Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny

Jakie pakiet OC AC wybrać? Wybierz najlepsze ubezpieczenie

Oszczędź nawet 50% na polisie.

Sprawdź, ile Ty możesz zaoszczędzić porównując oferty w 7 minut.

Porównaj ceny
Zakup ubezpieczeń OC i AC w pakiecie to rozwiązanie korzystne przede wszystkim cenowo. Chcesz zaoszczędzić i jednocześnie zapewnić sobie kompleksową ochronę? Zapoznaj się z naszym poradnikiem – prezentujemy aktualne oferty ubezpieczycieli.

W ostatnich latach każdy ubezpieczyciel działający na polskim rynku oferuje pakiety ubezpieczeń. To rozwiązanie korzystne dla każdej ze stron ubezpieczenia – klient zyskuje kompleksową ochronę w korzystnej cenie, a ubezpieczyciel buduje bazę klientów i zarabia. Co więcej, w zestawie można zakupić również inne ubezpieczenia, np. ubezpieczenie mieszkania czy domu. 
 

Porównaj polisy OC/AC

 

Kiedy warto kupić ubezpieczenie samochodu w pakiecie?

Zacznijmy od tego, kiedy w ogóle posiadacz samochodu decyduje się na zakup pakietu ubezpieczenia OC + AC.

Autocasco kojarzy się klientom firm ubezpieczeniowych z wysokim kosztem, drogimi samochodami i tym, że nie jest obowiązkowe, a skoro nieobowiązkowe, to niepotrzebne. 

Dlatego też najczęściej kupujemy AC razem OC, gdy:

 • bierzemy samochód w leasing lub kredyt, 
 • bierzemy kredyt pod zastaw samochodu i bank wymaga od nas AC, 
 • mamy drogi samochód i obawiamy się kradzieży, 
 • mamy dużo pieniędzy i możemy sobie na to pozwolić,
 • mamy auto firmowe i chcemy mieć koszty, a jednocześnie gwarancję, że w razie wypadku dostaniemy szybko odszkodowanie.

To logiczne, choć nie do końca optymalne rozwiązanie, ale taka jest kultura ubezpieczeniowa w Polsce. 

Kup pakiet OC AC, jeśli stale potrzebujesz auta

Nie ma tutaj znaczenia, czy masz nowe, drogie auto czy stare, niewiele warte. Jeśli potrzebujesz samochodu dzień w dzień, razem z OC kup AC i assistance. 

"Po co mi AC, skoro z OC sprawcy dadzą mi auto zastępcze i naprawią samochód?". 

Słowo klucz: "Z OC sprawcy". 

A co gdy sprawcy nie ma? Co w sytuacji, kiedy uciekł albo nie przyznaje się do winy i sprawa trafia do sądu? Policja zbiera dowody, sprawca wynajmie prawnika, a Ty zostajesz bez samochodu i bez odszkodowania.

Co jeśli samemu rozbijesz samochód albo wyskoczy Ci dzikie zwierzę? Sarna czy dzik nie ma OC, a Ty tak samo zostaniesz bez środka transportu. 

W sytuacji, gdy masz AC i Assistance, nie musisz czekać, bo:

 • naprawisz samochód z AC i możesz dalej jeździć, 
 • masz swój assistance, więc na te kilka dni, gdy auto będzie w naprawie, weźmiesz sobie samochód zastępczy.

"Ale jak naprawię auto ze swojego AC, to stracę zniżki". 

Teoretycznie tak, jednak w momencie, gdy Twoja firma ubezpieczeniowa wypłaci Tobie odszkodowanie, a Ty upoważnisz firmę do wystąpienia o zwrot tego odszkodowania od sprawcy, nie stracisz zniżek. 

Pakiet OC AC, gdy prowadzisz działalność zarobkową

Wiele polis AC kończy się w listopadzie i grudniu. To wtedy przedsiębiorcy idą do ubezpieczalni i kupują polisy na samochód, żeby generować koszty podatkowe. 

Ale to nie jedyna korzyść z posiadania pakietu OC AC na samochód firmowy. 

Auto wykorzystywane w działalności gospodarczej zarabia na Ciebie. Jeśli to np. limuzyna służbowa, samochód weselny, taksówka czy dostawczak, który rozwozi chleb po sklepach, gdy go nie masz, nie zarabiasz. A gdy nie zarabiasz, to w rzeczywistości tracisz. 

Prowadząc firmę, nie możesz sobie pozwolić na przestoje. 

Dodatkowe zniżki za zakup ubezpieczenia w pakiecie

Kup tanio AC, żeby zbierać zniżki

Może dzisiaj masz 20 lat i kupujesz pierwszy samochód i pierwszą polisę OC. Może dopiero co udało Ci się zrobić prawo jazdy i dopiero budujesz swoją historię ubezpieczeniową. Kto wie, może nawet Twoi rodzice byli sprytni i przepisali Ci część przyczepki lub skutera. 

W takiej sytuacji warto kupić OC + AC. Za autocasco na pojazd niskiej wartości zapłacisz niewiele, jako że rodzaj pojazdu na to pozwala, i suma ubezpieczenia będzie niska. Za OC razem z AC na przyczepkę zapłacisz w granicach 300-400 złotych, a część towarzystw ubezpieczeniowych uznaje takie zniżki także przy zakupie ubezpieczenia na samochód. 

Może dzisiaj nie potrzebujesz pełnego ubezpieczenia na auto, ale za kilka lat założysz firmę i kupisz sobie nowkę z salonu albo weźmiesz w leasing, a wtedy zniżki w AC Ci się przydadzą. 

Pakiet dealerski – pakiet ubezpieczeń dla właścicieli nowych pojazdów

Oferta ubezpieczycieli dedykowana właścicielom nowych samochodów to tzw. pakiet dealerski. Najczęściej składa się on ze wszystkich ubezpieczeń proponowanych kierowcom (OC, AC, NNW i ASS), a jego cena jest liczona jako procent wartości samochodu (np. 3 lub 4 proc.). To jednak, ile ostatecznie zapłaci właściciel pojazdu, zależy od umiejętności negocjacyjnych dealera samochodowego.

To właśnie on jest odpowiedzialny za uzgodnienie warunków polisy z ubezpieczycielem. Jego klient, czyli nabywca auta, nie ma wpływu ani na wybór ubezpieczyciela, ani na zakres ubezpieczenia.

Właściciele nowych samochodów wcale nie muszą korzystać z pakietu dealerskiego. Samodzielne znalezienie pakietu polis może być szczególnie korzystne z punktu widzenia doświadczonych kierowców, którzy wypracowali wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. I odwrotnie, pakiet dealerski może być tańszym rozwiązaniem dla kierowców z małym doświadczeniem za kółkiem.

Pakiety ubezpieczeń dla właścicieli używanych pojazdów

Towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą atrakcyjne propozycje pakietów ubezpieczeniowych dla właścicieli używanych pojazdów. Klienci mogą zakupić OC w zestawie z AC, NNW lub ASS. Ponieważ w przypadku starszego pojazdu koszty likwidacji szkody z AC mogą być niewspółmiernie wysokie do wartości pojazdu, część ubezpieczycieli proponuje tzw. mini AC (Smart Casco). Jest to okrojona wersja standardowego AC, która obejmuje np. jedynie szkodę całkowitą i uszkodzenie pojazdu przez żywioły.

Właściciele pojazdów używanych, którym choćby ze względów sentymentalnych zależy na dodatkowej ochronie i dlatego decydują się na ubezpieczenie AC, muszą liczyć się z tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają limity wieku samochodów, jakie są skłonne objąć ubezpieczeniem. Przykładowo w PZU i Allianz ubezpieczenie AC można wykupić dla auta do 10 lat. Pojazd 15-letni ubezpieczy m.in. Uniqa i Link4. Z uwagi na stosowane ograniczenia, pomocne w znalezieniu najkorzystniejszej oferty są porównywarki ubezpieczeń OC AC.

AC Mini - ubezpieczenie od konkretnych zdarzeń

Całkiem możliwe, że nie potrzebujesz super wypasionego pakietu OC, AC, Assistance, NNW i co nie tylko, a chcesz jedynie zabezpieczyć się na wypadek kradzieży pojazdu lub jego zniszczenia. 

Wtedy z pomocą przychodzi ubezpieczenie smartcasco zwane także AC mini. To ubezpieczenie w swej konstrukcji przypomina assistance - kosztuje niewiele i znacznie ułatwia życie. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe rozpoznały potrzebę rynku i odpowiedziały na nią właśnie tym ubezpieczeniem. Wiele osób nigdy nie wykorzysta w pełni potencjału pełnego Autocasco, szczególnie gdy polegają na naprawie samochodu z OC sprawcy. 

Ubezpieczenia komunikacyjne wraz z ubezpieczeniem majątkowym

Zdarza się, że właściciel samochodu cyklicznie podpisuje umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym o ubezpieczenia komunikacyjne i majątkowe, np. ubezpiecza posiadaną nieruchomość od kradzieży, po włamaniu czy od skutków powodzi. W ostatnich latach ubezpieczyciele rozszerzają pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych o dodatkowe ubezpieczenia, w tym wspomniane majątkowe.

Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych i majątkowych to rozwiązanie dedykowane właścicielom pojazdów i nieruchomości. Jest ono zarówno wygodne, jak i korzystne cenowo. Klient nie musi poświęcać czasu na szukanie osobno szczegółów wszystkich ofert, jakimi jest zainteresowany, a dodatkowo ma szansę zaoszczędzić nawet setki złotych rocznie.

Jak zaoszczędzić na zakupie pakietu ubezpieczeń?

W znalezieniu taniego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych pomocny jest kalkulator OC AC. Aby jednak wybrać najkorzystniejszą ofertę, uwagę warto zwrócić także na zakres ochrony. Dotyczy to ubezpieczeń nieobowiązkowych, czyli AC, NNW i ASS, bo w ich przypadku ubezpieczyciele mają dowolność w tworzeniu ofert. Ile można zaoszczędzić?

Zakupem OC i AC jest zainteresowany 55-letni kawaler – pan Kazimierz z Warszawy. Właściciel Forda Mondeo z 2013 r. (benzyna, poj. silnika 1596 cm3) nabył uprawnienia do kierowania pojazdami osobowymi ponad 20 lat temu. Przestrzegając zasad bezpiecznej jazdy, wypracował on 60 proc. zniżkę. Pan Kazimierz ma świadomość, że cena pakietu jest ściśle powiązana z zakresem ochrony proponowanej w ramach AC. Z tego względu przy zakupie postanowił sprawdzić wszystkie składowe otrzymanych ofert. W tabelce prezentujemy propozycje, jakie otrzymał Pan Kazimierz.

Naprawa Części Amortyzacja Udział własny Dodatki w cenie Cena OC i AC
Kosztorys Zamienne 0 proc. 0 zł Assistance i opony Link4 -     867 zł*
Kosztorys Zamienne 50 proc. 500 zł Assistance i opony Link4 -    1075 zł
Kosztorys Zamienne 0 proc. 1500 zł Assistance Aviva -     1260 zł
Kosztorys Zamienne 0 proc. 500 zł Assistance i NNW Wiener -    1420 zł
Kosztorys Zamienne 0 proc. 0 zł Assistance mtu24 -    1499 zł*
Kosztorys Zamienne 0 proc. 500 zł Assistance i NNW Uniqa -    1711 zł
Warsztat Oryginalne 0 proc. 500 zł Assistance i NNW Allianz -    1932 zł

* AC mini - ochrona przed kradzieżą i żywiołami

Ile bohater z naszego przykładu zapłaciłby za samo OC? Link4 zaproponował ubezpieczenie OC i Assistance za 638 zł. Dopłacając 229 zł, pan Kazimierz może zapewnić sobie dodatkową ochronę na wypadek kradzieży czy uszkodzenia samochodu przez wichurę lub gradobicie.
Na powyższych przykładach widać również, jak wiele można zaoszczędzić, świadomie rezygnując z niektórych elementów dodatkowego ubezpieczenia AC. Koszty zakupu polisy można zmniejszyć, wybierając m.in. naprawę w oparciu o kosztorys czy części zamienne zamiast oryginalnych.

Porównaj polisy OC/AC


Ubezpieczenie OC warto wybrać najtańsze. Podczas zakupu AC, najważniejszym kryterium wyboru jest jednak jego zakres. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. ASS. Taka ochrona kosztuje niewiele, a przyda się w razie nieoczekiwanych problemów podczas podróży. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojego samochodu w naszym kalkulatorze OC i AC. W kilka minut porównasz oferty 11 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

Dodatkowe ubezpieczenia samochodu - assistance, szyby, opony

Assistance to podstawa. Możesz sobie odpuścić ubezpieczenie autocasco, ale assistance warto mieć, szczególnie gdy towarzystwo ubezpieczeniowe dodaje takie ubezpieczenie do polisy OC lub AC za drobne pieniądze. Często podstawowy assistance to kwestia kilku lub kilkunastu złotych, a może Ci zaoszczędzić kilkaset złotych za holowanie na terenie miasta. Jeżeli dużo jeździsz np. w trasy, delegacje albo do pracy, warto pokusić się o nieco lepszy pakiet assistance, który przez cały rok zapewni Ci mobilność. W skład ubezpieczenia assistance wchodzi najczęściej:

 • holowanie pojazdu - po wypadku, kolizji, awarii, 
 • pojazd zastępczy, 
 • próba usprawnienia na miejscu,
 • kontynuacja podróży, 
 • nocleg,
 • parking, 
 • pomoc informacyjna, tłumacz,
 • usługi dodatkowe - np. uruchomienie rozładowanego akumulatora, wymiana koła, dostarczenie paliwa lub części zamiennych. 

Jadąc za granicę, kup assistance krótkoterminowe.To polisa niezależna od OC, która nie wiąże Cię umową na rok, i daje dużo szerszy zakres w niskiej cenie. Przyda się w sam raz na krótki wypad na wczasy lub w delegację. 

Ubezpieczenie szyb przydaje się wtedy, gdy uszkodzeniu ulegnie szyba (zwłaszcza czołowa), a nie chcesz tracić zniżek w AC. Taka polisa 

To warto wiedzieć

1. Nabywca nowego auta może wykupić pakiet dealerski, jednak w takim przypadku nie ma wpływu na wybór ubezpieczyciela i zakres ochrony.

2. Samodzielne znalezienie pakietu OCAC może być bardzo korzystne w przypadku doświadczonych kierowców.

3. Właściciele aut używanych, podczas zakupu pakietu ubezpieczeń powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres ochrony produktów dobrowolnych (AC, ASS, NNW). 

4. Cena pakietu jest ściśle związana z wariantem ubezpieczenia, proponowanym w ramach AC.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o pakiety OC i AC

 1. Ile kosztuje OC i AC samochodu?

  To złożone pytanie, a na cenę OC i AC wpływają różne czynniki. Według informacji PIU na koniec pierwszego kwartału 2022 r. średnia cena OC wyniosła 488 zł, a średnia cena AC - nieco ponad 1000 zł. Aczkolwiek według danych porównywarki rankomat.pl najtańsze pakiety OC + AC można kupić za ok. 550 - 600 zł.

 2. Czym się różni OC od AC?

  Przede wszystkim OC to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi je mieć. Jego cena zależy od indywidualnej oceny ryzyka i w przeciwieństwie do AC nie wpływa na nią wartość auta czy dodatkowe wyposażenie. Zakres OC określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, podczas gdy zakres AC jest określony w dokumentach towarzystw ubezpieczeniowych zwanych OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). OC przechodzi na nabywcę podczas sprzedaży, AC nie.

 3. Lepiej kupić ubezpieczenie OC i AC osobno, czy w pakiecie?

  Firmy ubezpieczeniowe ostro walczą o każde ubezpieczenie dobrowolne, w tym AC, dlatego będą kusić dodatkowymi zniżkami na jego zakup. Generalnie w większości przypadków zakup OC i AC osobno nie będzie się opłacał.

 4. Czy muszę mieć assistance?

  Nie, to ubezpieczenie dobrowolne, ale bardzo przydatne. Do pakietów OC i AC firmy ubezpieczeniowe dodają assistance na korzystnych warunkach finansowych, a nawet gratis. Warto je mieć, ponieważ przydaje się w podbramkowych sytuacjach na drodze.

Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia