Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Na czym polega ubezpieczenie sportów ekstremalnych?

Sporty ekstremalne związane są ze zwiększonym ryzykiem, które wpływa na wzrost wysokości składki o około 300%. Są uznawane przez ubezpieczycieli za o wiele bardziej niebezpiecznie niż wypoczynek, zwiedzanie czy sporty wysokiego ryzyka.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego należy poinformować ubezpieczyciela o rodzaju uprawianej dyscypliny, aby rozszerzył zakres ochrony. Należy pamiętać, że różne towarzystwa niektóre aktywności fizyczne odmiennie zaliczają do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.
 

Jakie dyscypliny są uznawane za sporty ekstremalne? 


Ubezpieczycie aktywności fizyczne, w których prawdopodobieństwo odniesienia urazu jest zwiększone, zaliczają do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Ich lista jest dostępna w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Najczęściej towarzystwa określają definicję sportów ekstremalnych następująco:

Sporty ekstremalne to aktywność sportowa, której uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, często zagrożenia życia.

Jednak definicje w poszczególnych OWU mogą się od siebie różnić w zależności od ubezpieczyciela. Dyscyplinę, którą jedno towarzystwo zakwalifikuje do sportów ekstremalnych, inne może uznać za aktywność wysokiego ryzyka. W związku z tym przed zakupem polisy turystycznej należy dokładne zapoznać się z warunkami umowy. Najczęściej do ekstremalnych są zaliczane:

 • alpinizm,
 • baloniarstwo,
 • wspinaczka górska i skałkowa,
 • speleologia,
 • skoki ze spadochronem,
 • paralotniarstwo,
 • pilotowanie samolotów silnikowych,
 • sporty motorowe lub motorowodne,
 • kolarstwo górskie,
 • skoki na bungee,
 • narciarstwo poza trasami,
 • skoki akrobatyczne na nartach,
 • jazda po muldach.

Do sportów ekstremalnych zaliczane są również wyprawy do miejsc, które charakteryzują się bardzo trudnymi warunkami klimatycznymi bądź przyrodniczymi. Takimi, jak najwyższe partie gór (np. Himalaje), tereny lodowcowe, dżungla czy busz. Z kolei trekking górski w zależności od ubezpieczyciela, klasyfikowany jest jako ekstremalny od określonej wysokości (zwykle powyżej 3500 m n.p.m.).

Jak dopasować zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego uprawiając sporty ekstremalne?


Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego jest suma gwarantowana kosztów leczenia. W związku ze zwiększonym prawdopodobieństwem ryzyka odniesienia urazu podczas uprawniania sportów ekstremalnych, im wyższa, tym lepiej. W Europie powinna wynosić minimum 30 000-60 000 euro. W przypadku dalszych wypraw,warto zakupić polisę pokrywającą pomoc medyczną w nielimitowanym zakresie.

Bardzo przydatne będzie również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Gdy podczas uprawiania sportów ekstremalnych doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, otrzymamy rekompensatę od ubezpieczyciela. Jej wysokość zostanie określona na podstawie procentowej tabeli zawartej w OWU. Pomocne może okazać się też OC w życiu prywatnym i OC sportowe. Jeżeli z naszej winy uraz odniesie osoba trzecia, może pozwać nas do sądu. Jeśli wyrok będzie dla niej korzystny, towarzystwo wypłaci jej odszkodowanie do wysokości sumy gwarantowanej określonej w umowie. Ponadto właściciele cennego sprzętu sportowego także powinni objąć go ubezpieczeniem.

Sporty ekstremalne a cena ubezpieczenia turystycznego


Wielu ubezpieczycieli w ogóle nie oferuje możliwości rozszerzenia zakresu ochrony ubezpieczenia turystycznego dla aktywnych fizycznie. W rezultacie znacznie wpływa to na wzrost składki. Jej wysokość jest uzależniona od wieku i stanu zdrowia klienta, a także uprawianej dyscypliny oraz miejsca podróży. Najtańsza polisa w przypadku wyjazdu na terenie Europy w celu wypoczynku lub zwiedzania dla osoby 30-letniej, kosztuje 2,82 zł dziennie. Cena wzrośnie, gdy klient zdecyduje się uprawiać sporty wysokiego ryzyka do 10 zł (o 254,6%), lub ekstremalne do 11,10 zł (o 293,6%).

W prosty sposób można porównać ze sobą kilkanaście ofert w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na polisaturystyczna.pl. Aby wybrać polisę turystyczną z rozszerzeniem o sporty ekstremalne, wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole. Do każdego z ubezpieczeń dołączony jest elektroniczny plik z OWU. Dzięki temu wygodnie możemy sprawdzić na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego, czy uprawiana przez nas dyscyplina jest objęta ochroną.

Najtańsza polisa turystyczna z rozszerzeniem o sporty ekstremalne kosztuje 11,10 zł dziennie dla osoby dorosłej w Europie. Jednak w związku ze zwiększonym prawdopodobieństwem ryzyka odniesienia urazu, warto wybrać ubezpieczenie z jak najszerszym zakresem ochrony. Jedna z ofert z nielimitowanymi kosztami leczenia i ratownictwa kosztuje 27,94 zł za dzień. Należy pamiętać, aby indywidualnie dopasować pakiet do celu i miejsca wyjazdu.

Porównanie zakresu ochrony polis turystycznych z rozszerzeniem o sporty ekstremalne

Zakres ochrony ERV Nationale Nederlanden AXA
Koszty leczenia 86 012 zł 300 000 zł Bez limitu
Koszty ratownictwa 50 000 zł Bez limitu
NNW 20 000 zł 150 000 zł
OC w życiu prywatnym 150 000 zł 1 500 000 zł
OC sportowe 150 000 zł 1 500 000 zł
Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego 800 zł 2000 zł 3000 zł
Cena polisy za 1 dzień 34,80 zł 28,24 zł 27,94 zł

Źródło: rankomat.pl (kalkulacja dla 30-letniej osoby).

Jak widać w powyższej tabeli, wyższa cena polisy nie zawsze oznacza szerszy zakres ochrony. W najdroższej propozycji ERV (34,80 zł za dzień), brak OC w życiu prywatnym i OC sportowego. Z kolei w tańszej ofercie Nationale Nederlanden (28,24 zł dziennie), w ogóle nie uwzględniono NNW. Tymczasem w najtańszym pakiecie AXA (27,94 zł), suma gwarantowana kosztów leczenia i ratownictwa jest nielimitowana. W efekcie przed zakupem ubezpieczenia warto porównać ze sobą co najmniej kilka wariantów.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
To warto wiedzieć
 1. Różni ubezpieczyciele te same dyscypliny zaliczają w OWU do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.
 2. Wysokość składki dla osób uprawiających sporty ekstremalne jest nawet o 300% wyższa.
 3. Warto kupić polisę z nielimitowanymi kosztami leczenia i ratownictwa. 
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
2
3
5
3

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy