Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Wypadki na nartach - najczęstsze urazy i najwyższe koszty leczenia [raport]

Narciarze najczęściej odnoszą kontuzje kolan (35%), a także kostek i stóp (20%). Jeżeli uraz będzie poważny, koszty jego leczenia za granicą mogą przekroczyć nawet 267 000 zł. Przed tak wysokimi wydatkami może uchronić polisa narciarska.

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

W poniższym raporcie przedstawiamy najczęstsze urazy narciarskie, a także gdzie i kiedy polscy narciarze za granicą najczęściej ulegają wypadkom. Ponadto wyjaśniamy, czemu koszty leczenia tych kontuzji są aż tak bardzo wysokie. Wskazujemy również, jak w prosty sposób można ich uniknąć. Zachęcamy do pobrania pełnego raportu.

    Pobierz raport


Jakie kontuzje najczęściej odnoszą narciarze?
 

Narciarze najczęściej doznają urazów nóg – 35% kolan, a 20% kostek i stóp. Rzadziej kontuzjom ulegają ramiona i barki (17%), ręce (7%) i plecy (6%). Wielokrotnie ich efektem są złamania kończyn. W szczycie sezonu zimowego zakopiański szpital zużywa 50 kg gipsu dziennie. Z kolei dzięki coraz większej popularności jazdy w kaskach, obrażenia głowy stanowią tylko 5% wypadków narciarskich.Polacy najczęściej ulegają wypadkom na stokachwe Włoszech (36%) oraz w Austrii (21%). Zdecydowanie rzadziej narciarze z naszego kraju odnoszą urazy we Francji (8%), w Czechach (5%) i na Słowacji (4%). Najczęściej doznają kontuzji podczas drugiego dnia wyjazdu (12,24%), a najrzadziej w czasie 11 dnia szusowania (0,76%).


 

Ile kosztuje leczenie narciarza za granicą?
 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje tylko podstawowe świadczenia medyczne w 32 krajach Europy. W związku z tym w razie wypadku na stoku za granicą, koszty leczenia kontuzji narciarskich mogą być bardzo wysokie. Doba pobytu w szpitalu najwięcej kosztuje w Norwegii (4793 zł). Drogo jest również w Szwajcarii (3151 zł), Austrii (2327 zł), Niemczech (2061 zł), Francji (2037 zł) czy we Włoszech (1737 zł).Jednak w razie wypadku na nartach, wysokie koszty leczenia może pokryć polisa narciarska. Coraz więcej Polaków to rozumie. Z badania przeprowadzonego przez Avivę wynika, że ponad 80% turystów wyjeżdżających zimą za granicę posiada ubezpieczenie. W przypadku narciarzy powinno ono refundować koszty leczenia, ratownictwa górskiego czy transportu medycznego. Tego rodzaju świadczenia medyczne mogą kosztować nawet setki tysięcy złotych. Przekonało się o tym kilku Polaków, którzy ulegli wypadkom na zagranicznych stokach.

  • Narciarka upadła na stoku w Kanadzie i uszkodziła oba nadgarstki. W efekcie konieczne okazało się przeprowadzenie operacji w miejscowym szpitalu. Koszty leczenia przekroczyły 267 000 zł.
  • Narciarz na austriackim stoku doznał obrażeń głowy i złamał żebra. Został przewieziony helikopterem do szpitala. Konieczny okazał się również transport śmigłowcem medycznym do Polski. Koszty leczenia przekroczyły 81 000 zł.
     

Średnie ceny ubezpieczeń narciarskich wynoszą od 6 do 9 zł
 

Polscy narciarze najczęściej szusują za granicą w Austrii (26%), Czechach (25%) oraz we Włoszech (22%). Często również jeżdżą na nartach na Słowacji (18%), a znacznie rzadziej we Francji (4%) i w Szwajcarii (2%).

Średnie ceny ubezpieczeń narciarskich w tych państwach nie są wysokie. Najtańsze polisy są w Czechach (6,16 zł za dzień) i na Słowacji (6,36 zł). Nieco droższe we Włoszech (7,27 zł) i w Austrii (7,29 zł). Najwięcej za ubezpieczenie narciarze muszą zapłacić we Francji (7,89 zł) i w Szwajcarii (8,35 zł).

    Pobierz raport


Raport powstał w oparciu o dane porównywarki ubezpieczeń na narty i snowboard rankomat.pl. Do analizy wykorzystano zapytania wykonane za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych w sezonie narciarskim 2017/2018 (w okresie 01.11.2017-31.03.2018 r.).

    Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!
Co warto wiedzieć?
  1. Najczęściej narciarze odnoszą kontuzje kolan (35%), a także kostek i stóp (20%).
  2. Polscy narciarze najczęściej ulegają wypadkom we Włoszech (36%) i w Austrii (21%).
  3. Koszty leczenia jednej z polskich narciarek w Kanadzie przekroczyły 267 000 zł.
  4. Ponad 80% polskich turystów wyjeżdżających zimą za granicę posiada polisę turystyczną.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Karol

2021-11-25 08:02:53

Uraz zawsze wymaga odpowiedniego leczenia. Polecam ortopedę Adriana Stępińskiego z Poznania. U niego można liczyć na profesjonalne podejście do leczenia i rehabilitacji.

4
1
2
6
3
2

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy