Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie piwnicy w bloku - jaka polisa?

Gdy ubezpieczamy mieszkanie, ważne jest, by ochrona dotyczyła wszystkich części nieruchomości, łącznie z piwnicą. Sprawdzamy, czy dla tego pomieszczenia trzeba mieć osobną polisę i jakie warunki należy spełnić.

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Piwnica jest sporym udogodnieniem, ponieważ pozwala przechowywać przedmioty na co dzień zbędne lub takie, które nie mieszczą się w pokoju. Najczęściej przechowywane są tam narzędzia, rowery, nieużywane meble i wiele innych przedmiotów. Czy i one mogą być chronione z jednej polisy? Jeśli tak, to w jakim zakresie? 
 

Ubezpieczenie: piwnica jako część mieszkania

Na wstępie kluczowa informacja: osobna polisa na piwnicę nie istnieje.Ubezpieczenie piwnicy następuje automatycznie, a piwnica jest integralną częścią nieruchomości, także mieszkania w bloku.
 
Kupując lub wynajmując mieszkanie dostajemy ją niejako w pakiecie i od tej pory oba pomieszczenia są traktowane przez potencjalnego ubezpieczyciela jako całość. Tym samym koszt ubezpieczenia piwnicy wynosi tyle, co mieszkania, ponieważ piwnica stanowi integralną część polisy. 

 

Czy każda piwnica podlega ubezpieczeniu? 

Oczywiście kwestia, czy dostaniemy odszkodowanie za np. włamanie do piwnicy zależy najpierw od tego, czy ubezpieczyliśmy mieszkanie od kradzieży z włamaniem. Wtedy ochroną objęte są zarówno przedmioty w mieszkaniu, jak również te trzymane w piwnicy. Pod pewnymi warunkami.
 
Czy piwnica musi być w tym samym budynku co mieszkanie? Niekoniecznie, ale za każdym razem decydują o tym zapisy ubezpieczyciela w dokumencie OWU.
 
Jeśli decydujemy się na zakup polisy mieszkaniowej przez kalkulator, należy tylko w formularzu zaznaczyć opcję Czy do mieszkania przynależy piwnica, która znajduje się w tym samym budynku?
 
Odpowiedź TAK lub NIE nie ma wpływu na wysokość składki, ale może mieć znaczenie przy ustalaniu wysokości odszkodowania. Dlatego warto wskazać lokalizację piwnicy zgodnie ze stanem faktycznym.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Piwnica – co jest chronione i od jakich ryzyk?


W piwnicy chronione są mury, stałe elementy i zgromadzone wyposażenie, o ile taki zakres ochrony wybraliśmy dla mieszkania. Ze wspomnianych ruchomości odszkodowanie może być przyznane za utratę lub zniszczenie:
 
  • mebli,
  • sprzętu elektronicznego,
  • sprzętu turystycznego,
  • sprzętu sportowego (np. roweru).
 
Liczba ryzyk odpowiada tej, która dotyczy samego mieszkania, a więc jeśli mamy podstawę obejmującą 18 zdarzeń losowych i 3 rozszerzenia (np. kradzież z włamaniem, przepięcie, powódź), to wszystkie te ryzyka dotyczą również piwnicy.
 
Istnieje też możliwość kupienia polisyw formule  All Risk obejmującej wszystkie wydarzenia, oprócz tych wymienionych jako wyłączenia odpowiedzialności.Pełen zakres dotyczy wówczas mieszkania i pomieszczeń przynależnych, w tym piwnicy.


Bez odszkodowania za piwnicę – kiedy?


Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania. Stanie się tak w przypadku, gdy nie zamkniemy piwnicy i tym samym ułatwimy rabunek czy będziemy przechowywali w niej wartościowe przedmioty (np. biżuterię), wiedząc że powinno się ją przechowywać gdzie indziej – zgodnie z zaleceniami i powszechnie przyjętymi normami.
 
Nie otrzymamy odszkodowania również wtedy, gdy w piwnicy składujemy niebezpieczne substancje mogące doprowadzić do zniszczenia naszego mienia, wybuchu, zadymienia, przypalenia niezwiązanego z pożarem lub przepięciem lub kiedy nie dbamy należycie o konserwację i stan naszej piwnicy, jak również (uwaga!) w przypadku zalania – będącego efektem nieszczelnych okien wynikłych z naszego zaniedbania. 

 
WAŻNE!
Ubezpieczeniem nie jest objęta taka piwnica, do której dostęp mają inni mieszkańcy bloku (jak w przypadku pomieszczeń ogólnodostępnych typu strych czy suszarnia).
 

Warto pamiętać o jej podstawowym zabezpieczeniu: wstawieniu solidnych drzwi zamykanych na zamek wielozastawkowy albo atestowaną kłódkę wielozastawkową. Takie zabezpieczenie przekona bowiem każdego ubezpieczyciela – nawet w przypadku faktycznej kradzieży, bądź innej powstałej szkody. Nie będzie miał wówczas podstaw do podejrzeń, że ułatwiliśmy zadanie włamywaczowi, o ile ten oczywiści pozostawi na miejscu widoczne ślady włamania.


   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć
1. Piwnica musi być ubezpieczona razem z mieszkaniem

2. Zakres ochrony jest taki sam, jak w przypadku ubezpieczonego mieszkania

3. O tym, czy piwnica znajdująca się w innym budynku może być chroniona, decyduje zapis w OWU

4. Piwnicą nie jest pomieszczenie ogólnodostępne dla wszystkich lokatorów
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
2
5
6
6

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy