Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 30 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie domu - jaką firmę wybrać?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Trudno przeanalizować dokładnie wszystkie dostępne oferty, ale dzięki kilku prostym zabiegom możemy znaleźć polisę, która spełni nasze oczekiwania zarówno pod kątem zakresu ochrony, jak i wysokości składki.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

W ubezpieczeniu nieruchomości nie chodzi o to, aby je posiadać, ale aby otrzymać świadczenie za szkodę na mieniu. I choć polisy mieszkaniowe są jednymi z najtańszych na rynku, nie warto przepłacać za składkę. Podpowiemy gdzie szukać idealnego rozwiązania, w jaki sposób oszczędzić na składce nie tracąc nic z jakości ubezpieczenia i jak czytać regulamin polisy.

 

Wysoka suma ubezpieczenia i szeroki zakres czy niska składka?


Wybór firmy ubezpieczeniowej jest podyktowany ceną, jaką zapłacimy za składkę – pod tym twierdzeniem podpisuje się większość lokatorów. Oczywiście, cena jest sporą podpowiedzią przy dokonywaniu wyboru firmy ubezpieczeniowej, ale warto też porównać ze sobą kilka towarzystw i sprawdzić czym różnią się z pozoru te same oferty.

Nie trzeba od razu kupować kilku polis, aby przekonać się o dostępnych warunkach. Ubezpieczenie domu możemy porównać na ”sucho” wykonując prostą kalkulację. Żeby poznać ceny, trzeba najpierw stworzyć przykładowy profil, np.:
 • dom wolnostojący o konstrukcji niepalnej,
 • dom z piwnicą,
 • powierzchnia użytkowa 130 m2,
 • 2 nieletnich lokatorów,
 • dom na monitorowanym osiedlu w Gdyni,
 • dom z 2016 roku wyposażony w alarm i drzwi antywłamaniowe,
 • wartość nieruchomości 600 000 zł.
Cena ubezpieczenia domu będzie zależała w mniejszym lub większym stopniu od powyższych czynników, ale także od zakresu ochrony, który w kalkulatorze ubezpieczeń jest dostępny w 4 wariantach przedstawionych w tabeli.

 
WARIANT S
mury (zdarzenia losowe)

TU

cena
mienie ruchome
(ogień)
(kradzież) OC
w życiu prywatnym

assistance
mienie ruchome stałe elementy
Link4 218 zł - - - - gratis
Inter 345 zł - - - - gratis
Concordia 396 zł - - - - gratis
WARIANT M
mury i mienie ruchome (zdarzenia losowe)

TU

cena
mienie ruchome
(ogień)
(kradzież) OC
w życiu prywatnym

assistance
mienie ruchome stałe elementy
Link4 269 zł 20 000 zł - - 15 000 zł gratis
Inter 393 zł 20 000 zł - - 50 000 zł gratis
Concordia 434 zł 10 000 zł 5 000 zł - -
WARIANT L
mury i mienie ruchome (zdarzenia losowe), mienie ruchome i stałe elementy (kradzież)

TU

cena
mienie ruchome
(ogień)
(kradzież) OC
w życiu prywatnym

assistance
mienie ruchome stałe elementy
Link4 315 zł 30 000 zł 10 000 zł 20 000 zł 30 000 zł gratis
Inter 500 zł 35 000 zł 15 000 zł 5 000 zł 50 000 zł gratis
Concordia 510 zł 20 000 zł 10 000 zł 50 000 zł gratis
WARIANT XL
zakres ochrony jak w wariancie L, ale wyższe sumy ubezpieczenia

TU

cena
mienie ruchome
(ogień)
(kradzież) OC
w życiu prywatnym

assistance
mienie ruchome stałe elementy
Link4 352 zł 50 000 zł 20 000 zł 20 000 zł 50 000 zł gratis
Inter 581 zł 50 000 zł 25 000 zł 10 000 zł 75 000 zł gratis
Concordia 752 zł 80 000 zł 40 000 zł 100 000 zł -*

*zamiast assistance ochrona prawna gratis

Tabela 1. Ceny obowiązujące w dniu kalkulacji z 16.04.2018 r.

Jak widać, rzeczywista ochrona (mury, stałe elementy, mienie ruchome, OC w życiu prywatnym) zaczyna się od wariantu L, gdzie najtańsza roczna składka jest tylko o 100 zł droższa niż w wariancie S. Jeśli zależy nam na wysokich odszkodowaniach), warto wybrać wariant XL. W kalkulacji najtaniej wypadła oferta Link4, ale to Concordia ma najlepsze sumy ubezpieczenia, choć jest droższa o ponad 100%.PAMIĘTAJ!
O wyborze firmy ubezpieczeniowej decyduje nie tylko cena, ale i oferowany zakres ochrony z gwarantowanymi sumami ubezpieczenia.   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Ogólne Warunki Ubezpieczenia - nie czytaj od deski do deski


Dokumentowi OWU powinniśmy przyjrzeć się gdy znamy już cenę ubezpieczenia domu. Jeśli polisa kosztuje np. 200 zł, dobrze wiedzieć, co kryje się za tak niską ceną. A kryje się niewiele, bo jest to zaledwie ochrona murów w razie wystąpienia pożaru, zalania, wybuchu i innego zdarzenia zawartego w ramach umowy podstawowej.
 
Wybierając wyższe kwoty, rzędu 300-400 zł za 12-miesięczną ochronę nieruchomości, możemy liczyć na szerszy zakres (nie tylko mury, ale i elementy stałe i ruchomości i nie tylko od zdarzeń losowych, ale także od kradzieży z włamaniem), jednak bez znajomości OWU nie wiemy co kryje się w ofercie. Dlatego tak ważna jest znajomość kilku fragmentów OWU, które powtarzają się w każdym towarzystwie. Chodzi w szczególności o:
 • zakres umowy podstawowej,
 • liczbę i rodzaj rozszerzeń do wykupienia,
 • wyłączenia odpowiedzialności,
 • limity kwotowe lub procentowe,
 • karencję,
 • dodatkowe wymogi.
 

UMOWA PODSTAWOWA

Zdarzenia losowe są wymieniane z nazwy. Ich liczba jest różna i zależy od towarzystwa – Aviva ma ich 12, Compensa 23, a Interrisk nawet 30. Inne firmy stosują gotowe warianty, np. Uniqa odpowiednio 8,17 i 21 zdarzeń.Często spotykanym rozwiązaniem jest także podział na ryzyka nazwane i ryzyka wszystkie (formuła All Risk).

UMOWY DODATKOWE

Po rozszerzeniach można poznać jakość polisy. Nie jest ważna ich liczba, ale przydatność. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą zaniżać pakiet podstawowy kosztem rozszerzeń, np. w Allianz śnieg i lód jako ryzyko jest możliwe do wykupienia w ramach dodatkowej umowy. Towarzystwa zazwyczaj oferują te same dodatki, jak OC w życiu prywatnym, assistance, NNW, mienie ruchome, domek letniskowy czy powódź. Ale są też propozycje niestandardowe – assistance rowerowe (Proama), uszkodzenia kolektora słonecznego (Concordia), kradzież zwykła (HDI), kradzież torebki poza miejscem zamieszkania (Warta).

WYŁĄCZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI

Chociaż w każdym OWU wyłączenia są podobne, to jednakim więcej wyłączeń, tym trudniej będzie uzyskać odszkodowanie. Compensa wyłącza z ochrony graffiti, a PZU obiekty specjalistyczne od wszystkich ryzyk oraz przenośny sprzęt medyczny, natomiast Link4 domy posiadające więcej niż 50% powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą. To tylko wybrane przykłady, ale warto też pamiętać, że wyłączenia dotyczą zakresu podstawowego oraz każdego z dokupionych rozszerzeń.

LIMITY

Generalna zasada przy ubezpieczeniu majątkowym polega na odtworzeniu wartości zniszczonego czy utraconego przedmiotu, a nie na czerpaniu zysku. Stąd za poszczególne zdarzenia otrzymamy konkretną wartość – kwotową lub procentową, np. pożar jest szkodą całkowitą, więc jeśli ubezpieczyliśmy dom na 500 000 zł, tyle maksymalnie możemy otrzymać. Inaczej to wygląda w przypadku kradzieży ruchomości – MTU za skradzione mienie wypłaca maksymalnie 50% SU, a Allianz 30 000 zł za mienie cenne (biżuteria, znaczki pocztowe, monety i medale) przechowywane poza sejfem.

KARENCJA

Okres, w którym za ewentualne szkody ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności mimo zawartej umowy, dotyczy w polisie mieszkaniowej zaledwie kilku zdarzeń. Najczęściej jest to 30 dni w przypadku wystąpienia powodzi (Warta, HDI, Allianz i Compensa). W Concordii karencja wynosi 15 dni, ale oprócz powodzi dotyczy także szkód spowodowanych przez spływ wód po zboczach, napór śniegu i zalanie nieruchomości osoby trzeciej. W Interrisk 30-dniowa karencja na powódź nie obowiązuje, jeśli kontynuujemy umowę na kolejnych 12 miesięcy. Najwyższą karencję ma Compensa – 60 dni na poważne zachorowanie w ramach rozszerzenia NNW.

INNE WYMOGI

Są stosowane, jeśli ubezpieczamy dom na wysokie sumy. Przykładowo, PZU wymaga alarmu lub monitoringu gdy SU mienia ruchomego przekracza 200 000 zł. Innym wymogiem są drzwi antywłamaniowe, a dokładnie odpowiedni atest (IMP, klasa szyby P3, jeśli drzwi zewnętrzne mają przeszklenia). Compensa wymaga przeprowadzenia wcześniejszych oględzin w przypadku chęci ubezpieczenia domu wybudowanego przed 1945 r. Firma ubezpieczeniowa Benefia ubezpiecza antyki precyzując w OWU, że chodzi o przedmioty starsze niż 100 lat.


Ubezpieczenie do kredytu - z banku czy porównywarki?


Wiele osób zastanawia się nad wyborem firmy ubezpieczeniowej w perspektywie zaciągania kredytu hipotecznego. Wtedy takie ubezpieczenie jest obowiązkowe. Każdy bank, który udziela pożyczki na zakup, budowę czy przebudowę domu oferuje dopasowaną polisę mieszkaniową. Jednak wcale nie musimy się decydować na pakiet hipoteka+ubezpieczenie, co zresztą jest mało opłacalne. Oferta polisy banku jest ograniczona – dostajemy polisę 1 firmy ubezpieczeniowej nie wiedząc czy składka 300 zł czy 500 zł to dużo czy mało.

Na tych samych warunkach lepiej jest skorzystać z porównywarki ubezpieczeń domu, gdzie za pomocą 1 kalkulacji otrzymamy nawet kilkanaście wariantów cenowych i wybierzemy ofertę z najlepszym stosunkiem zakresu do ceny. Wtedy może się okazać, że stać nas na wartościową polisę, która w banku kosztowała znacznie więcej.
 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
595091
6
5
1
1
5
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy