Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie turystyczne USA - praktyczne porady

Amerykańskie wakacje to marzenie wielu turystów. Choć USA oferuje wiele atrakcji, zarówno pod względem przyrodniczym jak i kulturowym, z pewnością nie należy jednak do najtańszych kierunków.

Nowoczesne metropolie, ogromna ilość zabytków, zróżnicowana przyroda i znane z hollywoodzkich filmów scenerie – to właśnie eklektyzm i kosmopolityczny charakter USA. Niepowtarzalny klimat ma jednak swoją cenę, która dla polskich turystów często okazuje się stosunkowo wysoka.

Dlatego też – aby nie narazić się na dodatkowe, z reguły bardzo wysokie koszty – przed wyjazdem koniecznie rozważyć trzeba zakup odpowiednio dobranego do potrzeb podróży ubezpieczenia. Podpowiadamy, jaką polisę wybrać, ile to kosztuje oraz na co uważać w trakcie wyjazdu.

Podróż do USA a Covid-19 – co trzeba wiedzieć? 

Obecnie do USA wyjechać mogą osoby w pełni zaszczepione. Podróżni, którzy nie otrzymali pełnego szczepienia oraz ci, którzy nie przyjęli go w ogóle, nie będą mogły uzyskać prawa wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. Wyjątek stanowią:

 • Dzieci oraz młodzież poniżej 18 roku życia
 • Posiadacze wiz A1, A2, C2, C3, G1-4, NATO1-4, lub NATO6
 • Osoby odbywające podróż na zaproszenie ONZ
 • Podróżni, którzy nie mogli przyjąć szczepienia ze względu na wiek lub przeciwwskazania medyczne
 • Uczestnicy prac badawczych/testów nad szczepieniami przeciwko COVID-19
 • Osoby będące członkami załogi statków powietrznych
 • Podróżni posiadający zgodę dyrektora CDC
 • Członkowie sił zbrojnych oraz ich współmałżonkowie i dzieci
 • Osoby podróżujące z krajów, w których dostępność szczepionek jest ograniczona (jeśli posiadają wizę inną niż B1/2)

Pamiętaj! Dzieci oraz osoby poniżej 18 roku życia nie muszą posiadać zaświadczenia o odbyciu szczepienia.

Osoby w pełni zaszczepione mogą swobodnie przekraczać granicę. W takim przypadku nie ma obowiązku wykonywania testów na COVID-19 ani prze wylotem ani po przybyciu do Stanów. Kwarantanna nie jest wymagana.

Ważne! Potwierdzenie szczepienia w języku angielskim, można przedstawić zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.

Jak czytamy na stronie gov.pl:

Dla amerykańskich służb granicznych nie jest istotna data ważności wydanego w Polsce Unijnego Certyfikatu COVID.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać do USA?

Podróżni wyjeżdżający z Polski do USA w celach turystycznych lub biznesowych, nie muszą posiadać wizy, jeśli podróż nie będzie trwała dłużej niż 90 dni. Konieczna jest natomiast rejestracja w ESTA, czyli Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization). Z tego obowiązku zwolnione są jedynie osoby posiadające wizę turystyczną lub biznesową.

Dzieci wyjeżdżające do USA pod opieką osób innych niż rodzice, powinny posiadać notarialną, przetłumaczoną na język angielski zgodę.

Jak długo można przebywać w USA?

Przy wjeździe z ESTA

Maksymalnie 90 dni (ostateczna decyzja należy do urzędnika Customs and Border Protection)

Przy wjeździe z wizą

Maksymalnie 6 miesięcy (ostateczna decyzja należy do urzędnika Customs and Border Protection)

Jaki dokument uprawnia do przekroczenia granicy?

PASZPORT

TAK

PASZPORT TYMCZASOWY

NIE

DOWÓD OSOBISTY

NIE

Co warto zwiedzić w USA?

USA to niewątpliwe raj dla wszystkich miłośników natury i różnorodnej przyrody. Rozległe amerykańskie tereny z jednej strony pełne są jezior, rzek i wodospadów, z drugiej gór i kanionów, z jeszcze innej - malowniczych lasów deszczowych (szczególnie na Alasce) i rajskich plaż (głównie wschodnie wybrzeże).

W Stanach znajduje się również wiele parków narodowych, takich jak choćby popularny Yellowstone (słynący z gejzerów, wodospadów i dzikich zwierząt), Yosmite, Bryce Canyon, czy Park Wielkiego Kanionu.

Stany Zjednoczone idealnie nadają się do długich, bogatych w niezwykłe doświadczenia wędrówek – przez cały kraj ciągnie się bowiem wiele wspaniałych szlaków (m.in. Froze-to-Death Range w Beartooth Mountain, czy szlaki w Denali na Alasce).

USA to jednak również nowoczesne metropolie, pełne szklanych wieżowców, licznych restauracji, barów i kawiarni. Wielkie amerykańskie miasta to mieszanki rozmaitych kultur, które z biegiem lat wytworzyły wokół siebie wyjątkową, kosmopolityczną atmosferę.

Wybierając się do Stanów koniecznie trzeba zobaczyć słynne na całym świecie miasta – zarówno znany z filmów Nowy Jork, słoneczne Los Angeles, rozświetlone neonami Las Vegas, a także obfitujące w kulturowe bogactwo Austin i San Francisco.

Poniżej przedstawiamy kilka miejsc i zabytków, których nie może zabraknąć na liście wielkiej, amerykańskiej podróży.

Wyjątkowe miasta:

 • Nowy Jork - to miasto o największej liczbie mieszkańców i najgęściej zaludnione w Stanach Zjednoczonych. Założony został w roku 1624 jako faktoria handlowa przez holenderskich kolonistów. W mieście znajduje się główna siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych, przez co Nowy Jork jest bardzo istotnym centrum spraw międzynarodowych, a także największa na świecie giełda papierów wartościowych pod względem kapitalizacji notowanych na niej spółek, New York Stock Exchange, przez co Nowy Jork jest centrum światowego biznesu. Miasto jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów; odwiedza je ponad 60 milionów ludzi rocznie; najczęściej wyszukiwane w Google miejsce na świecie to właśnie Nowy Jork.
 • Las Vegas - to miasto słynące z gier hazardowych, luksusowych sklepów, restauracji i hoteli. Samo siebie określa mianem światowej stolicy rozrywki, zwane jest także miastem grzechu. Założone jako miasto zostało w roku 1905, jednak nazwa pochodzi z lat wcześniejszych, kiedy to hiszpańscy podróżnicy nazwali ten obszar Las Vegas, co w ich języku znaczyło łąki. Turystyka jest najważniejszym elementem gospodarki miasta, rocznie turystów napływa nawet ponad 40 milionów, 17 z 20 największych hoteli w USA znajduje się właśnie w Vegas.
 • San Francisco - to miasto, którego nazwa pochodzi od imienia świętego Franciszka z Asyżu; na jego cześć teren ten nazwali tak hiszpańscy kolonizatorzy w roku 1776. Rozwój San Francisco przyspieszył znacząco w roku 1848 w okresie kalifornijskiej gorączki złota i w roku 1850 otrzymało ono prawa miejskie. W roku 1906 w San Francisco miał miejsce straszny kataklizm: trzęsienie ziemi zniszczyło ponad trzy czwarte miasta, ponad połowa mieszkańców została bez dachu nad głową i szacuje się, że zginęło nawet kilka tysięcy ludzi. Jednak miasto odbudowano sprawnie i z rozmachem, dzięki czemu dziś stanowi jedno z najpiękniejszych w USA.
 • Los Angeles - to miasto, którego początki pochodzą od założonej przez Hiszpanów w roku 1781 osady El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Ángeles del Río de Porciúncula, co oznacza Miasto Matki Bożej Królowej Aniołów rzeki Porciúncula. To właśnie w Los Angeles znajduje się Hollywood uchodzące globalnie za centrum przemysłu filmowego i to tutaj, w Mieście Aniołów odbywa się coroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii filmowej – Oskarów. Inną atrakcją miasta jest słynne luksusowe osiedle Beverly Hills, znane z popularnego serialu dla młodzieży Beverly Hills 90210. W mieście obowiązuje zakaz lizania żab z uwagi na to, że skóra niektórych z nich zawiera substancje psychoaktywne.
 • Miami – miasto, które uzyskało prawa miejskie w roku 1896 uchodzi za najczystsze miasto Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o całoroczną czystość powietrza, wody pitnej, ulicy, obszary zielone i programy recyklingowe. Miasto słynie z bycia najbardziej latynoską metropolią w USA, pięknych plaż i świecącego słońca. To w Miami wynaleziony został olejek do opalenia. Kolorowa dzielnica Wynwood w Miami jest znana z graffiti i sztuki ulicznej, które spotyka się tutaj na każdym kroku.
 • Chicago - które otrzymało prawa miejskie w roku 1837, jest trzecim pod względem ludności miastem Stanów Zjednoczonych; przed sobą ma jedynie Nowy Jork i Los Angeles. Jest także największym skupiskiem Polonii poza Polską – ponad 180000 osób, 6,7% mieszkańców miasta. W mieście znajduje się Willis Tower, wieżowiec mający 110 pięter i wysokość 443 metrów, gdzie na 103 piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można obejrzeć miasto i jezioro Michigan. Wielkie betonowe molo Navy Pier na jeziorze stanowi jedną z największych atrakcji miasta; jest jednocześnie wesołym miasteczkiem i muzeum w jednym.
 • Waszyngton - założony w roku 1790, jest stolicą Stanów Zjednoczonych. To tutaj znajdują się Biały Dom stanowiący rezydencję i miejsce pracy prezydenta, Kapitol stanowiący siedzibę Kongresu, amerykańskiego parlamentu, a także Archiwum Narodowe, w którym przechowywane są najważniejsze dla amerykańskiej historii dokumenty, w tym Deklaracja Niepodległości, Konstytucja oraz Karta Praw. Waszyngton słynie z darmowych muzeów, takich jak Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów, Narodowe Muzeum Indian Amerykańskich, Narodowe muzeum lotnictwa i przestrzeni kosmicznej i wielu innych.

Niepowtarzalne zabytki i ważne obiekty:

 • Empire State Building - wybudowany w roku 1931 Empire State Building położony w Nowym Jorku w okręgu Manhattan to wieżowiec stanowiący symbol nie tylko miasta, ale i całych Stanów Zjednoczonych. Zaprojektowany został w stylu art deco, a jego iglica służyła pierwotnie jako punkt cumowania sterowców. Jest jedną z najwyższych budowli w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Widok miasta z tarasu widokowego zdaniem wielu zapiera dech w piersiach. W budynku znajdziemy także muzeum, w którym podziwiać można plakaty i pamiątki z filmów, w których ten się pojawił.
 • Most Brookliński - jest jednym z najstarszych mostów wiszących na świecie, jego budową zakończono w roku 1883, a długość wynosi aż 1834 metry. Łączy on ze sobą dwie dzielnice Nowego Jorku: Brooklyn i Manhattan. Jest uznawany za jeden z najpiękniejszych mostów na świecie; historycy twierdzą, że swoje piękno most zawdzięcza żonie konstruktora, która wniosła do projektu wiele poprawek wizualnych. Była ona także pierwszą osobą, która przejechała powozem po już gotowym moście.
 • Statua Wolności – a tak naprawdę Wolność Oświecająca Świat, to posąg znajdujący się na wyspie Liberty Island u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego w regionie Nowego Jorku. Stanowi ona nieoficjalny symbol miasta, państwa i wolności. Została podarowana Stanom Zjednoczonym przez Francję jako symbol upamiętniający przymierze obydwu narodów podczas wojny o niepodległość USA na stulecie uchwalenia amerykańskiej Deklaracji niepodległości. Wzniesiono ją we Francji, a następnie rozebrano na części i przetransportowano statkiem. Statua przedstawia kobietę trzymającą w prawej dłoni pochodnię, w lewej zaś tablicę, na której znajduje się data uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Wraz z cokołem jest wysoka na 93 metry.
 • Biały Dom - wybudowany w roku 1800 w Waszyngtonie, jest rezydencją i miejscem pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Urzędowali tam wszyscy prezydenci tego kraju, z wyjątkiem George'a Washingtona, pierwszego prezydenta, który zaaprobował projekt budynku i wybrał miejsce, w którym ten został wzniesiony. Budowla jest nie tylko siedzibą prezydenta, ale także atrakcją turystyczną. Zarówno obywatele USA jak i turyści mogą aplikować o wejściówkę pozwalającą na zwiedzanie; a zwiedzać jest co – w budynku znajdują się 132 pokoje, 32 łazienki, sala kinowa, kręgielnia, pokój bilardowy, korty tenisowe, bieżnie i baseny.
 • Pentagon - wybudowany w roku 1943 w Arlington jest siedzibą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Budynek ten ma pięć pięter, dwa poziomy piwnic i jest olbrzymim kompleksem, w którym pracuje 26000 osób, pracowników wojskowych, cywilnych oraz personelu pomocniczego. Pracownicy spędzają w miejscu tym tyle czasu, że w zasadzie jest tam wszystko, co w pełnoprawnym mieście: sklepy, restauracje, punkty usługowe, apteki, czy gabinety lekarskie. Pentagon jest otwarty na zwiedzających, zarówno obywateli USA jak i turystów zagranicznych, przy czym zwiedzanie jest darmowe.

Ciekawe miejsca:

 • Central Park – został założony w roku 1857 na Manhattanie w Nowym Jorku jest ogromną wyspą zieleni i jedną z największych atrakcji w mieście. Miejsce to zajmuje 341 hektarów, na których znajduje się 26000 drzew, łąki, wzgórza, sadzawki, ścieżki dla pieszych, place zabaw dla dzieci, korty tenisowe, parki rozrywki, restauracje, rzeźby, a także niewielki ogród zoologiczny, Central Park Zoo. W parku znajduje się również Metropolitan Museum of Art, największe muzeum w Stanach Zjednoczonych. Miłym akcentem dla polskich zwiedzających park może okazać się pomnik Władysława Jagiełły.

 • Manhattan - jest najmniejszym, ale przy tym najgęściej zaludnionym i najdroższym okręgiem Nowego Jorku. Jest uznawany za jedno z najistotniejszych centrów handlowych, finansowych i kulturalnych na świecie. To na Manhattanie znajdują się miejsca w Nowym Jorku uchodzące za największe atrakcje tego miasta, takie jak park miejski Central Park, wieżowiec Empire State Building, ulica Wall Street będąca siedzibą Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych, muzea, restauracje, czy lokalne sklepiki. Umiejscowiony na Broadwayu teatr uchodzi za najlepszy w całych Stanach Zjednoczonych.
 • Metropolitan Opera – opera założona w roku 1883 w Nowym Jorku jest teatrem operowym powstałym jako alternatywa dla również nowojorskiej The Academy Of Music. Nowy budynek wzniesiono w roku 1966, gdyż stary nie spełniał odpowiednich standardów akustyki. Dzisiaj Metropolitan Opera jest największym ośrodkiem zajmującym się muzyką klasyczną w Ameryce Południowej i zalicza się do najlepszych oper na świecie. Jej pojemność to 3800 miejsc.
 • Rockefeller Centre - Rockefeller Centere wybudowane w roku 1939 przez rodzinę Rockefellerów to 19 budynków, największy i najdroższy prywatny kompleks biurowy na świecie. W budynkach znajduje się nie tylko wielka liczba biur, ale także sklepy, restauracje, lokale rozrywkowe, hotele, ogrody i sztuczne lodowisko. Najpopularniejszą atrakcją centrum jest punkt widokowy na Manhattan z najwyższego z wieżowców. Punkt ten nazywający się Top of the Rock umożliwia podziwianie panoramy Manhattanu.
 • Times Square - to plac na Manhattanie w Nowym Jorku, ikoniczna ulica tego miasta słynąca z ogromnej liczby reklam świetlnych. Jeśli chodzi o jaskrawe neony w USA, z placem tym rywalizować może jedynie Las Vegas. Jest on jednym z najbardziej ruchliwych deptaków na świecie i jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie, przyciągającą rocznie około 50 milionów odwiedzających. Co rok podczas nocy sylwestrowej na Times Square ma miejsce uroczystość powitania Nowego Roku, w której biorą udział największe gwiazdy muzyczne.
 • Chinatown - Chinatown jest dzielnicą na Manhattanie w Nowym Jorku i stanowi największe skupisko Chińczyków na półkuli zachodniej, a także jedną z najstarszych chińskich enklaw etnicznych. Jest to jedna z tańszych dzielnic Nowego Jorku. Na ulicach znacznie częściej słychać tu chiński niż angielski, mamy także pełno sklepów i restauracji z azjatycką żywnością. Ciekawą atrakcją turystyczną są muzea, między innymi Muzeum Chińczyków w Ameryce, pozwalające zapoznać się z historią tej narodowości w Stanach Zjednoczonych.
 • Route 66 - czyli otwarta w roku 1926 trasa drogowa. Jest najsłynniejszą drogą Stanów Zjednoczonych, prowadzi przez 8 stanów, trzy strefy czasowe i ma łącznie 3945 kilometrów. W powieści „Grona gniewu” słynny amerykański pisarz John Steinbeck nazwał ją mianem drogi-matki. Przebiega ona przez sam środek mapy USA, od Chicago do Los Angeles.
 • Pearl Harbour - to baza założona w roku 1912 w miejscowości Pearl City na Hawajach. Stacjonują w niej siły powietrzno-morskie. To właśnie atak Japonii na tę bazę w roku 1941 spowodował formalne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do drugiej wojny światowej. Po wojnie pozostała główną bazą amerykańskiej floty na Pacyfiku.
 • Hollywood - Hollywood jest dzielnicą miasta Los Angeles i najistotniejszym ośrodkiem kinematografii amerykańskiej. Wiele znaczących studiów filmowych, takich jak Columbia Pictures, Walt Disney Studios, Paramount Pictures, Warner Bros i Universal Pictures znajduje się w pobliżu lub w Hollywood. W Hollywood znajduje się również Aleja Gwiazd, w której zawartych jest ponad 2600 gwiazd upamiętniających słynne osoby ze świata show-biznesu. Sama nazwa Hollywood jest skrótowym określeniem amerykańskiego przemysłu filmowego i ludzi z nim związanych.
 • Mount Rushmore - Mount Rushmore jest górą położoną w hrabstwie Pennington w USA, gdzie w latach 1927–1941 wykuto pomnik nazwany Mount Rushmore National Memorial. Pomnik ten przedstawia głowy czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych, szczególnie zasłużonych dla historii tego państwa: George'a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore'a Roosevelta i Abrahama Lincolna. Pomnik wykuwano za pomocą materiałów wybuchowych, ciężkiego sprzętu i młotów, pracowało nad nim około 400 rzeźbiarzy i robotników. Każde z czterech popiersi ma około 18 metrów wysokości.

Bogactwo natury:

 • Yellowstone – park narodowy znajdujący się na terytorium stanów Wyoming, Montana i Idaho. Jest to najstarszy park narodowy na świecie, utworzony w roku 1872, i jeden z najbardziej różnorodnych parków narodowych w USA. W parku żyje 67 gatunków ssaków, między innymi ryś kanadyjski, a inne atrakcje turystyczne to jezioro Yellowstone, kanion rzeki Yellowstone, tęczowe gorące źródła, gejzery, wulkany błotne, fumarole, wodospady i naciekowe tarasy mineralne. Co rok park odwiedza średnio 3,6 miliona turystów.
 • Park Narodowy Yosemite – zlokalizowany w stanie Kalifornia, utworzony w roku 1890. Najbardziej słynie z czystych potoków, wodospadów, granitowych urwisk, skupisk mamutowców olbrzymich i swojej różnorodności biologicznej. W parku żyje ponad 250 gatunków kręgowców, między innymi lis rudy. Co roku park odwiedzają średnio 3 miliony turystów.
 • Monument Valley - to  region USA na granicy stanów Utah i Arizona, położony w całości na terenie rezerwatu Indian Navaho. Uznają oni ten teren za swój od zawsze, a siebie za spadkobierców żyjących tutaj co najmniej od pierwszego wieku przed naszą erą Indian Anasazi. Indianie Navaho odprawiają tutaj swoje taneczne ceremonie religijne. Czerwona barwa skał w tym miejscu spowodowana jest dominacją dwóch rodzajów piaskowców Wingate oraz Nawaho.
 • Wielki Kanion - jest jedną z największych atrakcji stanu Arizona, jego długość wynosi aż 446 kilometrów. Prezydent USA Theodore Roosevelt powiedział kiedyś o nim: „to jeden z najwspanialszych widoków, który powinien zobaczyć każdy Amerykanin”. Jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na Ziemi. Najsłynniejszym punktem widokowym jest Skywalk wychodzący poza bryłę skał na kilkadziesiąt metrów i wiszący 1220 metrów nad przepaścią; jest on wykonany ze szkła, co czyni widok jeszcze bardziej niezwykłym.
 • Bonneville - to wyschnięte prehistoryczne słonowodne jezioro pluwialne znajdujące się w większości na obszarze dzisiejszego stanu Utah w Stanach Zjednoczonych, mniejsze zaś jego części znajdują się na terenie obecnych stanów Idaho i Nevada. Istniało ono ponad 15 tysięcy lat i przestało istnieć około 16,8 tysięcy lat temu, miało 50 tysięcy kilometrów powierzchni i 305 metrów głębokości. Obecnie ta niemal idealnie płaska i twarda solna pustynia służy za tor do ustanawiania rekordów szybkości pojazdów kołowych.
 • Dolina Śmierci – odwiedzimy ją na pustyni Mojave w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jest to obszar bezodpływowej depresji, najniżej położony punkt znajduje się 86 metrów pod poziomem morza, co stanowi największą depresję w Ameryce Północnej i drugą największą na zachodniej półkuli. Jest to jedno z najsuchszych i najgorętszych miejsc na Ziemi, w roku 1913 temperatura powietrza osiągnęła 56,7 stopni Celsjusza, co jest światowym rekordem. Wartym uwagi miejscem w dolinie jest Artist’s Palette, grupa skał o wyjątkowych barwach, których kolor powstał w rezultacie utleniania się różnych związków chemicznych.
 • Diamond Head - jest wygasłym stożkiem wulkanicznym znajdującym się na Hawajach w Stanach Zjednoczonych. Powstały w wyniku erupcji, która miała miejsce około 150 tysięcy lat temu jest obecnie popularną atrakcją turystyczną, jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Honolulu. Trasa turystyczna licząca ponad kilometr i składająca się między innymi z trzech tuneli prowadzi na szczyt krateru, gdzie znajduje się wybudowany w roku 1908 taras widokowy. Ze szczytu podziwiać można panoramę Honolulu, a także słynną plażę Waikiki. W okresie zimowym można natomiast ujrzeć pływające w oceanie wieloryby.

Gdzie nocować w USA? 

Stany Zjednoczone są miejscem świetnie przygotowanym na potrzeby turystów z całego świata. Choć z reguły pobyt w USA kojarzy nam się ze sporym wydatkiem, rozbudowana baza noclegowa może znacznie zmniejszyć koszt całej podróży.

Niezależnie od miasta, w którym planujemy się zatrzymać, wśród wielu ofert z pewnością znajdziemy takie, które nie zrujnują naszego budżetu, takie, w których odpoczynek będzie bardziej komfortowy, a także te przygotowane z myślą o najbardziej wymagających turystach.     

Poniżej kilka przykładów noclegów z różnych przedziałów cenowych, w miastach chętnie odwiedzanych przez turystów:

 1. Nowy Jork

STANDARD

RODZAJ NOCLEGU

ODLEGŁOŚĆ OD CENTRUM

CENA ZA NOC

Hotel 2-gwiazdkowy

Pokój 2-osobowy ze wspólną łazienką

3 km, niedaleko stacji metra

650 PLN

Hotel 4-gwiazdkowy

Pokój typu Standard z łóżkiem typu queen-size, z prywatną łazienką

0,7 km, niedaleko stacji metra

1 014 PLN

Hotel 5-gwiazdkowy

Pokój typu Cozy z łóżkiem typu king-size, z prywatną łazienką

500 m od ścisłego centrum, blisko stacje metra

2 348 PLN

 1. Los Angeles

STANDARD

RODZAJ NOCLEGU

ODLEGŁOŚĆ OD CENTRUM

CENA ZA NOC

Hostel

2 łóżka w koedukacyjnym pokoju wieloosobowym ze wspólną łazienką

9,6 km

287 PLN

Zarządzane przez osobę prywatną

 

Studio typu Deluxe z łóżkiem typu queen-size, z prywatną łazienką

1 km

1 025 PLN

Hotel 5-gwiazdkowy

Pokój typu Deluxe z widokiem na miasto

1 bardzo duże łóżko podwójne, z prywatną łazienką

0,6 km, blisko stacje metra

2 685 PLN

 1. Chicago

STANDARD

RODZAJ NOCLEGU

ODLEGŁOŚĆ OD CENTRUM

CENA ZA NOC

Hostel

Pokój Dwuosobowy z 1 lub 2 łóżkami i wspólną łazienką

5,2 km

342 PLN

Hotel 3-gwiazdkowy

Pokój typu Queen

1 duże łóżko podwójne, z prywatną łazienką

0,8 km, blisko stacje metra

932 PLN

Hotel 4-gwiazdkowy

Pokój typu Classic z łóżkiem typu king-size, z prywatną łazienką

0,5 km

1 330

 1. Filadelfia

STANDARD

RODZAJ NOCLEGU

ODLEGŁOŚĆ OD CENTRUM

CENA ZA NOC

Hostel

Pokój z łóżkiem typu queen-size i wspólną łazienką

5,2 km, niedaleko stacji metra

332 PLN

Hotel 3-gwiazdkowy

Pokój z łóżkiem typu king-size, z prywatną łazienką

9 km

735 PLN

Hotel 4-gwiazdkowy

Pokój typu Deluxe z łóżkiem typu queen-size, z prywatną łazienką

350 m, blisko stacje metra

1 634 PLN

 1. Las Vegas

STANDARD

RODZAJ NOCLEGU

ODLEGŁOŚĆ OD CENTRUM

CENA ZA NOC

Hotel 2-gwiazdkowy

Pokój z łóżkiem typu queen-size, z prywatną łazienką

4,5 km

222 PLN

Hotel 4-gwiazdkowy

Pokój o standardowym wyposażeniu, z dużym łóżkiem podwójnym i prywatną łazienką

6,1 km

496 PLN

Hotel 4-gwiazdkowy

Apartament w górnej części hotelu z łóżkiem typu king-size, z prywatną łazienką

0,5 km

1 598 PLN

 1. Atlanta

STANDARD

RODZAJ NOCLEGU

ODLEGŁOŚĆ OD CENTRUM

CENA ZA NOC

Obiekt zarządzany przez osobę prywatną

Pokój z łóżkiem typu queen-size, z prywatną łazienką

10,8 km

361 PLN

Hotel 4-gwiazdkowy

Pokój dwuosobowy z 2 łóżkami podwójnymi, z prywatną łazienką

1,5 km

854 PLN

Hotel 4-gwiazdkowy

Pokój z łóżkiem typu king-size, z prywatną łazienką

0,9 km

1 087 PLN

 1. Orlando

STANDARD

RODZAJ NOCLEGU

ODLEGŁOŚĆ OD CENTRUM

CENA ZA NOC

Hotel 2-gwiazdkowy

Pokój Dwuosobowy z 2 podwójnymi łóżkami, z prywatną łazienką

30 km

278 PLN

Hotel 3-gwiazdkowy

Pokój typu Deluxe z 2 łóżkami typu queen-size, z prywatną łazienką

12 km

497 PLN

Hotel 3-gwiazdkowy

Pokój typu Loft z łóżkiem typu king-size, z prywatną łazienką

400 m

1 492 PLN

Ile kosztuje lot do USA?

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny najtańszych opcji lotów z Polski do USA, biorąc pod uwagę lot w dwie strony, dla jednej osoby dorosłej, lecącej klasą ekonomiczną:

 • Chicago – od 1 332 PLN
 • Nowy Jork – od 1 704 PLN
 • Boston – od 1 820 PLN
 • Waszyngton – od 1 899 PLN
 • Miami – od 2 074 PLN
 • Los Angeles – od 2 213 PLN
 • San Francisco – od 2 238 PLN
 • Buffalo – od 2 409 PLN
 • Seattle – od 2 421 PLN
 • Atlanta – od 2 431 PLN
 • Minneapolis – od 2 437 PLN
 • Filadelfia – 2 558 PLN
 • Las Vegas – od 2 722 PLN
 • Dallas – od 2 754 PLN
 • Nowy Orlean – 2 778 PLN

Czym podróżować po USA?

 • Wypożyczony samochód - to chyba najprostszy, choć nie zawsze najbardziej ekonomiczny sposób podróżowania po Ameryce. Auto przyda się szczególnie w mniejszych miastach, w których komunikacja miejska nie jest rozwinięta, a także tam, gdzie pociągi, autobusy, lub metro nie docierają. W USA wypożyczalnię znaleźć można niemal na każdym kroku, a wiele z nich oferuje możliwość odstawienia auta w innym miejscu niż to, z którego je odebraliśmy. Przed wyborem konkretnego usługodawcy, warto jednak wcześniej porównać ceny.
 • Taksówki - nie tylko te charakterystyczne, żółte, znane nam wszystkim z amerykańskich filmów. W USA korzystać można między innymi z aplikacji takich jak Bolt, Uber, czy Lyft. To dobra opcja zwłaszcza dla osób podróżujących w grupie, co umożliwia podział opłaty między pasażerów.
 • Samolot - choć wydaje się to bardziej skomplikowane i zdecydowanie mniej ekonomiczne przedsięwzięcie, podróżowanie po USA samolotem jest zdecydowanie najszybszym sposobem na zwiedzenie jak największej liczby stanów. To szczególnie ważne, jeśli nasza podróż jest ograniczona czasowo - odległości między poszczególnymi miastami w Ameryce są naprawdę spore, dlatego samodzielne przemierzanie tych terenów - choć niewątpliwie przyjemne - może ograniczyć okazję zobaczenia wielu ciekawych miejsc.
 • Pociągi i autokary - choć tego rodzaju transport jest w Stanach bardzo dobrze rozwinięty, aby zwiedzić dalsze zakątki Ameryki, często trzeba liczyć się z koniecznością wielu przesiadek. Co więcej, bilety bywają dość drogie, nawet w porównaniu z jazdą autem. Co ciekawe, czasami bilet lotniczy na lot między amerykańskimi miastami jest tańszy niż bilet kolejowy na tej samej trasie.

Na co uważać w USA?

Jeżeli dobrze zaplanujemy swoją podróż, wizyta w USA z pewnością będzie bezpieczna. Istnieją jednak pewne zagrożenia, o których przez cały pobyt za granicą powinniśmy pamiętać.

Na co uważać?

Jednym z głównych zagrożeń jest terroryzm. W USA obowiązuje narodowy system powiadamiania o zagrożeniach terrorystycznych (NTAS). W przypadku podwyższonego zagrożenia, władze ogłaszają tzw. Elavated Alert. Szczególną ostrożność należy zachowywać w miejscach publicznych, w których gromadzą się duże grupy ludzi.

Aby zmniejszyć ryzyko zamachów, w wielu miejscach publicznych obowiązują dodatkowe środki bezpieczeństwa, takie jak kontrole bagażu, kontrole osobiste, czy zwiększona liczba służb ochrony. Najczęściej zdarza się to w takich miejscach jak: lotniska, stadiony, wejścia do wieżowców, urzędy, czy atrakcje turystyczne.

Jak czytamy na stronie gov.pl: „Zaostrzone przepisy bezpieczeństwa na lotniskach powodują, że trzeba przybyć tam od 2 do 3 godzin przed odlotem samolotu. Wprowadzono także ograniczenia dotyczące przewożonego bagażu”.

Warto pamiętać! Amerykańskie służby stosują wzmożoną ochronę w okresach świątecznych, szczególnie 4 lipca, w Święto Dziękczynienia, czy ramadan.

Niebezpieczne są też klęski żywiołowe, takie jak huragany (szczególnie od czerwca do listopada), czy trzęsienia ziemi. Od czasu do czasu niebezpieczeństwo stanowią również wybuchy wulkanów.

W związku z tym, MSZ zaleca wszystkim podróżującym do USA turystom rejestrację w systemie Odyseusz. Przydatne informacje na temat aktualnej sytuacji i ostrzeżeń meteorologicznych można znaleźć na takich stronach jak:

 • National Hurricane Center
 • National Weather Center
 • Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA),
 • Na stronach internetowych stanowych oddziałów FEMA

Problemem może okazać się także przestępczość – w największych amerykańskich miastach istnieje duże zagrożenie rozbijami i kradzieżami. Dotyczy to szczególnie biednych dzielnic oraz centralnych obszarów miast, które wyludniają się wieczorami.

Warto również pamiętać o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą natura – grzechotniki, skorpiony, niedźwiedzie Grizzly i krokodyle to tylko kilka gatunków niebezpiecznych zwierząt, na które możemy się natknąć w Ameryce.

Ile koszty leczenie w USA?

Chociaż opieka medyczna w USA stoi na wysokim poziomie, w wielu sytuacjach możemy zapłacić za nią majątek. Wizyta u lekarza kosztuje ponad 100 USD, natomiast doba w szpitalu od 500 do kilku tys. USD. Dodatkowo trzeba będzie zapłacić za badania, nie tylko te specjalistyczne, a także zabiegi.

W przypadku dłuższej hospitalizacji koszty mogą znacznie wzrosnąć. Niejednokrotnie zdarzało się, że turyści, którzy wymagali natychmiastowej pomocy, po wszystkim otrzymywali rachunki opiewające na kilkadziesiąt tysięcy USD.

Znacznie droższe będą oczywiście usługi świadczone w ramach prywatnej opieki medycznej. W takim przypadku zwykła wizyta u specjalisty może kosztować nawet kilkaset USD. Co więcej, dodatkowo płatne będą materiały medyczne, jak choćby opatrunki, środki do dezynfekcji, czy leki.

Jak wybrać ubezpieczenie do USA?

Chociaż pobyt w USA nie wymaga ubezpieczenia (poza OC komunikacyjnym), wysokie koszty opieki medycznej sprawiają, że posiadanie polisy jest priorytetem. Najtańsze ubezpieczenie kupimy już za niecałe 7 PLN za dzień.

Jeżeli chcemy być spokojni, że uzyskamy dostęp do potrzebnych usług medycznych bez pokrywania ogromnych kosztów leczenia z własnej kieszeni, powinniśmy dostosować ochronę ubezpieczeniową także do charakteru wyjazdu. Suma ubezpieczenia kosztów leczenia w przypadku podróży do USA nie powinna być niższa niż 150 000 - 200 000 PLN.

Magdalena Kajzer, specjalisat ds. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl

Jakie jeszcze elementy powinna zawierać dobra polisa na wyjazd do USA?

 • Koszty ratownictwa – w USA, inaczej niż w Polsce, akcje ratownicze są płatne i – niestety – bardzo kosztowne. Sam start helikoptera to koszt rzędu kilkudziesięciu tysięcy USD.
 • Transport medyczny i transport poszkodowanego do kraju – to jeden z bardziej istotnych elementów każdej polisy turystycznej, szczególnie tej na wyjazd do Ameryki. W Stanach za sam przejazd karetką osoba nieubezpieczona zapłacić może nawet kilkaset USD, natomiast transport poszkodowanego turysty z powrotem do Polski będzie wiązał się z wydatkami sięgającymi nawet kilkuset tysięcy USD.
 • Ubezpieczenie OC – przede wszystkim OC w życiu prywatnym, ale także OC sportowe. Będzie niezbędne, jeżeli w czasie pobytu za granicą w wyniku naszego nieumyślnego działania lub spowodowanego przez nas wypadku ucierpią osoby trzecie lub ich mienie. Dzięki OC odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania weźmie na siebie ubezpieczyciel. To ważne, ponieważ rekompensata szkód może okazać się naprawdę bardzo kosztowna.
 • Ubezpieczenie NNW - jeżeli w czasie podróży przydarzy nam się wypadek, ubezpieczyciel pokryje koszty naszej rekonwalescencji lub wypłaci nam stosowne odszkodowanie. W razie śmierci ubezpieczonego, NNW zapewni również wypłatę świadczenia jego najbliższym.
 • Assistance – pakiet assistance, zwłaszcza w wersji rozszerzonej, zwiększy komfort naszego wyjazdu. W ramach tego pakietu ubezpieczyciel zapewni nam wsparcie techniczne, logistyczne i prawne, np. pomoc tłumacza, pomoc przy załatwianiu formalności, a nawet opiekę nad dzieckiem, kiedy poszkodowani opiekunowie nie są w stanie sprawować jej samodzielnie.

Pasjonaci aktywnego wypoczynku powinni skorzystać z dodatkowego rozszerzenia ochrony na wypadek uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Wyjazd do USA jest dużym przedsięwzięciem, który wymaga zabrania ze sobą wielu niezbędnych rzeczy, warto wybrać polisę, która zapewni ubezpieczenie bagażu.

Jeśli podczas wypoczynku zamierzamy trochę poimprezować, przydatna może okazać się również klauzula alkoholowa. Osoby chorujące przewlekle muszą natomiast pamiętać, by wybrać ubezpieczenie, które zagwarantuje pomoc także w przypadku zaostrzenia objawów chorobowych.

Ważne! W USA nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), co oznacza że bez ubezpieczenia wszystkie koszty związane z leczeniem trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Przykładowe ceny ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do USA

Ubezpieczyciel

Axa

Nationale Nederlanden

Europa

Proama

Cena

6,88 PLN/dzień

7,57 PLN/dzień

10 PLN/dzień

12 PLN/dzień

COVID-19

TAK

TAK

TAK

TAK

Leczenie chorego

200 000 PLN

150 000 PLN

100 000 euro

100 000 PLN

Pokrycie kosztów testu

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku

Tylko w sytuacji, kiedy test jest niezbędny w przebiegu leczenia (np. lekarz zaleca zrobienie drugiego testu dla potwierdzenia stanu zdrowia)

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym oraz dla testu wymaganego przez placówkę medyczną lub lekarza przed udzieleniem pomocy medycznej

Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka

200 000 PLN

400 zł/dzień

Tylko jeżeli dziecko będzie w szpitalu dłużej niż 7 dni, koszt zakwaterowania (max. 7 dni)

2 000 euro (koszty zakwaterowania, wyżywienia i transportu)

100 euro/dzień

koszty zakwaterowania (max 7 dni); 100 000 PLN koszty transportu dla osoby, której obecność jest niezbędna, np. rodzica

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja)

-

TAK

TAK

TAK

Zakwaterowanie i wyżywienie

-

3 000 PLN do max 10 dni

2 000 euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu)

100 000 PLN

Transport powrotny

-

500 PLN

2 000 euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu)

100 000 PLN

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna)

-

-

TAK

-

Zakwaterowanie i wyżywienie

-

-

2 000 euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu)

-

Transport powrotny

-

-

2 000 euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu)

-

Koszty leczenia i assistance

TAK

TAK

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

200 000 PLN

150 000 PLN

100 000 euro

100 000 PLN

Ratownictwo

200 000 PLN

100 000 PLN

7 000 euro

100 000 PLN

Koszty hospitalizacji

TAK

TAK

TAK

TAK

Transport medyczny do kraju

TAK

Bez limitu

TAK

TAK

Stomatolog

900 PLN

1000 PLN

300 euro

200 euro

Assistance

W ramach kosztów leczenia

W ramach kosztów leczenia

Ubezpieczenie pomocy w podróży – wariant VIP

TAK

OC

-

-

TAK

-

Suma ubezpieczenia

-

-

100 000 euro

-

Szkody osobowe

-

-

100 000 euro

-

Szkody w mieniu

-

-

20 000 euro

-

NNW

TAK

-

TAK

TAK

Suma ubezpieczenia

20 000 PLN

-

10 000 euro

20 000 PLN

Uszczerbek na zdrowiu

20 000 PLN

-

10 000 euro

20 000 PLN

Śmierć

10 000 PLN

-

6 000 euro

20 000 PLN

Ubezpieczenie bagażu

-

-

1000 euro

-

Opóźnienie lotu

O 6h – 200 PLN

O 6h – 2000 PLN

200 euro

O 6h – 100 euro

Ubezpieczenie dla aktywnych

TAK

TAK

TAK

-

Choroby przewlekłe

-

-

TAK

TAK

Zdarzenia pod wpływem alkoholu

Za dopłatą w wysokości 15% składki

TAK

TAK

TAK


Te obliczenia są tylko przykładowe. Każdorazowo samodzielnie należy dopasować wysokość składki i zakres ubezpieczenia do swojej podróży w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Tak indywidualnie wybrana ochrona wraz z sumami gwarantowanymi odpowiadającymi kosztom leczenia zagwarantuje bezpieczne i komfortowe zwiedzanie Stanów Zjednoczonych. 

Co warto wiedzieć?
 1. USA to ogromny kraj, zajmujący niemal cały kontynent. Na turystów czekają tam nowoczesne miasta, różnorodna przyroda i wiele atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.
 2. Podróżując do Stanów Zjednoczonych, należy uważać na duże zagrożenie przestępczością, na terenie całego kraju istnieje ryzyko wystąpienia zamachów terrorystycznych czy klęsk żywiołowych.
 3. W USA koszty leczenia nie są refundowane i należą do najwyższych na świecie – wizyta u lekarza może kosztować około 100 dolarów, a pobyt w szpitalu nawet od 500 dolarów za dobę.
 4. Warto więc ubezpieczyć się na wypadek choroby i nieszczęśliwych wypadków – polisę do USA można mieć już od 7 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy aktualnie można podróżować do USA?

  Tak. Do USA podróżować mogą osoby w pełni zaszczepione. Jeśli chodzi o podróżnych bez szczepienia, lub nie w pełni zaszczepionych, mogą oni przekroczyć granicę tylko w określonych przypadkach.

 2. Czy podróż do USA jest droga?

  Tak – podróż do USA jest droga w porównaniu ze zwiedzaniem innych, mniej odległych nam zakątków świata. Cena zorganizowania wyjazdu jest często nieporównywalnie wysoka z podróżami np. po Europie. Wyjazd do Ameryki nie musi jednak kosztować fortuny – przy dobrym jego zaplanowaniu i oszczędnym gospodarowaniu dostępnymi środkami, do USA wyjechać może praktycznie każdy turysta.

 3. Kiedy najlepiej jechać do USA?

  Tak naprawdę każda pora jest dobra. Stany Zjednoczone są bardzo różnorodne, dlatego niezależnie od pory roku, każdy znajdzie tam coś dla siebie. Latem – choć turystów jest wtedy więcej – można korzystać z rajskich plaż, jesienią i wiosną natomiast można spokojnie zwiedzić najpiękniejsze miejsca Ameryki.

 4. Czy ubezpieczenie turystyczne w USA jest obowiązkowe?

  W Stanach Zjednoczonych obowiązkowe jest jedynie posiadanie polisy komunikacyjnej OC. Ubezpieczenie turystyczne nie jest wymagane w sensie formalnym, ale jest ono zdecydowanie zalecane, w związku z bardzo wysokimi kosztami leczenia w USA.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (4)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

ANDREW

2018-04-12 18:02:49

W USA nikt nie respektuje POLSKICH ubezpieczen --a pomocy udzielą ci za darmo

Maria

2018-05-29 07:27:47

Andrew, w USA nic nie jest za darmo. Nawet gdy udziela ci pomocy to nie "za darmo" W czasie "udzielania pomocy" dokladnie wypytaja cie o twoja sytacjei i wszelkie dane aby potem odebrac co swoje od ciebie lub tych, ktorzy cie zaprosili.

jpczarnecki@gmail.com

2019-05-06 00:22:35

Mieszkam od dziesięcioleci w USA więc wiem to i owo. Korekta informacji: Doba w amerykańskim szpitalu to nie 500, a kilka tysięcy dolarów, dochodzi koszt lekarzy, lekarstw i zabiegów. Po drugie: Polisy ubezpieczeniowe chwalą się że pokrywają np. 80% leczenia w USA, ale pozostające 20% i tak zrujnuje. Po trzecie: Cudzoziemcowi który nie zapłacił medycznych rachunków można odmówić wyjazdu z USA. Pomocy medycznej nikomu nie odmawia się, ale płacić trzeba, straszne sumy.

FG

2020-02-18 16:36:49

Co do respektowania POLSKICH ubezpieczeń, racja - pracowałem jako koordynator medyczny i USA nikt nie akceptuje polskich polis. Jeśli chcemy iść do lekarza na zwykłą wizytę to idziemy, płacimy z własnej kieszeni, zbieramy wszystkie dokumenty, z później ubiegamy się o refundację od ubezpieczyciela. Jeśli mamy wypadek - hospitalizacja, to wystawiają nam rachunek i ten rachunek możemy przesłać do ubezpieczyciela aby pokrył koszty.

4
1
5
4
8
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia