Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie na wypadek wybuch gazu

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Ubezpieczenie na wypadek wybuchu gazu powinien rozważyć każdy właściciel nieruchomości. Wybuch gazu to jedno z największych zagrożeń dla domu oraz mieszkania. Sprawdziliśmy, na jakich zasadach działa takie ubezpieczenie oraz ile kosztuje.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na wypadek wybuchu gazu, może się okazać naprawdę bardzo przydatne – szczególnie w sytuacjach, gdy w wyniku eksplozji nasza nieruchomość i całe jej wyposażenie zostanie bezpowrotnie zniszczone.

Aż 40 % lokatorów boi się wybuchu instalacji gazowej w swojej nieruchomości – tak wynika z badania Wavemaker przeprowadzonego na zlecenie Rankomat. Nie są to bezpodstawne obawy. Wybuch gazu to jedna z trzech najczęstszych przyczyn katastrof budowalnych. W 2018 roku w Polsce 10% katastrof budowlanych spowodowanych było przez wybuch instalacji gazowej – wynika z kolei z informacji Głównej Inspekcji Nadzoru Budowlanego. 

 

Wybuch gazu – czym jest dla ubezpieczyciela?


W dokumentach ubezpieczeniowych, tj. Ogólne Warunki Ubezpieczeniowe oraz w ofertach ubezpieczeniowych, wśród ryzyk  raczej nie pojawia się wybuch gazu. Zdarzenie to wpisuje się jednak w ryzyko nazwane szerzej: „wybuch” lub „eksplozja”.

U większości TU „wybuch” oraz „eksplozja to nagłe zdarzenie, któremu towarzyszy znaczne wyzwolenie energii oraz wytworzenie dużej ilość gazu, pyłu lub pary. 

Przykładowo w OWU Proamy czytamy: Wybuch to gwałtowna zmiana stanu równowagi układu z jednoczesnym wyzwoleniem się gazów, pyłów, pary lub cieczy, wywołanym ich właściwością rozprzestrzeniania się (eksplozja); w odniesieniu do naczyń ciśnieniowych i zbiorników tego rodzaju. Warunkiem uznania zdarzenia za wybuch jest rozdarcie ścian tych naczyń i zbiorników w takich rozmiarach, że na skutek ujścia gazów, pyłów, pary lub cieczy nastąpiło nagłe wyrównanie ciśnień.
Na liście ryzyk ubezpieczeniowych, towarzystwa uwzględniają również implozję – jako osobne zjawisko.
W OWU Proamy tak zdefiniowana jest implozja: implozja to nagłe zapadanie się materii w zamkniętym obszarze (zapadanie się ścianek naczynia) pod wpływem panującego w nim podciśnienia.

Niektóre TU traktują implozję jako część eksplozji – m. in. PZU oraz Warta.

 

Wybuch gazu – jaką polisę wybrać?


Decydując się na zakup ubezpieczenia na wypadek wybuchu gazu, możemy wybierać pomiędzy dwoma standardowymi wariantami: ubezpieczeniem podstawowym oraz rozszerzonym.

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości to zabezpieczenie dla murów oraz elementów stałych, w przypadku wystąpienia określonych w polisie zdarzeń tj. pożar, powódź, zalanie itp. – zwykle jest ich około kilkunastu. Wśród nich najczęściej znajduje się też wybuch oraz implozja.

Dym i zasadza, choć bezpośrednio powiązane z wybuchem gazu, przez większość ubezpieczycieli traktowane są jako odrębne zdarzenie. Ale one również obecne są zazwyczaj w podstawowej polisie.

Jeżeli zależy nam na ubezpieczeniu od gazu nie tylko samej nieruchomości, ale i jej wyposażenia, musimy wykupić polisę rozszerzoną  z tzw. ochroną mienia ruchomego.

Do każdej z polis możemy też dobrać różne dodatki, które zapewnią nam jeszcze większą ochronę.

 

Ubezpieczenie na wypadek wybuchu gazu – dodatkowe opcje polisy?


Przy ubezpieczeniu na wypadek wybuchu gazu, warto przeanalizować dodatkową ochronę, która w razie takiego zdarzenia zapewni nam większe odszkodowanie. Wybuch instalacji gazowej może spowodować przecież ogromne zniszczenia – nie tylko w samej nieruchomości, ale i wokół niej.
Na wypadek wybuchu gazu, prócz stałych elementów nieruchomości, możemy ubezpieczyć:

 • wyposażenie (m.in. sprzęt RTV, AGD, meble, biżuterię, gotówkę, ubrania, sprzęt do ćwiczeń, a nawet zwierzęta domowe);
 • ruchomości domowe przechowywane w budynkach gospodarczych na posesji, tj. warsztat czy garaż;
 • budynki gospodarcze;
 • garaż wolnostojący (zarówno na posesji, jak i poza nią);
 • ogrodzenie oraz bramę wjazdową;
 • budynki tzw. małej architektury, np. altanę ogrodową;
 • rośliny ozdobne;
 • domek letniskowy;
 • nagrobek.

Niektóre TU proponują także polisy na wypadek wybuchu gazu w nieruchomości w budowie. Podczas budowy, prawdopodobieństwo wybuchu, np. w wyniku niesprawnej jeszcze instalacji, jest dość duże – warto rozważyć tę opcję.

Ubezpieczenie na wypadek wybuchu gazu możemy też uzupełnić o Home Assistance. To dodatek, w ramach którego ubezpieczyciel zobowiązuje się świadczyć dla nas szereg przydatnych usług. Jeśli dojdzie do wybuchu instalacji gazowej i nasz dom zostanie zniszczony, TU zapewni nam m.in. tymczasowy nocleg, zorganizuje opiekę nad dziećmi oraz zwierzętami, a nawet zapewni wsparcie psychologa.

Dokładny zakres ochrony jest różny u poszczególnych ubezpieczycieli – warto sprawdzić co najmniej kilka ofert.  Nim jednak zdecydujemy się na konkretna polisę, sprawdźmy też dokładnie zasady ochrony zapisane w OWU – ważne, aby wpisywały się w nasze indywidualne potrzeby.

 

Kiedy ubezpieczenie od wybuchu nie wystarczy?


Przy każdym ubezpieczeniu nieruchomości, TU uwzględniają tzw. wyłączenia odpowiedzialności – sytuacje, w których nie otrzymamy odszkodowania. Tego rodzaju wyłączenia, stosowane są również w przypadku wybuchu gazu.

Odszkodowania za wybuch gazu nie dostaniemy, jeśli:

 • nieruchomość nie miała obowiązkowego przeglądu instalacji gazowej;
 • doszło do wybuchu butli gazowej, która znajdowała się na posesji nieruchomości, w garażu lub w pojeździe mechanicznym;
 • wybuch spowodowany był celowym działaniem lokatora ubezpieczonej nieruchomości;
 • do wybuchu doszło na skutek posiadania lub korzystania ze środków pirotechnicznych lub materiałów wybuchowych;
 • wybuch miał związek z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Wyłączenia odpowiedzialności u każdego z TU mogą być nieco inne. Znajdziemy jest zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

 

Wybuch gazu – co zrobić, żeby dostać odszkodowanie?


Aby z polisy mieszkaniowej otrzymać odszkodowanie za wybuch gazu, musimy przestrzegać kilku obowiązków, które nakładają na nas ubezpieczyciele.
Najważniejsze, aby tuż po wybuchu zastosować się do tych prostych zasad:

 1. Jeśli to możliwe, jak najszybciej zahamować rozprzestrzenianie się szkód, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa;
 2. Natychmiast zawiadomić odpowiednie służby, a przede wszystkim straż pożarną.
 3. Od straży pożarnej uzyskać protokół interwencji;
 4. W ciągu 12h (u niektórych ubezpieczycieli czas ten wynosi więcej, np. 3 dni) powiadomić TU o zdarzeniu;
 5. Przygotować szczegółowy spis zniszczonego mienia wraz z wyceną (mogą być potrzebne paragony oraz faktury);
 6. Spis mienia, protokół od straży pożarnej, dowody przeglądów instalacji oraz inne dokumenty, których zażąda ubezpieczycieli, dostarczyć do TU w określonym terminie.

Według prawa ubezpieczyciel ma 30 dni, licząc od dnia zgłoszenia szkody, na wypłatę odszkodowania.

Zdarza się, że TU ma wątpliwości, co do wypłaty rekompensaty lub jej części – w takim wypadku ma dodatkowe 14 dni na wyjaśnienia.

 

Wybuch gazu w domu lub mieszkaniu – jak duże odszkodowanie nam się należy?


Wybuch gazu może spowodować tak wielkie szkody, że nieruchomość może nie nadawać się już do zamieszkania. Wraz z nią tracimy wtedy wszystko, co znajdowało się w
środku. Tego rodzaju strata może opiewać na bardzo wysokie sumy.

Lecz to, ile rzeczywiście dostaniemy odszkodowania za wybuch gazu, zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia (SU).
SU określa się już na etapie zakupu polisy. To wartość naszego mienia oraz jednocześnie maksymalna wartość ubezpieczenia, jakie możemy otrzymać przy całkowitej szkodzie.

Ustala się ją oddzielnie dla samej nieruchomości: murów i elementów stałych oraz osobno dla ruchomości domowych. Ważne, aby każda z tych kwot była odzwierciedleniem realnej wartości mienia.

Jeśli zaniżymy wartość swojego majątku (niedoubezpieczenie), to za szkodę możemy uzyskać zbyt małe odszkodowanie, które nie pokryje wszystkich strat.
Jeśli z kolei zawyżymy wartość swojego majątku (nadubezpieczenie), przepłacimy za ubezpieczenie, bo TU i tak zweryfikuje wartość strat i wpłaci nam takie odszkodowanie, jakie rzeczywiście nam się należy.

 

Ubezpieczenie na wypadek wybuchu gazu – ile kosztuje?


Cena ubezpieczenia na wypadek wybuchu gazu może być różna dla poszczególnych nieruchomości. Wiele zależy od wartości domu czy mieszkania, jego lokalizacji, wartości wyposażenia oraz ilości szkód, które wystąpiły do tej pory. Duże znaczenie dla ceny polisy ma również jej zakres – im szerszy, tym ubezpieczenie będzie droższe.
W kalkulatorze polis mieszkaniowych sprawdziliśmy, ile kosztuje polisa na dom od wybuchu gazu. Uwzględniliśmy ubezpieczenie podstawowe wraz ochroną wyposażenia.
Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:

 • dom ulokowany w Warszawie,
 • o powierzchni 150 m2,
 • o wartości 500 000 zł,
 • elementy stałe o wartości: 100 000 tys. zł,
 • wyposażenie warte: 45 000 tys. zł,
 • z bezszkodową historią.

 
Oferty okazały się dość zróżnicowane cenowo, przy bardzo podobnym zakresie ochrony. Najtańszą propozycję przedstawiło Link4 – 294 zł za roczne ubezpieczenie na dom. Dodatkowo ubezpieczyciel rozszerza polisę o Home Assistance oraz przepięcia – obydwa dodatki bardzo atrakcyjne. Najdroższa okazało się w tym przypadku Generali – 482 zł. W tej ofercie mamy jednak o jeden dodatek więcej – prócz Homme Assistance oraz przepięć, otrzymujemy też ochroną na wypadek powodzi.
Zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie u konkretnego towarzystwa, warto skorzystać z kalkulatora polis. Jak widać, dzięki niemu można sporo zaoszczędzić.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek wybuchu gazu?


TU
 
Cena za 12 miesięcy ochrony Dodatki

Link4
 
292 zł Home Assistance, przepięcia

Inter Polska
 
367 zł Home Assistance, przepięcia

Proama
 
437 zł powódź, przepięcia

Generali
 
482 zł Home Assistance, powódź, przepięcia

Tabela 1. Oprac. na podstawie porównywarki Rankomat (dane na dzień 26.08.2020 r.).

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Dla tych, dla których ważne jest pełne bezpieczeństwo, ubezpieczyciele oferują rozszerzone wersje polis mieszkaniowych. Do wyboru mamy wiele dodatków, tj: ochrona na wypadek kradzieży z włamaniem, Home Assistance czy OC w życiu prywatnym. Oferty na rynku są jednak cenowo bardzo różne – warto skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowychZ jego pomocą łatwo i szybko można porównać propozycje aż 18 ubezpieczycieli. Kalkulator pomoże Ci znaleźć polisę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie na wypadek wybuchu gazu u większości ubezpieczyli dostępne jest w podstawowej polisie na dom lub mieszkanie

2. Podstawowe ubezpieczenie chroni jedynie mury i stałe elementy nieruchomości – aby od wybuchu gazu ubezpieczyć wyposażenie musimy wykupić rozszerzenie

3. By otrzymać odszkodowanie za wybuch gazu, należy wywiązać się z obowiązków nałożonych przez ubezpieczyciela – są one zapisane w OWU

4. Istnieją sytuacje, w których za wybuch gazu nie otrzymamy odszkodowania – tzw. wyłączenia odpowiedzialności, np. jeśli powodem wybuchu były butle gazowe przechowywane w garażu
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia