Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

pon.-pt. 900 - 2000 - 22 463 80 50

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.

Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie murów - co dokładnie jest chronione?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Nieruchomość składa się z wielu części, które możesz ubezpieczyć razem lub osobno. W polisie części te są podzielone na mury, elementy stałe i wyposażenie. Sprawdzimy, czy polisa obejmująca same mury to dobry wybór i za co otrzymasz odszkodowanie.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisa mieszkaniowa jest oferowana w różnych konfiguracjach – gdy wynajmujesz nieruchomość, jesteś najemcą, kredytobiorcą czy budujesz własny dom. W większości przypadków masz do wyboru umowę podstawową i dodatki. Podstawa to przeważnie ochrona murów budynku (dom) lub ścian (mieszkanie). Ochrona może dotyczyć również innych budynków, jak garaż wolnostojący czy domek letniskowy, jednak są one traktowane jako rozszerzenia do już wykupionej podstawy. 

 

Mury - zakres ochrony


Jeśli posiadasz ubezpieczenie w wariancie podstawowym, możesz liczyć na pieniądze z polisy w razie wystąpienia zjawiska losowego, w wyniku którego mury nieruchomości uległy zniszczeniu czy została naruszona konstrukcja całego budynku – zamieszkanego lub w trakcie budowy, przebudowy, rozbudowy i nadbudowy.

5, 10 czy 23? To, ile zdarzeń losowych oferuje wariant podstawowy, zależy już od oferty ubezpieczyciela. Zdarzenia te kupujesz w pakiecie i chociaż wydaje się, że nie wszystkie okażą się przydatne, np. wystąpienie lawiny śnieżnej w przypadku domu położonego na terenie nizinnym, to warto wybierać oferty z jak największą liczbą zdarzeń w pakiecie.

Zdarzenia losowe w odniesieniu do murów można w uproszczeniu podzielić na naturalne i spowodowane działalnością człowieka:

1) działanie natury – uderzenie pioruna, powódź, grad, huragan, lawina, napór śniegu, osuwanie się ziemi, trzęsienie ziemi, przepięcie, przesiąkanie wód gruntowych, upadek obiektów (drzew, masztów),
2) działanie człowieka – pożar, zalanie na skutek awarii, dewastacja, dym i sadza, huk ponaddźwiękowy, uderzenie pojazdu mechanicznego, upadek statku powietrznego, wybuch (eksplozja i implozja).

Spis wszystkich zdarzeń losowych w odniesieniu do murów znajduje się w dokumencie OWU. Niektóre oferty w ramach podstawy obejmują mury i stałe elementy, czyli ten sam zakres dotyczy np.  części wmurowanych w mury lub ściany.

PAMIĘTAJ!
Zdarzenia losowe to szkody, które powstały nagle, z przyczyn niemożliwych do przewidzenia. Jeśli zdarzenie dotyczące murów jest efektem działania długotrwałego, wtedy nie uzyskasz odszkodowania z polisy. Tak się dzieje w razie powstania np. grzyba, pleśni, przemarzania ścian czy pękania mrozowego. Wszystkie przypadki są opisane w wyłączeniach odpowiedzialności w dokumencie OWU polisy, którą kupujesz.

 

Koszt ochrony murów w ubezpieczonym domu


Ubezpieczenie samych murów dla domu zamieszkanego to wydatek mniejszy niż 100 zł rocznie. Ostateczna cena będzie zależała od m.in. wartości domu, powierzchni, roku budowy oraz lokalizacji – tu szczególnie istotne będzie zagrożenie powodziowe. Jeśli chcesz ubezpieczyć dom, który znajduje się blisko zbiorników wodnych i w przeszłości występowały na tym terenie podtopienia, składka może wzrosnąć nawet o kilkaset procent.

Do wyliczenia przykładowej składki potrzebnych jest kilka danych. Zakładając, że murowany dom wolnostojący o powierzchni 110 m² z 2004 roku znajduje się w centrum Poznania i jest wart 550 000 zł, koszt rocznej polisy według kalkulatora ubezpieczeń mieszkaniowych to 176 zł (Link4). W innych towarzystwach jest drożej: 318 zł (Inter Polska) czy nawet 363 zł (Concordia).

Cena 176 zł dotyczy tylko murów (pakiet S). Taki zakres często wybierany jest na zabezpieczenie kredytu hipotecznego, ale nie zawsze wystarczy, by pokryć wszystkie straty finansowe. To bardzo prawdopodobne w przypadku wystąpienia niektórych zdarzeń losowych, np. zalania. Wtedy szkoda dotyczy z reguły nie tylko murów, ale także stałych elementów i wyposażenia. Dlatego, jeśli w tej samej kalkulacji wziąć szerszą ochronę (pakiet L), okazuje się, że najtańsza składka kosztuje 295 zł (Link4), a w zamian zyskujesz ochronę na resztę nieruchomości:
  • 30 000 zł – zniszczenie wyposażenia na skutek zdarzeń losowych,
  • 10 000 zł – kradzież wyposażenia,
  • 20 000 zł – kradzież stałych elementów,
  • 30 000 zł – ochrona OC w życiu prywatnym.
Podane ceny przykładowe obowiązują na dzień 26.02.2018 r.
 
 

Mury w rozszerzeniach


Część zdarzeń losowych, np. powódź, zalanie czy przepięcie może wymagać wykupienia dodatkowej polisy. Ma to związek z ryzykiem wystąpienia pewnych zdarzeń na danym terenie, np. podtopień.

Przydatną umową dodatkową zawieraną do podstawy jest assistance, czyli pomoc różnych fachowców w razie w wystąpienia szkody. Assistance, podobnie jak zdarzenia losowe, wykupujesz w pakiecie. Zawiera on wsparcie m.in. hydraulika, elektryka, specjalisty RTV/AGD/PC, szklarza, stolarza czy technika urządzeń grzewczych. Oczywiście, świadczenie obejmuje samą usługę, a nie koszty materiałów.

Jeśli w domu zniszczeniu uległy mury, z wykupionego assistance przyda się wizyta murarza i dekarza. Wsparcie z polisy będzie dotyczyło uszkodzenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Usługa assistance to także bezpłatny i całodobowy dostęp do informacji o numerach telefonów do wymienionych specjalistów.

 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

klient

2018-12-14 16:44:42

W praktyce wyglada to inaczej wiec zamiast glupich klauzul dot. danych osobowych przy kazdej polisie powinna byc podana droga odwoławcza .....

Powrót do listy
604939
6
6
1
0
0
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy