Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Odprawa na lotnisku – co trzeba wiedzieć?

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Podróżowanie staje się coraz łatwiejsze. Dzięki przystępnym budżetowo połączeniom lotniczym możemy zwiedzić niemal cały świat. Zanim jednak wsiądziesz do samolotu, czeka Cię odprawa na lotnisku.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

W tym artykule przyjrzeliśmy się związanym z odprawą zagadnieniom, aby zapewnić Ci najcenniejsze wskazówki w kwestii tego, czego możesz się spodziewać, jak przygotować się do odprawy na lotnisku i jak z łatwością przeprowadzić ten etap podróży, by rozpocząć swoją przygodę w powietrzu bez żadnych komplikacji.

Czym jest odprawa na lotnisku?

Chociaż wszyscy słyszeliśmy o odprawie na lotnisku, nie zawsze dokładnie wiemy, na czym polega. Jest to proces, w czasie którego podróżni przekazują swoje dane, odbierają karty pokładowe oraz rejestrują się do lotu. W wariancie stacjonarnym odprawa odbywa się w terminalu, w którym pasażerowie oczekują na lot i z ktorego przechodzą do samolotu.

Wygodniejszą alternatywą dla tej procedury jest odprawa online. Choć polega ona w gruncie rzeczy na tym samym, odbywa się w całości w sieci, najczęściej jeden dzień przed planowanym wylotem. W tym przypadku podróżni podają swoje dane oraz otrzymują karty pokładowe za pomocą strony internetowej linii lotniczych. W ten sposób unikają oni stania w kolejkach i są w stanie zaoszczędzić sporo czasu.

Jak wygląda odprawa na lotnisku krok po kroku?

Choć odprawa na lotnisku jest dla wielu osób odstraszająca, kojarząc się z niepotrzebnymi formalnościami, tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Jest to bowiem przejrzysty, podzielony na kilka etapów proces, który najczęściej przebiega bez żadnych zakłóceń.

Jak wygląda proces odprawy na lotnisku?

  1. Przygotowanie dokumentów – przed przybyciem na lotnisko upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty podróży, takie jak paszport, dowód tożsamości, wizę (jeśli jest wymagana) oraz potwierdzenie rezerwacji lotu. Przygotuj także informacje dotyczące numeru rezerwacji i linii lotniczej.
  2. Przybycie na lotnisko – przybywając na lotnisko, udaj się do terminalu obsługującego Twoją linie lotniczą. Informacje na jej temat będą wyświetlane na tablicach. Jeśli nie uda Ci się ich znaleźć, możesz zapytać personel lotniska o odpowiedni terminal.
  3. Przechodzenie przez kontrolę bezpieczeństwa – udaj się do kontroli bezpieczeństwa, gdzie Twoje bagaże zostaną zeskanowane, a Ty będziesz musiał przejść przez wykrywacz metali. Upewnij się, że nie posiadasz w bagażu podręcznym żadnych niezadowolonych przedmiotów i zdejmij z siebie wszystkie metalowe elementy ubioru.
  4. Znalezienie stanowiska odprawy – zlokalizuj odpowiednie stanowisko odprawy dla swojej linii lotniczej. Numer stanowiska znajdziesz na tablicy ogłoszeniowej. Możesz również zapytać o niego personel lotniska.
  5. Przekazanie dokumentów i odebranie karty pokładowej – przejdź do stanowiska odprawy i przekaż swoje dokumenty podróży (paszport, dowód tożsamości i numer rezerwacji) urzędnikowi. Personel zweryfikuje Twoje dane, potwierdzi rezerwację lotu i przekaże Ci kartę pokładową. Zawiera ona informacje o miejscu na pokładzie i inne szczegóły na temat lotu.
  6. Rejestracja bagażu – jeśli posiadasz bagaż do odprawy, personel lotniska poprosi Cię o jego zarejestrowanie. W tym przypadku bagaż zostanie odpowiednio oznaczony, zabrany i umieszczony w luku bagażowym samolotu, wracając do Ciebie po przylocie w miejsce docelowe.
  7. Przechodzenie do bramki – po odprawie możesz udać się do odpowiedniej bramki, gdzie odbywa się proces wchodzenia na pokład samolotu. Jej numer znajdziesz na karcie pokładowej i tablicy ogłoszeniowej. Przed wejściem do środka i zajęciem swojego miejsca będziesz musiał jeszcze raz pokazać urzędnikowi kartę pokładową i dokument tożsamości.

Jaki bagaż można zabrać do samolotu?

Jednym z najważniejszych elementów przygotowań do lotu jest wybór odpowiedniego bagażu. Chociaż nie jest to złożona kwestia, warto zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy bagażem podręcznym a rejestrowanym.

Typy bagażu lotniczego:

  • Bagaż podręczny – jest to niewielki bagaż, który możesz zabrać ze sobą na pokład samolotu. Jego dozwolona wielkość i waga jest określona przez linię lotniczą. W bagażu podręcznym najczęściej znajdują się rzeczy, które mogą przydać się w czasie lotu: dokumenty, elektronika, kosmetyki, leki, ubrania na zmianę, książki czy napoje. Trzeba jednak pamiętać, że w samolotach istnieją ograniczenia dotyczące przewożenia płynów (max. 100 ml na pojemnik).
  • Bagaż rejestrowany – jest to większy bagaż, który zostaje zarejestrowany w czasie odprawy oraz umieszczony w luku bagażowym samolotu. Pozwala on na przewożenie większych przedmiotów, takich jak ubrania, kosmetyki i inne rzeczy, które nie są potrzebne w czasie lotu. Ograniczenia dotyczące wagi i rozmiaru bagażu rejestrowanego również zależą od linii lotniczej, więc warto sprawdzić konkretne wymagania przed podróżą.

Uwaga!  Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi bagażu podręcznego i rejestrowanego dla danej linii lotniczej, ponieważ mogą istnieć różnice w wymaganiach w zależności od przewoźnika, trasy i klasy podróży.

Kiedy odbywa się odprawa?

Odprawa najczęściej odbywa się przed wejściem na pokład samolotu i jest koniecznym etapem lotniczych podróży. Ponieważ jej długość nie zawsze jest możliwa do dokładnego oszacowania (może ona trwać od kilku minut nawet do paru godzin), warto pojawić się na lotnisku wcześniej, aby nie denerwować się pod presją czasu.

Rozwiązaniem, które zdecydowanie przyśpiesza powyższy proces i zwiększa komfort podróżowania, jest natomiast odprawa online. Aby ją ukończyć, wystarczy skorzystać ze strony internetowej lub aplikacji mobilnej danego przewoźnika na jeden dzień przed planowanym wylotem. W tym przypadku kilka kliknięć wystarczy, aby ominąć kolejki, zarejestrować się do lotu, sprawdzić wszystkie dane, otrzymać kartę pokładową i wybrać miejsce na pokładzie samolotu.

Co zrobić w razie spóźnienia się na samolot?

Chociaż wszyscy wiemy, że na lotnisku dobrze jest być wcześniej, czasami dzieje się coś nieprzewidzianego. Co możemy zrobić, jeżeli utknęliśmy w korku, musimy pilnie udać się do lekarza lub wypadło nam spotkanie, którego pod żadnym pozorem nie jesteśmy w stanie przełożyć? Na szczęście pozostaje kilka możliwości.

Opcje w przypadku spóźnienia się na samolot:

  • Skontaktuj się z linią lotniczą – jeśli widzisz, że nie zdążysz na lot, natychmiast skontaktuj się z linią lotniczą, z którą podróżujesz. Poinformuj jej personel o swojej sytuacji i zapytaj o możliwość zmiany rezerwacji na późniejszy lot.
  • Sprawdź politykę dotyczącą spóźnień – niektóre linie lotnicze posiadają elastyczne zasady, które umożliwiają zmianę rezerwacji bez dodatkowych opłat. Zapoznaj się z warunkami regulaminu, a być może będziesz w stanie bezproblemowo rozwiązać całą sprawę.
  • Wykorzystaj ubezpieczenie podróżne – jeśli posiadasz ubezpieczenie podróżne, sprawdź, czy obejmuje ono takie sytuacje, jak spóźnienie na lot. Jeśli tak, skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową, aby dowiedzieć się, jakie świadczenia Ci przysługują.
  • Skorzystaj z przysługujących praw pasażera – w niektórych przypadkach, szczególnie jeśli spóźnienie jest spowodowane opóźnieniem lub odwołaniem lotu przez linię lotniczą, przysługuje Ci szereg praw pasażera. Mogą one obejmować rekompensatę finansową lub pomoc w zakwaterowaniu i wyżywieniu. Chcąc dowiedzieć się o tym więcej, skontaktuj się z przewoźnikiem i zapytaj o obowiązujące przepisy.
  • Poszukaj alternatywnych połączeń – jeśli nie ma możliwości zmiany rezerwacji na późniejszy lot w tej samej linii, zbadaj inne dostępne połączenia, korzystając z porównywarek internetowych. Chociaż w takiej sytuacji poniesiesz dodatkowe koszty, będziesz w stanie dotrzeć w miejsce docelowe najbliższym możliwym terminie.

Jakie ubezpieczenia na lot samolotem wybrać?

Jeśli wybieramy się w podróż, na pierwszym miejscu zawsze powinniśmy stawiać bezpieczeństwo. Rozwiązaniem, które zdecydowanie zwiększa komfort dowolnego wyjazdu, jest prywatne ubezpieczenie złożone ze starannie wyselekcjonowanych elementów.

Choć część z nich zazwyczaj pozostaje jednakowa (możemy co najwyżej dostosować gwarantowane kwoty ochrony), w przypadku dłuższych lotów samolotem warto wybrać co najmniej dwie dodatkowe usługi.

Standardowe elementy ubezpieczenia:

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • Ubezpieczenie kosztów ratownictwa,
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC).

Dodatkowe elementy ubezpieczenia w przypadku lotu samolotem:

  • Ubezpieczenie od opóźnienia lotu – ten rodzaj ubezpieczenia chroni Cię w przypadku znacznego opóźnienia lub odwołania lotu. Odszkodowanie może obejmować koszty zakwaterowania, posiłków i innych wydatków, które wynikają z nieprzewidzianych opóźnień.
  • Ubezpieczenie bagażu od utraty lub opóźnienia – ta usługa gwarantuje odszkodowanie w przypadku utraty, uszkodzenia lub opóźnienia bagażu. Odszkodowanie może obejmować zakup niezbędnych przedmiotów pierwszej potrzeby, a także koszty związane z naprawą lub wymianą utraconych lub uszkodzonych przedmiotów.

W ramach ubezpieczenia turystycznego otrzymamy dostęp do gwarantowanej pomocy prawnej, która pozwoli nam uzyskać wsparcie w takich sytuacjach, jak odwołana wycieczka, zagubiony bagaż lub opóźniony lot. Co więcej, polisę można dodatkowo rozszerzyć o przydatne elementy, takie jak ubezpieczenie sportów wysokiego ryzka lub ekstremalnych, klauzla alkoholowa czy choroby przwlekłe. W taki sposób możemy dopasować ochronę do swoich potrzeb oraz charakteru podróży.

Magdalena Kajzer, specjalistka ds. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych ofert dziennego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby na podróż po Europie:

Ubezpieczyciel

Europa Ubezpieczenia

Uniqa

Axa Partners

Allianz

Cena

4,00 zł 4,20 zł 8,89 zł 10,00 zł

Koszty leczenia

30 000 euro 250 000 zł 600 000 zł 200 0000 zł

Koszty ratownictwa

5 000 euro 250 000 zł 600 000 zł 100 000 zł

NNW

3 000 euro 30 000 zł 50 000 zł 10 000 zł

OC

- - 250 000 zł 1 000 000 zł

Assistance

wariant Standard

pakiet Assistance usługi assistance w ramach kosztów leczenia usługi assistance 

Ochrona bagażu

300 euro 2 000 zł 3 000 zł -

Zdarzenia pod wpływem alkoholu

TAK TAK TAK TAK

Zachorowanie COVID-19

TAK TAK TAK TAK

Taką polisę można mieć już za około 6-7 zł za dzień ochrony. Szybko i bez wychodzenia z domu zrobisz to za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy wypełnić formularz i opłacić składknę. Dokument z ubezpieczeniem otrzymasz na maila. Wystarczy go wydrukować lub zapisać.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Odprawa na lotnisku to najważniejszy element podróży samolotem.
  2. Trzeba ją przejść, by otrzymać kartę pokładową.
  3. Obecnie jednak wiele linii lotniczych umożliwia odprawę online.
  4. Warto sprawdzić, czy w razie spóźnienia się na odprawę, można przebukować lot.
  5. Na podroż samolotem warto zabrać ubezpieczenie turystyczne z ochroną od opóźnienia lotu oraz zagubienia bagażu.

Najczęściej zadawane pytania o odprawę na lotnisku

  1. Czym jest odprawa na samolot?

    Odprawa na samolot to proces weryfikacji dokumentów podróżnych i przygotowania do lotu, który odbywa się przed wejściem na pokład samolotu.

  2. Czy można się odprawić online?

    Tak, można odprawić się online za pomocą strony internetowej lub aplikacji linii lotniczej przed przybyciem na lotnisko.

  3. Czy każdy pasażer musi się odprawić?

    Tak, każdy pasażer zazwyczaj musi przejść proces odprawy przed wejściem na pokład samolotu.

  4. Kiedy najpóźniej należy przejść odprawę?

    Najpóźniej należy przejść odprawę zwykle przed zamknięciem stanowiska odpraw, które zazwyczaj następuje około 45-60 minut przed planowanym czasem odlotu.

  5. Jak wygląda odprawa na lotnisku krok po kroku?

    Najpierw kierujesz się do stanowiska odprawy linii lotniczej, by potwierdzić swój lot i zdać bagaż rejestrowany. Następnie przechodzisz przez kontrolę bezpieczeństwa - Ty i Twój bagaż podręczny jesteście sprawdzani. Po przejściu kontroli udajesz się do odpowiedniej bramki odlotów, gdzie czekasz na wezwanie do samolotu.

  6. Ile trzeba być przed odprawą na lotnisku?

    Zaleca się przybycie na lotnisko na co najmniej 2 godziny przed lotami krajowymi i 3 godziny przed lotami międzynarodowymi. Da to wystarczająco dużo czasu na odprawę, przejście kontroli bezpieczeństwa i dotarcie do bramki odlotów, biorąc pod uwagę możliwe kolejki i opóźnienia.

  7. Ile wcześniej trzeba być na lotnisku bez odprawy?

    Jeśli nie wymagasz odprawy bagażowej i masz już kartę pokładową (na przykład po odprawie online), wystarczy, że dotrzesz na lotnisko na około 1 godzinę przed lotem krajowym i 1,5 do 2 godzin przed lotem międzynarodowym. To da Ci czas na przejście przez kontrolę bezpieczeństwa i dotarcie do bramki.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia