Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Ubezpieczenie turystyczne Chorwacja - praktyczne porady

Chorwacja cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z Polski. Wakacje nad Adriatykiem to doskonały pomysł. Jest taniej niż nad Bałtykiem, można liczyć na zdecydowanie lepszą pogodę i cieplejsze morze.

Wyjątkowy bałkański klimat, górskie scenerie i otwartość mieszkańców – to wszystko sprawia, że wizyta w Chorwacji jest nie tylko sposobem na regenerację, lecz również niezapomnianym przeżyciem. Zobacz, jak się przygotować do wyjazdu nad Adriatyk. Podpowiemy też, jakie ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji wybrać.

Chorwacja a Covid-19 – co trzeba wiedzieć? 

Aktualnie Chorwację można odwiedzać bez przeszkód. Nie są wymagane testy ani certyfikaty zaświadczające o szczepieniu lub wyzdrowieniu z Covid-19. Na miejscu zniesiono także wszystkie obostrzenia sanitarne.

Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Chorwacji?

Chorwacja to jeden z krajów członkowskich Unii Europejskiej, dlatego polscy obywatele mogą przekraczać jej granice na podstawie dowodu osobistego. Paszport nie jest wymagany. 

Uwaga! Wyjątek od powyższej reguły stanowią dzieci, dla których nie został wydany dowód osobisty - w ich przypadku paszport będzie konieczny. 

Polacy planujący urlop w Chorwacji nie muszą mieć także wizy (będą mogli legalnie przebywać w tym kraju maksymalnie do 3 miesięcy od daty wjazdu). 

Czy polskie prawo jazdy jest honorowane w Chorwacji?

W Chorwacji polskie prawo jazdy jest honorowane, jednak kierowcy muszą pamiętać, by poza nim, w trakcie jazdy mieć przy sobie następujące dokumenty: 

 • aktualne ubezpieczenie OC (w przypadku podróży do Dubrownika - w związku z przejazdem przez Bośnię i Hercegowinę - potrzebna będzie również Zielona Karta) 
 • dowód rejestracyjny
 • ważny przegląd techniczny pojazdu 

Pamiętaj! Jeśli wybierasz się do Chorwacji samochodem, musisz mieć w pojeździe apteczkę, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelki odblaskowe - zarówno dla kierowcy i dla pasażerów. 

Jaką trasę do Chorwacji samochodem wybrać?

Podróż samochodem z Polski do Chorwacji zajmuje od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od wybranej trasy. Ta ostatnia ma również wpływ na cenę przejazdu. 

Bezpłatna trasa przebiega przez kilka krajów. Na przykład podróżując z Wrocławia, będziemy musieli przejechać przez Czechy, Austrię, Węgry i Słowenię, a całość zajmie - jeśli podróż przebiegnie planowo - około 14 godzin. 

Można wybrać również krótszą, bo około 10-11 godzinną trasę przez A4. W takim przypadku przejedziemy między innymi przez Czechy, Słowację i Węgry. 

Chorwacja samolotem – ile to kosztuje?

Tutaj rozpiętość cenowa jest bardzo duża - bilety w sezonie mogą być o wiele droższe niż kupione okazyjnie, jednak wciąż ich cena nie powinna przekroczyć kilkuset/tysiąca złotych w obie strony. 

Jeśli jednak nie zależy nam na konkretnym terminie, lub po prostu chcemy jak najwięcej zaoszczędzić na transporcie, warto kupić bilet w ofercie last minute, z wyprzedzeniem lub - po prostu - polując na wyjątkową okazję. W takim przypadku do Chorwacji polecieć można już za niecałe 200 złotych! Oto przykłady lotów: 

 • Lecąc lotem bez przesiadek z Wrocławia do Split, z wylotem 26 września i powrotem 14 października, 1 osoba dorosła za bilety zapłaci 208 PLN

 • Za bezpośredni lot na takiej samej trasie, wylatując 18 lipca, z powrotem 1 sierpnia, cena wzrośnie do 470 PLN

 Ceny w Chorwacji – na co trzeba się przygotować?

Ostateczna cena wakacji - w tym poszczególne jej składowe, jak noclegi, wyżywienie, czy atrakcje turystyczne - zależy oczywiście od standardu i stopnia urozmaicenia konkretnego wyjazdu. 

Decydując się na jak najtańszą opcję, całkowity koszt wakacji nie musi być wygórowany. Nocleg w małym pokoju 2-osobowym, miejsce kempingowe, lub łóżko w kilkuosobowej przestrzeni można wynająć już za niecałe 100 zł/noc za dwie osoby. W takim przypadku, przygotowując część posiłków samemu, lub stołując się w tańszych miejscach, ceny wyżywienia będą podobne jak w Polsce. 

Jeśli zależy nam na wyższym standardzie i często również lepszej turystycznie lokalizacji, także nie musimy wydawać majątku. Za 2-osobowy pokój z prywatną łazienką, klimatyzacją i balkonem z widokiem na morze, zapłacimy 274 zł/noc dla dwóch osób. Obiekt znajduje się 250 m od plaży i zapewnia dostęp do korzystnego cenowo wyżywienia. 

Najdroższe będą oczywiście prywatne, zlokalizowane przy prywatnych, lub największych plażach Chorwacji apartamenty, oferty all-inclusive, czy restauracje na starówkach i w dzielnicach nastawionych na przyjezdnych. W takim przypadku noc zakwaterowania i związane z pobytem wyżywienie będzie kosztować około 1000 zł/os. 

Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Malownicza przyroda, zachwycające, skaliste wybrzeża, czyste morze oraz bujna roślinność czynią Chorwację jednym z najpiękniejszych państw Europy. Uznaniem turystów cieszą się piaszczyste plaże oraz jedne z najwspanialszych raf koralowych. 

Odwiedzając Chorwację, warto wybrać się do pełnego błękitnych jezior i wodospadów Parku Narodowego Plitwickich oraz obejmującego dwa malownicze kaniony Parku Narodowego Paklenica. 

Zachwyca także Park Narodowy Krka, położony niedaleko Dalmacji. To tam zrelaksować można się w cieniu wodospadów rzeki o tej samej nazwie. 

Jedną z największych atrakcji Chorwacji jest wielość różnorodnych wysp. Znana z bujnej roślinności, pysznego wina i życia nocnego wyspa Havr uważana jest za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Kwitnący Mljet oraz mogąca poszczyć się wyjątkowymi plażami wyspa Korcura niczym jej nie ustępują. 

Wśród barwnych, chorwackich krajobrazów leży również mnóstwo przesiąkniętych bałkańską atmosferą, klimatycznych i pełnych uroku miast oraz miasteczek. 

Pełny zabytkowych świątyń, otoczony imponującymi murami obronnymi Dubrownik świetnie prezentuje się z okolicznych wzgórz. Widok wzniesionego na skalistym gruncie, schodzącego w kierunku morza miasta zachwyci każdego. 

Nie mniej ma do zaoferowania przepiękny Rovinj, czyli ulubione miejsce artystów. Ciasno skupione domy oraz górująca nad miastem katedra św. Eufemii czynią miasto obowiązkowym elementem planu podróży. 

Wszyscy miłośnicy architektury powinni odwiedzić Split (drugie pod względem wielkości chorwackie miasto), by na własne oczy zobaczyć pałac Dioklecjana, promenadę Riva, czy majestatyczne wzgórza Marjan. Będąc w tej okolicy, na pewno nie można zapomnieć o Trogir - mniejszym miasteczku, o nienaruszonej architekturze, znanej z labiryntu uliczek i cudownej starówki, która została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Ominąć nie można również zachwycającej, ukochanej przez wielu turystów z całego świata Dalmacji.

Na co uważać podczas wakacji w Chorwacji? 

Chorwacja jest państwem bezpiecznym, w którym istnieje rozwinięty przemysł turystyczny. W kraju nie obowiązuje stan zagrożenia terrorystycznego, a kradzieże i napady rabunkowe zdarzają się rzadko.

Na co należy uważać?

 • Wysokie temperatury powyżej 30 stopni Celsujesza stwarzają ryzyko oparzeń słonecznych, udaru słonecznego, a także odwodnienia.
 • Niebezpieczne zwierzęta – w chorwackich lasach można natknąć się na jadowite węże, natomiast w morzu na niebezpieczne meduzy i jeżowce.
 • Dawne tereny działań wojennych – w niektórych regionach Chorwacji (południowa część kraju oraz wysokie góry) pozostało wiele nierozbrojonych min i niewypałów (obszary te zostały oznaczone tablicami informacyjnymi).
 • Ruch drogowy – jakość wielu chorwackich dróg (szczególnie na prowincji i na wyspach), nie jest najlepsza (niebezpieczna jest droga nr 8, ciągnąca się wzdłuż wybrzeża). Miejscowi kierowcy często jeżdżą agresywnie.

Dlaczego EKUZ na wakacje w Chorwacji nie wystarczy?

Na terenie Chorwacji obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która daje możliwość korzystania z miejscowej pomocy medycznej. Warto jednak pamiętać, że zapewniane przez nią świadczenia dotyczą sytuacji wyjątkowych, takich jak wypadek lub zasłabnięcie. Ponieważ karta refunduje tylko niewielką część kosztów leczenia, większość usług medycznych musimy opłacić z własnych środków. 

Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl:

Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. 

Publiczna opieka medyczna, do jakiej dostęp zapewnia EKUZ, często będzie więc niewystarczająca, gdy dojdzie do nieszczęścia czy choroby. Nie zapewnia ona na przykład leczenia stomatologicznego, które za granicą bywa naprawdę bardzo drogie. 

Karta w żadnym stopniu nie pokryje także leczenia prywatnego, niezależnie od sytuacji. Jeśli więc podczas urlopu czy wyjazdu przytrafi nam się wypadek i będziemy zmuszeni udać się do lekarza prywatnego, związane z tym koszty pokrywać będziemy z własnej kieszeni. 

EKUZ nie refunduje także medycznego transportu osoby poszkodowanej. Oznacza to, że jeśli życiu poszkodowanego lub chorego nie zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo i nie wystąpiły inne ważne wskazania, za przejazd karetką do szpitala, nieubezpieczona osoba często będzie musiała zapłacić samodzielnie.

Jeszcze większym - i bardziej kosztownym - problemem będzie transport poszkodowanego do kraju, czego EKUZ również nie pokryje. Koszt takiej usługi może natomiast sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. 

Cena wizyty u lekarza wynosi ok. 20-30 euro , natomiast pobytu w szpitalu ok. 50 euro za dobę.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Jak widać, EKUZ nie zapewni whystarczającej ochrony na czas wakacji w Chorwacji. Jeżeli chcemy mieć pewność, że w czasie zagranicznego urlopu będziemy mieć swobodny dostęp do opieki medycznej, warto zdecydować się na zakup polisy. Dzięki niej koszty leczenia, rehabilitacji lub ewentualnego powrotu do kraju zostaną sfinansowane przez ubezpieczyciela.

Podstawową ochronę uzyskamy już w cenie 3-5 zł. Suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić min. 30 000 euro. Co powinno wchodzić w skład polisy?

 • Koszty leczenia i transportu medycznego do kraju - pokryją opłaty medyczne w szpitalu, przychodniach, zakup leków, wizyty u specjliastów.
 • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – jeżeli w czasie wakacji przydarzy nam się wypadek, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty naszej rekonwalescencji lub wypłaci odpowiednie odszkodowanie.
 • OC w życiu prywatnym – jeżeli podczas pobytu za granicą spowodujemy jakiekolwiek szkody, potencjalne odszkodowanie zostanie opłacone z środków ubezpieczyciela.
 • Ochrona bagażu - w razie kradzieży czy zgubienia walizek, plecaków czy innych rzeczy osobistych ub ezpieczyciel wypłaci odszkodowanie rekomesujące poniesione straty.
 • Assistance - to wsparcie ubezpieczyciela w ramach centrum alarmowego, można liczyć na całodobową pomoc prawną, informacyjną czy finansową.

Jeśli w czasie urlopu w Chorwacji planujemy aktywny wypoczynek (np. trekking, nurkowanie, żeglowanie), dobrze jest skorzystać z ubezpieczenia dla aktywnych. Niektóe dyscypliny są traktowane przez ubezpieczycieli jako sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne - należy dokupić stosowne rozszerzenie ochrony. Dobrym pomysłem będzie także zakup klauzli alkoholowej, która zapewnia pomoc ubezpieczyciela w razie zdarzeń, do których dojdzie pod wpływem napojów wyskokowych.

Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych, ubezpieczeniaonline.pl

Jeżeli zamierzamy poruszać się autem, przyda akże rozszerzona usługa Assistance. Dzięki tej ostatniej będziemy mogli skorzystać z pomocy ubezpieczyciela w przypadku takich problemów, jak zepsuty samochód lub utrata dokumentów. Komfort naszej podróży zwiększy ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Najtańszą polisę można mieć już od 3,7 zł dziennie. Warto jednak wziąć pod uwagę też zakres ochrony i dodatkowe opcje. Odpowiednie ubezpieczenie należy dopasować do kierunku wyjazdu, planowanych aktywności i własnych potrzeb.

Poniżej prezentujemy przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenie dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na wakacje do Chorwacji: 

Ubezpieczyciel 

Axa Assistance 

Nationale Nederlanden 

Allianz 

TU Europa 

Cena 

3,74 PLN 

6,36 PLN 

12,85 PLN 

20 PLN 

COVID-19 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Leczenie chorego 

200 000 PLN 

 150 000 PLN 

500 000 PLN 

300 000 Euro 

Pokrycie kosztów testu 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko jeśli test jest niezbędny w przebiegu leczenia 

Tylko jeśli lekarz zleci wykonanie testu, niezależnie od wyniku 

Tylko dla testów z wynikiem pozytywnym 

Przedłużony pobyt opiekuna z powodu zachorowania dziecka 

200 000 PLN 

400 PLN dziennie dziennie (max 7 dni) 

400 PLN dziennie dziennie (max 7 dni) 

2 000 euro (koszty zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu pozytywnego wyniku testu (izolacja) 

TAK 

TAK 

TAK 

Zakwaterowanie i wyżywienie 

300 PLN (max 10 dni) 

5 400 PLN 

2 000 Euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

Transport powrotny 

500 PLN 

Bez limitu 

2 000 Euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

COVID-19 - Przedłużony pobyt z powodu odosobnienia wynikającego z kontaktu z osobą chorą (kwarantanna) 

TAK 

TAK 

Zakwaterowanie i wyżywienie 

5 400 PLN 

2 000 Euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

Transport powrotny 

2 000 Euro (łączny limit dla zakwaterowania, wyżywienia i transportu) 

Koszty leczenia i assistance 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

200 000 PLN 

150 000 PLN 

500 000 PLN 

300 000 Euro 

Ratownictwo 

200 000 PLN 

100 000 PLN 

50 000 PLN 

10 000 Euro 

Koszty hospitalizacji 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Transport medyczny do kraju 

TAK 

TAK 

Bez limitu 

TAK 

Stomatolog 

900 PLN 

1000 PLN 

100 PLN 

300 Euro 

Assistance 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

W ramach kosztów leczenia 

Wariant The Best 

OC 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

150 000 PLN 

100 000 PLN 

100 000 Euro 

Szkody osobowe 

150 000 PLN 

100 000 PLN 

100 000 Euro 

Szkody w mieniu 

150 000 PLN 

10 000 PLN 

20 000 Euro 

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków(NNW) 

TAK 

TAK 

TAK 

TAK 

Suma ubezpieczenia 

20 000 PLN 

10 000 PLN 

40 000 PLN 

10 000 Euro 

Uszczerbek na zdrowiu 

20 000 PLN 

10 000 PLN 

40 000 PLN 

10 000 Euro 

Śmierć 

10 000 PLN 

10 000 PLN 

20 000 PLN 

6 000 Euro 

Chorwacja to idealny kierunek na wakacje. Warto zadbać, by wypoczynek nad Adriatykiem był nie tylko niezapomniany, ale też bezpieczny. Indywidualnie dopasowane ubezpieczenie z odpowiednim zakresem ochrony z pewnością to zapewni.

Można je zakupić w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Zajmie to kilka minut, a dokument polisy zostanie wysłany na maila.

Wyjazd do Chorwacji na Wakacje - Co warto wiedzieć?
 1. Chorwacja to popularny kierunek wakacyjny wśród Polaków – kusi nas przede wszystkim śródziemnomorskim klimatem i bałkańską atmosferą.
 2. Turyści odwiedzający ten kraj powinni uważać latem na wysokie temperatury, niebezpieczne meduzy i jeżowce w morzu.
 3. Na terenie Chorwacji możemy skorzystać z karty EKUZ, ale nie pokrywa ona wszystkich kosztów leczenia.
 4. Koszty te pokryje ubezpieczenie turystyczne, które na terenie Chorwacji można mieć już od 3,7 zł dziennie. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy aktualnie można podróżować do Chorwacji?

  Tak. Podróżowanie do Chorwacji jest obecnie możliwe, a podczas wjazdu - zarówno w przypadku osób zaszczepionych, jak i tych bez szczepienia - nie obowiązują dodatkowe ograniczenia, jak testy czy kwarantanna.

 2. Czy wakacje w Chorwacji są drogie?

  To zależy oczywiście od oczekiwań i potrzeb danego turysty. Obecnie wzrastają ceny takich usług jak transport, nocleg, czy atrakcje turystyczne na miejscu. Chorwacja wciąż pozostaje krajem, który w porównaniu z innymi, typowo wakacyjnymi kierunkami można odwiedzić, nie wydając na urlop fortuny.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne w Chorwacji jest obowiązkowe?

  Nie – ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe. Warto je wykupić, by wakacje nie zmieniły się w nieplanowany, bardzo obciążający wydatek, jeśli w ich trakcie dojdzie do nieszczęścia.

 4. Kiedy najlepiej jechać do Chorwacji?

  Do Chorwacji najlepiej wybrać się poza typowo turystycznym sezonem, np. w maju, czerwcu, czy wrześniu. Temperatury są wtedy wysokie, ale nie uciążliwe, tłumy zdecydowanie mniejsze, a ceny - bardziej przystępne.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
2
5
6
1

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy