko od zdarzeń losowych, ale także od kradzieży z włamaniem), jednak bez znajomości OWU nie wiemy co kryje się w ofercie. Dlatego tak ważna jest znajomość kilku fragmentów OWU, które powtarzają się w każdym towarzystwie. Chodzi w szczególności o:
 • zakres umowy podstawowej,
 • liczbę i rodzaj rozszerzeń do wykupienia,
 • wyłączenia odpowiedzialności,
 • limity kwotowe lub procentowe,
 • karencję,
 • dodatkowe wymogi.
 

UMOWA PODSTAWOWA

Zdarzenia losowe są wymieniane z nazwy. Ich liczba jest różna i zależy od towarzystwa – Aviva ma ich 12, Compensa 23, a Interrisk nawet 30. Inne firmy stosują gotowe warianty, np. Uniqa odpowiednio 8,17 i 21 zdarzeń.Często spotykanym rozwiązaniem jest także podział na ryzyka nazwane i ryzyka wszystkie (formuła All Risk).

UMOWY DODATKOWE

Po rozszerzeniach można poznać jakość polisy. Nie jest ważna ich liczba, ale przydatność. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą zaniżać pakiet podstawowy kosztem rozszerzeń, np. w Allianz śnieg i lód jako ryzyko jest możliwe do wykupienia w ramach dodatkowej umowy. Towarzystwa zazwyczaj oferują te same dodatki, jak OC w życiu prywatnym, assistance, NNW, mienie ruchome, domek letniskowy czy powódź. Ale są też propozycje niestandardowe – assistance rowerowe (Proama), uszkodzenia kolektora słonecznego (Concordia), kradzież zwykła (HDI), kradzież torebki poza miejscem zamieszkania (Warta).

WYŁĄCZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI

Chociaż w każdym OWU wyłączenia są podobne, to jednakim więcej wyłączeń, tym trudniej będzie uzyskać odszkodowanie. Compensa wyłącza z ochrony graffiti, a PZU obiekty specjalistyczne od wszystkich ryzyk oraz przenośny sprzęt medyczny, natomiast Link4 domy posiadające więcej niż 50% powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą. To tylko wybrane przykłady, ale warto też pamiętać, że wyłączenia dotyczą zakresu podstawowego oraz każdego z dokupionych rozszerzeń.

LIMITY

Generalna zasada przy ubezpieczeniu majątkowym polega na odtworzeniu wartości zniszczonego czy utraconego przedmiotu, a nie na czerpaniu zysku. Stąd za poszczególne zdarzenia otrzymamy konkretną wartość – kwotową lub procentową, np. pożar jest szkodą całkowitą, więc jeśli ubezpieczyliśmy dom na 500 000 zł, tyle maksymalnie możemy otrzymać. Inaczej to wygląda w przypadku kradzieży ruchomości – MTU za skradzione mienie wypłaca maksymalnie 50% SU, a Allianz 30 000 zł za mienie cenne (biżuteria, znaczki pocztowe, monety i medale) przechowywane poza sejfem.

KARENCJA

Okres, w którym za ewentualne szkody ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności mimo zawartej umowy, dotyczy w polisie mieszkaniowej zaledwie kilku zdarzeń. Najczęściej jest to 30 dni w przypadku wystąpienia powodzi (Warta, HDI, Allianz i Compensa). W Concordii karencja wynosi 15 dni, ale oprócz powodzi dotyczy także szkód spowodowanych przez spływ wód po zboczach, napór śniegu i zalanie nieruchomości osoby trzeciej. W Interrisk 30-dniowa karencja na powódź nie obowiązuje, jeśli kontynuujemy umowę na kolejnych 12 miesięcy. Najwyższą karencję ma Compensa – 60 dni na poważne zachorowanie w ramach rozszerzenia NNW.

INNE WYMOGI

Są stosowane, jeśli ubezpieczamy dom na wysokie sumy. Przykładowo, PZU wymaga alarmu lub monitoringu gdy SU mienia ruchomego przekracza 200 000 zł. Innym wymogiem są drzwi antywłamaniowe, a dokładnie odpowiedni atest (IMP, klasa szyby P3, jeśli drzwi zewnętrzne mają przeszklenia). Compensa wymaga przeprowadzenia wcześniejszych oględzin w przypadku chęci ubezpieczenia domu wybudowanego przed 1945 r. Firma ubezpieczeniowa Benefia ubezpiecza antyki precyzując w OWU, że chodzi o przedmioty starsze niż 100 lat.


Ubezpieczenie do kredytu - z banku czy porównywarki?


Wiele osób zastanawia się nad wyborem firmy ubezpieczeniowej w perspektywie zaciągnięcia kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji polisa jest obowiązkowa, ale ubezpieczyciela możemy wybrać sobie sami. Bank nie ma prawa narzucić nam konkretnej oferty danego towarzystwa – ustala tylko minimalne kryteria, które ubezpieczenie musi spełniać. Rzadko kiedy oferta sugerowana przez kredytodawcę jest optymalna dla kredytobiorcy i dlatego zawsze warto zestawić ją z konkurencyjnymi możliwościami.
 
Na krajowym rynku nieruchomości działa wiele towarzystw, a każde z nich ma w swojej ofercie mniej i bardziej atrakcyjne polisy. Dowodzą tego chociażby nasze kalkulacje, które zamieściliśmy w tabelach. Dla domu o wartości 400 000 zł najtańszą ofertę ma Inter, podczas gdy dla nieruchomości wartej 800 000 na czoło wysuwa się Proama. Będzie to widoczne również przy zmianie innych kryteriów, jakie wpisuje się w porównywarkę.  
 
Szukając optymalnej dla siebie polisy korzystajmy z kalkulatorów ubezpieczeń i bardziej kierujmy się logicznymi przesłankami, a mniej prestiżem towarzystwa. Wszyscy ubezpieczyciele, jacy funkcjonują na polskim rynku, muszą przestrzegać tych samych przepisów prawnych. Ubezpieczeni mają natomiast prawo dochodzić swoich roszczeń w sądzie, jeśli np. nie zgadzają się z wysokością uzyskanego odszkodowania.  
 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Najprostszym sposobem na znalezienie optymalnej dla siebie polisy jest porównanie ze sobą różnych ofert
 
2. Na wysokość składki wpływa: wartość nieruchomości, zakres ochrony i czynnik ludzki
 
3. Różnica w cenie identycznej polisy w różnych towarzystwach może przekroczyć nawet 200 zł
 
4. Kupując ubezpieczenie do kredytu hipotecznego nie musimy korzystać z oferty sugerowanej przez bank
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
9
6
3
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy