Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 24 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie domu - na co zwrócić uwagę wybierając polisę?

Polisa mieszkaniowa ma złożoną konstrukcję, którą warto dopasować do specyfiki nieruchomości i indywidualnych oczekiwań. Opisujemy jej budowę i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby w konsekwencji uzyskać optymalny poziom ochrony.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisa mieszkaniowa może odnosić się do domu, mieszkania lub do tzw. domu w budowie (budowa, przebudowa, rozbudowa czy kapitalny remont mieszkania lub domu).

Może ograniczać się do samej nieruchomości i elementów stałych (konstrukcyjnych), ale może obejmować również ruchomości domowe (mienie) czy szereg rozszerzeń odnoszących się do lokatora (OC w życiu prywatnym, pomoc prawna, assistance, ubezpieczenie NNW).

Różnie można też dobierać sumy ubezpieczenia, czyli maksymalną wysokość odszkodowania, jakie może wypłacić nam towarzystwo. 

 

Zakres ochrony - podstawa czy rozszerzenie


Klasyczna polisa mieszkaniowa chroni nieruchomość oraz jej elementy stałe. Rozróżniamy dwa rodzaje ubezpieczeń: od ryzyk wszystkich (All Risks) i od ryzyk nazwanych. Pierwszy z nich obejmuje szeroki katalog potencjalnych zagrożeń. Są to wszystkie zdarzenia losowe, poza tymi wpisanymi w rubryce wyłączenia odpowiedzialności. Polisa od ryzyk nazwanych chroni nas w węższym zakresie, ograniczając się do wąskiej listy podstawowych zagrożeń, która przykładowo może zawierać: 

 • pożar,
 • zalanie,
 • upadek drzew i masztów,
 • uderzenie pioruna,
 • porywisty wiatr,
 • śnieg i grad.

Polisę w wersji podstawowej można uzupełnić poprzez dokupienie konkretnych rozszerzeń. Wśród tych najistotniejszych trzeba wymienić:
 • Powódź – w ubezpieczeniach często obwarowuje się ją dodatkowymi zapisami, np. miesięczną karencją. Niektóre lokalizacje (szczególnie narażone na zalanie) uniemożliwiają zabezpieczenie się przed powodzią, a w innych przypadkach jest ono droższe.
   
 • Ruchomości domowe– czyli wszystkie przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Do tej kategorii często zalicza się też zwierzęta domowe.
   
 • Domowy assistance– bezgotówkowe wsparcie polegające na organizacji i pokryciu kosztów interwencji specjalistów, takich jak hydraulik czy elektryk.
   
 • OC w życiu prywatnym– ubezpieczenie cywilne chroniące samych lokatorów, nie tylko ubezpieczającego, ale również wszystkich innych członków gospodarstwa domowego oraz np. pomoc domową.
   
 • Kradzież z włamaniem– zazwyczaj niedostępna w podstawie, a bardzo przydatna, szczególnie osobom, które posiadają w domu cenne przedmioty, gotówkę czy też drogie meble.
 
Lista dostępnych rozszerzeń jest długa, a można w niej znaleźć również: przepięcie, wandalizm, kradzież bez włamania, stłuczenie szklanych przedmiotów czy pomoc prawną.
 
WAŻNE!
Dopiero przy posiadaniu wykupionej podstawy możemy rozszerzać ochronę o inne zagrożenia, jak kradzież z włamaniem, powódź, dewastację, deszcz nawalny czy odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Każde rozszerzenie to osobna umowa dodatkowa, która minimalnie podnosi cenę składki, ale za to zwiększa zakres ochrony o inne nieprzewidziane okoliczności.Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


 

Sumy ubezpieczenia – ile wypłaci nam ubezpieczyciel?


To, na jakie odszkodowanie możemy liczyć, zależne jest od wpisanych w umowie sum ubezpieczenia.Powinny one być adekwatne do wartości nieruchomości oraz znajdującego się na jej terenie mienia (o ile w umowie uwzględnione są ruchomości).

Niedoubezpieczenie polega na ustaleniu zbyt niskiej sumy w polisie. Może ono zaowocować stratami większymi, niż wysokość odszkodowania, jaką wypłaci nam ubezpieczyciel.

Nadubezpieczenie to z kolei przeszacowanie wartości mieszkania. Decydując się na nie płacimy wysoką składkę, podczas gdy wysokość odszkodowania, mimo całkowitych strat, nie osiągnie maksymalnej sumy wpisanej w umowie. 

 

Limity odpowiedzialności – ograniczenia w polisie


Wysokość odszkodowania ograniczają również limity odpowiedzialności. Warto na nie zwrócić uwagę szczególnie przy domowym assistance. Ubezpieczyciele zastrzegają sobie prawo do pokrycia kosztów określonej liczby interwencji w skali roku, jednocześnie ustalając ich maksymalny jednorazowy koszt.

Przykładowo, na przestrzeni 12 miesięcy możemy 3 razy skorzystać ze wsparcia elektryka, a każda jego wizyta zostanie opłacona przez towarzystwo do granicy 300 zł – jeśli będzie kosztowała więcej, to sami musi dopłacić różnicę.  


Wyłączenia odpowiedzialności – za co nie zapłaci ubezpieczyciel


Każda umowa ubezpieczeniowa zawiera także wyłączenia odpowiedzialności. Są to precyzyjnie opisane zdarzenia, za które nie uzyskamy rekompensaty. Załóżmy, że mamy wykupione OC w życiu prywatnym i będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających wygenerowaliśmy stratę.

Większość ubezpieczycieli nie pokryje kosztów takiego zdarzenia. Wszystkie wyłączenia zawsze są szczegółowo scharakteryzowane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) – ten dział trzeba potraktować jako lekturę obowiązkową przed podpisaniem umowy.   


Przed czym chronić dom, a przed czym mieszkanie?


Inaczej powinna być skonstruowana umowa dla domu, a inaczej dla mieszkania. Wymieńmy sobie kilka przykładów:
 • Powódź stanowi zagrożenie dla domu znajdującego się na terenie zalewowym lub sąsiadującego ze zbiornikiem wodnym, ale już niekoniecznie dla mieszkania o podobnej lokalizacji, jeśli to znajduje się na piętrze pośrednim. Podobnie jest np. z osuwaniem się ziemi.
   
 • W blokach i kamienicach często zdarzają się awarie instalacji hydraulicznych, które skutkują zalaniem sąsiadów. W domach zalanie jest możliwe tylko wtedy, kiedy dzielimy nieruchomość z innymi lokatorami.
   
 • Wiele domów posiada posesję, na której znajdują się budynki gospodarcze, garaże, altany i inne zabudowania. Ubezpieczyciele zazwyczaj obejmują je ochroną już w podstawowej wersji umowy, ale zawsze warto to dokładnie sprawdzić.
   
 • W mieszkaniach trzyma się ograniczoną liczbę gatunków zwierząt, które zazwyczaj są chronione w ramach OC w życiu prywatnym. Na przydomowej posesji możemy mieć np. konie czy pszczoły, których zabezpieczenie często wymaga wykupienia specjalnych rozszerzeń. W tej materii pojawiają się też pewne ograniczenia – np. przydomowa pasieka może być chroniona tylko do określonej liczby uli.


Dom w budowie – jak go chronić?


Osobny akapit należy poświęcić domowi w budowie, który również może być przedmiotem ubezpieczenia. Podstawowa polisa ma uproszczoną formę i chroni inwestycję w zdecydowanie węższym zakresie, niż zwykła polisa mieszkaniowa. Zabezpiecza ona zazwyczaj nieruchomość i jej elementy stałe. Nie ma tutaj możliwości dokupienia rozszerzeń dla lokatorów (np. OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie NNW), a od kradzieży z włamaniem możemy chronić się dopiero wtedy, kiedy budynek jest w stanie surowym zamkniętym. 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Polisa mieszkaniowa może odnosić się do domu, mieszkania lub domu w budowie
 
2. Umowa składa się z podstawy i katalogu dostępnych rozszerzeń, które są dodatkowo płatne
 
3. Rozszerzenia mogą dotyczyć lokatorów, ruchomości i konkretnych zagrożeń
 
4. Sumy ubezpieczenia powinny być adekwatne do wartości nieruchomości i mienia
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy