Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Ubezpieczenie lekowe - na czym polega i czy warto je mieć

Dbać o zdrowie możemy poprzez sport, dietę oraz odpowiedni odpoczynek, jednak pewnych zdarzeń nie jesteśmy w stanie uniknąć. By zminimalizować skutki chorób i innych dolegliwości, warto wcześniej się ubezpieczyć przez odpowiednią polisę zdrowotną.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Powodem do wykupienia prywatnej polisy zdrowotnej jest publiczna służba zdrowia w Polsce, która nie jest w najlepszej kondycji. Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, podobnie jak terminy operacji ciągną się miesiącami, a koszty leczenia bywają bardzo wysokie. Tutaj z pomocą przychodzi ubezpieczenie lekowe, które może znacznie ułatwić trudności finansowe związane z chorowaniem.


Tak działa ubezpieczenie lekowe – na przykładzie TU Zdrowie


W Polsce ubezpieczenie lekowe nie jest jeszcze zbyt popularne. Większym zainteresowaniem cieszy się ono za granicą. Polisa lekowa to rozszerzenie ochrony podstawowej oferty ubezpieczeniowej. Zazwyczaj nie kosztuje już od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Jednym z towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują taką polisę jest TU Zdrowie. Ubezpieczyciel pokrywa w całości koszt poniesiony za zakup leków.

We wspomnianym towarzystwie umowa ubezpieczenia lekowego zawierana jest na okres 12 miesięcy i może zostać przedłużona o kolejny taki okres.

Składkę możemy opłacić w systemie miesięcznym, kwartalnym, półrocznym lub rocznym. TU Zdrowie zastrzega sobie, że pierwszą składkę należy opłacić maksymalnie na 5 dni przed rozpoczęciem planowanej ochrony.


Karta lekowa i 80% zniżki na leki w PZU


Innym rozwiązaniem jest oferta PZU. W ramach ubezpieczenia lekowego towarzystwo zapewnia 80% refundacji za koszty poniesione z tytułu zakupu leków.

Grupa PZU osobom ubezpieczonym wystawia kartę lekową PZU, którą należy okazać w aptece przy zakupie leków. Aptek partnerskich jest w całej Polsce około 8000.

O zwrot kosztów poniesionych za leki możemy również ubiegać się za pomocą formularza, który należy złożyć osobiście, osobiście w placówce PZU, listownie lub za pomocą aplikacji mobilnej.

 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Za to ubezpieczyciel nie zapłaci


Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada wyłączenia odpowiedzialności jasno opisane w umowie. Warto zapoznać się z nimi przed podpisaniem umowy, by uniknąć na przyszłość niemiłego zaskoczenia.

Wyłączenia odpowiedzialności, jakie obowiązują w TU Zdrowie, to raczej dość ogólne pojęcia. Ubezpieczyciel odstąpi od umowy, gdy do szkody objętej ochroną dojdzie wskutek:

 • wojny, stanu wyjątkowego lub stanu wojennego,
 • wady fizycznej lub psychicznej, ujawnionej przed ukończeniem 1 roku życia,
 • spożycia przez ubezpieczonego alkoholu, substancji odurzających lub uzależniających,
 • leczenia i diagnozowania niepłodności,
 • złego stanu zdrowia, który pojawiał się przed zawarciem umowy, a nie był leczony.


W przypadku polisy lekowej, ubezpieczyciel zastrzega sobie również brak pokrycia kosztów na wypadek:

 • leków stosowanych w chorobach psychicznych,
 • leków stosowanych przy leczeniu uzależnień i upośledzeń,
 • hormonów płciowych,
 • testów alergicznych i substancji odczulających,
 • witamin, odżywek i preparatów zastępujących mleko,
 • materiałów opatrunkowych,
 • testów diagnostycznych,
 • strzykawek.

Jak widać – polisa posiada pewne ograniczenia, jednak należy tutaj dodać, że poza wskazanymi wyjątkami – pokrywa koszty pozostałych poniesionych w aptece kosztów. 

 

Jak zgłosić świadczenie w polisie lekowej?


W zależności od tego, gdzie zakupimy polisę (jaki ubezpieczyciel) – musimy zapoznać się z procedurą zgłaszania potrzeby na świadczenie.

TU Zdrowie wymaga od nas, byśmy przekazali rachunek bądź fakturę za poniesione koszty leczenia. Należy również wypełnić odpowiedni wniosek i razem z załączonym rachunkiem przekazać do ubezpieczyciela. 
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

 

Ubezpieczenie zdrowotne daje praktyczną pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich. Nie mniej ważna jest cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, warto najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 8 dostępnych towarzystw ubezpieczeń znajdziesz już od 40 złotych miesięcznie. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie lekowe w Polsce jest rozszerzeniem do polisy zdrowotnej

2. Posiadanie takiego dodatku pozwala na uzyskanie dużej refundacji za zakupione leki

3. Lista leków objętych refundacją znajduje się w dokumencie OWU ubezpieczyciela

4. Polisa lekowa kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
786893
8
4
2
9
6
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy