Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 2 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

10 przykazań kupującego ubezpieczenie na życie

Kupno polisy na życie to poważna, a często również – trudna decyzja. Przede wszystkim dlatego, że dotyczy naszej przyszłości oraz finansów. Warto poświęcić jej trochę czasu, by uniknąć zbyt pochopnej decyzji.

Osobom, które nie interesują się branżą ubezpieczeniową często jest ciężko rozeznać się w dostępnych ofertach – opisy produktów bywają ogólnikowe, OWU nie zawsze jest zrozumiałe, a w podobnej cenie możemy oczekiwać naprawdę różnych form zabezpieczenia. Jak zatem dobrze wybrać? 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Oto kilka wytycznych, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze polisy na życie. Pomogą one wybrać dobre rozwiązanie i uniknąć nieuczciwej lub niekorzystnej oferty.

1. Weź pod uwagę swoje ryzyko

Każdemu z nas zdarzyć się może złamanie, pobyt w szpitalu czy poważna choroba. W takich okolicznościach możemy liczyć na wsparcie ubezpieczyciela.

Nie ryzykujmy zatem życia bez ochrony, ponieważ pomoc może okazać się ona niezbędna.
 

2. Nie odwlekaj decyzji o zakupie

Im wcześniej kupimy polisę na życie, tym mniejszą zapłacimy składkę. Wiek działa na niekorzyść ubezpieczonego, ponieważ zwiększa ryzyko chorób. Poprzez wyższą składkę ubezpieczyciel tworzy ochronę dla siebie przed szybkim lub wysokim odszkodowaniem.

Osoby, które przekroczyły 40, 50 czy 60 rok życia są bardziej zagrożone wystąpieniem ciężkich chorób jak np. zawał serca lub nowotwór. 
 

3. Firmie ubezpieczeniowej mów wyłącznie prawdę

Nie warto zatajać informacji o swoim zdrowiu – wiele firm ubezpieczeniowych oczekuje deklaracji o stanie zdrowia lub nawet badań lekarskich. Uczciwe podejście do sprawy zdecydowanie pomoże.

Doradca ubezpieczeniowy wybierze najbardziej korzystne oferty dla danej sytuacji.
 

4. Wybierz czas trwania umowy

Zastanówmy się dobrze czy ubezpieczenie na życie jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Dlaczego możemy mieć wątpliwości? To przede wszystkim decyzja zawierana często na długie lata. Bardzo często młodzi ludzie mają kłopot z dłuższymi deklaracjami.

Jeśli uznamy, że podpisanie umowy na kilka lub kilkanaście lat jest dla nas zbyt dużym wyzwaniem, możemy poszukać umowy na 12 miesięcy.
 

5. Ustal zastosowanie polisy

Każdy z nas potrzebuje innej ochrony, o tym warto pamiętać. Dla osób z dużą rodziną – ważna będzie ochrona wszystkich członków rodziny, dla osób aktywnie uprawiających sport – ubezpieczenie z rozszerzeniem od wypadków i kontuzji. Nie dla każdego potrzebne jest maksymalne rozszerzenie – innego potrzebują starsze osoby na emeryturze, innego osoby młode, aktywne i dużo podróżujące.

Większa liczba umów dodatkowych zwiększa szansę na otrzymanie odszkodowania.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


6. Dobierz zakres ochrony z rozsądkiem

Możemy zdecydować się na maksymalną ochronę, jednak to podniesie składkę, a co za tym idzie – przy pierwszych trudnościach finansowych może spowodować rezygnację z polisy. Nie ma sensu również porywać się na zakup polisy z wysoką sumą ubezpieczenia, jeśli nie odpowiada naszym realnym potrzebom.
 
Spłacamy 100 tys. kredytu mieszkaniowego? Zatem nie decydujmy się na sumę ubezpieczenia w wysokości 1 miliona zł. Wysoka składka będzie jedynie wzbudzać w nas frustrację.

7. Pomyśl o świadczeniu na koniec umowy

Nasze obecna sytuacja finansowa a spokojna emerytura to dwie różne sprawy. Warto pomyśleć o tym, czego będzie nam potrzeba, gdy zakończymy swoją działalność aktywność zawodową – to może być remont mieszkania, droga operacja lub wymarzone wakacje w ciepłych krajach. A dodatkowe pieniądze z polisy dostaniemy nawet bez wypadku.

Wystarczy osiągnąć wskazany w umowie wiek, a wcześniej wybrać polisę na życie i dożycie.

8. Czytaj dokładnie OWU

Wiele problemów związanych z polisą wynika z nieznajomości umowy. Brzmi banalnie, ale takie są fakty. Dlatego warto sprawdzać umowę, przeczytać jak zachować się, gdy wystąpi określone zdarzenie. W umowie znajdziemy również cenne informacje dotyczące:
  • rozwiązania umowy,
  • zawieszenia płacenia składek,
  • karencji,
  • wyłączeń odpowiedzialności.

Znajomość umowy pozwoli uniknąć rozczarowania z powodu zbyt niskiego odszkodowania lub braku wypłaty świadczenia.

9. Zapytaj doradcę o szczegóły

Jeśli nie jesteśmy pewni co do oprocentowania składki, wysokości sumy ubezpieczenia lub czasu trwania umowy – zapytajmy doradcę. To jego zadaniem jest zapoznanie klienta ze wszelkimi informacjami na temat konkretnej oferty, by następnie ubezpieczony miał pełną świadomość zakupionego produktu.
 
Doradca jest do naszej dyspozycji zarówno na etapie rozmowy telefonicznej, jak i podczas spotkania.

10. Porównaj kilka ofert ze sobą

Najważniejsze jest, byśmy nie kupowali pierwszej znalezionej oferty. Traktujmy zakup polisy jak zakup każdej innej rzeczy – butów, telefonu czy samochodu. Każdy zakup wymaga porównania z innym produktem – czy jest wygodny, funkcjonalny, sprawny, a cena odpowiednia do jakości.
 
Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań, zwiększaniu możliwości ubezpieczenia, zatem wiele ofert pozwala czerpać dużo, bardzo różnorodnych korzyści.


Polisa na życie – przykładowe ceny

TU AXA Allianz Prudential Macif Życie
Polisa Plan Ochronny Indywidualne terminowe ubezpieczenie na życie Komfort Życia Acti Ochrona
Wiek
przystąpienia
- 18 – 71 lat 18 – 71 lat 18 – 65 lat
Czas
trwania umowy
Zależy od ubezpieczonego 1 – 62 lata Min. 5 lat – maksymalnie do ukończenia 75 roku życia 1 rok
Umowy
dodatkowe

15 umów dodatkowych
 
4 umowy dodatkowe 7 umów dodatkowych -
Cena
od 3 zł dziennie
 
zależna od wybranej sumy ubezpieczenia dd 40 zł miesięcznie od 100 zł rocznie

Opracowanie własne na podstawie strony www.rankingubezpieczennazycie.pl.

 
Większość ofert ubezpieczeniowych nie podaje informacji o cenie składki. Jest to podyktowane tym, że polisa jest konstruowana na podstawie indywidualnych potrzeb klienta. Inną składkę zapłaci mężczyzna po 50-tce, który na swoim koncie ma zawał serca oraz spłaca kredyt hipoteczny, a inną kobieta po 20-stce, która zarabia najniższą krajową i cieszy się dobrym zdrowiem.

Kalkulator uwzględnia ryzyko związane z wiekiem i na podstawie wybranej sumy ubezpieczenia wylicza możliwą wysokość składki. Pozwala nam to wyeliminować oferty, które są poza naszymi możliwościami finansowymi.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu

Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie na życie powinno uwzględniać nasze szczegółowe potrzeby oraz sytuację zdrowotną i finansową

2. Na rynku ubezpieczeniowym w Polsce jest spora liczba ofert – wybrać najlepszą pomoże nam porównanie ubezpieczeń

3. Porównanie pozwoli zaoszczędzić i nie przepłacać za ubezpieczenie

4. Gdy mamy problem z obliczeniem składki – wypróbujmy kalkulator ubezpieczeniowy
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
0
6
3
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy