Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Szkolne NNW - jak ocenić jego wartość?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wraz z początkiem roku szkolnego powraca temat ubezpieczeń NNW dla dzieci.

Placówki oświatowe świadome wypadków, jakich co roku doświadczają uczniowie, często obligują rodziców do wykupienia polisy, narzucając tym samym towarzystwo ubezpieczeniowe i produkt. Ale uwaga: skorzystanie z oferty proponowanej przez placówkę nie jest obowiązkowe.

Szkolne NNW to ubezpieczenia grupowe, które charakteryzują się głównie niską składką oraz wąskim zakresem ubezpieczenia. Należy mieć świadomość, że niska składka (zazwyczaj od 20 do 50 zł) to też niska suma ubezpieczenia (10-12 tys. zł), a co za tym idzie – niskie odszkodowanie (np. za zwichnięcie – 200-240 zł). Przed podpisaniem umowy proponowanego ubezpieczenia warto dobrze przeanalizować zakres polisy oraz ocenić jej wartość.

 

PORÓWNAJ OFERTY NNW!


Po pierwsze – suma ubezpieczenia


W pierwszej kolejności należy sprawdzić wysokość sumy ubezpieczenia. Zazwyczaj w takich polisach wynosi ok. 10 tys. zł. Jest to maksymalna suma, jaką wypłaci towarzystwo wyłącznie w dwóch sytuacjach: całkowitym (100%) uszczerbku na zdrowiu albo śmierci ubezpieczonego. Niska suma ubezpieczenia oznacza, że w przypadku najczęstszych wypadków, takich jak skręcenia, złamania czy urazy wymagające interwencji chirurgicznej odszkodowanie będzie niewielkie i może nie pokryć kosztów leczenia wynikających z doznanych obrażeń ciała.

Odszkodowanie wyliczane jest na podstawie tabeli procentowego uszczerbku na zdrowiu.

TU Złamanie zębów stałych (siekaczy lub kłów) Skręcenie lub zwichnięcie kostki Złamanie kości ręki (z wyłączeniem palców) Złamanie nogi (z wyłączeniem palców) Poparzenie
Allianz 1,5% 3% 3% 2-15% (w zależności od miejsca i rodzaju złamania) 2-30% (w zależności od stopnia poparzenia)
PZU 0,5% za każdy złamany ząb stały (do 9 zębów);
5% za wszystkie złamane zęby stałe (powyżej 9 zębów)
4% 3%
4-10% (w zależności od miejsca i rodzaju złamania)
 
b.d.
MetLife 1% 1-12% (w zależności od procentowego ograniczenia ruchomości stopy) 1-3% (w zależności od procentowego ograniczenia ruchomości dłoni) 1-12% (w zależności od procentowego ograniczenia ruchomości nogi) b.d.
Aviva 0,5% 2% 3% 3-10% (miejsca i rodzaju złamania) 1-5% (w zależności od uszkodzenia konkretnej części ciała
Tabela 1. Procentowe wartości uszczerbku na zdrowiu w wybranych TU, stan na 7.09.2016. Źródło: opracowanie własne

Im suma ubezpieczenia będzie wyższa, tym lepiej, bo w razie zdarzenia objętego ochroną dziecko otrzyma wyższe odszkodowanie.

– Mając możliwość wyboru wariantu ubezpieczenia, oceńmy który z nich wypada dla nas korzystniej – radzi Małgorzata Skibińska, ekspert Avivy. – Porównajmy grupową polisę szkolną z ofertą indywidualną. Nierzadko dopłacając np. 20 złotych uda nam się uzyskać ubezpieczenie o znacznie większej sumie. 


Po drugie – zakres ubezpieczenia


Przed zakupem konkretnego ubezpieczenia należy sprawdzić również zakres ochrony. Wypadki, którym ulegają dzieci, mogą się przytrafić nie tylko w szkole, ale też w domu czy podczas innych zajęć pozalekcyjnych, wyjazdów, kolonii etc. Jeżeli dziecko trenuje piłkę nożną, bierze udział w zawodach, to szczególną uwagę należy zwrócić na zapis o uprawianiu sportów. Często taka polisa nie obejmuje wypadków, które przytrafiły się podczas treningów albo na turnieju. Ponadto ważną kwestią jest zasięg terytorialny. Należy sprawdzić, czy ubezpieczenie działa wyłącznie na terenie Polski, czy również poza granicami kraju. Jest to istotne o tyle, że podczas wyjazdów na  ferie zimowe czy letnie wakacje rodzice nie muszą martwić się o dodatkową ochronę ubezpieczeniową.

 szkolne NNW 

Grafika 1. Przykładowe zakresy ubezpieczeń grupowych w wybranych TU. Stan na 8.09.2016. Opracowanie własne

  


Po trzecie – polisa indywidualna jako alternatywa dla szkolnej  


Jak wynika ze statystyk Systemu Informacji Oświatowej co roku wypadkom w placówkach oświatowych ulega ponad 70 tys. dzieci. Dlatego w sytuacji, gdy proponowana przez placówkę oświatową polisa NNW nie spełnia oczekiwań, nie należy całkowicie rezygnować z ubezpieczenia. Alternatywnym rozwiązaniem może być wybór indywidualnego ubezpieczenia dla dziecka. Takie oferty są zazwyczaj dopasowane do wymagań i potrzeb konkretnego klienta, mamy możliwość wyboru odpowiedniej sumy oraz zakresu. Musimy się jednak liczyć  z tym, że takie rozwiązanie będzie trochę droższe.

Jednym z takich produktów jest ubezpieczenie „Bezpieczne dziecko” MetLife. Jest to polisa indywidualna chroniąca życie i zdrowie ubezpieczonego wraz z możliwością oszczędzania na przyszłość. Oznacza to, że jeżeli ubezpieczony dożyje do końca umowy, Towarzystwo wypłaci sumę ubezpieczenia na dożycie. Ubezpieczenie obejmuje ochroną zdarzenia powstałe na terytorium RP oraz poza granicami kraju.

Polisa zapewnia wsparcie finansowe na wypadek:
  • trwałego inwalidztwa NW,
  • groźnej choroby objętej ochroną ubezpieczeniową,
  • pobytu w szpitalu lub operacji wskutek NW lub choroby,
  • złamania lub oparzenia wskutek NW.


PORÓWNAJ OFERTY NNW!


 

Większa świadomość – to lepszy wybór 


Podsumowując powyższe, wartościowe ubezpieczenie charakteryzuje się:
  • szerokim zakresem,
  • wysoką sumą ubezpieczenia,
  • usługami assistance,
  • możliwością rozszerzenia umowy podstawowej,
  • ochroną również poza granicami RP.
Każde dziecko jest inne, ma różne zainteresowania i wymagania, dlatego polisa powinna być dobrze dobrana, tak jak tornister dla pierwszoklasisty, czy garnitur na studniówkę dla maturzysty. Nie należy bagatelizować ryzyka wystąpienia zdarzenia, bo świadomy rodzic to bezpieczne dziecko.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
668282
7
2
4
3
4
9

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy