Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 3 zł dziennie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie od pobytu w szpitalu - jakie wybrać?

Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?
Wypełnij formularz w 2 minuty.
Porównaj ceny
Pobyt w szpitalu może przytrafić się każdemu z nas – z powodu wypadku, złamania lub innej dolegliwości, wymagającej badań diagnostycznych. Przy hospitalizacji dłuższej niż kilka dni możemy otrzymać świadczenie ubezpieczenia za pobyt w szpitalu.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Sprawdzamy, ile kosztuje takie rozszerzenie podstawowej ochrony, co dokładnie może zapewnić oraz na co jeszcze warto się zdecydować przy polisie za pobyt w szpitalu. 

Co oznacza pobyt w szpitalu w polisie na życie?

Dla ubezpieczyciela pobyt w szpitalu to hospitalizacja, która jest konieczna dłużej niż 3 lub 4 dni. Takie zdarzenie może zostać objęte ochroną ubezpieczeniową i zapewnić świadczenie w wysokości kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych za każdy dzień spędzony w szpitalu powyżej wspomnianych już 3 lub 4 dni.

Taka opcja wymaga jednak rozszerzenia, a to oznacza, że nie otrzymamy świadczenia decydując się na podstawową ochronę w indywidualnej polisie na życie. W tym celu należy zdecydować się na zakup umowy dodatkowej, która zapewni nam wsparcie finansowe w sytuacji, gdy konieczna będzie hospitalizacja.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może rozróżniać pobyt w szpitalu spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem lub urazem ciała oraz hospitalizację spowodowaną chorobą. W przypadku pierwszej opcji ochrona może dotyczyć pobytu nawet od pierwszego, w przypadku choroby pobyt liczony jest najczęściej od 4 dnia.

Jak wygląda przykładowe ubezpieczenie hospitalizacji?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje w swoich polisach możliwość zabezpieczenia pobytu w szpitalu. W przypadku polisy grupowej – ochrona ta może wchodzić w zakres ubezpieczenia, jednak nie zawsze.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują świadczenie w ramach hospitalizacji, która przekroczy 3 lub 4 dni. Pobyt w szpitalu nie powinien być jednak dłuższy niż 90 dni, ale górna granica czasowa, za którą ubezpieczyciel wypłaci świadczenie, jest już wewnętrzną decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu może również zapewnić pieniądze w sytuacji gdy dojdzie do hospitalizacji za granicą, np. podczas wakacji. 
Jaki jest koszt polisy na wypadek pobytu w szpitalu?

Cena polisy jest zależna od kilku ważnych czynników, co oznacza, że raczej nie znajdziemy indywidualnego ubezpieczenia na życie, które dla wszystkich klientów będzie kosztować dokładnie tyle samo.

Wysokość składki jest zależna od:

 • wybranej sumy ubezpieczenia,
 • ilości umów dodatkowych,
 • wieku, w jakim przystępujemy do zakupu polisy,
 • stanu zdrowia, w jakim przystępujemy do zakupu polisy,
 • braku porównania ofert.

Bardzo ważne jest dokonanie analizy różnych dostępnych możliwości. Dzięki temu możemy dotrzeć do bardziej korzystnych ubezpieczeń i dowiedzieć się, jak ciekawe możliwości ma do zaoferowania konkurencyjna firma ubezpieczeniowa.

W wysokości składki bardzo ważną rolę odgrywa to, jak wysoką SU wybierzemy (np. 50 000 zł lub 500 000 zł) oraz ile umów dodatkowych zakupimy (możemy wybrać 1, 3 lub nawet 10 różnych opcji). Dla ubezpieczyciela znaczenie ma również to, ile mamy lat w chwili zawarcia umowy oraz jaki jest nasz aktualny stan zdrowia. Osoby starsze, które chorują przewlekle mogą zapłacić wyższą składkę niż osoby świeżo po studiach, które nie miały dotąd większych problemów zdrowotnych.

Koszt ubezpieczenia na wypadek pobytu w szpitalu

TU Pobyt w szpitalu

Poważne zachorowanie

Składka miesięczna od
MetLife 90 zł/dzień

35 000 zł

53 zł
ERGO Hestia 40 zł/dzień

4 000 zł

55 zł

Nationale-Nederlanden

Tak Tak Składka ustalana indywidualnie
Allianz Tak Tak

Składka ustalana indywidualnie

ERGO Hestia 100 zł/dzień 17 000 zł

100 zł

MetLife 90 zł/dzień 90 000 zł

102 zł

Tabela 1. Opracowanie własne.


Wysokość świadczenia również jest decyzją towarzystwa ubezpieczeniowego. Za każdy dzień spędzony w szpitalu możemy otrzymać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Co oprócz ubezpieczenia za pobyt w szpitalu?

Oprócz ochrony na wypadek hospitalizacji, warto zastanowić się nad dodatkowym rozbudowaniem ochrony w zakresie zdrowia. Jakie umowy dodatkowe jeszcze możemy wybrać? Są to m.in.:

 • ochrona na wypadek operacji chirurgicznej,
 • ochrona na wypadek leczenia za granicą,
 • ochrona na wypadek poważnego zachorowania,
 • ochrona na wypadek zdiagnozowania nowotworu
 • pakiet medyczny assistance.

Warto zastanowić się zatem, czego najbardziej się obawiamy i jakiej pomocy możemy potrzebować. W ramach assistance możemy otrzymać pomoc w postaci dowozu leków lub transportu medycznego, z kolei ochrona na wypadek poważnego zachorowania może zapewnić wysokie odszkodowanie, z którego będziemy mogli opłacić specjalistyczne leczenie lub długotrwałą rehabilitację.

Kiedy za pobyt w szpitalu nie będzie świadczenia?

Towarzystwa ubezpieczeniowe w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) przedstawiają okoliczności zdarzenia polisowego, w którym mają prawo odstąpić od warunków umowy i nie wypłacić świadczenia.

Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, gdy ubezpieczony działał na własną niekorzyść lub gdy próbował wyłudzić odszkodowanie z polisy. Wyłączenia odpowiedzialności dotyczące pobytu w szpitalu mogą działać, gdy do hospitalizacji dojdzie wskutek:

 • samookaleczenia,
 • próby samobójstwa,
 • brania czynnego udziału w bójkach, rozruchach lub protestach,
 • brania udziału w działaniach terrorystycznych,
 • prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień,
 • prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
 • przebywaniu na terenie państwa, w którym toczą się działania wojenne.

Ubezpieczenie może również nie obejmować ochroną pobytu w szpitalu z innych powodów, gdy np. hospitalizacja jest przez nas planowana. Wyłączenie odpowiedzialności może dotyczyć np.:

 • korekty płci,
 • operacji plastycznych,
 • chorób psychicznych,
 • ciąży.

Zanim więc zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia na życie wraz z rozszerzeniem ochrony, warto sprawdzić ten zapis w umowie i porównać go z innymi ofertami.

Świadczenia możemy również nie otrzymać w sytuacji, gdy hospitalizacja jest objęta karencją. Jest to okres ochronny od chwili podpisania umowy, która chroni ubezpieczyciela na wypadek próby wyłudzenia odszkodowania. Oznacza to, że w przypadku, gdy karencja dotycząca pobytu w szpitalu wynosi 1 rok, a trafimy do szpitala miesiąc po zakupie polisy, możemy nie otrzymać świadczenia lub otrzymać je w znacznie niższej kwocie.

Gdzie kupić ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu?

Decyzja o zakupie polisy na życie powinna być dobrze przemyślana i opierać się na znalezieniu odpowiednio dobranej ofercie. Warto poświęcić trochę czasu na to, by dokonać szczegółowej analizy różnych produktów ubezpieczeniowych. Dzięki temu dotrzemy do ubezpieczenia, które będzie najbardziej zbliżone do naszych indywidualnych potrzeb.

W tym celu warto skorzystać z pomocy stron, które w całości poświęcone są tematyce ubezpieczeniowej. Umożliwią nam one zapoznanie się z aktualnym rankingiem ofert, a także skorzystanie z pomocy porównywarki. W ten sposób poznamy wiele różnych opcji, co nie jest możliwe na stronie jednego ubezpieczyciela. Dzięki temu znajdziemy najbardziej korzystną polisę i nie przepłacimy z powodu zbyt pochopnej decyzji.
 

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!  

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje wsparcie finansowe w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, w tym także na wypadek pobytu w szpitalu. Przed zakupem ubezpieczenia szpitalnego należy dokładnie sprawdzić i porównać dostępne oferty. Warto również zwrócić uwagę na maksymalny wiek, w którym można wykupić ubezpieczenie szpitalne. Górna granica wiekowa jest zależna od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz konkretnego produktu.
Ubezpieczenia za pobyt w szpitalu - to warto wiedzieć
1. Ubezpieczenia na wypadek pobytu w szpitalu jest dostępne w ramach polisy na życie lub oddzielnie jako dodatkowe świadczenie zdrowotne
 
2. Hospitalizacja, która uprawnia do świadczenia, musi być spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem lub chorobą
 
3. Na wypadek pobytu w szpitalu ubezpieczyć można zarówno osobę dorosłą, jak i dziecko
 
4. Przed podpisaniem umowy warto porównać dostępne oferty TU, a także sprawdzić wszystkie wyłączenia odpowiedzialności wymienione w OWU

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu

 1. W jakim wieku możemy przystąpić do zakupu polisy na wypadek pobytu w szpitalu?

  Do zakupu polisy przystąpić mogą osoby pełnoletnie. Z kolei górna granica wiekowa jest ustalana przez towarzystwo ubezpieczeniowe i może wynosić zarówno 55, 60, jak i 65 lat. Dlatego warto wcześniej dokonać porównania kilku ofert.

 2. Czy każda hospitalizacja zapewni nam odszkodowanie?

  Nie, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia w kilku przypadkach. Jednym z nich jest hospitalizacja, która ma miejsce w czasie obowiązywania karencji. Brak świadczenia może również dotyczyć sytuacji, gdy pobyt w szpitalu jest wynikiem okoliczności, które zostały opisane w umowie w punkcie o wyłączeniu odpowiedzialności.

 3. Czy można nabyć wyłącznie ubezpieczenie na wypadek hospitalizacji?

  Nie, polisa na wypadek pobytu w szpitalu jest rozszerzeniem ochrony podstawowej. Musimy zatem wykupić podstawowe ubezpieczenie na życie i rozszerzyć jego zakres o ochronę na wypadek hospitalizacji.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia