Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie od powodzi - ile kosztuje i co obejmuje?

Powódź jest zjawiskiem, które może narazić nieruchomość na ogromne straty finansowe. Woda niszczy zarówno ściany, jak i stałe elementy oraz wyposażenie. Dlatego ważne jest, aby to zdarzenie losowe znajdowało się w zakresie polisy mieszkaniowej.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

To, ile zapłacimy za rozszerzenie polisy o ryzyko powodzi, zależy od lokalizacji nieruchomości. Jeśli wystąpienie podtopienia jest na danym terenie bardzo prawdopodobne i zdarzało się w przeszłości, wtedy zapłacimy za polisę nawet kilkaset procent więcej, co sprawdzimy w przykładowej kalkulacji.

Do zalania w wyniku powodzi dochodzi najczęściej w pobliżu rzek, ale warto pamiętać, że nie ma miesiąca, w którym ryzyko wystąpienia powodzi byłoby zerowe. Największe występuje od marca do października – wtedy możemy spodziewać się aż 3 rodzajów powodzi: roztopowej (przedwiośnie), roztopowo-opadowej (wiosna) i zatorowej (lato). W pozostałej części roku zmienia się tylko rodzaj podtopień. I tak – od grudnia do stycznia zagrożeniem jest powódź opadowa, a od października do marca powódź sztormowa (dotyczy terenów nadmorskich).

 

Powódź w podstawie albo w rozszerzeniu


Ryzyko powodzi jest różnie traktowane przez towarzystwa ubezpieczeń. Część z nich, jak Allianz, Generali, Inter, Proama, TUW, wymaga od swoich klientów dokupienia umowy rozszerzonej. Wtedy składka ulega podwyższeniu. Z kolei Compensa, Concordia czy Link4 ubezpieczenie nieruchomości od powodzi oferują już w podstawie. Ale warto pamiętać, że zakres podstawowy to ochrona murów i stałych elementów – za straty na wyposażeniu, które ucierpi w powodzi czy innym zdarzeniu losowym, nie dostaniemy ani złotówki.
 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Jak ryzyko powodzi wpływa na cenę ubezpieczenia?


W porównywarce ubezpieczeń jednym z pytań jest kod pocztowy miejscowości i ulica, przy której znajduje się nieruchomość. To właśnie na tej podstawie ubezpieczyciele oceniają zagrożenie powodziowe.

Znaczenie ma również historia ubezpieczenia – np. Allianz nie ubezpieczy nieruchomości, jeśli w danym miejscu powódź wystąpiła dwa lub więcej razy w ciągu ostatnich 10 lat przed zawarciem umowy ubezpieczenia (tzw. powódź przewidywalna).

Generali stosuje do wyliczenia składki strefy 0, 1, 2 oraz X. To znaczy, że mienie znajdujące się w ostatniej z nich nie może zostać chronione z polisy. Z kolei każde mieszkaniewraz z ruchomościami domowymi znajdujące się na kondygnacji powyżej parteru zostaje uznane za położone w strefie 0.

Różnice w cenie polisy obejmującej ryzyko powodzi widać na konkretnym przykładzie. Stworzyliśmy modelowy profil klienta w oparciu o liczbę powodzi na przestrzeni ostatnich 20 lat:
  • dom wolnostojący (130 m2, z 2004 roku),
  • lokalizacja: Nowy Staw 82-230 (Żuławy Wiślane) – teren zalewowy
  • dom wolnostojący, z podpiwniczeniem i drzwiami antywłamaniowymi,
  • nieruchomość o wartości 500 000 zł,
  • wariant ochrony L: suma ubezpieczenia dotyczy ruchomości domowych zniszczonych przez zdarzenia losowe, do których zalicza się powódź,
  • wariant ochrony XL: suma ubezpieczenia dotyczy wyższych kwot.

WARIANT OCHRONY - L

liczba powodzi od 1997 roku
 
składka
roczna
składka
średnia
 
brak

303 zł
Link4
SU: 30 000 zł
 
444 zł
Concordia
SU: 20 000 zł
446 zł
Inter
SU: 35 000 zł
 
398 zł
 
1 i więcej

303 zł
Link4
SU: 30 000 zł
 
444 zł
Concordia
SU: 20 000 zł
1110 zł
Inter
SU: 35 000 zł
 
619 zł
WARIANT OCHRONY - XL

liczba powodzi od 1997 roku
 
składka
roczna
składka
średnia
 
brak

344 zł
Link4
SU: 50 000 zł
 
527 zł
Inter
SU: 50 000 zł
686 zł
Concordia
SU: 80 000 zł
 
519 zł
 
1 i więcej

344 zł
Link4
SU: 50 000 zł
 
686 zł
Concordia
SU: 50 000 zł
1209 zł
Inter
SU: 80 000 zł
 
746 zł

Tabela 1. Ceny ubezpieczeń obowiązujące na dzień 04.06.2018 r.


KOMENTARZ: Nie zawsze najtańsza polisa w porównywarce będzie najbardziej opłacalna. Widoczne ceny dotyczą wariantu L, gdzie warto zwrócić szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia dotyczącą ruchomości i stałych elementów, które w wyniku powodzi nadają się do wymiany lub wyrzucenia. I tak – w Link4 dostaniemy SU 30 000 zł (tylko ruchomości), w Concordii zaledwie 20 000 zł (ruchomości i stałe elementy), a w Inter 35 000 zł (ruchomości i stałe elementy). W wariancie XL bez powodzi w historii ubezpieczenia najwięcej odszkodowania proponuje Inter (80 000 zł), ale tu składka (686 zł) jest prawie 2-krotnie wyższa niż w Link4 (344 zł).


Co oznacza powódź dla ubezpieczyciela?


Definicja powodzi w dokumencie OWU oznacza wylanie wód ze zbiorników stojących (jezioro, zalew, staw) lub płynących (rzeka). Niektóretowarzystwa ubezpieczeń precyzują przyczyny powodzi:
  • nadmierne opady atmosferyczne,
  • topnienie śniegu lub lodu,
  • tworzenie się zatorów lodowych,
  • spływ wód po zboczach lub stokach.
 
Jedną z przyczyn jest także cofka. To zjawisko spowodowane jest podnoszeniem się wody w morzu, jeziorze czy rzece przyjmującej dopływ na skutek silnych wiatrów i podwyższeniem się lustra wody w rzece.


Kto powinien mieć ubezpieczenie od powodzi?


Ubezpieczenie od powodzi przyda się wszędzie tam, gdzie istnieje takie ryzyko, tj. nieruchomość znajduje się w pobliżu dużych zbiorników wodnych.
 
Najbardziej zagrożeni powodzią są właściciele domów, ale takie niebezpieczeństwo dotyczy również lokatorów w budynkach wielorodzinnych. O polisę uwzględniającą powódź powinni zadbać zamieszkujący parter, a nawet pierwsze piętro.
 
Niektórzy ubezpieczyciele dodają powódź do już oferowanych rozszerzeń, gdzie przedmiotem ubezpieczenia niekoniecznie musi być budynek mieszkalny. Warta i HDI proponują to ryzyko, jeśli chcemy ubezpieczyć nagrobek.


Ubezpieczenie od powodzi - kiedy wykupić?


Jeśli nasz dom znajduje się w pobliżu jeziora czy rzeki, ryzyko powodzi powinno być stale obecne w zakresie ochrony. Wielu mieszkańców myśli o powodzi dopiero w momencie, gdy ich najbliższa okolica zostanie dotknięta tym żywiołem albo powódź stanie się medialna, tak jak w 1997 roku na południu Polski.

Jednak wykupywanie tego ryzyka (jeśli nie mieliśmy polisy lub jeśli zakres podstawowy nie obejmuje tego zdarzenia) wiąże się z pojęciem karencji.

Karencja w praktyce oznacza czasowe wstrzymanie odszkodowania. I tak: Concordia nie wypłaci środków z polisy, jeśli do powodzi doszło w ciągu pierwszych 15 dni od zawarcia umowy. Warta, Compensa, Proama, Allianz i HDI rozciągają ten okres aż do 30 dni. Interrisk również stosuje miesięczną karencję na powódź, ale tylko przy zawieraniu pierwszej umowy. 
 


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Ryzyko powodzi w większości polis mieszkaniowych trzeba dokupić osobno

2. Składka za ubezpieczenie dla nieruchomości położonej w pobliżu rzeki czy jeziora możne kosztować nawet 100% w porównaniu z nieruchomością w innej lokalizacji 

3. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy obliczaniu skłądki biorą pod uwagę wystepowanie powodzi na ubezpieczanym terenie po 1997 roku

4. O polisie od powodzi powinni pomyśleć także lokatorzy mieszkań położonych na parterze i pierwszym piętrze
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
7
7
6
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy