Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj

Ubezpieczenie od pobytu w szpitalu

Ubezpieczenie od pobytu w szpitalu zabezpiecza finansowo osobę, która doznała nieszczęśliwego wypadku lub z powodu choroby. Ubezpieczenie można wykupić w ramach polisy na życie lub oddzielnie jako dodatkowe świadczenie zdrowotne.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu! 

Nieszczęśliwe wypadki przytrafiają się wszystkim, bez względu na wiek. Wsparcie finansowe, chociażby w wysokości 50-500 złotych za każdy dzień pobytu w szpitalu może  przydać się zarówno dziecku, jak i dorosłemu.


Na czym polega ubezpieczenie od pobytu w szpitalu?


Polisa na wypadek pobytu w szpitalu obejmuje konkretne zdarzenie – stacjonarne leczenie w zakładzie lecznictwa zamkniętego. W ogólnych warunkach ubezpieczenia poszczególnych produktów ubezpieczeniowych można znaleźć zawężoną definicję pobytu w szpitalu. 

Na przykład ubezpieczenie PZU odnosi się do całodobowego, trwającego przynajmniej 4 dni pobytu w szpitalu w celu leczenia szpitalnego. Nie obejmuje ono pobytu w placówkach takich jak: hospicja, oddziały i ośrodki rehabilitacyjne, zakłady lecznictwa uzdrowiskowego czy też sanatoria.

 

Co zawiera ubezpieczenie od pobytu w szpitalu?


Wykupienie dodatkowegoubezpieczenia od pobytu w szpitalu pozwala zyskać dodatkowe pakiety świadczeń. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują kompleksowy produkt, tj. odszkodowanie za pobyt w placówce medycznej, sfinansowanie konsultacji lekarskich i niezbędnych badań, a także dodatkowe usługi assistance medyczne.


Jak ubezpieczyciel wypłaca świadczenie za pobyt w szpitalu?


Towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje świadczenie za każdy dzień leczenia szpitalnego. W praktyce wypłaca odszkodowanie, które jest sumą dni spędzoną przez ubezpieczonego w szpitalu.

Przykładowo, jeśli w polisie to 100 zł za dzień, a pobyt trwał 16 dni, ubezpieczenie dostanie 1600 zł.

Warunkiem jest przedstawienie ubezpieczycielowi wypisu ze szpitalu, w którym lekarz wpisuje czas trwania leczenia.
 

Kto może ubezpieczyć się od pobytu w szpitalu?


Do ubezpieczenia na wypadek pobytu w szpitalu może przystąpić każdy, wiek ubezpieczonego ma jednak duży wpływ na wysokość składki. Im dana osoba jest starsza, tym składka większa, w związku z wyższym ryzykiem zachorowania. Przed wykupieniem polisy warto sprawdzić górną granicę wiekową – zazwyczaj jest to 61-65 lat.

Polisę na wypadek pobytu w szpitalu można wykupić dla siebie, współmałżonka oraz dzieci. Umowa jest zawierana zazwyczaj na okres 12 miesięcy.

 

Kiedy przyda się ubezpieczenie szpitalne?


Z ubezpieczenia można skorzystać, gdy ubezpieczony lub jego dziecko musi pozostać w szpitalu po operacji, lub jeśli któryś z członków rodziny przebywa na OIOM. Polisa obejmuje również ostatnie tygodnie ciąży i pobyt w szpitalu w związku z porodem, a także dłuższą hospitalizację w sytuacji zagrożenia ciąży.


W jakich sytuacjach za pobyt w szpitalu nie będzie świadczenia?


Bardzo istotne są wyłączenia odpowiedzialności wymienione w OWU. Zgodnie z nimi ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy przyczyną trafienia do szpitala nie był nieszczęśliwy wypadek ani choroba.

Towarzystwa precyzują takie powody. To najczęściej:
 • próba lub dokonanie przestępstwa,
 • próba samobójcza,
 • zatrucie lekarstwami, które nie zostały przepisane,
 • znajdowanie się pod wpływem alkoholu czy narkotyków,
 • pobyt w szpitalu psychiatrycznym czy leczniczym (sanatorium).

Jak kupić ubezpieczenie od pobytu w szpitalu?


Ubezpieczenie od pobytu w szpitalumożna kupić w ramach polisy na życie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują kompleksowy produkt oddzielnie jako ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenie za pobyt w szpitaluwykupione w ramach indywidualnej polisy zdrowotnej wiąże się z wieloma korzyściami. Ubezpieczony może liczyć na dodatkowe usługi medyczne, w tym między innymi:
 • dostęp do całodobowej infolinii i specjalistycznych konsultacji,
 • dostęp do ponad 1000 placówek medycznych na terenie całego kraju,
 • szybkie terminy wizyt,
 • refundacje wymienionych w OWU zdarzeń, np. leczenia stomatologicznego, szczepień lub badań laboratoryjnych.
Standardową procedurą przy zawieraniu umowy jest ankieta medyczna. Ubezpieczony nie powinien zatajać informacji o swoim stanie zdrowia, ponieważ mogą one stanowić dla ubezpieczyciela argument, aby nie wypłacać należnego świadczenia.


Ile kosztuje przykładowe ubezpieczenie od leczenia szpitalnego?


Wysokość składki na ubezpieczenie pobytu w szpitalu zależy od kilku czynników. Najczęściej są to:
 • częstotliwość opłacania składki,
 • okoliczności, które sprawiły, że konieczna jest hospitalizacja,
 • stan zdrowia ubezpieczonego,
 • wiek ubezpieczonego,
 • wybrana kwota odszkodowania (suma ubezpieczenia).
Stawki są wyższe, gdy ubezpieczony jest osobą starszą. Przykładowo, w TU Aegon 30-latek zapłaci za polisę maksymalnie 150 zł miesięcznie, a 45-latek – nawet 190 zł. W Nationale Nederlanden składka kosztuje 150 zł lub 172 zł (za pobyt w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku) oraz 152 zł lub 238 zł miesięcznie (za pobyt w szpitalu w wyniku choroby). Tymczasem w TU Compensa wysokość składki jest ustalana indywidualnie przy zawieraniu umowy, w PZU wynosi 0,5 – 1 proc. sumy ubezpieczenia.

Koszt ubezpieczenia od pobytu w szpitalu

TU Składka miesięczna dolicana do podstawy Świadczenie
AEGON 30-latek – od 11 do 153 zł miesięcznie, 45-latek – nawet 190 zł miesięcznie (w zależności od wariantu) do 500 zł za każdy dzień pobytu w szpitalu
Nationale Nederlanden 150 zł lub 172 zł za pobyt w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku
152 zł lub 238 zł za pobyt w szpitalu w wyniku choroby
jednorazowe odszkodowanie w wysokości 40 000 zł
Compensa Ustalana indywidualnie przy zawieraniu umowy 50-200 zł za każdy dzień pobytu w szpitalu
PZU 0,5 – 1 proc. SU 10 000 zł, 20 000 zł lub 50 000 zł

Tabela 1. Opracowanie na podstawie oferty wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z 12.03.2021 r.


Warto wiedzieć, że pobyt w szpitalu może dotyczyć zarówno osoby dorosłej, jak i dziecka. Składka roczna ubezpieczenia dla dziecka jest dość niska, wynosi ona od 30 zł do około 200 zł (w zależności od produktu ubezpieczeniowego). Rodzice hospitalizowanego dziecka mogą liczyć na odszkodowanie z tytułu dziennego leczenia szpitalnego w wysokości od 10 zł do nawet 200 zł za każdy dzień pobytu w szpitalu.

Porównaj ceny

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!  

Ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje wsparcie finansowe w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, w tym także na wypadek pobytu w szpitalu. Przed zakupem ubezpieczenia szpitalnego należy dokładnie sprawdzić iporównać dostępne oferty. Warto również zwrócić uwagę na maksymalny wiek, w którym można wykupić ubezpieczenie szpitalne. Górna granica wiekowa jest zależna od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz konkretnego produktu.
To warto wiedzieć
1. Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu jest dostępne w ramach polisy na życie lub oddzielnie jako dodatkowe świadczenie zdrowotne
 
2. Hospitalizacja, która uprawnia do świadczenia, musi być spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem lub chorobą
 
3. Na wypadek pobytu w szpitalu ubezpieczyć można zarówno osobę dorosłą, jak i dziecko
 
4. Przed podpisaniem umowy warto porównać dostępne oferty TU, a także sprawdzić wszystkie wyłączenia odpowiedzialności wymienione w OWU
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
3
8
2
3
4
2

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy