Ciąża a podróż
Nie ma przecież innego okresu w życiu kobiety, gdy o bezpieczeństwo należy dbać tak szczególnie. Na szczęście panie w ciąży nie muszą rezygnować z podróży i realizacji swoich pasji. Ważne, aby na wyjazd wybrać odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni bezpieczeństwo i odejmie stresu w wielu aspektach.
Podróże w ciąży – czy to jest bezpieczne?
O tym, czy podróże w ciąży są bezpieczne, decyduje oczywiście samopoczucie danej kobiety. W tak ważnej kwestii nie należy generalizować. Dla jednej ciężarnej podróże mogą być w pełni bezpieczne, inna, czując się znacznie gorzej – powinna w danym okresie ciąży pozostać w domu.
Specjaliści są jednak zgodni, że obiektywnie najlepszym czasem na podróże, również te zagraniczne, jest drugi trymestr ciąży. To właśnie wtedy przyszła mama czuje się najlepiej – ustają dolegliwości znane z pierwszego trymestru, a równocześnie wciąż pozostaje sporo czasu do rozwiązania.
W drugim trymestrze znacznie ogranicza się ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu. Planując wyjazd, warto więc zaplanować go właśnie od 14. tygodnia do końca 27. tygodnia ciąży.
Podróże w ciąży warto przemyśleć również pod kątem kierunku. Lekarze z pewnością będą odradzali wyprawy w egzotyczne kierunki świata, gdzie istnieje zagrożenie np. malarią czy żółtą febrą. Odradzane są też kierunki, w przypadku których infrastruktura jest bardzo słaba, a dostęp do pomocy medycznej – ograniczony.
Realizacja podróżniczej pasji może więc być więc dla kobiet w ciąży w pełni bezpieczna, jednak należy rozważnie wybrać czas trwania wyprawy oraz miejsce, do którego się wybieramy.
Czy w zaawansowanej ciąży można podróżować samolotem?
Będąc w ciąży, można latać samolotem. Każdorazowo warto jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ od tej zasady istnieje kilka wyjątków.
Pierwszy wyjątek stanowią panie, u których stwierdzono anemię sierpowatą lub zapalenie zakrzepowe żył – są to bezwzględne przeciwwskazania. Podróże samolotem nie będą bezpieczne również dla kobiet, których ciąża jest zagrożona lub u których zdiagnozowano problemy z łożyskiem.
Trzeba też wiedzieć, że linie lotnicze różne podchodzą do podróży kobiet w ciąży. Niektóre wymagają zgody lekarza, inne mogą oczekiwać informacji np. o grupie krwi i planowanym terminie porodu. Przewoźnicy określają też okresy (tygodnie ciąży), w których zezwalają na podróże ciężarnych. Przykładowo:
-
Wizz Air zezwala na lot kobietom do 34. tygodnia ciąży lub do 32. tygodnia ciąży mnogiej. Co ważne, panie podróżujące po 28. tygodniu ciąży powinny uzyskać zaświadczenie od lekarza prowadzącego (na co najmniej 6 dni przed podróżą).
-
Ryanair zezwala na podróże kobietom maksymalnie do 36. tygodnia ciąży lub do 32. tygodnia w przypadku ciąży mnogiej. W 28. tygodniu Ryanair prosi o zaświadczenie od lekarza prowadzącego (należy je uzyskać maksymalnie 14 dni przed wylotem lub później).
-
Polskie Linie Lotnicze LOT mają inną politykę. Informują, że w „w przypadku ciąży przebiegającej bez powikłań, nie ma przeciwwskazań do podróży samolotem”. Linie zalecają jednak konsultację z lekarzem, w szczególności przed dłuższym rejsem. Kobiety do 32 tygodnia ciąży mogą latać liniami LOT-u za zgodą lekarza prowadzącego bez konieczności posiadania zaświadczenia.
-
Lufthansa informuje, że kobiety w ciąży bez żadnych komplikacji mogą latać samolotami Lufthansy aż do końca 36. tygodnia lub do ok. 4. tygodnia przed zaplanowanym terminem porodu – bez konieczności posiadania zaświadczenia od lekarza prowadzącego.
-
Linie easyJet zezwalają na podróże ciężarnym do końca 35 tygodnia w przypadku ciąż pojedynczych oraz do końca 32. tygodnia w przypadku ciąż mnogich. Panie będące w ciążach zagrożonych proszone są o konsultację z lekarzem. Zaświadczenie lekarskie nie jest wymagane.
-
Linie Norwegian zezwalają ciężarnym na rejsy do 4 tygodni przed terminem porodu bez konieczności posiadania zaświadczenia lekarskiego. W okresie od 2 do 4 tygodni przed planowanym terminem porodu, linie wymagają zaświadczenia lekarskiego – lot w tym okresie nie może też trwać dłużej niż 4 godziny. W okresie poprzedzającym poród mniej niż 2 tygodnie, linie nie zezwalają ciężarnym na loty.
-
Linie KLM odradzają latanie kobietom w ciąży powyżej 36. tygodnia. Zalecają też uzyskanie zaświadczenia lekarskiego.
-
AirFrance to linie, które mają ciekawą politykę wobec ciężarnych. Zachęcają panie do podróży, choć oczywiście zalecają, aby skonsultować się z lekarzem. Linie przygotowały szereg udogodnień dla ciężarnych: specjalne menu, dostarczenie bagażu pod wskazany adres, czy dobór komfortowego miejsca. Zaświadczenia lekarskie nie są wymagane. Linie odradzają wyprawy w ostatnim miesiącu ciąży i do 7 dni po porodzie.
Planując podróż samolotem, warto jednak pamiętać, że co do zasady nie jest to komfortowy środek transportu – szczególnie w tanich liniach, gdzie pasażerowie mają bardzo mało miejsca. W tym szczególnym okresie warto zdecydować się na miejsce zapewniające większą ilość przestrzeni na nogi.
EKUZ a podróże ciężarnych. Na co można liczyć?
Kobiety ciężarne, w trakcie podróży po krajach należących do UE lub EFTA, mogą skorzystać z karty EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia nieodpłatną pomoc medyczną w niezbędnych przypadkach. W krajach honorujących EKUZ leczenie związane z ciążą i porodem podlega refundacji.
Czy to oznacza, że kobiety w ciąży, które posiadają kartę EKUZ, za granicą mogą czuć się w pełni bezpiecznie? Niestety niekoniecznie. Karta EKUZ ma wiele ograniczeń. Przede wszystkim:
-
Działa tylko w krajach UE i EFTA oraz w Wielkiej Brytanii.
-
EKUZ nie działa w placówkach prywatnych. Oznacza to, że ciężarna nieodpłatnie może skorzystać tylko z pomocy zagranicznych placówek, które podpisały umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ. Tymczasem często zdarza się, że dostęp do publicznej pomocy medycznej w konkretnym miejscu jest bardzo trudny, a skorzystanie z placówki prywatnej, jest jedyną opcją.
-
Czasem zdarza się, że mimo refundacji, posiadaczki karty EKUZ za konkretną wizytę u specjalisty, badania, czy zakup leków, będą musiały dopłacić. Konkretne kwoty dopłat można poznać na stronie polskiego NFZ.
-
Karta EKUZ nie refunduje kosztów medycznego transportu powrotnego do Polski.
Biorąc pod uwagę wszystkie te ograniczenia – zdecydowanie bezpieczniej dla ciężarnej jest zdecydować się na dobre ubezpieczenie turystyczne.
Ubezpieczenie turystyczne a ciąża – jak regulują to towarzystwa?
Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe różnie podchodzą do kwestii ubezpieczenia podróży ciężarnych. Szczegóły każdorazowo znajdują się w Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) – zdecydowanie warto się z nimi zapoznać, poszukując polisy dla siebie. W przypadku najpopularniejszych ubezpieczycieli wygląda to następująco:
-
Aviva. Zapewnia ciężarnym ochronę, bez konieczności dokupowania dodatkowych rozszerzeń, do 32. tygodnia ciąży. Ubezpieczyciel stosuje ograniczenie swojej odpowiedzialności do 2 wizyt lekarskich i kwoty 10 000 złotych.
-
Allianz. Zapewnia ciężarnym ochronę, bez konieczności dokupowania dodatkowych rozszerzeń – do 2 miesięcy przed planowanym terminem porodu.
-
Axa. Ubezpieczyciel gwarantuje ciężarnym ochronę bez konieczności dokupowania dodatkowych rozszerzeń. Stosuje jednak ograniczenia – w ramach kosztów leczenia pokryje koszty jednej wizyty lekarskiej. Spod ochrony wyłączony jest poród po 32. tygodniu ciąży.
-
Axa Assistance. Gwarantuje paniom w ciąży ochronę, bez konieczności dokupowania dodatkowych rozszerzeń – do 26. tygodnia ciąży.
-
Ergo Hestia. Zapewnia przyszłym mamom pełną ochronę, bez konieczności dokupowania rozszerzeń – do 32. tygodnia ciąży.
-
Europa Ubezpieczenia. Oferuje ciężarnym pełną ochronę, bez konieczności dokupowania dodatkowych rozszerzeń – do 32. tygodnia ciąży.
-
Nationale-Nederlanden. Zapewnia przyszłym mamom pełną ochronę, bez konieczności dokupowania dodatkowych rozszerzeń – do 32. tygodnia ciąży. Stosuje jednak ograniczenia – w ramach kosztów leczenia pokrywa koszty jednej wizyty lekarskiej. Nie obejmuje ochroną ciąż zagrożonych.
-
PZU. Gwarantuje ochronę, bez konieczności dokupowania dodatkowych rozszerzeń – do 32. tygodnia ciąży.
-
Signal Iduna. Zapewnia paniom w ciąży ochronę, bez konieczności dokupowania dodatkowych rozszerzeń – do 32. tygodnia ciąży.
-
Warta. Oferuje ciężarnym ochronę, bez konieczności dokupowania dodatkowych rozszerzeń – do 32. tygodnia ciąży.
Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne dla kobiet w ciąży?
Polisa dla ciężarnej nie będzie znacząco różniła się zakresem od standardowego ubezpieczenia turystycznego. Jej najważniejszym elementem są oczywiście koszty leczenia. To właśnie za sprawą kosztów leczenia ciężarna będzie mogła skorzystać z refundacji przez ubezpieczyciela kosztów wizyt lekarskich, hospitalizacji, czy badań – także w placówkach prywatnych.
Większość towarzystw ubezpieczeniowych zapewnia ochronę również na wypadek zachorowania na COVID-19. Ubezpieczyciel opłaci między innymi pobyt w szpitalu, na kwarantannie czy w izolacji. W przypadku podróży po Europie suma gwarantowana kosztów leczenia powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, w przypadku pozostałych kierunków – optymalnie 40 000-50 000 euro.
Magdalena Kajzer, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w ubezpieczeniaonline.pl
Oprócz kosztów leczenia ubezpieczenie podróżne dla kobiety w ciąży powinno uwzględniać również:
-
Koszty ratownictwa. Dzięki nim koszty ewentualnych akcji ratowniczych pokryje ubezpieczyciel.
-
NNW. Za sprawą NNW, ciężarna, która w trakcie wyjazdu dozna uszczerbku na zdrowiu, może liczyć na wypłatę odszkodowania.
-
OC w życiu prywatnym. Zapewni ochronę na wypadek wyrządzenia szkody osobie trzeciej lub jej mieniu. W takich sytuacjach koszty nieprzyjemnego zdarzenia pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe.
-
Pakiet Assistance. Zagwarantuje przyszłej mamie praktyczne wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego w wielu aspektach podróży. Kobiety w ciąży, w zależności od wybranej oferty, mogą liczyć m.in. na pomoc tłumacza, czy prawnika, a także np. nocleg dla osób towarzyszących w podróży na czas hospitalizacji.
Warto też pamiętać o rozszerzeniach ochrony. Jeśli ciężarna cierpi na choroby przewlekłe, konieczne jest dokupienie odpowiedniej klauzuli. Dodatkowo ubezpieczyć można także bagaż.
Rozszerzenie jest też konieczne dla pań, które uprawiają sporty. Choć klauzula nazywa się klauzulą „sportów ekstremalnych” lub „sportów wysokiego ryzyka”, a ciężarne zwykle nie decydują się na tego typu aktywności, warto sprawdzić, co pod tym pojęciem rozumie konkretny ubezpieczyciel. Niektóre towarzystwa do sportów ekstremalnych zaliczają pozornie niewinne aktywności, jak np. jazda na nartach czy nurkowanie.
Poniżej kilka propozycji ubezpieczenia turystycznego na podroż po Europie – dla ciężarnych do 26. tygodnia ciąży:
TU |
Zakres ryzyk |
Ochrona COVID-19 |
Cena za jeden dzień ochrony |
AXA |
Koszty leczenia (SU: 200 000 zł) |
TAK, zakres 3/7 |
4,31 zł |
Europa Ubezpieczenia |
Koszty leczenia (SU: 141 185 zł) |
TAK, zakres 3/7 |
4,71 zł |
Generali |
Koszty leczenia (SU: 200 000 zł) |
TAK, zakres 5/7 |
6,28 zł |
Allianz |
Koszty leczenia (SU: 200 000 zł) |
TAK, zakres 6/7 |
6,42 zł |
Signal Iduna |
Koszty leczenia (SU: 189 115 zł) |
TAK, zakres 3/7 |
6,22 zł |
Taką polisę można zakupić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy wypełnić krótki formularz, porównać oferty i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Skladkę można opłacić online. Dokument ubezpieczenia w formie PDF zostanie wysłany na adres mailowy.
- Najważniejszym elementem ubezpieczenia turystycznego dla kobiet w ciąży jest suma gwarantowana kosztów leczenia.
- Niektórzy ubezpieczyciele wymagają od kobiet w ciąży rozszerzenia zakresu ochrony o choroby przewlekłe.
- Najczęściej ubezpieczyciele obejmują ochroną ciąże do 32 tygodnia.
- Polisa nie chroni kobiety w ciąży, jeśli przed podróżą zaszły przeciwskazania do jej odbycia.
Najczęściej zadawane pytania
-
Czy kobiety w ciąży mogą się ubezpieczyć na zagraniczny wyjazd?
Tak. Zakup dobrego ubezpieczenia podróżnego jest rekomendowany wszystkim przyszłym mamom.
-
Czy standardowa polisa wystarczy dla przyszłej mamy?
Tak. Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie wymaga dokupowania dodatkowych rozszerzeń do ubezpieczenia w przypadku kobiet w ciąży. Ubezpieczyciele zwykle zapewniają ochronę do 26. lub 32. tygodnia.
-
Czy EKUZ wystarczy na wyjazd w ciąży?
Karta EKUZ może nie wystarczyć na wyjazd w ciąży. Karta nie działa w placówkach prywatnych i nie refunduje kosztów transportu medycznego z powrotem do Polski. Może się też zdarzyć, że posiadaczki karty EKUZ do poszczególnych świadczeń i tak będą musiały dopłacić. Dodatkowo trzeba pamiętać, że EKUZ działa tylko w krajach UE, EFTA i Wielkiej Brytanii.
-
O czym powinna pamiętać przyszła mama, wyjeżdżająca w zagraniczną podróż?
Przede wszystkim przyszła mama powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby upewnić się, że podroż będzie dla niej i dziecka bezpieczna. Warto od razu też dowiedzieć się, jak wygląda opieka medyczna w kraju, do którego zamierzamy podróżować. Oczywiście niezbędny jest też ważny dokument podróży (paszport lub dowód). Zdecydowanie warto także zdecydować się na zakup dobrego ubezpieczenia podróżnego.