Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 19 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie domu w budowie - na co zwracać uwagę?

Dom w budowie, choć jeszcze nie kwalifikuje się do tego, by w nim zamieszkać, jest inwestycją i może zostać uszkodzony. Inwestycja jest widoczna na każdym etapie budowy. Przecież gdyby nie nakłady finansowe, nie byłoby postępu w budowie.

      Porównaj ceny
   Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

   Dom w budowie praktycznie na każdym etapie prowadzenia prac jest bardziej narażony na wystąpienie szkód, niż budynek oddany do użytku. Zagrażają mu zarówno naturalne zjawiska (ogień, uderzenie pioruna, wichury, ulewne deszcze itd.), jak i osoby trzecie (kradzież z włamaniem, wandalizm itp.). Biorąc pod uwagę, że budowa domu zawsze sporo kosztuje, to warto pomyśleć o zabezpieczeniu swojej inwestycji polisą. W przypadku nieruchomości finansowanych z kredytu, konieczność ubezpieczenia narzuca nam bank. 

    

   Dom w budowie jako przedmiot ubezpieczenia


Pojęcie domu w budowie ma szersze znaczenie, niż mogłoby się nam pozornie wydawać. Podmiotem ubezpieczenie może być w tym przypadku zarówno dom, jak i mieszkanie, a także innego typu budynki (np. dom letniskowy czy garaż). Słowo „budowa” odnosi się także do przebudowy, rozbudowy czy generalnego remontu. Jest to specyficzna i uproszczona forma polisy mieszkaniowej, którą znajdziemy w większości ofert towarzystw ubezpieczeniowych.     


   Co może zostać objęte ochroną ubezpieczeniową?


W wersji podstawowej polisa dla domu w budowie zamyka się zazwyczaj w wąskim katalogu ryzyk, a zakres ochrony ogranicza się do murów i elementów stałych. Chodzi tutaj głównie o sytuacje, które mogą zaistnieć w sposób naturalny (bez ingerencji osób trzecich):
     
 •        pożar,
 •    
 •        powódź,
 •    
 •        zalanie,
 •    
 •        eksplozja,
 •    
 •        uderzenie pioruna,
 •    
 •        huragan,
 •    
 •        grad,
 •    
 •        osuwanie i zapadanie się ziemi.
 
Większość polis dla inwestycji budowlanych nie zawiera też dodatków związanych z lokatorami, czyli OC w życiu prywatnym, ubezpieczenia NNW, assistance czy pomocy prawnej. Ochrona ruchomości dostępna jest jedynie jako dodatkowa klauzula do umowy i w ograniczonym zakresie. Pamiętajmy, żeby przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem dokładnie zapoznać się z wyłączeniami i limitami odpowiedzialności.  

   Porównaj ceny

   Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


   Rozszerzenia polisy dla domu w budowie


Jak wspomnieliśmy, w ramach rozszerzenia można ubezpieczyć ruchomości, czyli przedmioty znajdujące się na placu budowy. Przedmiot ochrony jest jednak tutaj ograniczony do minimum – głównie do materiałów budowlanych, elementów składowych i narzędzi.  
 
W każdej polisie mieszkaniowej istotnym elementem jest kradzież z włamaniem. W przypadku domu w budowie, można wykupić takie rozszerzenie dopiero po spełnieniu ściśle określonych warunków. Budynek musi być minimum na etapie surowym zamkniętym, czyli posiadać dach, okna i drzwi, które można zamknąć na klucz.
 
Ograniczony charakter ubezpieczenia domu w budowie ma bezpośrednie przełożenie na wysokość składki, która z zasady jest tańsza, niż w przypadku zwykłej polisy mieszkaniowej. 


   Budowa zakończona, a polisa obowiązuje – co robić?


Standardowo umowę ubezpieczeniową podpisuje się na rok. Kiedy przestanie obowiązywać, można ją odnowić, niekoniecznie u tego samego ubezpieczyciela. Problem pojawia się w momencie, w którym budowa skończyła się przed polisą. Rozwiązać możemy go na dwa sposoby. Pierwszy to zamiana przedmiotu umowy, czyli przekształcenie jej w klasyczną polisę mieszkaniową.

Możemy wówczas dokupić dodatkowe rozszerzenia (OC, assistance czy ochrona ruchomości), dopłacając odpowiednią kwotę. Możemy też spróbować wynegocjować zwrot niewykorzystanej składki. Czy nam się to uda, zależy od polityki ubezpieczyciela. 


   Składka za ubezpieczenie domu w budowie


Jak w zwykłej polisie mieszkaniowej, tak w przypadku ubezpieczenia domu w budowie na wysokość składki wpływa kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim, ważna jest suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota potencjalnego odszkodowania. Powiązana jest ona ściśle z wartością inwestycji, na którą składa się szereg zmiennych (lokalizacja, wielkość działki, technologie budowlane, metraż itd.). Do tego doliczyć trzeba kształt umowy, czyli jej przedmiot oraz zakres ochrony wraz z wszystkim rozszerzeniami. W tym przypadku na wysokość składki raczej nie wpływają lokatorzy, co ma znaczenie w zwykłe polisie mieszkaniowej.
 
Nie bez znaczenia jest również ubezpieczyciel – różne towarzystwa zaoferują nam różne stawki za taką samą nieruchomość i dlatego warto porównywać ze sobą dostępne warianty.     


   Wyliczenie przykładowej polisy


Przy użyciu kalkulatora ubezpieczeń wyliczyliśmy wartość przykładowej polisy dla domu w budowie. Tabela zawiera dwie najtańsze oferty dla wymienionych niżej kryteriów.
 

   Dom w budowie – przykładowe polisy

                                                                                                                                                                                           
               

                   Dom w budowie

           
               Polisa                Wysokość składki                Szczegóły
                
               Dom 150 m2
                
               Bez piwnicy
                
               Własnościowy
                
               Cesja na rzecz banku
                
               Wartość: 300 000
                
               Lokalizacja: Słupsk
                
               Link24
               Dom
               

                    117 zł

           
                Darmowy assistance
                
               Powódź w zakresie
               Concordia
               Dom
               

                   270 zł

           
                OC w życiu prywatnym

   Źródło: https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-nieruchomosci/ (stan na 26.04.2019 r.).

 
W tym przypadku dwie polisy dające zbliżony zakres ochrony różnią się od siebie aż o 153 zł. Zwróćmy też uwagę na elementy wchodzące w skład podstawowej umowy – w jednym przypadku jest to domowy assistance i ochrona przed powodzią (często dostępna w ramach rozszerzenia), a w drugim OC w życiu prywatnym.
   
       
            
   

      Porównaj ceny
   Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

   Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Pojęcie domu w budowie odnosi się i do domu, i do mieszkania
 
2. Budowa jest tutaj rozumiana również jako rozbudowa, przebudowa czy remont kapitalny
 
3. Podstawowa polisa dla domu w budowie zazwyczaj chroni tylko nieruchomość przed ograniczonym katalogiem ryzyk
 
4. Ubezpieczenie domu w budowie jest tańsze od zwykłej polisy mieszkaniowej
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
7
7
7
7
5

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy