Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie murów - co dokładnie jest chronione?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Nieruchomość składa się z wielu części, które możesz ubezpieczyć razem lub osobno. Sprawdziliśmy, czy ubezpieczenie samych murów to dobra decyzja i w jakich przypadkach otrzymuje się za nie odszkodowanie.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Podstawowa wersja polisy mieszkaniowej zawsze obejmuje mury, często elementy stałe, rzadko ruchomości domowe (mienie ruchome, wyposażenie). Te ostatnie najczęściej dostępne są jako rozszerzenie.
 
Upraszczając, ruchomości to wszystkie przedmioty, które można wynieść z mieszkania bez konieczności demontowania ich z użyciem narzędzi, a elementy stałe są trwale przytwierdzone (ich demontaż „gołymi rękami” jest niemożliwy).
 
Mury to sam lokal, czyli dom lub mieszkanie, które ma być przedmiotem ubezpieczenia.Mówiąc precyzyjniej, chodzi o wszystkie elementy składowe ścian i poszycia dachowego, wraz z materiałami zewnętrznymi, czyli np. dachówką, gładzią, tapetą czy tynkiem. Innymi słowy, są to wszystkie elementy sprawiające, że dom lub mieszkanie jest zamkniętą przestrzenią, w której mogą przebywać lokatorzy oraz gdzie znajdują się elementy stałe oraz ruchomości. 

 

Co zagraża naszej nieruchomości?


Liczba potencjalnych zagrożeń, przed którymi polisa mieszkaniowa może chronić mury, jest spora. Można je podzielić na dwie podstawowe kategorie – ryzyka wynikające z działania sił natury oraz działalności człowieka. Wymieńmy sobie najważniejsze z nich.  
 

Zagrożenia dla murów – siły natury i działanie człowieka


Siły natury
 
 Działanie człowieka
 • Uderzenie pioruna,
 • Powódź,
 • Grad,
 • Huragan,
 • Napór śniegu,
 • Osuwanie się ziemi,
 • Trzęsienie ziemi,
 • Przepięcie,
 • Przesiąkanie wód gruntowych,
 • Upadek drzew i masztów.
 
 • Pożar,
 • Zalanie,
 • Dewastacja,
 • Dym i sadza,
 • Huk ponaddźwiękowy,
 • Uderzenie pojazdu mechanicznego,
 • Upadek statku powietrznego,
 • Eksplozja,
 • Implozja,
 • Graffiti.

 Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

 
Jeśli chcemy zabezpieczyć nieruchomość na wypadek zaistnienia wszystkich albo zdecydowanej większości tych zdarzeń, to powinniśmy wybrać polisę All Risks. Jej przeciwieństwem jest polisa od ryzyk nazwanych, w której wyszczególnione są konkretne zagrożenia.
 
UWAGA!
Polisa All Risks zawsze posiada wyłączenia odpowiedzialności, które są wypunktowane w OWU. Są to zdarzenia, przy których ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania lub od których musimy się dodatkowo ubezpieczyć wykupując konkretne rozszerzenia.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie murów?


Ubezpieczenie samych murów to najtańsza opcja polisy. Najlepiej sprawdzić to na konkretnych liczbach. Poniżej zestawiliśmy ze sobą dwa warianty polisy dla tej samej nieruchomości. Pierwsza obejmuje tylko mury, druga również elementy stałe (suma ubezpieczenia 50 000 zł) i ruchomości (suma ubezpieczenia 50 000 zł).
 
Profil nieruchomości przedstawia się następująco:
 • Dom wolnostojący o konstrukcji niepalnej,
 • Akt własności,
 • Rok budowy 2012,
 • Powierzchnia 120 m2,
 • Dwóch dorosłych lokatorów,
 • Bez działalności gospodarczej i cesji,
 • Wartość nieruchomości: 350 000 zł.
 

Porównanie polis – mury i elementy stałe z ruchomościami

 
Mury
 
 
Towarzystwo
 
 Składka
 
Inter Polska
 
 195 zł
 Inter Polska  
236 zł
 
 Link4  
257 zł
 
 
Mury + elementy stałe + ruchomości
(SU 50 000 zł dla elementów stałych i ruchomości)
 
 
Towarzystwo
 
 Składka
 
Inter Polska
 
 270 zł
 
Proama
 
 360 zł
 
Link4
 
 448 zł

Źródło: rankomat.pl (stan na 06.06.2019 r.).

 
Najtańsza oferta dla polisy obejmującej same mury to 195 zł, a dla poszerzonej o elementy stałe i ruchomości 270 zł. Różnica w tym konkretnym przypadku wynosi 75 zł w skali roku, co w przeliczeniu na jeden miesiąc daje 6,25 zł. Za tę cenę uzyskujemy dużo większy zakres ochrony, który pozwoli nam na uzyskanie zdecydowanie wyższego odszkodowania. Jeśli nasz dom by np. doszczętnie spłonął, to zamiast 350 000 zł (wartość samej nieruchomości) otrzymamy od towarzystwa 450 000 zł. Oczywiście, korzyści uzyskamy również przy częściowych zniszczeniach.
 
 

Ochrona murów to nie wszystko – jakie wybrać rozszerzenia?


Każda polisa posiada pakiet dostępnych rozszerzeń, czyli umów dodatkowych zwiększających nieznacznie składkę, ale dających szerszą ochronę. W przypadku murów kluczowe są m. in. następujące rozszerzenia:
 1. Powódź – czasami dostępna w podstawie, ale nie zawsze. Najczęściej obwarowana dodatkowymi zapisami, czyli np. miesięczną karencją. Niektórych nieruchomości nie da się ubezpieczyć od powodzi, ponieważ leżą na terenach, gdzie ryzyko zaistnienia tego zdarzenia jest bardzo duże.  
   
 2. Przepięcie– w konsekwencji może doprowadzić do pożaru i przyczynić się poważnych zniszczeń.
   
 3. Wandalizm(dewastacja) – dotyczy przede wszystkim murów, ale również elementów stałych.
   
 4. Graffiti – ma zastosowanie głównie przy domach, w mniejszym stopniu przy mieszkaniach. Często przez ubezpieczycieli traktowane jako oddzielna kategoria, nie zawierająca się w wandalizmie.
   
 5. Assistance – pozwala skorzystać z opłaconych przez ubezpieczyciela interwencji specjalistów, np. murarzy czy hydraulików. Zawsze posiada pewne ograniczenia, zarówno jeśli chodzi o liczbę interwencji, jak i koszt każdej z nich.
 
Każdy ubezpieczyciel oferuje nieco inny podział – czasem dane ryzyko znajduje się w podstawie, a czasem dostępne jest dopiero jako rozszerzenie. Szczegółowych informacji na ten temat powinniśmy szukać w odpowiednich działach OWU. 
 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Polisa mieszkaniowa może obejmować mury, elementy stałe i ruchomości domowe
 
2. Mury definiuje się jako samą nieruchomość, czyli mieszkanie lub dom, bez ruchomości i elementów stałych
 
3. Ubezpieczenie samych murów jest tanie, alenie daje kompleksowej ochrony
 
4. Istotne dla murów rozszerzenia to: powódź, przepięcie, wandalizm, graffiti i assistance

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (9)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

klient

2018-12-14 16:44:42

W praktyce wyglada to inaczej wiec zamiast glupich klauzul dot. danych osobowych przy kazdej polisie powinna byc podana droga odwoławcza .....

sisi

2019-09-15 13:32:29

pekajace mury czy odszkodowanie z pzu bedzie od wszelkich zdarzen

Odpowiedź Redakcji

2019-09-16 09:23:15

Pękanie murów jest zaliczane do procesów długofalowych, dlatego istotna jest tutaj przyczyna. Najczęściej można chronić nieruchomość na wypadek pękania mrozowego (nagłe skoki temperatur) czy zalegania śniegu na dachu. Jeśli polisa jest w wariancie All Risk, a w wyłączeniach odpowiedzialności nie ma zapisu o pękaniu murów (np. na skutek prowadzonych prac ziemnych), świadczenie powinno zostać bez problemu przyznane.

Sylwia

2019-11-27 19:03:54

Popękały mi mury w mieszkaniu mam ubezpieczenie w Axa all risk dostałam odmowę jest szansa na odwołanie i wypłatę

Odpowiedź Redakcji

2019-11-28 10:33:56

Ochrona All Risk, jak sam nazwa wskazuje, dotyczy wszystkich ryzyk, ale poza wyłączeniami. Odwołać się od decyzji towarzystwa zawsze można, ale warto wcześniej sprawdzić OWU - czy np. wyłączeniem jest długotrwała erozja gleby, prowadzenie prac ziemnych, pękanie mrozowe i inne zdarzenia, które mogły doprowadzić do pękania murów.

Dariusz

2021-03-23 20:42:08

witam , opłacam ubezpieczenie domu w pzu , i teraz po zimie w elewacji cokołu zaraz przy ziemi od południowej strony pojawiły mi się tzw. wykwity białe plamy i zaczął odchodzić tynk żywiczny , czy to podlega ubezpieczeniu

Odpowiedź Redakcji

2021-03-24 10:22:32

Warto zrobić dokumentację zdjęciową i dołączyć ją do zgłoszenia o odszkodowanie. A wcześniej sprawdzić w OWU, czy wyłączenie odpowiedzialności towarzystwa dotyczy m.in. pękania mrozowego i jak to zjawisko jest w polisie zdefiniowane.

Jaagoda

2021-09-11 21:34:23

Popękały mi ściany w mieszkaniu a w łazience zaczeła odpadać glazura.Mam ubezpieczone mieszkanie wraz z murami w TUZ .Dostałam odmowę od ubezpieczyciela. Czy jest szansa na odwołanie i wypłatę odszkodowania?

Odpowiedź Redakcji

2021-09-14 09:19:25

Należy ustalić najpierw, z czyjej winy doszło do pękania. Odmowa TU była spowodowana najpewniej tym, że to zdarzenie zostało zakwalifikowane jako długofalowe, podczas gdy polisa działa w przypadku zdarzeń nagłych (wybuch, pożar, uderzenie pojazdu itp.). Prawdopodobnie wina leży po stronie spółdzielni/administracji budynku i to od niej w pierwszej kolejności warto domagać się pokrycia szkód.

Daniel

2022-03-03 20:48:55

Czy odchodząca płytka przy odpływie liniowym wraz z faktem, że podchodzi pod nią wody może być zgłoszona do ubezpieczyciela? (Pakiet All Risk)

Odpowiedź Redakcji

2022-03-09 11:23:11

Zgłosić do TU można każde zdarzenie. Aby jednak było ono skuteczne, należy odpowiednio opisać problem w zgłoszeniu. Być może konieczna będzie wizyta rzeczoznawcy, choć ten z reguły zjawia się na miejscu dopiero po zaistniałej szkodzie. W tym przypadku, jeśli polisa zawiera pakiet Home Assistance, skończy się prawdopodobnie na wezwaniu hydraulika czy innego fachowca do usunięcia usterki.

Karina

2022-03-15 16:57:58

Mamy mieszkanie i ubezpieczenia w PZU czy jeśli sąsiedzi robią remont na gorze a nam na ścianie wyszło pęknięcie w miejscu styku płyt czy nam to uznają bo zaczęli kuc i ściany są narażone na drgania i mieszkamy już tu 1.5 roku i nic się nie działo a mamy zabezpieczone te miejsca styków płyt taśma z włókna szklanego i uniflotem i np tak samo mamy zrobione w salonie i tam nic nie wyszło a tu odrazu po pracach wyszło

Odpowiedź Redakcji

2022-03-16 09:07:47

W pierwszej kolejności należy udokumentować pęknięcia i wszelkie zmiany na ścianie, które mogą być spowodowane remontem na górze. Następnie porozumieć się z sąsiadem co do pokrycia ewentualnych kosztów naprawy - jeśli posiada on polisę z OC w życiu prywatnym, odszkodowanie będzie wypłacone z jego polisy. Gdy to nie przyniesie skutku, warto powiadomić administrację budynku. Ostatecznym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy na drogę sądową w celu uzyskania rekompensaty finansowej.

Wacław

2023-02-26 22:35:46

W wyniku pęknięcia ściany jeden ze stopni schodów podwieszanych wysunął się z mocującej śruby co spowodowało zmianę geometrii całych schodów i potrzebę kosztownej naprawy. Czy na taką okoliczność przysługuję mi odszkodowanie ?

Odpowiedź Redakcji

2023-03-15 08:50:42

Zwyczajnie należałoby się domagać odszkodowania od producenta schodów czy firmy montażowej, jednak w przypadku pęknięcia ściany doszło do zadziałania czynnika zewnętrznego. Może to być osuwanie się ziemi, zapadanie się ziemi, wybuch czy zalanie - warto zgłosić szkodę do TU z podaniem jak największej ilości szczegółów, dokumentacją fotograficzną itp., aby ubezpieczyciel ustalił przyczynę zdarzenia i na tej podstawie mógł wypłacić kwotę odszkodowania, np. za uszkodzone mury czy elementy stałe.

Arek

2023-08-12 12:03:12

Czy jeśli w łazience bądź kuchni odpadną płytki ze ścian bądź podłogi, lub panele spuchną od wody to podlega to ubezpieczeniu?

Odpowiedź Redakcji

2023-08-21 14:12:24

I tak, i nie - wszystko zależy od przyczyny. Tak, jeśli np. sąsiad z góry czy zza ściany zalał swój lokal, a woda przedostała się do kolejnych pomieszczeń, doszło do uszkodzenia powierzchni w wyniku wybuchu, uderzenia pojazdu, dewastacji. Nie, jeśli usterka była spowodowana błędnym wykonaniem, zużyciem materiału czy celowym działaniem lokatora i współlokatorów w ubezpieczonym domu i mieszkaniu.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia