Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Wiza do USA - jaki koszt?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Podróż do USA wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. Obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego, jednak przed podróżą muszą pamiętać o zdobyciu odpowiedniego zezwolenia ESTA. Sprawdź, ile kosztuje wiza do USA, kto jej potrzebuje?

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Podróż do USA wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Co ważne, od 2019 roku obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego, jednak przed podróżą do Stanów Zjednoczonych muszą pamiętać o zdobyciu odpowiedniego zezwolenia ESTA. Sprawdź, ile kosztuje wiza do USA, kto jej nadal potrzebuje i jak ją uzyskać?

Wiza do USA - kiedy jest obowiązkowa?

Mimo zniesienia wiz do USA dla większości obywateli Polski, niektórzy nadal muszą zadbać o zdobycie odpowiedniego zezwolenie na wjazd do Stanów Zjednoczonych. Dotyczy to m.in. osób, które wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych. Aby legalnie przebywać w USA i pracować, musisz uzyskać wizę pracowniczą. Pamiętaj, że osoby mające wizę turystyczną lub biznesową nie mogą podejmować pracy.

Obowiązek wizowy odnosi się również do studentów chcących poszerzać swoją wiedzę na amerykańskich uczelniach. Osoby zainteresowane rozpoczęciem lub kontynuowaniem nauki w USA przed wyjazdem powinny zdobyć odpowiednie zezwolenie na pobyt, czyli wizę studencką.

Pamiętaj! Jadąc do USA, musisz mieć ze sobą paszport, który jest ważny co najmniej do dnia przekraczania granicy. W sytuacji, gdy masz dwa dokumenty, a w jednym z nich znajduje się ważna wiza, zabierz je ze sobą na lotnisko. Wówczas po skontrolowaniu paszportu urzędnik w nowym, ważnym dokumencie umieści oznaczenie VIOPP (ang. visa in other passport).

Wiza studencka do USA - rodzaje

Ukończenie studiów w USA pozwala na zdobycie wysokich kwalifikacji i otwiera duże możliwości pod względem kariery zawodowej. Do podjęcia nauki w Stanach Zjednoczonych zachęcają liczne dofinansowania proponowane przez amerykańskie uczelnie. Przed wyjazdem na studia należy zadbać również o uzyskanie zezwolenia na pobyt. Wyróżnia się różne rodzaje wiz studenckich:

 • wiza F-1 jest przeznaczona dla studentów, którzy pokrywają wydatki związane z edukacją w USA z własnej kieszeni lub mogą potwierdzić sfinansowanie nauki ze źródeł prywatnych bądź instytucji edukacyjnych;

 • wiza M-1 jest odpowiednia m.in. dla studentów dwuletnich szkół technicznych lub zawodowych oraz tych, którzy podjęli praktykę zawodową;

 • wiza J-1 jest przeznaczona dla studentów, którzy pozyskali fundusze na edukację w Stanach Zjednoczonych od fundacji rządowych i prywatnych lub uczestniczą w międzynarodowych wymianach naukowych bądź kursach językowych.

Wizy studenckie najczęściej wydaje się na kilka lat. Okres ich ważności zazwyczaj trwa co najmniej tyle, co przewidywany okres edukacji. Wyjątek od tej zasady stanowią dokumenty wydawane studentom biorącym udział w wymianach międzynarodowych. Wówczas wiza jest wydawana zaledwie na kilka miesięcy. Do otrzymania takiego zezwolenia konieczne są zaświadczenia wysłane przez uczelnię z USA, w której odbędzie się wymiana.

Wiza pracownicza do USA - rodzaje

Wiele osób decyduje się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych w celach zarobkowych. Rynek amerykański umożliwia znalezienie dobrze płatnej pracy. Pozwala też na poszerzenie swoich kwalifikacji, doskonalenie umiejętności językowych oraz zdobycie doświadczenia.

Jeśli planujesz wyjazd do USA i chcesz zatrudnić się we wcześniej ustalonym miejscu pracy, musisz mieć wizę typu H:

 • wizy H-1B są odpowiednie dla osób o specjalistycznych kwalifikacjach i umiejętnościach, które jadą do Stanów Zjednoczonych w celu zatrudnienia się w określonej firmie. Aby otrzymać tę kategorię wizy, należy mieć tytuł licencjata, równoważny lub wyższy w dziedzinie, w której zamierzasz pracować;

 • wizy H-2 wydaje się osobom wykwalifikowanym i niewykwalifikowanym, które chcą zatrudnić się sezonowo lub tymczasowo w USA w zawodzie, na który jest aktualnie zwiększone zapotrzebowanie;

 • wizy H-3 są przeznaczone dla osób wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych na staż zorganizowany przez pracodawcę o tematyce innej niż zdobyte wykształcenie;

 • wizy H-4 wydaje się małżonkom i dzieciom w stanie wolnym poniżej 21. roku życia, którzy chcą dołączyć do osób przebywających w USA mających wizę H-1B, H-2 bądź H-3.

Z uwagi na duże zapotrzebowanie na wizy H-1B zdecydowano się na ograniczenie liczby zezwoleń na wjazd do USA, które mogą zostać wydane. Spoza limitu są wyłączone niektóre miejsca pracy, np. instytucje szkolnictwa wyższego czy rządowe organizacje badawcze.

Ile kosztuje wiza do USA?

Wysokość opłaty za złożenie wniosku o wydanie wizy różni się w zależności od celu wyjazdu. Należy też pamiętać, że wpłacenie określonej kwoty nie jest gwarancją uzyskania zezwolenia na wjazd do USA. W razie odmowy opłata wizowa nie zostaje zwrócona. Pieniądze przepadają również w razie niedokończenia procesu aplikowania o wizę w przeciągu roku od dnia wpłaty.

Wyróżnia się różne rodzaje wiz i opłat za rozpatrzenie wniosku. Za wizę turystyczną lub służbową zapłacisz 160 dolarów. Ta sama kwota dotyczy wiz tranzytowych i studenckich. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje wiza pracownicza do USA w przeliczeniu na złotówki, wystarczy, że sprawdzisz aktualny kurs dolara. Przykładowo dla kursu NBP z dnia 09.06.2023 za wizę do USA zapłacisz ok. 664 zł.

Co warto wiedzieć o zezwoleniu ESTA?

ESTA (ang. Electronic System for Travel Authorization) to Elektroniczny System Autoryzacji Podróży pozwalający na wyjazd do USA bez wizy na okres maksymalnie 90 dni. Obywatele Polski mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach biznesowych i turystycznych na podstawie zezwolenia ESTA od 11 listopada 2019 roku.

Jako obywatel Polski, możesz wyjechać do USA po uzyskaniu zezwolenia, jeśli spełniasz poniższe warunki:

 • masz aktualny paszport biometryczny zgodny z programem Visa Waiver, którego data ważności nie wygasa podczas podróży;

 • nie masz ważnej wizy turystycznej;

 • wyjeżdżasz do Stanów Zjednoczonych maksymalnie na 90 dni w celach turystycznych lub służbowych.

Wniosek o zezwolenie ESTA złożysz na stronie https://esta.cbp.dhs.gov/.

Pamiętaj, aby prośbę o wydanie zezwolenia ESTA złożyć nie później niż 72 godziny przed podróżą. Jeśli Twój wniosek nie zostanie pozytywnie rozpatrzony, wciąż możesz starać się o uzyskanie tradycyjnej wizy turystycznej. Zezwolenie ESTA upoważnia Cię do wielokrotnego wjeżdżania na teren Stanów Zjednoczonych przez okres 2 lat. W sytuacji, gdy ważność Twojego paszportu kończy się wcześniej, aktualność EFSA ubiega wraz z datą ważności dokumentu.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne do USA?

Opłacenie ubezpieczenia zdrowotnego nie jest konieczne do zdobycia wizy do USA. Jednak mimo braku takiego obowiązku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie zaleca wykupienie polisy turystycznej przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych.

Ma to szczególne znaczenie z uwagi na fakt, że USA jest znane z wysokich kosztów leczenia i hospitalizacji. Za jednodniowy pobyt w szpitalu zapłacisz co najmniej 500$, a za jednorazową wizytę u lekarza - nawet 100$. Właściwie dobrana polisa pokryje wydatki na specjalistyczne badania, zabiegi, opatrunki czy leki w przypadku pogorszenia stanu zdrowia czy wypadku.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie do USA?

Podczas wyboru polisy do USA warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Zakres ochrony powinien być dopasowany do specyfiki podróży i Twoich możliwości finansowych. Pamiętaj, aby podczas przeglądania ofert zwracać szczególną uwagę na sumy ubezpieczenia. Ponadto dobra polisa gwarantuje pokrycie kosztów leczenia w kwocie około 250 000 zł. Niższe sumy mogą okazać się zbyt niskie w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Zadbaj również o to, aby ubezpieczenie zapewniało ochronę OC w życiu prywatnym, NNW, polisę na bagaż oraz assistance.

Jeśli podczas pobytu w USA zamierzasz uprawiać sporty wysokiego ryzyka, wykup dodatkowe rozszerzenie do ubezpieczenia. W razie poniesienia uszczerbku na zdrowiu np. podczas nurkowania, przy standardowym zakresie polisy prawdopodobnie nie otrzymasz odszkodowania. Aby dowiedzieć się więcej na temat wyłączeń odpowiedzialności, przed zakupem ubezpieczenia zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU).

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do USA?

Wykupienie ubezpieczenia turystycznego do USA to dodatkowy koszt, jednak warto wkalkulować polisę w budżet wyjazdu. Za jeden dzień ochrony zapłacisz około kilkunastu złotych, co w porównaniu z ewentualnymi kosztami leczenia, nie stanowi dużego wydatku.

Oto przykładowe kalkulacje ubezpieczenia za 14-dniowy pobyt w USA:

 • Firma Natonale Nederlande proponuje polisę za 204 zł, która pokrywa koszty leczenia (800 000 zł) i ratownictwa (100 000 zł) oraz zapewnia ubezpieczenie bagażu. Dodatkowo gwarantuje NNW (10 000 zł), OC i OC sportowe oraz ubezpieczenie Covid-19.

 • Generalli za kwotę 283 zł zapewnia pokrycie kosztów leczenia w USA (do 800 000 zł) i ratownictwa (do 800 000 zł). Gwarantuje też ubezpieczenie bagażu (do 4 000 zł) oraz NNW i OC.

 • AXA Partners oferuje polisę za 349 zł, która uwzględnia koszty leczenia (40 000 000 zł) i ratownictwa (40 000 000 zł) oraz NNW i OC sportowe.

Jeśli chcesz szybko porównać oferty od różnych ubezpieczycieli, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. To intuicyjne narzędzie pomoże Ci zestawić ze sobą polisy od kilkunastu firm, dzięki czemu wybierzesz ubezpieczenie podróżne o zakresie ochrony dostosowanym do Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Blbliografia:

 • https://www.gov.pl/web/usa/idp

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Wiza do USA - Co warto wiedzieć?
 • Od 2019 roku większość Polaków może podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach służbowych i turystycznych bez wizy.

 • Wyjazd do USA bez wizy jest możliwy po uzyskaniu zezwolenia wjazdu ESTA.

 • Osoby wyjeżdżające do USA na studia lub do pracy muszą uzyskać wizę.

 • Z uwagi na bardzo wysokie koszty leczenia w Stanach Zjednoczonych przed wyjazdem warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania o wizę do USA

 1. Czy karta EKUZ działa w USA?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia ochrony na terenie Stanów Zjednoczonych.

 2. Czy w Stanach Zjednoczonych działa polskie prawo jazdy?

  W USA jest honorowane Polskie prawo jazdy przez okres 3 miesięcy od daty wjazdu.

 3. Ile kosztuje ESTA do USA?

  Za złożenie wniosku o wydanie zezwolenia ESTA zapłacisz 21$ na rzecz Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA. Wysokość opłaty pozostaje taka sama zarówno w odniesieniu do uczniów, studentów, osób dorosłych, jak i emerytów. W przypadku odmowy wydania zezwolenia zapłacisz jedynie 4$ za rozpatrzenie wniosku.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia