Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny

Wartość rynkowa, odtworzeniowa i rzeczywista - korepetycje z terminologii ubezpieczeń

Sprawdź ceny ubezpieczeń nieruchomości.
Porównaj z nami oferty w 2 minuty.
Porównaj ceny
Polisa mieszkaniowa na pierwszy rzut oka jest produktem przejrzystym. Ale gdy zajrzymy do szczegółów takiego ubezpieczenia, że nie wszystko jest tak oczywiste, jak choćby sposób wypłaty odszkodowania. Te zasady wyjaśniamy na prostych przykładach.

Polisę nieruchomości można uznać za dopasowaną nie tylko pod kątem zakresu ochrony, ale i wysokości sumy ubezpieczenia. Za szkodę całkowitą otrzymamy 100% SU, więc warto wskazać w umowie z towarzystwem taką kwotę, która odpowiada wartości domu czy mieszkania.
Zasady wypłaty odszkodowania ustala rzeczoznawca na podstawie dokumentu Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, dołączonego do każdej polisy, gdzie opisane są przypadki, z których nie każdy będzie działał na naszą korzyść. 

   Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Lektura OWU - sposób na najlepsze ubezpieczenie


Problem w tym, że niewiele osób sięga do regulaminu polisy, którym jest właśnie OWU. Dzieje się tak z różnych powodów – braku czasu czy przekonania, że specjalistyczne słownictwo ubezpieczeniowe i tak okaże się niezrozumiałe.

Czym grozi brak znajomości OWU?Rozczarowaniem z powodu zaniżonego odszkodowania, a nawet brakiem wypłaty. Dlatego, aby uniknąć jednego z tych scenariuszy, warto zajrzeć do regulaminu lub przynajmniej zapoznać się z dalszą częścią artykułu.


Suma ubezpieczenia - jak ustalić jej wysokość?


Aby otrzymać odpowiednie odszkodowanie z polisy mieszkaniowej, trzeba najpierw prawidłowo określić sumę ubezpieczenia. Pomocne w tym będzie ustalenie wartości domu czy mieszkania oraz zakresu ochrony.

PRZYKŁAD: jeśli dom jest warty 500 000 zł, to taką sumę ubezpieczenia należy wskazać w polisie. Za szkodę całkowitą (np. pożar czy zalanie) maksymalnie tyle otrzymamy od towarzystwa.

Przy deklarowaniu sumy ubezpieczenia należy uważać na 2 zjawiska – niedoubezpieczenie i nadubezpieczenie. Pierwsze występuje wtedy, gdy podamy zbyt niskąSU w stosunku do wartości nieruchomości.Składka roczna będzie wtedy niższa, ale uzyskane odszkodowanie może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich strat.

W drugim przypadku towarzystwo wypłaci tylko tyle, ile warta była nieruchomość. Ta zasada jest stosowana właśnie w polisach majątkowych (dom, samochód), ale w życiowych czy zdrowotnych już nie.


Wypłata odszkodowania z polisy - na jakich zasadach?


Wysokość odszkodowania zależy od kilku czynników, w tym skali zniszczeń i przedmiotu, który uległ zniszczeniu. Aby łatwiej obliczyć tę kwotę, ubezpieczyciele stosują 3 różne wartości:
  • rynkową,
  • odtworzeniową,
  • rzeczywistą.
Każda z nich dotyczy innego rodzaju mienia i jest zapisana w dokumencie OWU. Dla ułatwienia każdą z wartości objaśniamy przykładem.


Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Wartość rynkowa - gdy ubezpieczamy mieszkanie


Charakterystyka: wartość rynkowa jest podstawą do ustalenia sumy ubezpieczenia dla mieszkania.

Jak obliczyć: wystarczy pomnożyć powierzchnię użytkową mieszkania i cenę rynkową za 1m². Cena ta powinna obowiązywać w danej miejscowości lub dzielnicy miasta. Należy przy tym uwzględnić najbardziej zbliżone parametry, stan techniczny oraz standard wykończenia. Ponieważ ceny na rynku nieruchomości są zmienne, wartość rynkowa jest ustalana na dzień zawarcia umowy.
 
Przykład: zakupiliśmy trzy lata temu mieszkanie, które postanowiliśmy ponownie ubezpieczyć. Jego wartość rynkowa uległa znacznemu wzrostowi i w obecnej chwili zakup dokładnie takiego samego mieszkania, w tej samej miejscowości, położonego na tym samym osiedlu nie szacuje się już na kwotę 200 tys. zł, lecz 280 tys. zł.
Wcześniej zadeklarowana suma ubezpieczenia (200 tys. zł) jest obecnie niewystarczająca, bo w razie szkody całkowitej taka kwota nie wystarczy do zakupu nowego mieszkania w tym samym standardzie – zabraknie ok. 80 tys. zł. Polisa mieszkaniowa okaże się niedopasowana.


Występowanie: ubezpieczenie mieszkania.

UWAGA!
W każdą rocznicę umowy można zmienić wysokość sumy ubezpieczenia dopasowując ją do realiów rynku nieruchomości. W przeciwnym razie grozi nam zjawisko niedoubezpieczenie (zaniżenie wartości ubezpieczanego mieszkania).


Wartość odtworzeniowa - gdy ubezpieczamy dom


Charakterystyka: wartość odtworzeniowa (inna wersja: wartość nowa) jest stosowana w tych przypadkach, gdy chodzi o przywrócenie domu, stałych elementów czy wyposażenia do stanu nowego, ale nieulepszonego. Poprzez naprawę czy odkupienie.

Jak obliczyć: w zależności od rodzaju przedmiotu ubezpieczenia stosuje się różne zasady wyliczenia sumy ubezpieczenia:
  • dla domu – koszty  równe naprawie lub odbudowie w tym samym miejscu ubezpieczenia, z uwzględnieniem cen robót budowlanych, elektrycznych i instalacyjnych;
  • dla stałych elementów – koszty równe zakupowi, naprawie lub wytworzeniu nowego przedmiotu tej samej marki, typu, wymiarów, technologii itp.; z uwzględnieniem kosztów montażu, demontażu i transportu,
  • dla wyposażenia – koszty równe zakupowi, naprawie lub wytworzeniu nowego przedmiotu tej samej marki, typu, wymiarów, technologii itp.
 
Przykład: posiadamy domek letniskowy w górach. Budynek nie jest nowy, ale stan jego jest zadowalający. Pewnego zimowego dnia osunął się śnieg, w wyniku czego powstała niewielka lawina. Na szczęście ogólny stan domku po wypadku można by ocenić na dobry, jednak uszkodzeniu uległ dach, który należało niezwłocznie naprawić. W sumie koszt naprawy pochłonął 3 tys. zł, a my, zgodnie z warunkami umowy, odzyskamy koszty poniesione na naprawę.
 
Występowanie: ubezpieczenie domu, stałe elementy, mienie ruchome, dom letniskowy, oszklenie.

Warunki TU: GOTHAER – budynek do 40 lat lub powyżej, ale po remoncie generalnym; MTU – dom do 50 lat.

UWAGA!
Wartość odtworzeniowa dotyczy przedmiotu ubezpieczenia do określonego wieku, np. 30 lat. Powyżej tego pułapu stosowana jest już wartość rzeczywista. Próg czasowy zależy od danego towarzystwa.


Wartość rzeczywista - oprócz kosztów amortyzacji


Charakterystyka: dotyczy starszych obiektów znajdujących się w złym stanie technicznym. Ubezpieczyciel od wypłacanego odszkodowania odejmuje stopień zużycia technicznego.

Jak obliczyć: wystarczy pomniejszyć wartość odtworzeniową o stopień zużycia technicznego.

Przykład: ubezpieczony dom letniskowy ma 8 lat, a dach który uległ uszkodzeniu nie był od nowości remontowany. Wówczas, po jego uszkodzeniu przez lawinę, ubezpieczyciel oszacuje jego zużycie i wypłaci nam odszkodowanie odpowiednio pomniejszone np. o 40%. Ale gdy odbudujemy dach (na wspomnianą wcześniej kwotę 3 tys. zł), to i tak ubezpieczyciel pomniejszy rekompensatę za odbudowę odpowiednio o wartość jego zużycia.

Występowanie: ubezpieczenie domu, stałych elementów, budynku gospodarczego i obiektów małej architektury.

Warunki TU: LINK4 - ruchomości starsze niż 5 lat, dom/mieszkanie starsze niż 50 lat, stałe elementy starsze niż 15 lat, piece/kotły starsze niż 8 lat, domek letniskowy.

PAMIĘTAJ!
Ideą ubezpieczania nie jest wzbogacenie się na szkodzie lecz zadośćuczynienie, dlatego też posiadając stary telewizor, który uległ zniszczeniu podczas zdarzenia ubezpieczeniowego, nie możemy liczyć na to, że odzyskamy całkiem nowy sprzęt.

 

   Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To musisz wiedzieć!
1. Podstawą dobrej polisy jest prawidłowe określenie sumy ubezpieczenia
 
2. Zasady wypłaty odszkodowania znajdują się w dokumencie OWU
 
3. Jedną z zasad jest wskazanie rodzaju wartości: rynkowej, odtworzeniowej i rzeczywistej 
 
4. Pełna suma ubezpieczenia (100% SU) przysługuje za szkodę całkowitą, np. pożar budynku
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (2)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

abc

2021-07-02 10:55:42

"Jak obliczyć: wystarczy pomniejszyć wartość odtworzeniową o stopień zużycia technicznego." - rzeczywiście, hiper proste. a skąd mam wiedzieć jaki jest stopień zużycia technicznego i jaki przyjmie ubezpieczyciel? zupełnie niepomocna informacja

P.

2022-02-11 15:22:31

Ideą ubezpieczenia nieruchomości nie jest otrzymanie zadośćuczynienia jak wskazano w artykule, a odszkodowania. Zadośćuczynienie, a odszkodowanie do dwie zupełnie inne instytucje. Odszkodowanie dotyczy szkody majątkowej (zniszczenia domu), zaś zadośćuczynienie szkody niemajątkowej i jego istotą jest naprawienie krzywdy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia