Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Więcej informacji Akceptuj
pon.-pt. 900 - 2000 sob. 900 - 1730 22 270 00 00
Oszczędź nawet 50% na polisie.
Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.
Porównaj ceny

AC dla starszego samochodu - czy warto je kupić?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Posiadasz 12-letni samochód. Z Twojego punktu widzenia nie jest to jeszcze staruszek, jednak ubezpieczyciel może być innego zdania. Podpowiadamy czy warto i jak rozsądnie kupić polisę Autocasco dla starszego samochodu.

Kiedy w ogóle samochód można nazwać starym, to sprawa dyskusyjna i dość delikatna. Określenia tego lepiej nie używać przy właścicielach wiekowych aut. Większość towarzystw za magiczną granicę uznaje 10 lub 15 lat. Nawet jeśli Twój samochód został zakwalifikowany do tej grupy, nie oznacza to jeszcze, że musisz rezygnować z zakupu polisy Autocasco.

Porównaj polisy OC/AC

Kiedy towarzystwo nie sprzeda Ci Autocasco?


Jeśli Twój samochód ma 10, 12, a nawet 15 lat, jeszcze nie jesteś na straconej pozycji. Jeśli jednak przekroczył granicę 20 lat, możesz mieć problem. Niestety większość polskich ubezpieczycieli odmówi sprzedaży ubezpieczenia Autocasco. Dlaczego? Otóż, wartość rynkowa takiego auta nie jest wysoka, za to ewentualny koszt naprawy może być bardzo duży. Sprzedaż Autocasco w tym wypadku jest więc dla ubezpieczyciela nieopłacalna, a wręcz ryzykowna. Na szczęście, są wyjątki. Na polskim rynku ubezpieczeń jest nim towarzystwo PZU, które nie stawia limitu wiekowego dla ubezpieczanych pojazdów. Jeśli jednak jesteś właścicielem samochodu co najmniej 25-letniego o znacznej wartości (np. zabytkowego), musisz liczyć się z wizytą rzeczoznawcy, który wyceni pojazd i ustali sumę ubezpieczenia.
 

Odstraszająca cena polisy


Może się też zdarzyć, że towarzystwo nie odmówi Ci sprzedaży Autocasco, ale skutecznie zniechęci Cię zaproponowaną ceną polisy. Jeśli dodatkowo zapragniesz znieść np. udział własny (wartość szkody, którą musisz pokryć sam) może się okazać, że cena polisy przekracza nie tylko Twoje możliwości finansowe, ale też wartość samochodu. Co więc zrobić, by wilk był syty i owca cała? Jest na to sposób…
 

Minicasco na starsze auto


Przede wszystkim musisz zastanowić się, na jakiej ochronie najbardziej Ci zależy. Jeśli boisz się kradzieży samochodu, ale nie jest dla Ciebie istotna wypłata odszkodowania w przypadku szkód częściowych, skup się na ofertach nie Autocasco, a Minicasco. To okrojona wersja standardowej polisy, która najczęściej gwarantuje likwidację szkody w przypadku:
 
●       kradzieży,
●       szkody całkowitej,
●       działania żywiołów.
 
W zależności od wybranego towarzystwa, możesz spotkać się z różnym nazewnictwem polisy. Może to być AC mini, Minicasco lub Smartcasco. Cena ubezpieczenia u każdego ubezpieczyciela będzie jednak zdecydowanie niższa niż w przypadku standardowej polisy AC.

Porównaj polisy OC/AC

Jeśli koniecznie chcesz pełne AC, uważaj…


Powiedzmy, że jesteś bardzo zżyty ze swoim autem i uważasz, że zasługuje ono na najlepszą ochronę. Minicasco nie jest więc dla Ciebie. Decydując się na zakup pełnej polisy Autocasco musisz liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Np. ubezpieczyciel może zaproponować Ci ofertę uwzględniającą wysoką amortyzację części. Oznacza to, że jeśli jakaś część Twojego samochodu ulegnie uszkodzeniu, towarzystwo nie pokryje całości kosztów jej wymiany. Wypłaci tylko określoną w umowie wartość (np. 50%).
 
W przypadku aut mających więcej niż 10 lat towarzystwa często stosują naprawę wyłącznie metodą kosztorysową. Klient nie ma możliwości wybrać metody warsztatowej. Ponadto auta naprawiane są przy użyciu zamienników, czyli tańszych, nieoryginalnych części. Stosowanie zamienników nie jest oczywiście niczym złym, jeśli jednak zależy Ci na użyciu części oryginalnych, możesz mieć kłopot ze znalezieniem satysfakcjonującej polisy.
 
Zwróć też uwagę na udział własny, który co prawda przenosi część odpowiedzialności finansowej za szkodę na właściciela auta, ale za to obniża cenę polisy.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Powrót do listy
646253
7
0
2
3
2
0

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia
Słownik ubezpieczeniowy