Wszystko co powinieneś wiedzieć o NNW

Na niektóre przykre zdarzenia warto jest być przygotowanym. Najprostszym sposobem jest wykupienie polisy NNW, ale warto to zrobić głową, by zapewnić sobie i najbliższym ochronę na najwyższym poziomie i możliwie za jak najmniej.

Polisa na życie NNW jest dobrowolna. Ubezpieczony może samemu zdecydować o zakresie ochrony i wysokości odszkodowania albo kupić gotowy produkt, czyli grupowe ubezpieczenie na życie NNW dostępne np. w szkole czy w pracy.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!Polisa NNW – jakie korzyści dla ubezpieczonego?
 

Powodów, dla których warto zakupić polisę NNW, jest kilka. Taka polisa obejmuje zdarzenia zaistniałe nie tylko na terytorium RP ale i poza granicami, a ochrona z polisy zapewniona jest całodobowo, najczęściej przez okres 12 miesięcy. Po tym czasie umowa jest automatycznie wznawiana.
 
Polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków charakteryzuje niska składka od 30-50 zł miesięcznie. Najtańsze są polisy NNW dla dzieci w szkole, w których kilkadziesiąt złotych płaci się za cały rok, jednak w takich polisach jest wąski zakres ochrony i niskie sumy ubezpieczenia.
 
Polisa NNW może być jedną z polis na życie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć 1 ubezpieczenie kupione indywidualnie, a 2 ubezpieczenie zawarte w miejscu zatrudnienia. Jeśli dojdzie do zdarzenia, a będzie ono w zakresie obu polis, można liczyć na wypłatę dwóch świadczeń.


Jakie są koszty ubezpieczenia NNW?


Ubezpieczony ma wpływ na wysokość ubezpieczenia. Warto zatem wiedzieć na co zwracać uwagę, by składka była adekwatna do potrzeb i możliwości finansowych.
 
Każda składka zależy od sumy ubezpieczenia, czyli od górnej granicy wypłacanej kwoty ubezpieczenia. Oczywiście na im więcej się ubezpieczymy, tym wyższą składkę będziemy musieli zapłacić. Ale też w przypadku szkody - wyższe odszkodowanie dostaniemy. Przeważnie 1% uszczerbku na zdrowiu odpowiada 1% sumy ubezpieczenia.
 
Jeśli ubezpieczymy się na 10 000 tys. zł za nieszczęśliwy wypadek, zapłacimy składkę w wysokości kilkudziesięciu zł, ale za każdy 1% uszczerbku na zdrowiu dostaniemy zaledwie 100 zł. Podwyższenie sumy ubezpieczenia - nawet dwukrotnie - skutkuje zazwyczaj nieznacznym wzrostem wysokości składki. Za to przy wypłacie odszkodowania różnica w jego wysokości może być spora.

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują przeważnie trzy grupy:
 

 1. Dzieci i młodzież,
 2. Dorośli niepracujący lub pracujący w biurze,
 3. Osoby aktywne – pracujące fizycznie lub w zawodach o podwyższonym ryzyku (np. górnicy, kaskaderzy), sportowcy uprawiających niecodzienne i niebezpieczne dyscypliny (sporty walki, wspinaczkę skałkową itp.). 

Warto pamiętać, że im bardziej sport bądź też zawód jest ryzykowny, tym oczywiście składka będzie wyższa, ponieważ towarzystwo ponosi większe ryzyko ubezpieczeniowe. W niektórych przypadkach możemy spotkać się z odmową ubezpieczenia – ryzyko, które musiałoby ponieść towarzystwo, gdyby zgodziło się przyjąć daną osobę do  ubezpieczenia, byłoby zbyt wysokie.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


 

Dla kogo ubezpieczenie NNW?


1.  Ubezpieczenie grupowe przeznaczone jest dla:

 • młodzieży szkolnej - dobre ubezpieczenia obejmują ochroną uczniów przez 24 godziny na dobę, przez cały rok, w szkole, w domu, na wakacjach,
 • pracowników firm,
 • kierowców i pasażerów pojazdu mechanicznego.

2.  Ubezpieczenie indywidualne przeznaczone jest dla:

 • osoby dorosłej (dziecko może być współubezpiecznym),
 • studentów i osób aktywnych fizycznie,
 • osób starszych, u których nietrudno uszczerbek na zdrowiu.

 

Kiedy ubezpieczenie NNW nie działa?


Przeważanie wyłączona z wypłaty świadczenia jest osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu w przypadku:

 • próby popełnienia samobójstwa bądź przestępstwa,
 • spożycia alkoholu, narkotyków bądź innych środków odurzających,
 • prowadzenia samochodu bądź innych pojazdów mechanicznych bez odpowiednich uprawnień,
 • niewłaściwego leczenia,
 • chorób zawodowych,
 • uprawiania sportu wyczynowo.

Ostatnie z wymenionych wyłączeń mozna ominąć wybierając za dopłatą odpowiednie rozszerzenie.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!


Ubezpieczenie na życie daje ochronę finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 3 złotych dziennie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie NNW nie musi kosztować wiele

2. Polisa NNW zabezpieczy nas na nieprzewidziane życiowe sytuacje

3. To od nas zależy, na jaki zakres ochrony się zdecydujemy

4. Przed zakupem warto porównać kilka różnych ofert
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (7)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Iwona

2019-01-24 11:58:58

Czy Hipotermie można uznać jako nieszczęśliwy wypadek?

Odpowiedź Redakcji

2019-04-08 09:17:19

Nieszczęśliwy wypadek to zdarzenie nagłe, którego nie można było przewidzieć. Hipotermia to jednak proces trwający w czasie, ale wszystko zależy od okoliczności zdarzenia.

gabii5612@wp.pl

2019-02-18 22:17:39

Witam jestem emerytka ma 62lata.zawarłam umowę na kredyt hitopteczny na kwote 55tys. zł .Bank potrzebuje polisy na życie na kwotę 14tys. Proszę o podanie najbardziej korzystnej cenowo polisy płatnej jednorazowa. Kredyt mam na do 2026r .

Magdalena

2019-04-09 18:22:24

Czy ubezpieczenie obejmje tez dojazd do pracy za granice ? Ubezpieczona jestem w zakładzie pracy ale tylko na terenie zakładu. Poza pracą ubezpieczena juz nie jestem. Czy wykupując takie ubezpieczenie bede również ubezpieczona w drodze do pracy i z powrotem ?

Odpowiedź Redakcji

2019-04-10 09:54:36

Ubezpieczenie NNW z reguły działa tylko na terenie kraju, w którym zostało wykupione. Polisa z miejsca pracy powinna wystarczyć, jeśli udowodnimy, że wypadek miał związek z wykonywana pracą. W obu przypadkach należy sprawdzić szczegóły zawarte w dokumencie OWU.

Michał

2019-09-18 12:06:30

Witam Czy ubezpieczenie NNW wypłaca odszkodowanie za operacyjne wycięcie, woreczka żółciowego?!

Wioleta

2020-01-11 08:17:42

Witam, czy moge dostac odpowiedz na pytanie ,czy nalezy mi sie odszkodowanie z nnw ?dot. wypadku ktory spowodowalam sama i nie uczestniczyly w nim inne osoby i pojazdy i nikt nie zostal poszkodowany oprocz mnie. Gdy nie bylo zlaman , tylko leczenie potluczen, zwolnienie lekarskie i roczne leczenie lękow powypadkowych? Dziekuje

Arkadiusz

2020-05-07 22:29:18

Czy ubezpieczenie NNW obejmuje wypadek do którego doszło niespełna rok temu na terenie Niemiec.Ponieważ prawie po roku dostałem rachunek za owe leczenie do zapłaty. Chodzi o NNW które było zakupione na tamten czas w momencie wypadku.

.ichal

2020-06-25 06:07:57

43 zlote platnosci polisy obejmuje wszystkie szkody cielesne

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia