Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

AC dla starszego samochodu - czy warto je kupić?

Ubezpieczenie AC to produkt, z którego najczęściej korzystają właściciele nowych samochodów. Oferta ubezpieczycieli jest jednak na tyle elastyczna, że tanią i gwarantującą pomoc po szkodzie polisę znajdą dla siebie również właściciele starszych aut.

Wśród produktów dedykowanych właścicielom pojazdów znajduje się ubezpieczenie AC. Nabywając tę polisę, kierowca ubezpiecza się przed uszkodzeniami i kradzieżą pojazdu. Ponieważ ubezpieczenie AC jest nieobowiązkowe, towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność przy konstruowaniu ofert. W efekcie przed zakupem ubezpieczenia AC niezbędne jest dokładne porównanie poszczególnych propozycji. To również sposób, aby zaoszczędzić nawet setki złotych!
 

Porównaj polisy OC/AC

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia AC?


Zastanawiasz się, dlaczego Twój sąsiad płaci o kilkaset złotych niższą składkę za ubezpieczenie AC, mimo że Wasze samochody zostały wyprodukowane w tym samym roku? Na wysokość składki ubezpieczenia AC wpływ ma wiele czynników. Do najważniejszych należą:

 • zakres ochrony – to najważniejszy czynnik; im szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach ubezpieczenia proponuje towarzystwo ubezpieczeniowe, tym więcej klient zapłaci,
 • wiek samochodu – ubezpieczyciele niechętnie obejmują ochroną ubezpieczeniową pojazdy powyżej 10 lat z uwagi na niewspółmiernie wysokie do ich wartości koszty naprawy, jakie będą musieli ponieść po szkodzie,
 • zniżki za bezszkodową jazdę – im wyższą zniżkę klient wypracował, tym mniejszą składkę przyjdzie mu zapłacić.

623 zł zamiast 1024 zł za ubezpieczenie OC i AC


Jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia AC dla starego samochodu? Pomocny jest kalkulator OC AC. Za jego pomocą sprawdziliśmy, jakie propozycje przygotowali ubezpieczyciele dla 50-letniego kierowcy z Zabrza, który zakupił zadbany, chociaż wyprodukowany w 2005 r. pojazd marki Fiat Punto. Kierowca zdecydował się na pakiet polis – OC i AC. Jak to możliwe, że na zakupie pakietu zaoszczędził aż 400 zł?

Jak wspomniano wyżej, ubezpieczyciele proponują różny zakres ubezpieczenia AC. W ramach oferty za 1024 zł od Wiener klient mógłby liczyć na:

 • odszkodowanie za wypadek, kradzież i uszkodzenie pojazdu,
 • sumę ubezpieczenia wynoszącą 4733 zł,
 • naprawę pojazdu przy użyciu części zamiennych,
 • kosztorysowy sposób likwidacji szkody.

Dodatkowo ubezpieczyciel wymagał od klienta zadeklarowania wysokości udziału własnego na poziomie 1000 zł.

Najtańszą ofertę pakietu ubezpieczeń OC i AC dla kierowcy przygotowała firma Link4. W jej ramach klient otrzymałby możliwość skorzystania z okrojonej wersji ubezpieczenia AC, czyli tzw. mini AC. Decydując się na tańszą opcję, klient mógłby liczyć na:

 • odszkodowanie za kradzież i uszkodzenia wywołane przez żywioły, sumę ubezpieczenia wynoszącą 4900 zł,
 • naprawę pojazdu przy użyciu części zamiennych,
 • kosztorysowy sposób likwidacji szkody.

W przypadku mini AC towarzystwo ubezpieczeniowe Link4 nie wymaga od klienta udziału własnego.
 

Jak mądrze zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia AC?


Skorzystanie z kalkulatora OC AC w celu porównania cen nie jest jedynym sposobem, aby zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia AC. Spora kwota może pozostać w portfelu kierowcy, który zmieni zakres polisy AC. Aby zobrazować różnice w cenie, przyjęliśmy, że ubezpieczenie AC chce zakupić 40-letni kierowca, mieszkaniec Pabianic (żonaty, dwójka dzieci w wieku 3 i 5 lat). Jest on właścicielem pojazdu Toyota Yaris z 2010 r. (benzyna, poj. silnika 998 cm3). Kierowca wypracował też maksymalne zniżki w OC.

W ramach najdroższej oferty (OC, AC, Assistance i NNW) za 1537 zł klient mógłby liczyć na:

 • 0 zł tytułem udziału własnego,
 • naprawę przy użyciu oryginalnych części,
 • amortyzację części w wysokości 0 proc.,
 • warsztatową likwidację szkody.

Zmieniając powyższe parametry, kierowca może otrzymać jeszcze korzystniejsze propozycje cenowe. Jakie konkretnie?

 • 1135 zł, gdy określi on wysokość udziału własnego w szkodzie na poziomie 500 zł (pozostałe parametry jak wyżej) – oszczędności to 402 zł,
 • 1057 zł, gdy kierowca zdecydował się na naprawę pojazdu przy użyciu części zamiennych (pozostałe parametry bez zmian) – oszczędności to 480 zł,
 • 986 zł, gdy zdecyduje się on na amortyzację w wysokości 55 proc. (części zamienne, kosztorysowy sposób likwidacji szkody, udział własny 500 zł) – oszczędności to 551 zł,
 • 910 zł, gdy wybierze kosztorysowy sposób likwidacji szkody i udział własny na poziomie 500 zł – oszczędności to 627 zł.

 

Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

To warto wiedzieć

1. Oszczędności na zakupie ubezpieczenia AC mogą być naprawdę wysokie, o ile kierowca przemyśli swoje potrzeby.

2. W przypadku starszego pojazdu stosowanie oryginalnych części nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

3. Ustalenie na relatywnie niskim poziomie udziału własnego w likwidacji szkody pozwala skutecznie obniżyć cenę standardowego AC.

4. Dodatkowo kierowcy mogą skorzystać z mini AC, które jest najtańszą opcją zapewnienia sobie ochrony na wypadek szkody całkowitej.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Dragon

2020-03-17 23:22:22

Bzduras, że warto kupować AC. W razie szkody, nawet niewielkiej ubezpieczyciele drastycznie zaniżają wartość auta tak aby wyszła szkoda całkowita. Dziękiu temu płacą minimalne odszkodowanie. Przy opłacie polisy ustalają wartość np. na 19 000 a dwa miesiące poźniej, gdy jest szkoda na 9000 i dają szkodę całkowitą. Nie dotyczy to tylko starych aut. Spotkało mnie to dwa razy. raz w przypadku samochodu 11-letniego, a obecnie w przypadku samochodu 3-letniego, który mam od nowości i pierwsza wartość w AC wynikała z faktury. Obecnie wartość w AC jest 50000 (grudzień 2019), w marcu 2020 PZU oceniło wartość na 26000 a koszt naprawy na 25000 i szkoda całkowita. Koszt wraku na 19000. Do wypłaty 6000 i oczywiście jest chętny nabywca na wrak. I to przy uszkodzeniu reflektora, zderzaka i nadkola. Czy to nie kradzież?

Powrót do listy
3
8
2
3
1
4

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy