Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj
Notice: Undefined offset: 0 in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /data/www/ubezpieczeniaonline.pl/public_html/_nowe/_classes/helper.php on line 448
użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie grupowe w pracy - które wybrać?

Ubezpieczenie na życie dla pracownika czyli popularna polisa grupowa to rozwiązanie, które zapewnia korzyści obu stron: pracownika i pracodawcy. Sprawdzamy, na czym polegają takie ubezpieczenia grupowe pracowników i co mogą zapewnić?

Czy warto decydować się na ochronę w postaci ubezpieczenia grupowego w pracy i czym różni się ona od indywidualnej polisy na życie? W cenie około 50 zł miesięcznie można zyskać kompleksową ochronę, jednak takie rozwiązanie może mieć kilka ważnych minusów.

 

Porównaj ceny

    Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Co dokładnie oznacza polisa w miejscu pracy?

Pracodawca może zaoferować swoim pracownikom możliwość ubezpieczenia. Jest to możliwe poprzez zakup polisy grupowej. 
Ubezpieczenie grupowe to produkt, który jest skierowany do kilku, kilkunastu, a nawet kilkuset pracowników. Oznacza to, że musi uwzględniać potrzeby bardzo zróżnicowanej wiekowo oraz zarobkowo grupy ludzi. Z tego właśnie powodu jest to najczęściej opcja, która w ramach jednej umowy oferuje szeroki zakres ochrony. 

Ochrona może zatem dotyczyć:

 • uszczerbku na zdrowiu,
 • poważnego zachorowania,
 • pobytu w szpitalu,
 • operacji chirurgicznej,
 • śmierci bliskiej osoby,
 • narodzin dziecka,
 • śmierci ubezpieczonego.

Szeroki zakres ochrony to zdecydowany plus takiego rozwiązania, ale należy pamiętać o bardzo istotnym minusie, jakim jest niewysoka suma ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczenia grupowego maksymalna suma ubezpieczenia zazwyczaj nie przekracza 100 000 zł. Z tego właśnie powodu kwota odszkodowania może być niższa niż może mieć to miejsce w indywidualnej polisie na życie, gdzie samodzielnie wybieramy wysokość sumy ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie w miejscu pracy nie pozwala nam również na zmniejszenie zakresu ochrony. Jeśli część ochrony wydaje nam się zbędna – nie możemy z niej zrezygnować, co zmniejszyłoby naszą składkę. Decydujemy się na gotowy produkt, którego nie możemy zmodyfikować według własnych preferencji.

Umowa w polisie grupowej zawierana jest na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejny rok. Po odejściu z miejsca pracy możemy stracić ochronę lub kontynuować ją na zasadach indywidualnej polisy, jeśli ubezpieczyciel umożliwi nam taką opcję.

Warto dodać, że na ubezpieczenie grupowe mogą zdecydować się zarówno małe firmy, jak i wielkie korporacje. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość zakupu polisy zarówno dla działalności jednoosobowych, firm, które zatrudniają do 3 pracowników, jak i większą liczbę osób. Pracodawcy mają zatem wybór - bez względu na to, jak duża jest ich działałność.

Ubezpieczenie grupowe i indywidualne w pracy – które wybrać?

Warto dobrze się zastanowić i podjąć świadomą decyzję o zakupie polisy na życie. Ubezpieczenie grupowe ma swoje plusy i minusy, podobnie, jak indywidualna polisa na życie.

Przyjrzyjmy się, jak wygląda to w przypadku ubezpieczenia w miejscu pracy. Do zalet takiego rozwiązania należą:

 • niska składka,
 • szeroki zakres ochrony,
 • składka odprowadzana przez pracodawcę,
 • brak karencji lub krótka karencja,
 • minimum formalności.

Z kolei do wad ubezpieczenia grupowego możemy zaliczyć:

 • niska suma ubezpieczenia,
 • krótki czas trwania umowy,
 • brak możliwości modyfikowania umowy,
 • brak możliwości wyboru,
 • ochrona na czas zatrudnienia.

Każdy z nas może potrzebować zupełnie innej ochrony. Ubezpieczenie grupowe z całą pewnością może zapewnić nam szeroki zakres ochrony, jednak dla wielu osób będzie to rozwiązanie niewystarczające lub tymczasowe. Dlatego dobrze jest się zastanowić, określić budżet, jakim dysponujemy i dokonać porównania ofert indywidualnych z polisą grupową w miejscu naszego zatrudnienia.

Kto może zdecydować się na polisę w pracy?

Takie ubezpieczenie może nabyć osoba, która jest zatrudniona w firmie na stałe. Osoby, które wykonują nieregularne zlecenia, mogą nie mieć możliwości zakupu ubezpieczenia.

Do zakupu polisy grupowej mogą podejść osoby, które są pełnoletnie i nie ukończyły 65 roku życia. Górna granica wiekowa może jednak się różnić w zależności do towarzystwa ubezpieczeniowego oraz samej oferty.

Ile kosztuje ubezpieczenie w pracy?

Wysokość składki polisy grupowej nie jest wysoka i nie powinna przekraczać kwoty 100 lub 150 zł miesięcznie. Pracodawca może zaoferować nam kilka wariantów cenowych do wyboru, które mogą różnić się pod względem zakresu ochrony.

Należy jednak zaznaczyć, że ceny polisy grupowej są stawkami, które ustalane są podczas spotkania pracodawcy z ubezpieczycielem. Wysokość składki może zależeć od rodzaju pracy oraz branży, liczby pracowników czy średniej wieku pracowników.

Warto dodać, że osoby, które nie są nigdzie zatrudnione lub wykonują wolny zawód, również mogą ubezpieczyć się poprzez zakup otwartej polisy grupowej. Jest to rozwiązanie podobne do standardowego ubezpieczenia w miejscu pracy - oferuje szeroki zakres ochrony oraz umowę na 12 miesięcy z możliwością prolongaty. 

ERGO Hestia Grupa Otwarta

Wariant Składka

Zgon w wyniku wypadku przy pracy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym

Operacja chirurgiczna Poważne zachorowanie Leczenie specjalistyczne
Podstawowy od 30 zł

100 000 zł

- - -
Podstawowy+ od 65 zł

200 000 zł

Do 2 000 zł Do 12 000 zł Do 3 000 zł
Rozszerzony od 85 zł

220 000 zł

Do 2 500 zł Do 15 000 zł Do 3 000 zł
Rozszerzony+ od 100 zł

260 000 zł

Do 3 000 zł Do 17 000 zł Do 5 000 zł

Tabela 1. Opracowanie własne.

Warto jednak zauważyć, że koszt indywidualnej polisy na życie nie musi być wcale wygórowany. Ubezpieczenie na życie może również kosztować około 50 – 100 zł miesięcznie i oferować nam korzystne warunki ochrony.
 

Koszt indywidualnego ubezpieczenia na życie

TU Pobyt w szpitalu Poważne zachorowanie

Wysokość składki miesięcznej od

MetLife 90 zł/dzień 35 000 zł

53 zł

ERGO Hestia 40 zł/dzień 4 000 zł

55 zł

Nationale-Nederlanden Tak Tak

Składka ustalana indywidualnie

Allianz Tak Tak

Składka ustalana indywidualnie

ERGO Hestia 100 zł/dzień 17 000 zł

100 zł

MetLife 90 zł/dzień 90 000 zł

102 zł

Tabela 2. Opracowanie własne.

Czy można mieć w pracy ubezpieczenie grupowe i indywidualne?

Na ubezpieczenie grupowe można zdecydować się w dowolnym momencie. Taką polisę możemy również nabyć, jeśli posiadamy już inne ubezpieczenie – np. terminową polisę na życie. W ten sposób możemy rozszerzyć zakres posiadanej już ochrony, a także zwiększyć kwotę potencjalnego odszkodowania.

Dzięki dwóm ubezpieczeniom możemy liczyć na podwójne świadczenie.

Kiedy ochrona z polisy grupowej nie zadziała?

Ubezpieczenie grupowe nie zawsze gwarantuje odszkodowanie i mogą istnieć okoliczności, w których ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia. Dzieje się tak np. z powodu karencji, limitu świadczeń oraz wyłączeń odpowiedzialności.

Karencja może dotyczyć konkretnych zdarzeń, jak np. pobyt w szpitalu – jeśli pracownik zdecyduje się na zakup ubezpieczenia z wiedzą o tym, że w przyszłym miesiącu ma planowaną operację, może nie otrzymać odszkodowania, gdy karencja wynosić będzie dla tego zdarzenia okres 3 miesięcy.

Limity świadczeń określają ile zdarzeń polisowych przypada na okres 12 miesięcy. Przykładowo: jeśli ubezpieczyciel przewiduje dwukrotny pobyt w szpitalu, to trzecia hospitalizacja w ciągu roku może już nie gwarantować nam odszkodowania.

Wyłączenia odpowiedzialności określają z kolei okoliczności zdarzenia polisowego, w których ubezpieczyciel jest zwolniony z konieczności wypłaty odszkodowania. Dzieje się tak np. wtedy, gdy pracownik trafił do szpitala wskutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. 

Szczegółowe informacje dotyczące karencji, limitu świadczeń oraz wyłączeń odpowiedzialności możemy znaleźć w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

 

Porównaj ceny

    Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Ubezpieczenie na życie ma zagwarantować wsparcie finansowe nie tylko osobie ubezpieczonej, lecz także jej bliskim. Przed zakupem polisy zawsze warto porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych – dzięki temu uda się wybrać najlepszą opcję spośród dostępnych na rynku. Jeśli chcesz uniknąć przepłacania i zależy Ci na najlepszych warunkach, skorzystaj z naszego kalkulatora. Porównasz w nim naraz nawet 5 różnych ofert 20 najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym także polisy na życie z rozszerzeniem na wypadek utraty pracy.

Ubezpieczenie grupowe w pracy - To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie grupowe w pracy to polisa, którą można nabyć zarówno w małych firmach, jak i wielkich korporacjach

2. Polisa grupowa w przystępnej cenie oferuje szeroki zakres ochrony na czas 12 miesięcy

3. Osoby bez stałego zatrudnienia mogą ubezpieczyć się przez zakup otwartej polisy grupowej

4. Przed zawarciem umowy warto sprawdzić, kiedy ochrona polisowa nie zadziała

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie pracownika

 1. W jakim wieku można przystąpić do ubezpieczenia grupowego w miejscu pracy?

  Do zakupu polisy grupowej przystąpić mogą osoby, które ukończyły 18 lat, ale nie ukończyły 65 roku życia. Górna granica wiekowa może jednak różnić się w zależności od TU oraz oferty, na co warto zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy.

 2. Czy można posiadać dwa ubezpieczenia np. grupowe i indywidualne?

  Tak, można posiadać kilka różnych ubezpieczeń na życie. Posiadanie dwóch różnych polis może zwiększyć zakres ochrony oraz szansę na otrzymanie odszkodowania.

 3. Czy można kupić ubezpieczenie grupowe bez stałego zatrudnienia?

  Tak, jest to możliwe przez zakup ubezpieczenia w ramach otwartej polisy grupowej. Jest to produkt dla osób, które nie posiadają stałego zatrudnienia lub wykonują pracę w ramach np. wolnych zawodów. Również pracownicy, których pracodawcy nie umożliwiają zakupu polisy grupowej, mogą zdecydować się na takie rozwiązanie. Zasady w otwartym ubezpieczeniu grupowym są zbliżone do standardowej polisy w miejscu pracy.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
5
4
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia