Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznej - co obejmuje?

Ubezpieczenie od operacji chirurgicznej to dodatek kupowany do polisy na życie. Dobrze jest też zadbać o konsultacje lekarskie z chirurgiem w ramach polisy zdrowotnej. Obie polisy można mieć nawet za mniej niż 100 zł miesięcznie.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Nigdy nie wiadomo, kiedy przydarzy nam się uraz wymagający operacji chirurgicznej. Interwencja lekarska może na jakiś czas wykluczyć możliwość powrotu do pracy. W takiej sytuacji warto wykupić polisę na wypadek operacji chirurgicznej.


Czym jest operacja w ubezpieczeniu?


W przykładowym dokumencie OWU operacja chirurgiczna to operacja wykonana przez lekarza medycyny, przeprowadzona w placówce medycznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w znieczuleniu ogólnym, przewodowym lub miejscowym.

Operacją chirurgiczną nie jest:

 • usunięcie (całkowite usunięcie narządu, struktury ciała lub zmiany patologicznej),
 • wycięcie (częściowe lub całkowite wycięcie tkanki, narządu, struktury ciała lub zmiany patologicznej),
 • zmiana (patologiczny rozrost komórek danej tkanki, narządu lub układu).

 

Za jaką operację można dostać odszkodowanie?


Towarzystwo ubezpieczeniowe ma w swoim OWU trochę inne warunki dotyczące wypłaty świadczenia z tytułu przebytej operacji chirurgicznej. Z tego względu należy dokładnie zapoznać się listą przypadków, które stanowią podstawę do pozyskania środków. Ta lista zwykle zawiera podział na części ciała, których dotyczą dane zabiegi. Poniżej prezentujemy przykładową listę operacji, za które można dostać odszkodowanie:

 • układ nerwowy– np. drenaż krwiaka śródmózgowego, wycięcie guza móżdżku, rekonstrukcja opon mózgowych;
 • układ endokrynologiczny oraz gruczoł sutkowy– np. całkowite wycięcie tarczycy, operacja szyszynki, rekonstrukcja lub zabieg naprawczy brodawki sutkowej;
 • oko – np. rekonstrukcja spojówki z przeszczepem, wycięcie skrzydlika rogówki, przeszczep rogówki;
 • ucho– np. całkowite wycięcie ucha zewnętrznego, rekonstrukcja kosteczek słuchowych, operacja naprawcza błony bębenkowej;
 • układ oddechowy– np. operacyjne tamowanie krwotoku z nosa, wycięcie małżowiny wewnętrznej nosa, wycięcie nosa;
 • jama ustna– np. wycięcie zmiany języka, zamknięcie przetoki ślinowej, wycięcie zmiany podniebienia twardego;
 • przewód pokarmowy– np. częściowe wycięcie przełyku, operacja przetoki żołądkowej, podwiązanie żylaków wpustu żołądka;
 • serce – np. zamknięta walwulotomia, otwarta walwuloplastyka, wszczepienie zastawki aortalnej.

Towarzystwa ubezpieczeniowe za podstawę do wypłaty ubezpieczenia uznają również operacje chirurgiczne przeprowadzane na skórze, naczyniach tętniczych i żylnych, kościach, stawach i innych.


Jakich operacji chirurgicznych nie obejmuje polisa?


Każda polisa zawiera wyłączenia odpowiedzialności, czyli przypadki, w których świadczenie nie zostanie wypłacone. OWU zawiera wyłączenia dotyczące sytuacji losowych, np. czynnego udziału w zamieszkach, popełnienia lub usiłowania popełnienia przestępstwa, lub samookaleczenia. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe w swojej umowie określa również zabiegi, które nie będą podstawą do wypłaty świadczenia. Zaliczają się do nich:

 • operacja, co do której nie istniały wskazania medyczne warunkujące konieczność jej wykonania,
 • przeszczep organów lub narządów,
 • operacja wykonana w celu kosmetycznym lub estetycznym (wyjątek: usunięcie następstw nieszczęśliwego wypadku),
 • operacja wykonana w celu antykoncepcyjnym,
 • zmniejszenie lub powiększenie piersi,
 • zmiana płci,
 • operacja stomatologiczna (wyjątek: usunięcie następstw nieszczęśliwego wypadku),
 • operacja wykonana w celach diagnostycznych,
 • operacja związana z usunięciem ciała obcego metodą endoskopową,
 • operacja związana z wymianą wszczepionego na stałe urządzenia.

Co ciekawe, ubezpieczyciel może także odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku reoperacji, czyli kolejnej operacji chirurgicznej tego samego narządu, pozostającej w związku przyczynowo-skutkowym z pierwszą operacją chirurgiczną, wykonaną w ramach leczenia tego samego stanu chorobowego lub skutków tego samego nieszczęśliwego wypadku.


Klasa operacji a wysokość odszkodowania


Ubezpieczyciel stosuje ograniczenia, które nie pozwalają na przekroczenie pewnego finansowego pułapu. Najczęściej jest to wysokość sumy ubezpieczenia. Zakładając, że jesteśmy ubezpieczeni na 100 000 złotych, łączna suma uzyskana z tytułu przebytych operacji chirurgicznych nie może przekraczać właśnie tej kwoty.

Polisa od operacji chirurgicznej zawiera podział na klasy operacji. Jest to klasyfikacja zabiegów w zależności od stopnia ingerencji – od rutynowych operacji po te bardzo poważne, mogące stanowić zagrożenie dla życia. Po wykonaniu operacji ubezpieczyciel wypłaci Ubezpieczonemu od 5% do 100% sumy ubezpieczenia. Oznacza to, że przy sumie w wysokości 100 000 zł, minimalne świadczenie, jakie zostanie nam wypłacone, to 5 000 zł.

Przykładowy dokument OWU wyróżnia następujące klasy operacji:

 • 100% sumy ubezpieczenia – w przypadku operacji chirurgicznej I klasy (np. przeszczep całej twarzy);
 • 50% sumy ubezpieczenia – w przypadku operacji chirurgicznej II klasy (wycięcie zmiany tkanki mózgu);
 • 30% sumy ubezpieczenia – w przypadku operacji chirurgicznej III klasy (np. częściowe wycięcie trzustki);
 • 10% sumy ubezpieczenia – w przypadku operacji chirurgicznej IV klasy (np. otwarte nastawienie złamania szczęki);
 • 5% sumy ubezpieczenia – w przypadku operacji chirurgicznej V klasy (np. nacięcie moczowodu).
Każdy ubezpieczyciel ma prawo sporządzić własny wykaz klas operacji, których liczba waha się z reguły od 3 do 5. 


Gdzie znajdę ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznej?


Ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznej to rodzaj umowy dodatkowej, którą można odnaleźć zarówno w ubezpieczeniu indywidualnym, jak i grupowym. W przypadku „grupówki” trzeba pamiętać, że niższe stawki oznaczają niższą sumę ubezpieczenia, więc w razie przebycia operacji wypłacone świadczenie może być niskie.

 

Ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznej Uniqa

Oferuje Ubezpieczonym dwa warianty ochronne: operację chirurgiczną i świadczenie rekonwalescencyjne. Określane jest ono ryczałtowo za każdy dzień pobytu w szpitalu po operacji, pod warunkiem, że było to nie więcej niż 10 dni. Uniqa wyróżnia 3 klasy operacji chirurgicznych i oferuje następujące świadczenia: grupa I - 50% SU, grupa II - 20% SU, grupa III - 10% SU. Wysokość składki zaczyna się już od 68 zł miesięcznie.

 

Ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznej PZU

Proponuje wypłatę świadczenia w przypadku aż 600 różnych zabiegów chirurgicznych, a operacje dzieli na 5 klas: I klasa – 100% SU, II klasa – 50% SU, III klasa – 30% SU, IV klasa – 10% SU i V klasa –5% SU. Ubezpieczyciel wypłaca świadczenie za pobyt w szpitalu niezależnie od tego, jak długo on trwał. Jedynym warunkiem, jaki stawia jest, aby operacja została wykonana w Polsce. To umowa zawierana na rok, do której może przystąpić każdy w wieku 18-69 lat.

 

Ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznej Compensa

Także ma w swojej ofercie takie ubezpieczenie. Można je wykupić jako samodzielny produkt lub dodatek do innych polis. Ubezpieczenie przewiduje dwa warianty: wariant A, czyli świadczenie za operacje chirurgiczne w związku z nieszczęśliwym wypadkiem i wariant B, gwarantujący wypłatę świadczenia za operacje chirurgiczne w związku z nieszczęśliwym wypadkiem lub przebytą chorobą. Wysokość składki zależy w tym przypadku od wariantu i wieku ubezpieczonego.


Czy polisa zdrowotna przyda się w razie operacji?

Polisa zdrowotna zapewnia wizyty lekarskie i zabiegi, bez długich terminów i konieczności oczekiwania w kolejkach. Może się to okazać przydatne w razie nagłego pogorszenia się stanu zdrowia.

Ubezpieczenie zdrowotne może okazać się przydatne również po operacji chirurgicznej, w razie pojawienia się komplikacji lub w celu odbycia wizyty kontrolnej u chirurga. Ubezpieczenie zdrowotne jest dostępne dla osób w wieku 18-65 lat, a umowa podpisywana jest najczęściej na okres 12 miesięcy.

Taką polisę posiada w ofercie kilka towarzystw, jak Uniqa, Signal Iduna, Inter Polska, TU Zdrowie czy InterRisk. Bez względu na wariant (podstawowy czy rozszerzony), pakiet zawiera wizytę u chirurga. Miesięczny koszt ubezpieczenia zdrowotnego zaczyna się od 38 zł.

Polisa zdrowotna ma zastosowanie na terenie całego kraju, ale można również dokupić rozszerzenie, gwarantujące opiekę medyczną poza jego granicami. To podwójne zabezpieczenie. Ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznej zapewnia nam wypłatę świadczenia po operacji, a polisa zdrowotna – opiekę medyczną przed i po interwencji chirurgicznej.
 

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!  

Ubezpieczenie na życie gwarantuje wsparcie finansowe w różnych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Może zdarzyć się, że zachorujemy na schorzenie wymagające interwencji chirurgicznej. W tym przypadku warto dokupić do ubezpieczenia na życie dodatkową polisę, ubezpieczenie na wypadek operacji chirurgicznej. Aby dochodzenie do zdrowia było szybsze i łatwiejsze, pakiet ochronny można wzbogacić również o prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które pozwoli zaoszczędzić czas spędzony w kolejkach i skorzystać z usług lekarzy specjalistów. Aby uniknąć przepłacania za oba produkty i mieć pewność najlepszej ochrony, warto użyć narzędzia, które porównuje oferty różnych towarzystw.
To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie od operacji chirurgicznej zawiera szereg ograniczeń i wyłączeń, dlatego warto wczytać się w OWU

2. Każda polisa zawiera podział na klasy operacji, w zależności od stopnia ich ingerencji

3. Ubezpieczenie od operacji można znaleźć również w ubezpieczeniach grupowych, ale ze względu na niższą składkę wypłacane są niższe świadczenia

4. Polisę od operacji chirurgicznej warto uzupełnić ubezpieczeniem zdrowotnym, które gwarantuje pakiet wizyt u lekarzy specjalistów i szeroką ofertę badań

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

gizzig51@gmail.com

2021-08-26 10:46:22

Czy polisa "życie rodziny Plus z pakietem L" uwzględnia odszkodowanie za operacje żylaków, a tym samym pobyt w szpitalu

Odpowiedź Redakcji

2021-08-30 09:36:13

Operacja i pobyt w szpitalu to dwa osobne zdarzenia, za które można otrzymać świadczenia. Co do samej operacji wykaz zabiegów znajduje się w dokumencie OWU polisy.

4
0
9
6
3
8

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy