Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 18 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie dla niemowlaka - jak wybrać?

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
Ubezpieczenie niemowlaka może chronić malucha już od pierwszych dni jego życia. Na rynku jest dostępnych wiele ciekawych produktów, z których rodzice mogą skorzystać już na etapie planowania potomstwa.

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie dla swojego nowonarodzonego dziecka? Czy ochrona dla dziecka w tym wieku ma sens i właściwie co może zaoferować? Dlaczego warto ją kupić? Odpowiadamy na te pytania.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Co musisz wiedzieć o polisie dla niemowlaka?

Polisa dla nowonarodzonego dziecka to szczególny produkt. Jego zadaniem jest zapewnienie ochrony w jak najwyższym stopniu tej osoby, która jest dla nas absolutnie najważniejsza. Mamy w tym kierunku kilka możliwych rozwiązań i to od nas zależy, na które się zdecydujemy. Ochrona może dotyczyć wsparcia finansowego obecnie, gdy np. dziecko będzie wymagało pobytu w szpitalu lub dozna urazu. Możemy również pomyśleć o ochronie na przyszłość w formie oszczędzania.

Ubezpieczenie dla niemowlaka działa podobnie jak polisy dla osób dorosłych. Produkt zapewnia wsparcie finansowe zarówno w radosnych momentach (podczas narodzin dziecka) oraz w trudnych sytuacjach, takich jak np. poważne zachorowanie. Poza świadczeniami dobra polisa dla niemowlaka gwarantuje również:

 • dostęp do usług assistance, np. pomoc w organizacji opieki medycznej, infolinię medyczną czy też pomoc psychologa,
 • pakiet NNW, czyli ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków – sfinansowanie specjalistycznego leczenia, badań oraz rehabilitacji.

 

Jaką opcję wybrać dla malucha?

Rynek ubezpieczeń oferuje wiele polis z myślą o małych dzieciach. Rodzice mogą wykupić dla noworodka NNW, które działa od pierwszych dni życia, a także objąć malucha ochroną z polisy na życie dla rodziny. Inna opcja to skorzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego dla noworodka lub zgłoszenie dziecka do polisy posagowej.

NNW dla dziecka

Ubezpieczenie dla noworodka może działać już od pierwszych chwil życia. Taki produkt oferują np. towarzystwa ubezpieczeniowe Nationale-Nederlanden, Allianz czy też PZU. Umowę podpisuje się na rok, z możliwością przedłużenia, natomiast ochrona jest zapewniona przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Co gwarantuje polisa NNW dla niemowlaka? Rodzice mogą liczyć na szybki dostęp do informacji po wypadku, a także odszkodowanie z tego tytułu. Ubezpieczyciel zobowiązuje się także do zorganizowania oraz pokrycia kosztów leczenia, leków, rehabilitacji i konsultacji specjalistycznych.

Polisa na życie dla rodziny

Niemowlaka można objąć rodzinną polisą na życie, czyli ubezpieczeniem, które zapewnia wsparcie finansowe w przypadku nagłej śmierci głównego ubezpieczonego. Warto o tym pomyśleć już na etapie planowania potomstwa, ponieważ niektóre ubezpieczenia obejmują także szereg świadczeń z tytułu urodzenia dziecka. Wsparcie po narodzinach oferuje np. PZU –  ubezpieczyciel wypłaca rodzicom kwotę, na którą zostało zawarte ubezpieczenie. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, np. wyprawkę dla malucha.

Polisa zdrowotna dla dziecka

Dobrym wyborem jest również ubezpieczenie zdrowotne dla niemowlaka. Polisa zapewnia cykliczne bilanse monitorujące rozwój dziecka, a także dostęp do wysokiej klasy specjalistów, bez kolejek oraz dodatkowych opłat. Możliwe jest również rozszerzenie zakresu pakietu o atrakcyjne usługi assistance, świadczenia z tytułu hospitalizacji lub odbycia operacji, a nawet wizyty domowe realizowane w trybie pilnym. Takie warunki proponuje świeżo upieczonym (i nie tylko) rodzicom np. Uniqa.

Polisa posagowa

Jeśli rodzicom zależy na oszczędzaniu pieniędzy na przyszłość dziecka, mogą dopisać niemowlaka do polisy posagowej. To ubezpieczenie, w ramach którego gromadzi się środki do momentu, kiedy maluch osiągnie pełnoletniość. Pełni ono również rolę ochronną — zabezpiecza na wypadek śmierci rodziców (wtedy ubezpieczyciel przejmuje obowiązek opłacania składek na poczet świadczenia dla dziecka). Taki produkt ubezpieczeniowy oferuje np. Warta, jedynym warunkiem jest wiek do 55 lat, natomiast osoba, która chce podarować malcowi polisę, nie musi być z nim spokrewniona.

 

Czy warto się decydować na taką ochronę?

Ubezpieczenie niemowlaka gwarantuje wsparcie finansowe w różnych trudnych sytuacjach – od poważnego zachorowania, przez hospitalizację czy też uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku. Jeśli polisa dla noworodka została zakupiona zawczasu, rodzice mogą liczyć także na świadczenie z tytułu narodzin brzdąca, natomiast gdy zakres ochrony został rozszerzony o pakiety zdrowotne, dostęp do lekarzy ani też kosztowne leczenie nie będą aż tak problematyczne. W sytuacji, gdy rodzina się powiększa, każda forma pomocy jest mile widziana.

 

Zobacz, ile zapłacisz za polisę dla dziecka

Polisy dla niemowlaka cechuje niewysoka cena. W przypadku ubezpieczenia NNW rodzice muszą się przygotować na wydatek rzędu od 34 do 299 zł rocznie (w zależności od wybranego wariantu i sumy ubezpieczenia). Na cenę składki wpływ ma zakres ochrony, na jakiej nam zależy. Im wyższa suma ubezpieczenia oraz zakres świadczeń, tym wyższa kwota składki do zapłacenia. Maluchom jednak taka rozbuddowana forma pomocy może się przydać w wielu różnych okolicznościach. Dlatego kluczowe jest właśnie porównywanie ofert ze sobą.

 

ILE KOSZTUJE POLISA NNW DLA NIEMOWLAKA

TU

SU

1% trwałego uszczerbku

Hospitalizacja (kwota za każdy dzień)

Leczenie szpitalne

Składka

od

UNIQA

20 000 zł

120 zł

20 zł/dzień

1 200 zł

34 zł

Allianz

19 000 zł

150 zł

50 zł/dzień

2 000 zł

39 zł

Generali

15 000 zł

100 zł

40 zł/dzień

2 000 zł

39 zł

BeeSafe

25 000 zł

150 zł

30 zł/dzień

3 000 zł

49 zł

Compensa

50 000 zł

400 zł

20 zł/dzień

3 000 zł

69 zł

Generali

55 000 zł

500 zł

100 zł/dzień

10 000 zł

215 zł

UNIQA

100 000 zł

700 zł

130 zł/dzień

7 000 zł

251 zł

Allianz

70 000 zł

700 zł

100 zł/dzień

10 000 zł

299 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych z kalkulacji ofert dnia 30.10.2023 r.

Jeśli chodzi o koszt zakupu rodzinnej polisy na życie z ochroną dla dziecka, zależy od tego, czy ubezpieczenie zostało zakupione indywidualnie, czy grupowo (za pośrednictwem pracodawcy). Na cenę wpływa również zakres ochrony oraz wybrana suma ubezpieczenia. Coraz częściej zdarza się, że wydatek związany z ubezpieczeniem na życie i zdrowie pracowników pokrywa w całości pracodawca –  jest to traktowane jako jeden z benefitów. Wtedy ochrona dla małego dziecka przysługuje bezpłatnie.

 

Na co uważać podczas zakupu?

Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy ubezpieczenia warto dokładnie przeanalizować dokument OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). To właśnie tam znajdują się wszystkie zapisy związane z tym, jak działa w praktyce polisa, na wypadek jakich sytuacji zabezpiecza, ile wynoszą opłaty za dany produkt ubezpieczeniowy oraz kiedy ochrona nie przysługuje. W przypadku ubezpieczenia dla niemowlaka bardzo ważne są:

 • cena ostateczna polisy (już ze wszystkimi dobranymi rozszerzeniami oraz po uwzględnieniu ewentualnych zniżek),
 • dodatkowe udogodnienia, które zapewnia ubezpieczenie (np. dostęp do infolinii medycznej lub wizyt domowych w trybie pilnym),
 • limity świadczeń – z usług oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe można korzystać w ramach określonego limitu, warto go sprawdzić przed podpisaniem umowy,
 • sposobu zgłaszania roszczenia – zazwyczaj procedura ta jest maksymalnie uproszczona. Większość ubezpieczycieli wymaga skontaktowania się telefonicznie lub mailowo i następnie dosłania dokumentacji, która potwierdza zaistnienie zdarzenia uprawniającego do odszkodowania,
 • sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej kwoty odszkodowania, jaką można uzyskać,
 • zakresu ochrony, czyli spisu wszystkich zdarzeń, które upoważniają do odbioru świadczenia.

Warto sprawdzić zapis o wyłączeniach odpowiedzialności, czyli wykaz sytuacji, które mogą poskutkować odmową wypłaty odszkodowania. Zwykle w polisach dla dzieci są wymienione zdarzenia, takie jak np.:

 • brak terminowości w opłacaniu składek,
 • leczenie eksperymentalne i niepotwierdzone badaniami,
 • nieszczęśliwy wypadek, do którego doszło podczas popełnienia przestępstwa,
 • przekroczenie limitu świadczeń określonego w umowie ubezpieczenia,
 • świadome i dobrowolne uczestnictwo ubezpieczonego w aktach przemocy (chyba że wynikało to ze stanu wyższej konieczności lub obrony koniecznej), 
 • udział dziecka w aktywnościach sportowych lub rekreacyjnych o ryzykownym charakterze,
 • zdarzenie wynikające z chorób przewlekłych, genetycznych lub psychicznych, zdiagnozowanych u ubezpieczonego przed przystąpieniem do ubezpieczenia,
 • zatajenie istotnych informacji o stanie zdrowia dziecka podczas podpisywania umowy (np. o zdiagnozowanej wcześniej chorobie).

W przypadku polisy dla dzieci istotna jest również karencja, czyli czas po podpisaniu umowy, kiedy jeszcze nie zostanie wypłacone świadczenie.  Przykładowo, karencja dla poważnego zachorowania może wynieść około 3-6 miesięcy, natomiast jeśli rodzicom zależy na świadczeniu z tytułu narodzin malucha, nawet rok.
 

— mówi Ewelina Ratajczak, ekspertka portalu ubezpieczeniaonline.pl. 

 

Gdzie można znaleźć najlepszą opcję?

Ubezpieczenie dla maluszka to produkt, który może oferować bardzo wiele różnego rodzaju usług oraz form pomocy. Dlatego wlaśnie kluczowe jest ustalenie, czego oczekujemy oraz znalezienie odpowiedniej oferty poprzez porównanie dostępnych polis.

W takiej analizice może nam pomóc porównywarka ubezpieczeniowa. Jej zadaniem jest znalezienie najbardziej pasujących wyników względem naszych oczekiwań. Bez względu na to, czy szukamy ubezpieczenia dla niemowlaka, dla studenta, ubezpieczenia OC czy mieszkania, porównywatka wybierze najbardziej korzystne dla nas oferty. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nie tylko cenny czas, ale i nasze pieniądze, ponieważ nie przepłacimy za ubezpieczenie. 

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie, ale i Twojego dziecka w wieku szkolnym. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert. 

To warto wiedzieć

1. Dziecko można ubezpieczyć od pierwszych chwil jego życia

2. Popularnym rozwiązaniem ochrony dla dziecka jest polisa NNW

3. Ubezpieczenie można połączyć z funkcją oszczędzania na przyszłośc w polisie posagowej

4. Przed zakupem polisy dla dziecka warto dokonać porównania dostępnych ofert, by nie przepłacić za ubezpieczenie 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie noworodka

 1. Czy, aby kupić ubezpieczenie niemowlaka, konieczne są badania lekarskie?

  W większości przypadków towarzystwa ubezpieczeniowe nie wymagają przeprowadzenia u niemowlaka badań lekarskich, wystarczy jedynie wypełnienie prostej ankiety. Natomiast jeśli polisa jest kupowana na rzecz starszego dziecka, w przypadku wątpliwości (np. gdy historia chorób w rodzinie jest niekorzystna) ubezpieczyciel może zlecić dodatkowe badania.

 2. Ile kosztuje ubezpieczenie dla niemowlaka?

  To zależy od rodzaju polisy oraz wariantu i zakresu ochrony wybranego przez rodziców. Ubezpieczenie NNW to wydatek rzędu od 39 do 299 zł rocznie (droższy wariant oferuje wyższe sumy ubezpieczenia), natomiast koszt zakupu rodzinnej polisy na życie oraz polisy posagowej jest ustalany indywidualnie. Jeśli chodzi o wydatki związane z polisą zdrowotną, tego typu produkty można kupić za około 68 zł miesięcznie, w tej cenie zawarto już dostęp do prywatnej opieki medycznej bez żadnych dodatkowych opłat, a także liczne świadczenia zdrowotne.

 3. Jak wygląda procedura zawarcia umowy ubezpieczenia noworodka?

  Procedura zawarcia umowy ubezpieczeniowej jest maksymalnie uproszczona. Gdy rodzice już wybiorą interesujący ich produkt ubezpieczeniowy, wystarczy zgłosić chęć podjęcia współpracy w wybranym oddziale firmy ubezpieczeniowej. Następnie można się udać na spotkanie z przedstawicielem ubezpieczyciela lub dopełnić formalności zdalnie, przez Internet. Ochrona zaczyna działać po uiszczeniu opłaty za pierwszą składkę, natomiast jeśli dojdzie do zaistnienia zdarzenia wymienionego w umowie, roszczenie można zgłosić bardzo szybko drogą telefoniczną, poprzez stronę internetową lub e-mail.

 4. Kto może nabyć polisę dla niemowlaka?

  Polisę dla niemowlaka może wykupić zarówno osoba spokrewniona z maluchem, rodzic, siostra, brat, ciotka czy też babcia, jak i ktoś niespokrewniony, np. przyjaciel rodziny lub opiekun prawny nienależący do rodziny.

 5. Czy ubezpieczenie dla niemowlaka można kupić na etapie ciąży?

  Tak, o polisie dla niemowlaka można pomyśleć na etapie ciąży, wtedy malec będzie objęty ochroną już od pierwszych dni życia. Bardzo opłacalnym rozwiązaniem jest także zakup ubezpieczenia już podczas planowania potomstwa, przed poczęciem. Wtedy bowiem para może liczyć na dodatkowe świadczenie z tytułu narodzin dziecka.

 6. Czy ubezpieczenie dla niemowlaka można kupić w ciąży mnogiej?

  Tak, w ciąży mnogiej także można zakupić polisę dla niemowlaka, dzięki temu bliźnięta będą mogły liczyć na ochronę już od pierwszych chwil życia. Natomiast jeśli rodzice pomyślą o ubezpieczeniu wcześniej, na etapie planowania potomstwa, mogą liczyć na świadczenie z tytułu narodzin bliźniąt.

 7. Czy ubezpieczenie dla niemowlaka zapewnia wsparcie, gdy dziecko urodzi się chore?

  Ubezpieczenie dla niemowlaka zapewnia wsparcie w różnych sytuacjach. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują odszkodowanie także wtedy, gdy maluch urodzi się chory, np. z wadą wrodzoną. Rodzice mogą liczyć na pakiet assistance, świadczenie, które pokryje koszty leczenia i rehabilitacji, a nawet wsparcie ze strony psychologa. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia może zostać zawarta również wzmianka dotycząca postępowania na wypadek urodzenia martwego noworodka. Tak jest np. w polisie grupowej PZU Na Wypadek Urodzenia Dziecka — w tak trudnej sytuacji życiowej ubezpieczyciel zapewnia rodzicom wsparcie finansowe w wysokości 200% sumy ubezpieczenia.

 8. Jak się ubezpiecza noworodka?

  Aby ubezpieczyć dziecko, które niedawno się urodziło, wystarczy porównać dostępne oferty, znaleźć odpowiednie ubezpieczenie i podpisać umowę.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia