Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Gdzie spędzić urlop zimowy?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Zimą w Polsce średnie temperatury wynoszą od -1 do 6 stopni Celsjusza. W tym czasie w ciepłych kurortach za granicą termometry pokazują nawet 30 stopni Celsjusza. Tygodniowy pobyt w jednym z nich można kupić w biurach podróży już od 1500 zł za osobę.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Zimą wyjazd do jednego z ciepłych kurortów za granicą może być nawet dwukrotnie tańszy niż w lecie. Co więcej, niekiedy temperatury powietrza są równie wysokie co w szczycie sezonu letniego. Porównaliśmy koszty zimowego wyjazdu na Wyspy Kanaryjskie i Dominikanę, a także do Egiptu i Tajlandii z biurem podróży oraz zorganizowanego samodzielnie. Jednocześnie podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne w zależności od miejsca wyjazdu.

Wyspy Kanaryjskie dla turystów, którzy lubią ciepło przez cały rok

Teneryfa


Teneryfa jest największą wyspą kanaryjską. Od listopada do marca średnie dzienne temperatury powietrza wynoszą tutaj od 22 do 25 stopni Celsjusza. Wypoczynek zimą może być nawet dwukrotnie tańszy niż latem – w biurach podróży ceny za tygodniowy pobyt w 4-gwiazdkowym hotelu z dwoma posiłkami zaczynają się od 1500 zł za osobę, a w standardzie all inclusive od 2000 zł. Alternatywnym rozwiązaniem może być wyjazd na własną rękę. Za lot w obie strony z Warszawy trzeba zapłacić co najmniej 1100 zł za osobę, a za siedem noclegów w 4-gwiazdkowym hotelu dla dwóch osób od 1500 zł. Do tego należy doliczyć koszty wyżywienia.

Teneryfa oprócz wysokich temperatur, pięknych plaż, wysokiego standardu panującego w hotelach czy pysznego hiszpańskiego jedzenia, przyciąga turystów z całego świata różnorodnością klimatu oraz bogactwem fauny i flory. Pobyt na wyspie można rozpocząć od wizyty na plaży San Andrés, a następnie ze strefy ciepłej udać się do wilgotnej, mglistej i wietrznej w kierunku masywu górskiego Anaga. Można tu podziwiać najwyższy wyspiarski wulkan na świecie – Teide (3718 m n.p.m.). Aby wejść na szczyt trzeba posiadać pozwolenie, które można uzyskać bezpłatnie (więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.reservasparquesnacionales.es). Można tam dotrzeć pieszo lub kolejką linową.

Gran Canaria


W zimie ciepło jest również na sąsiadującej z Teneryfą, Gran Canarii. Wyspa leży zaledwie 210 km od wybrzeży Afryki. Szczególnie warto wybrać się tutaj od stycznia do marca, gdy w ciągu dnia średnie temperatury powietrza wynoszą 24-25 stopni Celsjusza. Natomiast w listopadzie i grudniu spadają poniżej 20 stopni Celsjusza. W biurach podróży w tym okresie ceny tygodniowego pobytu w 4-gwiazdkowym hotelu z dwoma posiłkami zaczynają się od 1700 zł za osobę, a od 2000 w all inclusive. Alternatywnym rozwiązaniem może być wyjazd na własną rękę. Za lot w obie strony z Warszawy trzeba zapłacić co najmniej 1300 zł, a za siedem noclegów w 4-gwiazdkowym hotelu dla dwóch osób od 2400 zł. Do tego należy doliczyć koszty wyżywienia.

Gran Canaria gwarantuje spokojny wypoczynek na obszarze 60 km piaszczystych plaż. Licząca niemal 3 km Playa del Inglés uznawana jest na jedną z najpiękniejszych w Europie. Za najbardziej słoneczną uważana jest Puerto Rico, a Playa de Amadore otrzymała Niebieską Flagą za krystaliczną czystość wód tej ukrytej w zatoce plaży. Natomiast położona w stolicy wyspy Las Palmas, Playa de las Alcaravaneras słynie z ekskluzywnego klubu wodnego Real Club Náutico. Niektóre z plaż zostały również wydzielone w zależności od potrzeb turystów. Playa de las Burras zawiera wydzieloną przestrzeń dla naturystów. Podzielona na cztery strefy jest również Maspalomas. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi, druga i czwarta dla naturystów, a trzecia dla społeczności LGBT.

Egipt najtańszą opcją na ciepły wypoczynek zimą


Często Egipt zimą wybierają polskie rodziny z dziećmi. Wtedy hotele rodzinne, które organizują gry i zabawy dla najmłodszych, nie są zatłoczone turystami, jak ma to miejsce latem. Otwarte w nich są również zjeżdżalnie i aquaparki. Od stycznia do marca (np. podczas ferii zimowych), warto wybrać się do Marsa Alam, gdzie wówczas średnie temperatury powietrza w ciągu dnia wynoszą od 20 do 23 stopni Celsjusza. W biurach podróży w tym okresie ceny tygodniowego pobytu w 4-gwiazdkowym hotelu z dwoma posiłkami zaczynają się od 1400 zł za osobę, a od 1700 zł w standardzie all inclusive.

Jednak należy pamiętać, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) ze względu na stan wyjątkowy wprowadzony w Egipcie i wysoki stopień zagrożenia atakami terrorystycznymi, zaleca zachowanie szczególnej ostrożności turystom przebywającym w kurorcie Marsa Alam. Poza tym resort odradza organizowania samodzielnych wyjazdów do tego kraju. Oznacza to, że najbezpieczniej będzie nie opuszczać terenu hotelu. MSZ radzi również zgłosić swoją podróż w systemie Odyseusz. Aby wjechać do Egiptu, trzeba posiadać paszport ważny co najmniej sześć miesięcy licząc od planowanej daty zakończenia pobytu, a także zakupić jednokrotną wizę za 25 dolarów – można to zrobić na lotnisku bezpośrednio po przylocie.

Wyprawę do Tajlandii warto zorganizować samodzielnie


Optymalna pora na podróż do Tajlandii zimą trwa od początku listopada do końca lutego. W tym okresie turyści mogą cieszyć się pełnym słońcem, względnym brakiem opadów oraz wysokimi temperaturami powietrza, które w ciągu dnia średnio wynoszą od 24 do 32 stopni Celsjusza (im później, tym cieplej). Niestety świetne warunki pogodowe nie idą w parze z niskimi cenami. W biurach podróży koszty zakupu tygodniowej wycieczki do Bangkoku, Phuket czy Pattayi w 4-gwiazdkowym hotelu z dwoma posiłkami zaczynają się od 3500 zł za osobę, a w standardzie all inclusive od 5000 zł. Najdrożej jest podczas świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Samodzielny wyjazd do Tajlandii w zimie może być nawet dwukrotnie tańszy niż z biurem podróży. Ceny biletów lotniczych z Warszawy do Bangkoku w obie strony zaczynają się od 2000 zł. Natomiast za siedem noclegów w stolicy kraju w prywatnej kwaterze trzeba zapłacić od 500 zł za osobę, a w 4-gwiazdkowym hotelu od około 700 zł. Wyżywienie również jest znacznie tańsze. Obiad na ulicznym stoisku można kupić za 2,5-5 zł. W efekcie zaoszczędzone środki można przeznaczyć na zwiedzanie.

Tropikalna Dominikana zimą tańsza o około 1000 zł


Na Dominikanie przez cały rok świeci słońce. W jednym z najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych, jakim jest Punta Cana, od listopada do grudnia średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi 29-30 stopni Celsjusza, a od czerwca do sierpnia wzrasta tylko do 31 stopni Celsjusza. Jednak zimą wakacje w tym kraju mogą być nawet o 1000 zł tańsze. Wówczas w biurach podróży ceny zakupu tygodniowej wycieczki w 5-gwiazdkowym hotelu w standardzie all inclusive zaczynają się od 4500 zł za osobę. Natomiast w sezonie letnim za taki sam wyjazd trzeba zapłacić od 5200-5500 zł.

Droższą opcją będzie samodzielna podróż na Dominikanę, jeżeli zależy nam na zakwaterowaniu w równie wysokim standardzie, jak ten oferowany przez polskich touroperatorów. Ceny lotów z Warszawy Na Punta Cana w obie strony zaczynają się od 3000 zł za jedną osobę. Natomiast zimą za siedem noclegów w 5-gwiazdkowym hotelu w tym kurorcie dla dwóch osób trzeba zapłacić od 3600 zł. Taniej jest w 4-gwiazdkowych hotelach, gdzie koszty takiej samej rezerwacji zaczynają się od 1700 zł.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na zimowy wyjazd?


Turyści wybierający się zimą do jednego z ciepłych krajów, powinni również posiadać ubezpieczenie turystyczne. Należy je dopasować indywidualnie do celu, miejsca i długości wyjazdu. Teneryfa czy Gran Canaria znajdują się na terytorium Hiszpanii i obowiązuje w nich Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak w razie poważniejszego wypadku, np. złamania nogi czy ręki w wyniku upadku w hotelu czy na basenie,EKUZ w ogóle nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski. Taka pomoc medyczna może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Natomiast w Egipcie, Tajlandii i na Dominikanie w ogóle EKUZ nie jest honorowany, ponieważ te państwa nie są członkami Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Poza tym w razie poważnego urazu, transport helikopterem medycznym do kraju będzie jeszcze droższy niż z Wysp Kanaryjskich, ze względu na dużo większą odległość od Polski. W efekcie najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego jest wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia, która powinna wynosić:
  • w Europie co najmniej 30 000 euro,
  • poza Starym Kontynentem przynajmniej 60 000 euro.
Wysokość ceny polisy zależy od miejsca, długości i celu wyjazdu, a także liczby turystów. W prosty sposób można je dopasować do indywidualnych potrzeb za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Najtańsze optymalne ubezpieczenie można kupić podróżując na Wyspy Kanaryjskie (za 5 zł dziennie dla osoby dorosłej). Nieco drożej będzie w przypadku Egiptu (7,27 zł dziennie), a także Tajlandii i Dominikany (po 12,63 zł dziennie).

Porównanie cen optymalnych polis turystycznych do różnych krajów

Zakres ochrony Hiszpania (Wyspy Kanaryjskie) Egipt Tajlandia i Dominikana
Koszty leczenia 30 000 euro 139 000 euro 139 000 euro
Koszty ratownictwa 5000 euro 139 000 euro 139 000 euro
OC w życiu prywatnym 50 000 euro 35 000 euro 35 000 euro
NNW 5 000 euro 11 000 euro 11 000 euro
Ubezpieczenie bagażu 500 euro 350 euro 350 euro
Cena polisy 5 zł dziennie 7,27 zł dziennie 12,63 zł dziennie
Źródło: rankomat.pl

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Zimą średnie temperatury w zagranicznych kurortach wynoszą od 25 do powyżej 30 stopni Celsjusza.
  2. Tygodniową wycieczkę na Wyspy Kanaryjskie zimą można kupić już od 1500 za osobę.
  3. Wycieczka do Tajlandii zorganizowana samodzielnie może być nawet dwukrotnie tańsza niż z biurem podróży.
  4. Optymalne ubezpieczenie turystyczne do ciepłych kurortów można kupić już od 5 zł dziennie.
Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia