Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie okularów – ile kosztuje i dlaczego warto?

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Zniszczenie lub zgubienie okularów korekcyjnych może się okazać ogromnym problemem, zwłaszcza że koszt zakupu nowej pary zwykle jest wysoki. Dlatego warto wiedzieć na czym to polega, ile kosztuje ubezpieczenie okularów.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Czy wyobrażasz sobie swoje życie bez okularów? Wiele osób z wadą wzroku nie jest w stanie normalnie bez nich funkcjonować. Dlatego zniszczenie lub zgubienie okularów korekcyjnych może się okazać ogromnym problemem – szczególnie że koszt zakupu nowej pary zwykle jest wysoki. Czy jednak wiesz, że istnieje coś takiego, jak ubezpieczenie okularów? Dowiedz się, na czym to polega, ile kosztuje i dlaczego warto ubezpieczyć okulary.

Ile kosztuje zakup okularów korekcyjnych?

Okulary korekcyjne mogą stanowić naprawdę spore obciążenie dla budżetu. Badania pokazują, że blisko połowa osób z wadą wzroku za swoje ostatnie okulary zapłaciła ponad 500 zł. Mimo iż w każdym salonie optycznym można znaleźć tanie oprawki, szkła są bardzo drogie. W związku z tym wydanie na okulary mniej niż 100 złotych jest rzadkością (taką kwotę deklaruje jedynie 2% ankietowanych).

Warto też zwrócić uwagę na stosunek ceny okularów korekcyjnych do zarobków ich użytkowników. Znaczną część spośród grupy noszącej okulary stanowią osoby starsze, które rzadko dysponują dużymi kwotami. W związku z tym tylko 15% ankietowanych deklaruje, że zakup okularów nie stanowi dla ich budżetu dużego obciążenia. Połowa uważa natomiast, że okulary są drogie. Dlaczego więc nie zabezpieczyć się na ewentualność ich uszkodzenia lub zgubienia?

Ubezpieczenie okularów korekcyjnych – dlaczego warto?

Trudno zaprzeczyć, że okulary są wielu osobom niezbędne podczas codziennych aktywności. Nie da się również ukryć, że dla większości osób ich zakup stanowi duży wydatek. Jednocześnie wcale nie jest trudno o zniszczenie czy utratę okularów – nawet przy dużej ostrożności. W związku z tym ubezpieczenie okularów korekcyjnych wydaje się znakomitym pomysłem. Dlaczego?

Ubezpieczenie ma przede wszystkim chronić przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Pozwala uniknąć kosztownych konsekwencji zgubienia lub uszkodzenia okularów. W przypadku takiego zdarzenia zakup nowych oprawek i szkieł może być refundowany przez ubezpieczenie. Co więcej, w jego ramach możliwe jest też dokonanie wymiany okularów na nowe w razie zmiany wady wzroku. Tym samym ubezpieczenie okularów pozwala uzyskać bardzo duże oszczędności. Dzięki niemu nie musisz się martwić, że nowe okulary ulegną uszkodzeniu albo że przez swoją nieuwagę je zgubisz, powodując tym samym konieczność wydania kolejnej dużej sumy na nowe szkła i oprawki. Mimo iż póki co najczęściej wybierane są ubezpieczenia okularów dziecięcych, również dorośli mogą dużo zyskać, decydując się na takie rozwiązanie.

Jak ubezpieczyć okulary korekcyjne?

Istnieją różne sposoby na ubezpieczenie okularów. Dwie najpopularniejsze opcje to ubezpieczenie okularów w sklepie (salonie optycznym), w którym zostały kupione oraz ubezpieczenie okularów z polisy mieszkaniowej. Oba rozwiązania są bardzo proste, ale różnią się pod względem zakresu ochrony, ograniczeń i innych indywidualnych cech. Omawiamy je dokładnie poniżej.

Ubezpieczenie okularów w sklepie

Ubezpieczenie okularów w sklepie stanowi najprostsze rozwiązanie. Coraz częściej taka opcja jest proponowana podczas zakupu. Polisą można objąć zarówno okulary korekcyjne, jak i okulary przeciwsłoneczne nabywane w danym salonie. Co jednak ważne, zwykle jest to możliwe tylko w dniu zakupu.

Każdy salon optyczny proponuje własne warunki ubezpieczenia. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, jaki może być koszt takiej usługi. Zdarzają się promocje, w których ubezpieczenie okularów jest dostępne za symboliczną kwotę lub wręcz wliczone w cenę zakupu. Trzeba mieć też na uwadze, że ubezpieczenie z salonu optycznego obowiązuje przez określony czas – zazwyczaj jest to rok, choć czasami polisa może działać dłużej. Co obejmuje ubezpieczenie okularów? Zakres polisy także może się różnić pomiędzy ofertami, ale najczęściej obejmuje ona:

 • uszkodzenie okularów powstałe na skutek nieszczęśliwego wypadku,

 • kradzież,

 • rozbój,

 • zgubienie okularów.

Warto też wiedzieć, że uszkodzone okulary zwykle trzeba zwrócić do salonu, aby móc skorzystać z polisy. W przypadku kradzieży czy rozboju niezbędne jest natomiast dostarczenie zaświadczenia o zgłoszeniu sprawy na policję. Zdarza się też, że ubezpieczenie nie pokrywa całości wartości szkody – niekiedy niezbędny jest tzw. wkład własny w wysokości 10-50% wartości nowej pary w zależności od rodzaju szkody.

Ubezpieczenie okularów z polisy mieszkaniowej

Interesuje Cię kompleksowe ubezpieczenie okularów? Prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z polisy mieszkaniowej. Umożliwia ona objęcie ochroną okularów każdego typu, niezależnie od ich przeznaczenia, producenta, wieku czy stanu. Okulary zaliczają się bowiem do kategorii mienia ruchomego, które może być objęte ochroną ubezpieczeniową w ramach polisy mieszkaniowej. Wystarczy dokupić odpowiedni dodatek do standardowej polisy. Wówczas mienie ruchome będzie zabezpieczone przed szkodami powstałymi w miejscu ubezpieczenia i będącymi skutkiem zdarzeń losowych.

Co ważne, stosowana w polisach mieszkaniowych kategoria "stłuczenie przedmiotów szklanych" nie odnosi się do okularów. Dotyczy ona głównie takich elementów jak szyby w drzwiach i oknach, szyba prysznicowa czy płyta indukcyjna.

Ile kosztuje ubezpieczenie okularów?

Jaki jest koszt ubezpieczenia okularów? Oferty na rynku są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od tego, czy jest to ubezpieczenie kupowane w sklepie, czy wraz z polisą mieszkaniową. Znaczenie ma też zakres ochrony.

Polisy nabywane przy zakupie okularów bywają wliczone w cenę okularów (w przypadku rezygnacji z ubezpieczenia, określona kwota jest odliczana od ceny zakupu). Czasami są też dostępne w promocyjnych, symbolicznych cenach (np. 10 zł). Koszt ubezpieczenia niekiedy jest też obliczany od ceny okularów (np. 10% ceny zakupu). Pracownik salonu optycznego oferującego ubezpieczenie powinien Cię dokładnie poinformować o cenie ochrony, a także warunkach jej obowiązywania (termin, rodzaje zdarzeń, które obejmuje polisa).

Ile kosztuje ubezpieczenie okularów w polisie mieszkaniowej? Wszystko zależy od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju ochrona obejmuje również inne mienie ruchome znajdujące się w domu. Często może się też wiązać z innymi dodatkami, jak np. Assistance czy ubezpieczenie od dewastacji. Przykładowe stawki dla różnych towarzystw prezentujemy poniżej

Roczny koszt ubezpieczenia okularów i nieruchomości

TU W zakresie polisy oprócz
pakietu zdarzeń losowych
i kradzieży z włamaniem
Cena
Generali home assistance, dewastacja, pakiet medyczny

272 zł

Proama home assistance, dewastacja

277 zł

Link4 home assistance, dewastacja

376 zł

mtu24.pl dewastacja, powódź

500 zł

Benefia home assistance, dewastacja

693 zł

Inter Polska home assistance, dewastacja

749 zł

Kalkulacja z dnia: 18.12.2023r. dla mieszkania o powierzchni 40 m2 i wartości 400 000 zł oraz ochroną mienia ruchomego do 50 000 zł.

Ubezpieczenie okularów a zmiana wady wzroku

Zdarza się, że po zakupie okularów i ich ubezpieczeniu wada wzroku postępuje, a tym samym konieczna jest wymiana soczewek na inne. Co wtedy? Czy oznacza to zakończenie okresu ochrony? Zazwyczaj – nie. Jeśli ubezpieczony wymieni soczewki na nowe zgodnie z zaleceniami lekarza przed powstaniem szkody, wykorzystując te same oprawki, ubezpieczenie nadal pozostaje ważne. Konieczne będzie jednak najpewniej dostarczenie wraz ze zgłoszeniem szkody dokumentów potwierdzających zasadność wymiany soczewek i rachunku. Dzięki temu parametry nowych okularów będą zgodne z aktualnymi potrzebami ubezpieczonego.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Co natomiast w przypadku wymiany całych okularów? Jeśli wraz z soczewkami zdecydujesz się wymienić oprawy, konieczne będzie wykupienie nowego ubezpieczenia. Nie ma też polis, które pozwalają na zakup całych nowych okularów na koszt ubezpieczyciela z powodu pogorszenia się wady wzroku.

Ubezpieczenie okularów – dbaj o swoje okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne

Nowe okulary zwykle kosztują co najmniej kilkaset złotych. Dla wielu osób nie jest to mała kwota. Należysz do tej grupy? Zdecydowanie warto rozważyć ubezpieczenie okularów. Pozwala ono rekompensować szkody wyrządzone np. wskutek nieszczęśliwego wypadku czy też nieuwagi i zrekompensować koszt zakupu nowej pary. Tym samym decydując się na ubezpieczenie okularów, nie musisz obawiać się o utrudnienia w trakcie wykonywania codziennych czynności. Jeżeli zgubisz swoje okulary lub ulegną one uszkodzeniu, ubezpieczenie pozwoli Ci od razu zamówić nowe – bez dodatkowych kosztów lub przy znacznie niższej opłacie niż w przypadku braku polisy. Ubezpieczenie tego typu możesz zakupić w salonie optycznym lub jako dodatek do polisy mieszkaniowej. W porównywarce ubezpieczeń: https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-nieruchomosci/ znajdziesz natomiast najatrakcyjniejszą ofertę.

Źródła:

 • https://www.wokularach.pl/blog/raport-o-okularach-polakow
 • https://www.pzu.pl/_fileserver/item/1513582
Ubezpieczenie okularów - To warto wiedzieć:

Kiedy ubezpieczenie okularów nie działa?

Zakres tzw. wykluczeń (czyli sytuacji, w których polisa nie działa) także może być różnorodny. Do najczęściej stosowanych wykluczeń w ubezpieczeniach okularów będących częścią polisy mieszkaniowej należą:

 • świadome spowodowanie szkody przez ubezpieczonego lub innych domowników;

 • tzw. rażące zaniedbanie;

 • zniszczenia powstałe na obszarze ubezpieczonej nieruchomości, jeśli ich przyczyną były zaniedbania;

 • wojna, stan wojenny, zamieszki, itd.;

 • zdarzenia losowe (z wyjątkiem rabunku).

Ubezpieczenie okularów kupowane w salonie optycznym zwykle nie obowiązuje natomiast:

 • dla okularów zamówionych w Internecie

 • naturalnego zużycia produktu;

 • uszkodzenia ciała spowodowanego zniszczeniem okularów;

 • wad fabrycznych (odpowiada za nie producent, a naprawy czy wymiany można się domagać w ramach gwarancji);

 • drobnych uszkodzeń estetycznych, które nie mają wpływu na korzystanie z produktu;

 • celowego zniszczenia okularów przez ubezpieczonego;

 • uszkodzeń wywołanych podczas naprawy przez osobę bez odpowiednich kompetencji;

 • rażącego niedbalstwa.

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie okularów:

 1. Co obejmuje ubezpieczenie okularów?

  Ubezpieczenie okularów może obejmować różnego rodzaju zdarzenia. Podstawowy zakres ochrony obejmuje: - uszkodzenie okularów powstałe na skutek nieszczęśliwego wypadku, - kradzież, - rozbój, - zgubienie okularów. Zwykle zawierają się w tym także szkody wyrządzone przez dzieci i czworonogi (jak np. pogryzienie okularów) czy powstałe podczas uprawiania sportu. W wersji rozszerzonej polisa może też obejmować szkody wyrządzone nieumyślnie przez samego ubezpieczonego (np. przygniecenie okularów) i wiele innych. Dokładny zakres polisy jest ustalany dowolnie przez ubezpieczyciela – należy więc dokładnie zapoznać się z warunkami przed podpisaniem umowy. Szczegółowe informacje można też uzyskać u pracownika towarzystwa ubezpieczeniowego lub np. salonu optycznego, który oferuje ubezpieczenie okularów.

 2. Gdzie kupić ubezpieczenie okularów?

  Gdzie kupić ubezpieczenie okularów? Dostępne są dwa główne rozwiązania – salon optyczny (podczas ich zakupu) oraz towarzystwo ubezpieczeniowe (wraz z polisą na mieszkanie). Które rozwiązanie jest lepsze? Polisa będąca częścią ubezpieczenia mieszkaniowego zwykle zapewnia szerszy zakres ochrony i jest bardziej przejrzysta. Ponadto obejmuje ochronę nie tylko samych okularów, ale też pozostałego mienia ruchomego znajdującego się w domu. Może się więc okazać, że będziesz z niej często korzystać. Polisa kupowana w salonie optycznym zwykle ma podstawowy zakres. Nie zawsze pokrywa też koszt zakupu nowych okularów w całości. Zazwyczaj jest jednak tańsza. Pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy ubezpieczenia zawsze dokładnie zapoznać się z jego warunkami – niezależnie od tego, gdzie je kupujesz.

 3. Kiedy warto skorzystać z ubezpieczenia okularów?

  Kiedy ubezpieczenie okularów jest korzystne? Tak naprawdę przydaje się każdemu użytkownikowi okularów, a w szczególności osobom, które korzystają z nich codziennie, a także tym, którzy często naprzemiennie ściągają i zakładają okulary korekcyjne. W tym przypadku ryzyko ich uszkodzenia czy zgubienia jest bowiem znacznie większe.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia