Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj Notice: Undefined index: 0 in /var/www/ubezpieczeniaonline.pl/new/_nowe/_classes/helper.php on line 396 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie domu - na co zwrócić uwagę wybierając polisę?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

W ubezpieczeniu domu ochrona może dotyczyć murów, elementów stałych, ruchomości czy nawet ogrodzenia. To m.in. od zakresu ochrony będzie zależała wysokość rocznej składki za polisę.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Zacznijmy od samej ceny. Jeśli od tego ma zależeć zakup ubezpieczenia, warto najpierw porównać kilka ofert. Najprostszy sposób to kalkulator ubezpieczeń. Jak to działa? Po wprowadzeniu danych dotyczących polisy i nieruchomości, otrzymujemy do 5 propozycji z podaniem wysokości skladki. Każdą z nich możemy od razu zakupić online.

Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że polisa ochroni nasz domowy budżet także w mniej typowych sytuacjach, wtedy warto przyjrzeć się zawarości polisy, a dokładniej zakresowi ochrony. Nie bez znaczenia będzie też przyjrzenie się wyłączeniom odpowiedzialności oraz sumie ubezpieczenia.

 

Zakres ochrony - podstawa czy rozszerzenie

Dom może być chroniony przez polisę na różne sposoby. Towarzystwa oferują z reguły 2 warianty, czyli podstawę i podstawę z rozszerzeniem, przy czym liczba dodatków jest dobierana indywidualnie. Podstawa dotyczy ochrony murów w razie zaistnienia któregoś ze zdarzeń losowych. Są nimi np.:

 • pożar,
 • zalanie,
 • upadek drzew i masztów,
 • uderzenie pioruna,
 • porywisty wiatr,
 • śnieg i grad.
Rozszerzenia dotyczą innych ryzyk oraz innych elementów domu, więc możemy ubezpieczyć ruchomości (meble, biżuteria) zarówno od pożaru, jak i kradzieży, elementy stałe (oświetlenie, wykładzina, meble kuchenne) od zalania i dewastacji czy inne obiekty na terenie posesji (ogrodzenie, wolnostojący garaż, altanę) na wypadek zapadania się ziemi czy graffiti.
 
WAŻNE!
Dopiero przy posiadaniu wykupionej podstawy możemy rozszerzać ochronę o inne zagrożenia, jak kradzież z włamaniem, powódź, dewastację, deszcz nawalny czy odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Każde rozszerzenie to osobna umowa dodatkowa, która minimalnie podnosi cenę składki, ale za to zwiększa zakres ochrony o inne nieprzewidziane okoliczności.

 

Uwaga na warunki polisy

W ubezpieczeniu domu, jak i w każdej polisie majątkowej, chodzi o uzyskanie odszkodowania finansowego za poniesioną szkodę. Jednak w niektórych przypadkach spotkamy się z odmową wypłaty zadośćuczynienia. Stanie się tak, jeśli nie doczytamy warunków umowy, czyli dokumentu OWU.

W umowie, jeszcze przed zakupem polisy, warto zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności. Dotyczą one zarówno podstawy, jak i umów dodatkowych. Każdy ubezpieczyciel ustala dowolny zakres wyłączeń. Przykładowo, świadczenie nie będzie wypłacone za:
 • kradzież materiałów opałowych,
 • powstanie pleśni lub zagrzybienia,
 • naturalne osiadanie budynku,
 • graffiti,
 • umyślne działanie lokatora.
Jednym z ograniczeń stosowanych przez ubezpieczycieli jest także karencja, czyli okres, w którym towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za doznane szkody. W ubezpieczeniach nieruchomości karencja trwa zazwyczaj do 30 dni i dotyczy konkretnych zdarzeń, np. wystąpienia powodzi.
 
W warunkach umowy nierzadko znajduje się fragment informujący o minimalnych czy maksymalnych limitach kwotowych. Typowe są 3 sytuacje:
 • brak odpowiedzialności za szkody poniżej np. 100 zł,
 • zastrzeżenie, że zwrot za serwisowanie sprzętu RTV/AGD/PC będzie możliwy tylko do sumy np. 400 zł,
 • objęcie ubezpieczeniem ruchomości specjalnych (biżuteria, dzieła sztuki) pod warunkiem, że ich wartość jednostkowa jest wyższa niż np. 500 zł. 
 

Wartość domu i suma ubezpieczenia


Mniejsza czy większa składka za ubezpieczenie domu jest uzależniona także od wartości posiadanego majątku. Przykładowo, dom warty 400 000 zł to koszt polisy ma poziomie 300 zł. Za tę samą nieruchomość o wartości 600 000 zł trzeba będzie zapłacić ok. 430 zł.
 
Jeśli posiadamy dom, którego wartość wynosi 500 000 zł to taką sumę ubezpieczenia należy uwzględnić w kalkulacji. Będzie to oznaczało, że w razie szkody całkowitej, np. pożaru, maksymalne odszkodowanie otrzymamy w podanej kwocie. Zaniżanie lub zawyżanie sumy ubezpieczenia jest z finansowego punktu widzenia bezcelowe.
 
Zbyt niska suma ubezpieczenia spowoduje niedoubezpieczenie – zapłacimy niższą składkę, ale w przypadku szkody otrzymamy niewystarczające środki na pokrycie zniszczeń,
 
Zbyt wysoka suma ubezpieczenia spowoduje efekt nadubezpieczenia – licząc na wyższee odszkodowanie dostaniemy tylko tyle, ile wart był w chwili zdarzenia dom lub element, który uległ zniszczeniu, kradzieży lub innemu zdarzeniu.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
595630
6
5
1
6
9
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy