Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie garażu - ile kosztuje i przed czym chroni

Ochrona wyłącznie murów domu czy mieszkania z polisy może okazać się niewystarczająca, jeśli włamywacz ukradnie narzędzia przechowywane w garażu. Dlatego przy zakupie ubezpieczenia warto kierować się nie tylko ceną, ale również oferowanym zakresem.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

W ramach polisy mieszkaniowej chroniony może być również garaż – zarówno ten zintegrowany w budynku mieszkalnym, jak i wolnostojący na działce. Oba garaże różnią się jednak pod względem dostępności rozszerzeń i wyłączeń odpowiedzialności.

 

Garaż z definicji - co właściwie podlega ubezpieczeniu?


U większości towarzystw ubezpieczeniowych garaż znajduje się w zakresie ochrony. Ten rodzaj nieruchomości nazywany jest zamiennie pomieszczeniem przynależnym lub też wchodzi w skład tzw. budynków gospodarczych. Zgodnie z definicją OWU garaż to budynek niemieszkalny przeznaczony do parkowania pojazdów mechanicznych.
Garaż może znajdować się w 3 lokalizacjach:

 • w bryle domu (jednorodzinnego lub szeregowego),
 • jako samodzielny obiekt budowlany – garaż wolnostojący,
 • w bryle budynku niemieszkalnego.

Nieruchomość musi spełniać kilka kryteriów:

 • posiadać wydzielone przegrody budowlane (ściany),
 • zamykanie otworami (okna, drzwi, bramy wjazdowe i wyjazdowe),
 • przeznaczenie - do przechowywania i niezawodowej obsługi pojazdów mechanicznych.

Ubezpieczenie garażu nie jest obowiązkowe, ale może przynieść wiele korzyści. Jeśli garaż znajduje się w bryle domu, wtedy jest automatycznie chroniony z całym domem – w podstawie, jak i każdym możliwym do wykupienia rozszerzeniu. W przypadku garażu wolnostojącego (i budynków gospodarczych) polisę trzeba najczęściej dokupić – do ubezpieczenia budynku mieszkalnego.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Przed czym można chronić garaż?


Zakres ochrony w garażu zintegrowanym jest ten sam, co domu. W wariancie podstawowym ubezpieczyciel odpowiada za szkody na murach i stałych elementach, a w wariancie rozszerzonym, w zależności od wyboru, także za:
 • kradzież z włamaniem,
 • wandalizm,
 • przepięcie,
 • stłuczenie,
 • koszty poszukiwania szkody.
Chronione stałe elementy to m.in. instalacje i urządzenia techniczne, armatura sanitarna, grzejniki, podgrzewacze wody, włączniki czy gniazda wtykowe. Dodatkowo płatne są siłowniki stanowiące napęd bramy lub drzwi garażowych.
Inaczej jest w przypadku ruchomości domowych. Ubezpieczyciele często zastrzegają, że nie ponoszą odpowiedzialności za przedmioty wartościowe przechowywane w garażu zintegrowanym i wolnostojącym. Z reguły ochronie podlegają sprzęt sportowy, sprzęt ogrodniczy, sprzęt do majsterkowania, rowery, wózki inwalidzkie, sprzęt rehabilitacyjny, a także części do samochodów, motorowerów i motocykli.
W ofercie towarzystw znajduje się również garaż w budowie. Zakres jest węższy i dotyczy murów w stanie zamkniętym ze stałymi elementami oraz materiałami budowlanymi zgromadzonymi w budynku.


Ile kosztuje ubezpieczenie garażu?


Jeśli garaż znajduje się w obrębie ubezpieczonego budynku, koszt ubezpieczenia rocznego to wydatek już od 80-90 zł rocznie. Ostateczna składka zależy od kilku czynników, w tym wartości domu z garażem i wybranych rozszerzeń, jak kradzież z włamaniem czy przepięcie.
W przypadku garażu wolnostojącego składka również nie musi być wygórowana. Razem z ubezpieczeniem domu czy mieszkania roczny koszt dobrej polisy to wydatek rzędu 200-250 zł.

W zamian ubezpieczony ma gwarancję otrzymania świadczenia za szkody na murach i stałych elementach tak jak w przypadku budynku mieszkalnego. Wyjątkiem są ruchomości w garażu – za ich uszkodzenie lub kradzież świadczenie wyniesie nie więcej jak 5-15% sumy ubezpieczenia od ruchomości domowych. Limity są często podawane w konkretnych sumach, góra 1500-4000 zł odszkodowania.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!Kradzież w garażu? Ubezpieczyciel będzie wymagał zabezpieczeń


Towarzystwa gwarantują wypłatę odszkodowania m.in. z tytułu kradzieży ruchomości w garażu, ale ubezpieczony właściciel musi spełnić określone warunki. To niezbędne, jeżeli z pomieszczeń gospodarczych lub garażu prowadzi wejście bezpośrednio do części mieszkalnej. Wówczas drzwi prowadzące do pomieszczenia gospodarczego lub garażu powinny być zamknięte przynajmniej jedną z metod:
 • 1-2 zamki wielozastawkowe,
 • 1-2 różne kłódki wielozastawkowe zawieszone na oddzielnych skoblach,
 • 1 zamek wielozastawkowy wraz z zainstalowanym i stosowanym zabezpieczeniem elektronicznym budynku,
 • 1 zamek atestowany,
 • drzwi powinny być antywłamaniowe.
Takie drzwi muszą być pełne (bez przeszkleń), wykonane z materiałów trwałych, odpornych na zniszczenie i uniemożliwiających ich otwarcie bez pozostawienia śladów użycia siły fizycznej lub narzędzi.
Zabezpieczenia dotyczą też drzwi zewnętrznych do garażu. Za wystarczającą ochronę towarzystwa uznają zamknięcie elektronicznym systemem sterowanym za pomocą pilota.


Odszkodowanie za zniszczony garaż nie zawsze możliwe


Ubezpieczenie garażu na pewno nie chroni znajdującego się w nim samochodu. Do tego trzeba wykupić polisę OC/AC dla kierowcy. Z kolei posiadanie garażu może mieć wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie komunikacyjne.
Aby dowiedzieć się, w jakich okolicznościach towarzystwo odmówi wypłaty świadczenia, trzeba zajrzeć do konkretnego OWU. Garaż jako przedmiot ubezpieczenia nie jest tu żadnym wyjątkiem, jednak w zależności od towarzystwa stosowane są różne ograniczenia.

Wyłączenia odpowiedzialności w polisie garażowej

 ALLIANZ
 Mienia ruchomego znajdującego się w garażu
 Garaże metalowe

 COMPENSA
 Garażem nie może być miejsce parkingowe w garażu wielostanowiskowym

 CONCORDIA
 Ochronie nie podlegają te ruchomości:

 • sprzęt audiowizualny, elektroniczny, komputerowy, fotograficzny,
 • telefony komórkowe,
 • instrumenty muzyczne,
 • wyroby z metali szlachetnych, kamieni szlachetnych, półszlachetnych i syntetycznych,
 • perły,
 • korale,
 • bursztyny,
 • futra.

 GENERALI
 Garaże wolnostojące, w których całość lub więcej niż 50% powierzchni użytkowej przeznaczona jest na działalność gospodarczą
 Jeśli w garażu wolnostojącym prowadzona jest działalność:

 • usługowa (warsztaty lakiernicze, spawalnicze, stolarskie i tapicerskie),
 • produkcyjna i handlowa (tworzyw sztucznych, zniczy lub świec oraz środków chemicznych).

 GOTHAER
 Szkody na przedmiotach spowodowane przez powódź lub zalanie przechowywanych niżej niż 14 cm nad podłogą znajdującą się poniżej poziomu gruntu
 Chyba że zalanie mienia nastąpiło bezpośrednio z góry

 WARTA
 Sprzęt budowlany w budowanym garażu
 Szkody spowodowane na skutek zamarzniętej wody

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie OWU.

 
Oprócz wyłączeń odpowiedzialności warto szukać w OWU innych zapisów, które mogą spowodować zaniżone odszkodowanie lub nawet jego brak. W ubezpieczeniu garażu nie stosuje się karencji, ale może wystąpić zjawisko franszyzy integralnej – za szkody poniżej określonej wartości np. 200 zł ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia.
 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie garażu w budynku to część domu mieszkalnego

2. Garaż wolnostojący (budynekgospodarczy) to z reguły dodatek do wykupienia osobno

3. Koszt rocznej ochrony dla grażu to wydatek 80-300 zł 

4. Za szkody na ruchomościach w garażu można otrzymać do 15% sumy ubezpieczenia
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
4
2
8
4

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy